Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 3 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 2.12.2024 r., godz. 13:46 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.895 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 25 (1212) z dnia 01.09.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Parkowanie samochodu poza firmą nie zawsze wyklucza pełne odliczanie VAT - korzystny wyrok WSA

Parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie ma przesądzającego znaczenia dla uznania, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Okoliczność taka sama w sobie (...)
str. 4
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Rząd zapowiada zmiany w CIT i PIT

W rządowym wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...)
str. 7
2.

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma wprowadzić tzw. kasowy PIT

W dniu 13 sierpnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (nr (...)
str. 8
3.

Nowe rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych przekazywanych w ramach JPK_CIT

Ministerstwo Finansów opracowało rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób (...)
str. 9
4.

Więcej podmiotów będzie musiało stosować kasy rejestrujące

Generalnie podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych muszą sprzedaż ewidencjonować w kasie rejestrującej. Są jednak pewne zwolnienia w (...)
str. 10
5.

Opublikowano nowy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-IN

W Dzienniku Ustaw z 9 sierpnia 2024 r., pod poz. 1211, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 lipca 2024 r. w sprawie wniosku o (...)
str. 12
6.

Opublikowano ustawę wprowadzającą tzw. rentę wdowią

W Dzienniku Ustaw z 16 sierpnia 2024 r., pod poz. 1243, opublikowano ustawę z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i (...)
str. 12
7.

Rejestracja w systemie SENT przewozów dokonywanych przez firmy spoza UE - już od 1 listopada 2024 r.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Mocą tej ustawy (...)
str. 13
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Ekwiwalent za używanie odzieży roboczej i obuwia pracowników - podatki, składki ZUS i ewidencja księgowa

W praktyce pracodawcy, którzy są zobowiązani zapewnić pracownikom odzież i obuwie robocze - w ramach realizacji obowiązków wynikających z przepisów bhp - w zamian wypłacają (...)
str. 14
1.1.

Podstawa prawna wypłaty pracownikom ekwiwalentu za używanie odzieży i obuwia roboczego

Możliwość wypłaty ekwiwalentu za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego W pierwszej kolejności należy wskazać, że pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy (...)
str. 15
1.2.

PIT pracownika i składki ZUS z tytułu otrzymania ekwiwalentu za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego

Otrzymanie ekwiwalentu a PIT pracownika Zasadniczo wszelkie wypłaty, jakie pracownik uzyskuje od pracodawcy w związku z łączącym go z pracodawcą stosunkiem pracy, stanowiące dla pracownika (...)
str. 16
1.3.

Ekwiwalent za używanie odzieży i obuwia roboczego pracownika a koszty podatkowe pracodawcy i VAT

Ekwiwalent za używanie odzieży i obuwia roboczego pracownika a koszty podatkowe W ustawie o PDOP brak jest regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do (...)
str. 17
1.4.

Ewidencja księgowa ekwiwalentu za używanie odzieży i obuwia roboczego pracownika

Na gruncie ustawy o rachunkowości ekwiwalenty za używanie odzieży i obuwia roboczego pracownika, wypłacane pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy, obciążają koszty działalności operacyjnej jednostki (...)
str. 19
2.

Skonto w VAT - zmniejszenie zobowiązania w VAT w ujęciu podatkowym i ewidencja księgowa

W określonych okolicznościach podatnik może zapłacić do urzędu skarbowego mniejszą kwotę zobowiązania podatkowego w VAT, niż wynika to z rozliczenia tego podatku (tj. z JPK_VAT). (...)
str. 19
2.1.

Zasady stosowania skonta w VAT

Kiedy przysługuje skonto VAT? Zasady stosowania skonta w VAT określa art. 108d ustawy o VAT. Z tego przepisu wynika, że jeżeli podatnik zapłaci zobowiązanie podatkowe (...)
str. 20
2.2.

Zastosowanie skonta w VAT - skutki w PIT/CIT

Do skutków w PIT/CIT, jakie występują w przypadku zastosowania skonta w VAT, odniosło się MF w przywołanych już objaśnieniach podatkowych z 29 czerwca 2018 r., (...)
str. 23
2.3.

