Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 13 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.975 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 24 (618) Z DNIA 10.12.2024
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 2 (524) z dnia 10.01.2021

Kodeks pracy z komentarzem redakcji. Stan prawny na 1 stycznia 2021 r.
Dodatek nr 2
do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 2
z dnia 10.01.2021

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

USTAWA Z DNIA 26 CZERWCA 1974 R. KODEKS PRACY

(publikacja: Dz. U. z 2020 r. poz. 1320) Preambuła (uchylona)
str. 3

DZIAŁ PIERWSZY - Przepisy ogólne

Rozdział I Przepisy wstępne Art. 1. (Przedmiot regulacji) Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Art. 2. (Definicja pracownika) Pracownikiem jest osoba zatrudniona (...)
str. 3

DZIAŁ DRUGI - Stosunek pracy

Rozdział I Przepisy ogólne Art. 22. (Cechy charakterystyczne stosunku pracy) § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na (...)
str. 8

DZIAŁ TRZECI - Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia

Rozdział I Ustalanie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą Art. 77 1 . (Układy zbiorowe pracy) Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania (...)
str. 30

DZIAŁ CZWARTY - Obowiązki pracodawcy i pracownika

Rozdział I Obowiązki pracodawcy Art. 94. (Zakres obowiązków pracodawcy) Pracodawca jest obowiązany w szczególności: 1) zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania (...)
str. 37

DZIAŁ PIĄTY - Odpowiedzialność materialna pracowników

Rozdział I Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy Art. 114. (Odpowiedzialność za naruszenie obowiązków) Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej (...)
str. 46

DZIAŁ SZÓSTY - Czas pracy

Rozdział I Przepisy ogólne Art. 128. (Definicje związane z czasem pracy) § 1. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w (...)
str. 48

DZIAŁ SIÓDMY - Urlopy pracownicze

Rozdział I Urlopy wypoczynkowe Art. 152. (Niezbywalne prawo do urlopu) § 1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej "urlopem". § (...)
str. 60

DZIAŁ ÓSMY - Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem

Art. 175 1 . (Zakres podmiotowy) Ilekroć w przepisach działu jest mowa o: 1) ubezpieczonej - matce dziecka - należy przez to rozumieć matkę dziecka (...)
str. 65

DZIAŁ DZIEWIĄTY - Zatrudnianie młodocianych

Rozdział I Przepisy ogólne Art. 190. (Definicja pracownika młodocianego) § 1. Młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 (...)
str. 78

DZIAŁ DZIESIĄTY - Bezpieczeństwo i higiena pracy

Rozdział I Podstawowe obowiązki pracodawcy Art. 207. (Zakres obowiązków pracodawcy) § 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Na (...)
str. 83

DZIAŁ JEDENASTY - Układy zbiorowe pracy

Rozdział I Przepisy ogólne Art. 238. (Definicje stron układu) § 1. Ilekroć w przepisach działu jest mowa o: 1) ponadzakładowej organizacji związkowej - należy przez (...)
str. 100

DZIAŁ DWUNASTY - Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy

Rozdział I Przepisy ogólne Art. 242. (Dochodzenie roszczeń ze stosunku pracy) § 1. Pracownik może dochodzić swych roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej. § (...)
str. 109

DZIAŁ TRZYNASTY - Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

(oznaczenie oraz tytuł rozdziału I - uchylone) Art. 281. (Rodzaje wykroczeń) § 1. Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu: 1) zawiera umowę cywilnoprawną (...)
str. 112

DZIAŁ CZTERNASTY - Przedawnienie roszczeń

Art. 291. (Terminy przedawnienia roszczeń) § 1. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. (...)
str. 114

DZIAŁ CZTERNASTYa - (uchylony)

(zawierający art. 295 1 i art. 295 2 - uchylony)
str. 115

DZIAŁ PIĘTNASTY - Przepisy końcowe

Art. 296. (uchylony) Art. 297. (Upoważnienie do wydania rozporządzenia) Minister Pracy i Polityki Socjalnej* ) określi w drodze rozporządzenia: 1) sposób ustalania wynagrodzenia: a) przysługującego (...)
str. 115
II.

KOMENTARZ REDAKCJI

1.

Wymiar czasu pracy w 2021 r.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się na zasadach określonych w art. 130 K.p., przy czym dla zatrudnionych w ruchu ciągłym (...)
str. 119
2.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tak stanowi art. 6 ust. (...)
str. 120
3.

Współczynnik do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w 2021 r.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop oblicza się przy użyciu współczynnika, który jest wartością stałą dla danego roku kalendarzowego i wyraża przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do (...)
str. 121
4.

