Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 4 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.11.2024 r., godz. 12:11 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.122 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 22 (1209) z dnia 01.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Prawo do ulgi termomodernizacyjnej, gdy po poniesieniu wydatku dom sprzedano - wyjaśnienie Min. Fin.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej, uregulowanej w art. 26h ustawy o PDOF, podatnik może odliczyć od dochodu/przychodu wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym (...)
str. 4
1.1.

Posiadanie tytułu prawnego do budynku

Ministerstwo Finansów (dalej: MF) w zaktualizowanych objaśnieniach podatkowych z dnia 30 marca 2023 r. w sprawie ulgi termomodernizacyjnej stwierdziło, że warunek dotyczący tytułu prawnego do (...)
str. 4
1.2.

"Przedwczesne" złożenie zeznania podatkowego

Do możliwości stosowania ulgi termomodernizacyjnej przy sprzedaży budynku odniosło się także MF w informacji z dnia 4 lipca 2024 r. przekazywanej do mediów na pytanie (...)
str. 5
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Planowane zmiany w KSeF

Ministerstwo Finansów (dalej: MF) zamieściło na swojej stronie internetowej (www.gov.pl) komunikat dotyczący spotkań konsultacyjnych w zakresie KSeF. Z komunikatu wynika, że planuje się następujące zmiany (...)
str. 6
2.

Termin wdrożenia e-Doręczeń - przesunięty

W niedalekiej przyszłości korespondencja od podmiotów publicznych do przedsiębiorców czy obywateli ma być przekazywana przez e-Doręczenia. Aby było to możliwe, zostanie wprowadzony obowiązek korzystania z (...)
str. 6
3.

Opublikowano wzór wniosku o wypłatę bonu energetycznego - informacja Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska (www.gov.pl) opublikowano informację dotyczącą składania wniosków o wypłatę bonu energetycznego, wprowadzonego ustawą z dnia 23 maja 2024 r. (...)
str. 7
4.

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń w ZUS

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) opublikowano projekt rozporządzenia MRiPS zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych (...)
str. 7
5.

Planowane zmiany dotyczące zachowania ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Na rządowej stronie internetowej (www.gov.pl) w dniu 16 lipca 2024 r. zamieszczono informację dotyczącą projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz (...)
str. 8
6.

Określono wysokość kaucji w przypadku opakowań objętych systemem kaucyjnym

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie funkcjonować system kaucyjny w przypadku opakowań na napoje jednorazowego/wielokrotnego użytku. System ten obejmie butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (...)
str. 9
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Duplikaty faktur kosztowych - podatki i ewidencja księgowa u nabywcy

W praktyce nie należą do rzadkości sytuacje, w których nabywcy towarów/usług otrzymują od sprzedawców duplikaty faktur zakupowych (kosztowych). W takim przypadku nabywca musi ustalić, w (...)
str. 10
1.1.

Otrzymanie duplikatu faktury a prawo do odliczania VAT przez nabywcę

Możliwość wystawiania duplikatu faktury Duplikat faktury wystawiany jest wówczas, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. W takim przypadku podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania (...)
str. 10
1.2.

Duplikat faktury a koszty uzyskania przychodów

Zasadniczo podatnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie (...)
str. 13
1.3.

Ewidencja księgowa duplikatu faktury

Zasadniczo podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej (dowody źródłowe), m.in. zewnętrzne obce - otrzymane od kontrahentów. Podstawą zapisów mogą (...)
str. 15
2.

Dostawa towaru na rzecz nieuczciwego nabywcy - podatki i ewidencja księgowa u sprzedawcy

W praktyce niekiedy występują sytuacje, w których podmiot gospodarczy dokona sprzedaży towaru na rzecz nieuczciwego nabywcy (oszusta), tj. podmiotu posługującego się fałszywymi danymi (w tym (...)
str. 16
2.1.

VAT z tytułu dostawy towarów na rzecz nieuczciwego nabywcy

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, eksport, a także wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). W odniesieniu do dostawy krajowej oraz WDT ustawodawca (...)
str. 16
2.2.

Wyłudzenie towaru przez nieuczciwego nabywcę a przychody i koszty podatkowe

Przychody podatkowe Za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu (...)
str. 20
2.3.

Wyłudzenie towaru przez nieuczciwego nabywcę a ewidencja księgowa

Przychody i koszty z tytułu sprzedaży towarów W ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które wskazywałyby wprost, w którym momencie jednostki powinny wykazywać w księgach (...)
str. 22
IV.

PODATEK VAT

1.

Wybrane interpretacje indywidualne w sprawie VAT

1.1.

Prawo do odliczenia VAT od nabycia i naprawy uszkodzonego towaru

Czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie uszkodzonego towaru oraz usługę naprawy tych towarów, które związane są ze świadczoną (...)
str. 23
1.2.