Zmniejszenie zobowiązania w VAT - ujęcie księgowe

W ujęciu bilansowym zastosowanie skonta w VAT skutkuje powstaniem przychodu. Stanowi on dla jednostki przychód związany pośrednio z działalnością operacyjną i jako taki podlega zaliczeniu (...)
str. 23
IV.

PODATEK VAT

1.

Wybrane interpretacje w sprawie VAT

1.1.

Dzierżawa nieruchomości rolnej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe a zwolnienie z VAT

Dzierżawa nieruchomości rolnej nie będzie zwolniona z VAT, jeżeli zostanie przeznaczona na cele inne niż rolnicze, np. rekreacyjno-wypoczynkowe. (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z (...)
str. 24
1.2.

Porada dietetyczna nie zawsze zwolniona z VAT - zmiana stanowiska KIS

Zwolnienie z VAT nie przysługuje w przypadku świadczenia usług polegających na udzielaniu indywidualnych porad dietetycznych on-line, układaniu indywidualnych jadłospisów na rzecz osób zdrowych oraz sprzedaży (...)
str. 26
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Samochód osobowy czy ciężarowy - klasyfikacja dla celów VAT i podatku dochodowego

Na potrzeby działalności gospodarczej opodatkowanej VAT kupiliśmy samochód (będzie on w firmie środkiem trwałym). Z dowodu rejestracyjnego wynika, że jest to samochód ciężarowy o dopuszczalnej (...)
str. 28
2.2.

Ujęcie sprzedaży na rzecz osób prywatnych w JPK_VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dotychczas wykonywałem usługi wyłącznie na rzecz podatników. Rozszerzam jednak zakres działalności o sprzedaż towarów na rzecz osób prywatnych. Sprzedaż ta będzie (...)
str. 30
2.3.

Prawo do odliczenia VAT z faktur przechowywanych wyłącznie elektronicznie

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) otrzymuje ogromną ilość faktur papierowych i elektronicznych. Z uwagi na wysokie koszty archiwizowania dokumentów spółka rozważa przechowywanie faktur zakupu (...)
str. 31
2.4.

Dom wykorzystywany częściowo w działalności gospodarczej - prawo do odliczenia VAT od wydatków na jego budowę

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Wykonuję wyłącznie czynności opodatkowane VAT. Planuję budowę domu, którego parter będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności (m.in. (...)
str. 34
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Wydatki na bony przekazane nieodpłatnie pracownikom w kosztach podatkowych pracodawcy - interpretacja KIS

Wydatki na bony (stanowiące dla celów VAT bony jednego przeznaczenia), przekazywane nieodpłatnie pracownikom w ramach tzw. programu kafeteryjnego, stanowią koszty podatkowe pracodawcy, wykazują one bowiem (...)
str. 35
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Moment zaliczenia do kosztów podatkowych należności nieściągalnej - dla celów CIT

Spółka z o.o. posiada niezapłaconą nieprzedawnioną wierzytelność od kontrahenta krajowego z tytułu sprzedaży towarów (wartość tej wierzytelności w kwocie netto była zarachowana do przychodów należnych). (...)
str. 38
2.2.

Wybór estońskiego CIT - dopełnienie obowiązków informacyjnych

Rok podatkowy spółki z o.o. jest zbieżny z rokiem kalendarzowym. Dotychczas spółka była opodatkowana tzw. klasycznym CIT. Czy jest możliwe "przejście" na estoński CIT wstecz, (...)
str. 39
2.3.

Zapłata, faktura i dostawa towarów w ramach eksportu w jednym miesiącu - wycena dla celów CIT i VAT

Spółka z o.o. dokonuje sprzedaży towarów na rzecz kontrahenta spoza UE. Fakturę dokumentującą eksport towarów spółka wystawiła 2 lipca 2024 r., a kontrahent zapłacił za (...)
str. 41
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Korzystanie ze służbowego telefonu komórkowego w celach prywatnych a przychód pracownika - interpretacja KIS

Korzystanie przez pracowników ze służbowych telefonów komórkowych w celach prywatnych nie powoduje po ich stronie powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu w sytuacji, gdy pracodawca nie ma (...)
str. 43
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Kwota zmniejszająca podatek i podwyższone koszty pracownicze przy wypłacie dokonywanej po ustaniu stosunku pracy

W naszej firmie wynagrodzenia pracowników za dany miesiąc są płatne 10. dnia następnego miesiąca. We wrześniu 2024 r. wypłacimy wynagrodzenie pracownikowi, z którym umowa o (...)
str. 45
2.2.

