Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 8 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 6.12.2024 r., godz. 12:49 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.842 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 26 (1213) z dnia 10.09.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Informacje Ministerstwa Finansów

Na stronie internetowej www.gov.pl Ministerstwo Finansów (dalej: MF) zamieściło informację dotyczą przekazywania ksiąg w formie JPK (najwięksi podatnicy będą mieli ten obowiązek od 2025 r.). (...)
str. 4
1.1.

Nowe zasady cyfryzacji dokumentacji księgowej w podatku CIT

W Dzienniku Ustaw z 29 sierpnia 2024 r., pod poz. 1314, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych (...)
str. 4
1.2.

Czy będą zmiany w przepisach CIT dotyczących podatku minimalnego i globalnego?

W informacji z 2 sierpnia 2024 r. MF odniosło się do regulacji zawartych w ustawie o PDOP w zakresie podatku minimalnego i globalnego. Oto pytanie (...)
str. 6
1.3.

Zapłata podatku przez osoby trzecie

Dziennikarze zwrócili się do MF z następującym pytaniem: "Uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytania. Chodzi o wpłatę podatku przez osoby trzecie. Przykładowo chodzi o (...)
str. 7
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Projekt zmiany rozporządzenia w sprawie PKPiR w związku z wprowadzanym kasowym PIT

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt (z dnia 12 sierpnia 2024 r.) rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i (...)
str. 8
2.

Opublikowano zaktualizowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 2 "Podatek dochodowy"

W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 23 sierpnia 2024 r., pod poz. 81, opublikowano zaktualizowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 2 "Podatek dochodowy" (KSR nr 2), (...)
str. 9
3.

Wnioski o świadczenia "Aktywny rodzic" wyłącznie elektronicznie - od 1 października 2024 r.

Od 1 października 2024 r. zacznie obowiązywać nowy program wspierający aktywnych zawodowo rodziców. W ramach tego programu będą wypłacane świadczenia, które mają ułatwić rodzicom i (...)
str. 10
4.

Nie będzie podatku od fotowoltaiki - komunikat Min. Fin.

Ministerstwo Finansów (dalej: MF) nie pracuje nad wprowadzeniem nowego podatku od fotowoltaiki. Tak poinformowało MF w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej (www.gov.pl). Czytamy w (...)
str. 11
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Powypadkowa naprawa samochodu osobowego - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa

Podmioty gospodarcze, które na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują samochody osobowe stanowiące środki trwałe, ponoszą niekiedy wydatki związane z ich powypadkowymi naprawami. W artykule tym (...)
str. 11
1.1.

Odliczenie VAT od wydatków na powypadkową naprawę samochodu

Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą odliczyć VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do (...)
str. 11
1.2.

Rozliczenie dla celów CIT/PIT wydatków na powypadkową naprawę samochodu osobowego "pokrytych" odszkodowaniem

Wydatki na powypadkową naprawę w kosztach podatkowych Podatnicy mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów takie wydatki, które: zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania (...)
str. 14
1.3.

Ewidencja księgowa wydatków na powypadkową naprawę samochodu osobowego

Dla celów bilansowych wydatki ponoszone na powypadkową naprawę samochodu osobowego ujmowane są w kosztach w pełnej kwocie, bez ograniczenia żadnym limitem. Wydatki takie obciążają pozostałe (...)
str. 17
2.

Okulary/szkła kontaktowe korygujące wzrok dla pracowników - podatki, składki ZUS i ewidencja księgowa

Pracodawca jest niekiedy zobowiązany zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok. W tym artykule omawiamy wybrane zagadnienia związane z realizacją przez pracodawcę ww. obowiązku (...)
str. 19
2.1.

Zapewnienie pracownikom okularów lub szkieł kontaktowych - podstawa prawna

Obowiązek zapewnienia pracownikom okularów/szkieł kontaktowych korygujących wzrok Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Jest on zobowiązany chronić zdrowie i (...)
str. 19
2.2.

Okulary/szkła kontaktowe korygujące wzrok a PIT pracownika i składki ZUS

PIT pracownika Zasadniczo pracownik, któremu pracodawca zapewnia okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, uzyskuje z tego tytułu przychód ze stosunku pracy, przy czym należy mieć (...)
str. 20
2.3.

Skutki podatkowe u pracodawcy zakupu okularów/szkieł kontaktowych dla pracowników

VAT od zakupu okularów/szkieł kontaktowych Zasadniczo podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary (...)
str. 22
2.4.

Ewidencja księgowa zakupu okularów/szkieł kontaktowych dla pracowników

Dla celów bilansowych wydatki na zakup okularów/szkieł kontaktowych korygujących wzrok dla pracowników obciążają koszty działalności operacyjnej pracodawcy. Wydatki te można ująć na koncie 40-5 "Ubezpieczenia (...)
str. 23
IV.

PODATEK VAT

1.

Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości rolnej a VAT - wyrok TSUE

Transakcja przeniesienia własności gruntu rolnego w trybie wywłaszczenia, w zamian za zapłatę odszkodowania właścicielowi tego gruntu, podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli właściciel gruntu (rolnik) jest podatnikiem (...)
str. 24
2.

Zwolnienie z kasy rejestrującej w przypadku sprzedaży towarów w sklepie internetowym - interpretacja KIS

Dostawa towaru w sklepie internetowym korzysta ze zwolnienia z ewidencjonowania w kasie rejestrującej na warunkach właściwych dla dostawy w systemie wysyłkowym. Warunkiem koniecznym jest m.in. (...)
str. 26
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Sposób skorygowania danych nabywcy wskazanych na fakturze

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Otrzymałem od kontrahenta fakturę, w której wskazano dane pracownika, który dokonał zakupu i adres firmy. Zgłosiłem kontrahentowi ten błąd i wystawił (...)
str. 28
3.2.

Usługa organizacji zajęć sportowych - zwolnienie z VAT

Klub sportowy organizuje zajęcia sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Celem klubu jest rozwój i upowszechnianie sportu. Klub nie prowadzi działalności marketingowej ani reklamowo-promocyjnej. Za (...)
str. 30
3.3.

Rower wykorzystywany w działalności gospodarczej - prawo do odliczenia VAT od zakupu

Prowadzę bistro. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dania sprzedaję do spożycia na miejscu lub na wynos (dowóz do klienta lub odbiór osobisty). Dowozy realizowane są obecnie (...)
str. 32
3.4.

Sprzedaż produktów pszczelarskich na gruncie ustawy o VAT

Zakładam pasiekę i będę sprzedawał produkty pszczelarskie (m.in. miód, pyłek pszczeli). Czy prowadząc taką działalność mogę być zwolniony z VAT jako rolnik ryczałtowy? Tak. W (...)
str. 33
3.5.

Bezumowne korzystanie z lokalu użytkowego na gruncie VAT

Spółka z o.o. wynajmowała lokal użytkowy kontrahentowi. Umowa najmu zakończyła się w listopadzie 2023 r. Od tej pory wysłano jedno pismo o opuszczenie lokalu, ale (...)
str. 34
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Wynagrodzenie z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów a podatek u źródła - interpretacja KIS

W związku z wypłatą zagranicznemu wspólnikowi (osobie prawnej) wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu ich dobrowolnego umorzenia, spółka z o.o. wypłacająca to wynagrodzenie nie (...)
str. 37
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Niedobory magazynowe a wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w estońskim CIT

W spółce z o.o. opodatkowanej estońskim CIT podczas przeprowadzania inwentaryzacji składników majątku, wykazano niedobory towarów handlowych, które dla celów bilansowych zostały rozliczone w pozostałe koszty (...)
str. 39
2.2.

Dochód z wynajmu pomieszczeń przez spółdzielnię mieszkaniową a zwolnienie z CIT

Spółdzielnia mieszkaniowa posiada w zasobach mieszkaniowych dodatkowe piwnice, które wynajmuje lokatorom (nie będzie w nich prowadzona działalność gospodarcza). Dochody uzyskane z wynajmu tych piwnic będą (...)
str. 40
2.3.

Prowizja od kredytu na cele inwestycyjne a limit kosztów finansowania dłużnego

W czerwcu 2024 r. spółka zapłaciła odsetki od otrzymanych pożyczek i od kredytu w łącznej wysokości przekraczającej 3 mln zł. Tym samym przekroczyła limit określony (...)
str. 42
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Przychody z najmu nieruchomości w okresie zawieszonej działalności a najem prywatny - interpretacja KIS

W przypadku gdy podatnik wynajmował nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to w okresie zawieszenia tej działalności nie może czasowo "wycofać" tych nieruchomości z firmy (...)
str. 45
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Data powstania przychodu z tytułu wykonanej usługi, za którą zapłatę otrzymano w kolejnym miesiącu

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, z której rozlicza się według skali podatkowej. W ramach prowadzonej działalności świadczy usługi opiekuńcze dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. (...)
str. 48
2.2.

Oprocentowana pożyczka udzielona spółce cywilnej przez jej wspólnika a PIT

Wspólnik spółki cywilnej osób fizycznych prowadzi jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą. Jako prowadzący tę działalność udzielił spółce cywilnej oprocentowanej pożyczki. Jak podatkowo rozliczyć odsetki od udzielonej (...)
str. 49
2.3.

Wydatki na naukę języka obcego w kosztach firmy

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi związane z obsługą nieruchomości. Usługi te świadczy również dla klientów z zagranicy. W celu zdobycia specjalistycznej (...)
str. 51
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Oczyszczacz powietrza jako urządzenie poprawiające komfort pracy - interpretacja KIS

Wydatek poniesiony na zakup oczyszczacza powietrza wykorzystywanego w mieszkaniu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, nie może zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie (...)
str. 52
2.