Sposób poprawienia błędnych danych nabywcy na fakturze

Sprzedawca poprawia błędne dane nabywcy fakturą korygującą. Jeżeli faktura z błędnymi danymi nabywcy została doręczona innemu kontrahentowi, to należy ją skorygować "do zera". (interpretacja indywidualna (...)
str. 25
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Umowa najmu/dzierżawy a wskazanie daty wykonania usługi na fakturze

Czynny podatnik VAT zawiera długoterminowe umowy najmu lokali i dzierżawy gruntów. Zgodnie z zawartymi umowami, faktury z tytułu najmu lokali wystawiane są co miesiąc (z (...)
str. 26
2.2.

Faktura wystawiana do paragonu, gdy nabywcą jest rolnik ryczałtowy

Spółka dokonuje sprzedaży na rzecz rolnika ryczałtowego (nie jest on zarejestrowany do VAT, ale posługuje się NIP). Czy spółka może udokumentować sprzedaż na rzecz rolnika (...)
str. 28
2.3.

Sprzedaż samochodu osobowego stanowiącego współwłasność podatnika i osoby prywatnej na gruncie VAT

Prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Jestem współwłaścicielem samochodu wraz z osobą prywatną (niebędącą moim współmałżonkiem) nieprowadzącą działalności gospodarczej (udziały po 50%). Samochód jest (...)
str. 30
2.4.

Pakiety medyczne dla pracowników i członków ich rodzin a VAT

Czynny podatnik VAT nabywa od podmiotu trzeciego pakiety medyczne. Przekazuje te pakiety nieodpłatnie pracownikom i odsprzedaje członkom ich rodzin (składki potrącane są co miesiąc z (...)
str. 31
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Moment ujęcia w przychodach/kosztach podatkowych rocznej korekty VAT - interpretacja KIS

Za moment powstania przychodu podatkowego lub odpowiednio kosztu uzyskania przychodu z tytułu rocznej korekty VAT naliczonego, należy uznać moment złożenia deklaracji VAT, w której podatnik (...)
str. 33
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Odsetki od lokat bankowych - źródło przychodów dla celów CIT

Na rachunek bankowy spółki z o.o. (opodatkowanej tzw. klasycznym CIT) wpłynęły odsetki od założonych przez spółkę lokat terminowych. Do jakiego źródła przychodów spółka powinna zakwalifikować (...)
str. 35
2.2.

Odszkodowanie z tytułu uszkodzenia składnika majątku kontrahenta a koszty podatkowe

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) podczas świadczenia usług budowlanych uszkodziła ogrodzenie znajdujące się na nieruchomości podmiotu gospodarczego sąsiadującego bezpośrednio z realizowaną inwestycją. Czy (...)
str. 36
2.3.

Inwestowanie w złoto przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT

Spółka opodatkowana estońskim CIT zamierza zakupić złoto w banku w Szwajcarii i tam je przechowywać. Jakie wystąpią skutki w CIT w związku z tym zakupem? (...)
str. 38
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Wypłata świadczenia przez fundację rodzinną, której fundatorami są osoby z najbliższej rodziny - interpretacja KIS

Jeżeli fundatorami fundacji rodzinnej są osoby zaliczone do tzw. zerowej grupy podatkowej, dla celu zastosowania zwolnienia z PIT wypłacanego im świadczenia można sumować proporcję wartości (...)
str. 40
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Przekroczenie pierwszego progu skali podatkowej a kwota zmniejszająca podatek

W lipcu 2024 r. dochód pracownika przekroczył pierwszy próg podatkowy (120.000 zł). Pracownik ten ma złożone oświadczenie PIT-2 o stosowaniu mu kwoty zmniejszającej podatek w (...)
str. 43
2.2.

Nieodpłatne udostępnienie mieszkania członkowi zarządu - PIT i ZUS

Członek zarządu (prezes) spółki z o.o. pełni swoją funkcję wyłącznie na podstawie powołania (nieodpłatnie). Spółka zamierza wynająć mieszkanie od prywatnej osoby i udostępnić je nieodpłatnie (...)
str. 44
2.3.

Usługi deweloperskie w działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Zakupił działkę budowlaną, na której wybudował budynek mieszkalny (dom wielorodzinny) z zamiarem jego sprzedaży. Czy sprzedaż tego budynku (...)
str. 47
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Zakup na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej roweru elektrycznego - interpretacja KIS

Jeżeli podstawowym celem i sposobem korzystania z roweru elektrycznego spełniającego definicję środka trwałego jest jego wykorzystanie w działalności gospodarczej, to wydatek poniesiony na jego zakup (...)
str. 49
2.

Odpis z tytułu trwałej utraty wartości budowanego środka trwałego oraz przychód ze zbycia odzysków

Spółka, zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami, prowadziła przez kilka lat budowę hali magazynowej. Ponoszone wydatki ujmowane były na koncie służącym do ewidencji środków trwałych w budowie. (...)
str. 51
2.1.

Inwestycje/środki trwałe w budowie - definicje ustawowe

Ustawy o podatku dochodowym definiują inwestycje jako środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości (por. art. 5a ust. 1 ustawy o PDOF oraz (...)
str. 51
2.2.