Zatrzymanie części zaliczki na poczet świadczonej usługi a przychód podatkowy

Przedsiębiorca świadczy usługi stolarskie (montaż schodów). Od klientów, z którymi zawiera umowy na montaż schodów, pobiera zaliczki na materiał, który musi zakupić, aby wykonać schody. (...)
str. 47
2.3.

Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólników, którzy są jej współwłaścicielami

Dwie osoby fizyczne założyły spółkę cywilną. Dysponują oni nieruchomością "warsztatową". Jej współwłaścicielami są cztery osoby fizyczne (dwa małżeństwa), tj. wspólnicy spółki cywilnej i ich małżonki. (...)
str. 49
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Wartość początkowa oraz amortyzacja środków trwałych otrzymanych w spadku - interpretacja KIS

Wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze spadku należy określić według wartości rynkowej z dnia nabycia spadku. Naliczane następnie odpisy amortyzacyjne od takich środków trwałych (...)
str. 52
2.

Jednorazowy odpis amortyzacyjny środka trwałego używanego sezonowo

W lipcu 2024 r. nabyliśmy i wprowadziliśmy do ewidencji urządzenie, które będzie wykorzystywane wyłącznie w okresie letnim (czerwiec - wrzesień br.). Czy mając na uwadze (...)
str. 54
2.1.

Podstawowe zasady amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo

Zgodnie z generalną zasadą, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono (...)
str. 56
2.2.

Jednorazowy odpis amortyzacyjny w przypadku sezonowego wykorzystania środka trwałego

Nie ulega wątpliwości, że oprócz ww. szczególnych zasad amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo podatnicy mogą w odniesieniu do takich środków trwałych stosować jednorazowe odpisy amortyzacyjne. (...)
str. 55
VIII.

INNE PODATKI I OPŁATY

1.

NSA w uchwale rozstrzygnie, jak ustalać podstawę opodatkowania PCC przy przekształceniu spółek

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają m.in. umowy spółki i jej zmiany (jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem). Stawka podatku od ww. czynności (...)
str. 56
2.

Darowizna nieruchomości należącej do wspólnego majątku małżeńskiego a zwolnienie z podatku - interpretacja KIS

Otrzymanie w formie darowizny nieruchomości należącej do wspólnego majątku małżeńskiego siostry i szwagra, na podstawie umowy zawartej z siostrą, za zgodą szwagra, podlega zwolnieniu z (...)
str. 57
IX.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Wypłata czternastych emerytur - informacja ZUS

ZUS w dniu 13 sierpnia 2024 r. na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) zamieścił informację na temat terminu wypłaty pierwszych czternastych emerytur. Jak czytamy w tej (...)
str. 59
2.

Rekompensata z tytułu rozwiązania stosunku pracy a zwolnienie ze składek ZUS - interpretacja ZUS

Kwota dobrowolnej rekompensaty wypłaconej zwalnianemu pracownikowi nie podlega składkom ZUS, jeśli jej wypłata pozostaje w bezpośrednim oraz nierozerwalnym związku z rozwiązaniem stosunku pracy. (interpretacja indywidualna (...)
str. 60
3.

Zapomoga wypłacona pracownikowi w określonych okolicznościach bez składek ZUS

Pracownik naszego zakładu pracy miał wypadek nad jeziorem. Jego obrażenia są na tyle poważne, że będzie przebywał na długim zwolnieniu lekarskim. Pracodawca zamierza przyznać mu (...)
str. 61
X.

PRAWO PRACY

1.