Wynagrodzenie przestojowe

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej świadczenia, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania (...)
str. 121
5.

Wynagrodzenie za miesiąc, w którym nie zaplanowano pracy

Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości (...)
str. 121
6.

Odszkodowanie za nierówne traktowanie i odszkodowanie za mobbing

Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 18 (...)
str. 122
7.

Dodatek za pracę w nocy

Pracownikowi za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 151 (...)
str. 122
8.

Odprawa tzw. ekonomiczna

Pracodawcy objęci przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z (...)
str. 122
9.1.

"Podstawowa" kwota wolna od potrąceń

Zgodnie z art. 87 1 § 1 K.p., wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości: 1) minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom (...)
str. 123
9.2.

Podwyższona kwota wolna od potrąceń

Jeżeli z powodu podjętych na terytorium Polski działań służących zapobieganiu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu, kwoty (...)
str. 123
10.

Najniższa podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i świadczeń z ubezpieczeń społecznych

Podstawa wymiaru wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków (w tym świadczenia rehabilitacyjnego) z ubezpieczeń społecznych, dalej świadczeń chorobowych, przysługujących pracownikom z tytułu pracy w pełnym (...)
str. 124
11.

Jednostronne udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego

Na podstawie art. 15gc specustawy, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego (...)
str. 125
12.

Zaostrzenie sankcji za "ukrywanie" dłużnika alimentacyjnego oraz jego zarobków

Zgodnie z art. 29 § 2 K.p., umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeśli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, (...)
str. 126
13.

Badania profilaktyczne w okresie zagrożenia epidemicznego/epidemii

W okresie zagrożenia epidemicznego/epidemii pracownik jest zwolniony z wykonywania profilaktycznych badań okresowych, a pracodawca z kierowania go na te badania (art. 12a ust. 1 specustawy). (...)
str. 126
14.

Szkolenia wstępne i okresowe z zakresu bhp w okresie stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii

Pracodawca ma obowiązek zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp) przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenia okresowych szkoleń w tym zakresie. (...)
str. 127
15.

Wnioski pracownicze przewidziane w Kodeksie pracy

Pracownicy w trakcie zatrudnienia składają wiele różnego rodzaju wniosków. W tabeli zamieszczonej poniżej i na następnych stronach przedstawiamy wykaz takich wniosków, formę i termin złożenia, (...)
str. 128
16.

Praca zdalna - projektowane zmiany w Kodeksie pracy

W roku 2021 planowane są zmiany w Kodeksie pracy. Projekt ustawy w tym przedmiocie został opracowany i przedstawiony jeszcze przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki (...)
str. 132
III.

WYBRANE WYJAŚNIENIA RESORTOWE

1.

Stanowisko resortu pracy w sprawie sposobu zapisywania w dokumentacji pracowniczej wniosków pracowników wysyłanych e-mailem

Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 12 lutego 2020 r. w sprawie sposobu zapisywania w dokumentacji pracowniczej wniosków pracowników wysyłanych e-mailem, udostępnione naszemu (...)
str. 135
2.

Stanowisko resortu pracy w sprawie wykorzystywania zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat

Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 19 maja 2020 r. w sprawie wykorzystywania zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku (...)
str. 136
3.

Stanowisko resortu pracy w sprawie limitowania terminowej umowy o pracę pracownika młodocianego

Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 19 maja 2020 r. stanowiące odpowiedź na następujące pytania naszego Wydawnictwa: czy zawarte z pracownikami młodocianymi na (...)
str. 136
4.

Przechowywanie w aktach pracowniczych danych osobowych pozyskanych we wcześniejszych latach - stanowiska UODO i resortu pracy

Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 16 sierpnia 2020 r. w sprawie przechowywania danych osobowych pozyskanych we wcześniejszych latach, będące odpowiedzią na zapytanie (...)
str. 137
5.

Stanowisko UODO w sprawie dokumentowania uprawnień do podwyższenia kwot wolnych od potrąceń spowodowanego SARS-CoV-2

Stanowisko UODO z 28 maja 2020 r. w sprawie dokumentowania uprawnień do podwyższenia kwot wolnych od potrąceń, udostępnione naszemu Wydawnictwu 5 czerwca 2020 r. "(…) (...)
str. 138
6.

Forma pisemna wniosku o udzielenie zwolnienia w celu załatwienia spraw osobistych - stanowisko MRPiT

Pracownik może złożyć wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych (art. 151 § 2 1 K.p.). Dla wniosku tego została przewidziana (...)
str. 139
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.