Zaniechanie inwestycji i zbycie jej elementów - w ujęciu podatkowym

Fizyczna likwidacja podstawą zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Zgodnie z art. 22 ust. 5e ustawy o PDOF (odpowiednio art. 15 ust. 4f ustawy o PDOP), (...)
str. 52
2.3.

Rozliczenie dla celów bilansowych

Odpis wartości inwestycji w związku z trwałą utratą jej wartości Jak wynika z art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości, trwała utrata wartości zachodzi wtedy, (...)
str. 54
VIII.

INNE PODATKI I OPŁATY

1.

Darowizna środków pieniężnych od rodzica na wspólne konto małżonków a zwolnienie z podatku - interpretacja KIS

Darowizna środków pieniężnych przekazana na wspólny rachunek małżonków od rodzica jednego z nich, może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, gdy w (...)
str. 56
2.

Auto wspólnika spółki cywilnej udostępnione tej spółce

Wspólnik spółki cywilnej dysponuje autem, które chce udostępnić spółce. Czy w razie oddania spółce auta do nieodpłatnego używania trzeba będzie rozliczyć PCC? Wspólnik spółki cywilnej (...)
str. 58
IX.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Rekompensata za nagrodę jubileuszową dla byłego pracownika podlega składkom ZUS

Rekompensata pieniężna za brak wypłaty nagrody jubileuszowej nie jest zwolniona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w ZUS. W konsekwencji od (...)
str. 59
2.

Sprzedaż ciągnika użytkowanego w gospodarstwie rolnym a składka zdrowotna

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (handel), a dodatkowo posiadam gospodarstwo rolne. Sprzedałem ciągnik rolniczy użytkowany w gospodarstwie rolnym. Czy przychód ze sprzedaży ww. ciągnika (...)
str. 61
3.

Ulga na start dla współpracującego z byłym zleceniodawcą i pracodawcą

Planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Obecnie jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Prawdopodobnie na rzecz zleceniodawcy będę świadczyła usługi księgowe. Dodatkowo pracuję na etacie w (...)
str. 63
X.

PRAWO PRACY

1.

Stosowanie ruchomej organizacji czasu pracy

1) Chcemy wprowadzić w firmie ruchomy czas pracy dla jednego działu (informatycznego). Czy dopuszczalne jest zastosowanie takiej organizacji czasu pracy tylko do części pracowników firmy? (...)
str. 65
2.

Wynagrodzenie z tytułu urlopu wypoczynkowego przypadającego bezpośrednio po macierzyńskim

Pracownica korzystała z zaległego urlopu wypoczynkowego udzielonego jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (pracownica nie była na zwolnieniu lekarskim przed porodem). Jak należało ustalić wynagrodzenie urlopowe, (...)
str. 67
XI.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Niewypełnienie obowiązku przekazania sprawozdania finansowego Szefowi KAS w ustawowym terminie a czynny żal

Sprawozdanie finansowe stowarzyszenia za 2023 r. nie zostało złożone do 15 lipca 2024 r. do Szefa KAS. Czy w związku z tym wraz z jego (...)
str. 68
2.

Wycena aktywów oraz utworzenia rezerwy w związku z brakiem kontynuacji działalności

Spółka z o.o. w związku z brakiem kontynuacji działalności zamierza dokonać wyceny aktywów według ceny sprzedaży netto oraz utworzyć rezerwę na przewidywane dodatkowe koszty i (...)
str. 69
3.

Ewidencja korekty odliczonego VAT w związku ze zmianą przeznaczenia samochodu

Jako dealer samochodowy posiadamy pojazdy uznane za środki trwałe wykorzystywane wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, jak i do celów mieszanych. Zdarza się, że po kilku (...)
str. 72
3.1.

VAT odliczony a wartość początkowa środka trwałego

Wartość początkową nabytych środków trwałych, w tym pojazdów, ustala się w oparciu o cenę nabycia. Wartość tą stanowi cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną (...)
str. 72
3.2.

Korekta VAT odliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia samochodu

Zasady korekty odliczonego podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia samochodów określa art. 90b ustawy o VAT. W myśl tych przepisów podatnik ma prawo skorygować odliczony (...)
str. 73
3.3.

Rozliczenie skutków korekty VAT dla celów podatku dochodowego

Kwestia kwalifikacji przychodów i kosztów powstających w związku z korektą odliczonego VAT zostały uregulowane w przepisach ustaw o podatku dochodowym. I tak, zgodnie z art. (...)
str. 74
3.4.

Ewidencja księgowa korekty VAT odliczonego

Jak już wskazano, skutki korekty VAT, w związku ze zmianą przeznaczenia środka trwałego, nie mają wpływu na ustaloną wcześniej w księgach rachunkowych wartość początkową środka (...)
str. 74
4.

Forma sprawozdania finansowego przekazywanego do rejestru przez fundację rodzinną - odpowiedź MS na pytanie naszego Wydawnictwa

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do rejestru sądowego ] Wzór wniosku RFR-Z30 dostępny w dziale Rachunkowość (w tym BILANS w formacie XML) w programie DRUKI Gofin (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.