Charakter umowy w celu przygotowania zawodowego i uprawnienia urlopowe młodocianego

1) Zatrudniliśmy od 1 września 2024 r. pracownika młodocianego. Uczy się w szkole branżowej (I rok), więc podpisaliśmy z nim umowę o pracę w celu (...)
str. 62
2.

Pobyt na urlopie wychowawczym a możliwość zastosowania dyscyplinarki z powodu działań konkurencyjnych

Dwa miesiące po rozpoczęciu przez pracownika urlopu wychowawczego okazało się, że pracował on dla konkurencji (bez poinformowania nas o tym fakcie), w związku z czym (...)
str. 64
XI.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Pozostawienie zysku za 2023 r. w spółce oraz ustalenie hipotetycznych odsetek

Zatwierdzone sprawozdania finansowego spółki z o.o. za 2023 r. wykazało zysk, który zgodnie z uchwałą wspólników w części został przeznaczony na podwyższenie kapitału zapasowego, w (...)
str. 66
1.1.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. jako warunek podziału wyniku

Podstawowym warunkiem skutecznego prawnie podziału wyniku finansowego wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego jest zatwierdzenie sprawozdania. Jak wskazano bowiem w art. 53 ustawy o rachunkowości, w (...)
str. 66
1.2.

Podział wyniku finansowego osiągniętego w 2023 r.

Przeprowadzając podział zysku wspólnicy spółki z o.o. powinni uwzględnić zapisy umowy spółki oraz przepisy Kodeksu spółek handlowych (dalej: K.s.h.). Co do zasady, rozliczenie wyniku finansowego (...)
str. 67
1.3.

Podatkowe skutki i hipotetyczne odsetki z tytułu pozostawienia zysku

Utworzenie czy też podwyższenie kapitału zapasowego (także kapitału rezerwowego) z wypracowanego zysku jest neutralne podatkowo. Podobnie jest w przypadku przekazania środków na pokrycie strat bilansowych (...)
str. 68
2.

Koszty remontu i ulepszenia inwestycji w nieruchomości wycenianej według wartości rynkowej

Jednostka (niebędąca spółką nieruchomościową) posiada budynek niemieszkalny zaliczany do inwestycji wycenianej według cen rynkowych. W lipcu 2024 r. poniesione zostały wydatki remontowe dotyczące zadaszenia budynku. (...)
str. 69
2.1.

Definicja inwestycji oraz sposoby wyceny nieruchomości uznanych za inwestycje

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości nieruchomości, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu (...)
str. 70
2.2.

Rozliczenie nakładów remontowych i ulepszeniowych w zależności od przyjętego sposobu wyceny inwestycji

W sytuacji gdy jednostka wycenia nieruchomości inwestycyjne według zasad określonych dla środków trwałych, nakłady poniesione na remont takich nieruchomości podlegają zaliczeniu bezpośrednio do kosztów okresu, (...)
str. 70
2.3.

Rozliczenie dla celów podatku dochodowego

Dla celów podatku dochodowego nakłady remontowe oraz ulepszeniowe, dotyczące składników majątku spełniających definicję środków trwałych - bez względu na fakt uznania ich dla celów bilansowych (...)
str. 71
3.

Zatrzymanie kaucji gwarancyjnej z tytułu należnego wykonania umowy - ujęcie bilansowe

Spółka z o.o. zleciła wybudowanie budynku, w którym będzie prowadziła działalność. Zgodnie z umową zatrzymano tytułem zabezpieczenia należytego wykonania umowy kaucję gwarancyjną (kwota znacząca), która (...)
str. 71
4.

Ustalenie odroczonego podatku dochodowego przy leasingu samochodu osobowego o wartości powyżej 150.000 zł

Jak naliczyć podatek odroczony od leasingu samochodu osobowego o wartości powyżej 150.000 zł? Leasing jest podatkowo-operacyjny, a bilansowo-finansowy. Środek trwały został przyjęty na stan w (...)
str. 73
5.

Wniesienie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Spółka z o.o. (Y) wniosła w drodze aportu do innej spółki z o.o. (X) zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). W skład aportu weszły środki trwałe oraz (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.