Ulepszenie środka trwałego zamortyzowanego jednorazowo z wykorzystaniem pełnej wartości limitu

Na początku 2024 r. zakupiliśmy maszynę produkcyjną i jako posiadający status małego podatnika dla celów CIT dokonaliśmy jednorazowego odpisu amortyzacyjnego wykorzystując pełny roczny limit 50.000 (...)
str. 54
2.1.

Duże jednorazowe odpisy amortyzacyjne - 50.000 euro oraz 100.000 zł

Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność - limit 50.000 euro Podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy (małym podatnikiem (...)
str. 55
2.2.

Ulepszenie środków trwałych zamortyzowanych jednorazowo

Środki trwałe (również te, od których naliczono jednorazową amortyzację dotyczącą pełnej wartości początkowej, jak i ich części) uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych (...)
str. 56
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Limit osób zgłoszonych do ubezpieczeń dla skorzystania z wakacji składkowych - stanowisko ZUS

Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o jednomiesięczne zwolnienie ze składek w ZUS (pisaliśmy o tym w BI nr 24 z (...)
str. 57
2.

Opłacanie składek na FP, FS i FGŚP za osobę na zleceniu i umowie o pracę

Z osobą zatrudnioną w innej firmie na podstawie umowy o pracę zawarliśmy umowę zlecenia (nie będzie ona wykonywać zlecenia na rzecz pracodawcy). Ze zlecenia będziemy (...)
str. 59
3.

Sprzedaż nieruchomości gruntowej w działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem a składka zdrowotna

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w ramach której wynajmuje nieruchomości. Część nieruchomości gruntowej wynajmowanej w ramach ww. działalności, została sprzedana (...)
str. 60
IX.

PRAWO PRACY

1.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego

Terminy udzielenia urlopu Generalnie pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w ramach tego roku kalendarzowego, za który przysługuje. Jednak na mocy art. 168 K.p., termin udzielenia (...)
str. 62
2.

Sposób zastąpienia chorego pracownika, gdy pracodawca nie zna daty jego powrotu do pracy

Pracownik prowadzący kasę ciężko zachorował, w związku z czym przez dłuższy czas będzie nieobecny w pracy. Jak zastąpić tę osobę, żeby pociągało to za sobą (...)
str. 64
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Dywidenda za 2023 r. otrzymana od innej spółki z o.o. oraz wypłata zaliczki na poczet zysku za 2024 r.

Spółka z o.o. jako udziałowiec innej spółki z o.o. ma otrzymać od tej spółki dywidendę za 2023 r. Następnie spółka zamierza wypłacić swoim wspólnikom (dwóm (...)
str. 65
1.1.

Otrzymanie dywidendy od innej spółki z o.o.

Skutki w podatku dochodowym Jeżeli przychody z tytułu otrzymania dywidend nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o (...)
str. 66
1.2.

Zaliczka na poczet dywidendy za 2024 r.

Podstawy prawne wypłaty zaliczki na poczet dywidendy Jak wynika z art. 194 Kodeksu spółek handlowych (dalej: K.s.h.), umowa spółki może upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom (...)
str. 67
2.

Obciążenie kontrahenta karą umowną - rozliczenie podatkowe i bilansowe

Spółka z o.o. w 2023 r. wystawiła notę obciążeniową za dostarczenie towaru złej jakości. Nota została zaksięgowana na zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych niepodatkowych. Obecnie, tj. (...)
str. 69
2.1.

Przychód z tytułu kary umownej - skutki w CIT/PIT

Co do zasady, w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o PDOP, za przychody związane m.in. z działalnością gospodarczą uważa się także należne przychody, choćby (...)
str. 70
2.2.

Bilansowe rozliczenie przychodu z tytułu wystawionej noty obciążeniowej

Jak prawidłowo zauważyła pytająca jednostka, inaczej przedstawia się rozliczenie przychodu z tytułu wystawionej noty księgowej dla celów bilansowych. Otóż w tym zakresie obowiązuje określona w (...)
str. 70
3.

Obowiązek badania sprawozdania finansowego w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej

Czy roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowo-akcyjnych podlega obowiązkowi corocznego badania, podobnie jak spółek akcyjnych, czy może na zasadach dotyczących pozostałych jednostek, w tym spółek komandytowych? (...)
str. 71
4.

Rozliczenia międzyokresowe czynne na okres gwarancji

Jesteśmy spółdzielnią mieszkaniową. Na budynku administracyjno-handlowym dach pokryliśmy nową metodą żywiczną, która kosztowała 150.000 zł. Wykonawca w ramach zawartej umowy udzielił 5-letniej gwarancji. Czy przyjmując, (...)
str. 73
5.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych a dodatkowe uprawnienia i obowiązki

Jestem księgową z wieloletnim doświadczeniem, ale nie posiadam dodatkowych kwalifikacji, w tym certyfikatu księgowego. W najbliższym czasie zamierzam otworzyć działalność gospodarczą polegającą na usługowym prowadzeniu (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.