Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 17 września 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 r., godz. 13:00 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 44.892 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik

Czas pracy - wybrane aspekty
Dodatek nr 6
do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 6
z dnia 10.03.2018

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

WSTĘP

Kodeksowe regulacje z zakresu czasu pracy niezmiennie budzą wiele wątpliwości. Prawidłowe zaplanowanie, a następnie rozliczenie czasu pracy zalicza się natomiast do grupy najistotniejszych uprawnień/obowiązków pracodawców. (...)
str. 3
I.

PODSTAWOWE POJĘCIA Z ZAKRESU CZASU PRACY

1.

Czym jest czas pracy?

Zgodnie z ustawową definicją, zawartą w art. 128 § 1 K.p., jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub (...)
str. 3
2.

Okresy zaliczane do czasu pracy

Do czasu pracy zalicza się niektóre okresy nieświadczenia pracy, w tym przede wszystkim: przerwy w pracy na posiłek oraz regenerację sił, trwające nieprzerwanie 15 minut (...)
str. 5
3.

Okresy niezaliczane do czasu pracy

Do czasu pracy nie zalicza się okresów niewykonywania pracy wynikających z następujących okoliczności: stosowania przerywanego czasu pracy, w zakresie przerwy między dwoma odcinkami pracy, przerwy (...)
str. 5
4.

Pojęcie dyżuru

Zgodnie z definicją zawartą w art. 151 5 K.p., dyżurem jest pozostawanie pracownika - na polecenie pracodawcy - poza normalnymi godzinami pracy, w gotowości do (...)
str. 6
5.

Normy czasu pracy

W myśl art. 129 K.p., czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym (...)
str. 8
II.

ORGANIZACJA CZASU PRACY

1.

Systemy i rozkłady czasu pracy

Właściwa organizacja czasu pracy, która pozostaje w gestii pracodawcy, wymaga m.in. wyboru właściwego systemu czasu pracy, gwarantującego wykorzystanie potencjału załogi w zakreślonych przez przepisy ramach (...)
str. 9
2.

System podstawowy

Znaczna część zatrudnionych świadczy pracę w ramach podstawowych norm czasu pracy, tzw. systemu podstawowego. Klasycznym jego przykładem jest praca od poniedziałku do piątku po 8 (...)
str. 11
3.

System równoważnego czasu pracy

Równoważny system czasu pracy w tzw. wariancie podstawowym może być wprowadzony, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (art. 135 § 1 K.p.). (...)
str. 12
4.

System przerywanego czasu pracy

System przerywanego czasu pracy umożliwia wprowadzenie przerwy w czasie pracy, trwającej nie dłużej niż 5 godzin, powodującej podzielenie dniówki na dwie części. Okres przerwy nie (...)
str. 14
5.

Praca w ruchu ciągłym

Istnieją zakłady, w których praca, ze względu na technologię produkcji lub potrzebę ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, nie może być przerwana. Proces pracy musi trwać w (...)
str. 15
6.

System skróconego tygodnia pracy

Cechą wyróżniającą system skróconego tygodnia pracy od pozostałych systemów lub rozkładów jest wykonywanie pracy przez mniej niż 5 dni w tygodniu, przy przedłużeniu dobowego wymiaru (...)
str. 16
7.

System weekendowy

System zwany w praktyce kadrowej weekendowym zakłada wykonywanie pracy tylko w piątki, soboty, niedziele i święta. Jak wynika z art. 144 K.p., w systemie tym (...)
str. 17
8.

Zadaniowy czas pracy

Pracownik nie zawsze musi świadczyć pracę pod ścisłym nadzorem pracodawcy oraz w przedziale godzin przez niego wyznaczonym. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy, jej organizacją (...)
str. 18
9.

Ruchoma organizacja pracy

Zgodnie z art. 140 1 § 1 i 2 K.p. rozkład czasu pracy może przewidywać: różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym (...)
str. 18
10.

Skrócona norma przy pracach szkodliwych, uciążliwych i monotonnych

Przepisy Kodeksu pracy przewidują skrócenie podstawowych norm czasu pracy (8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień) w stosunku do zatrudnionych przy pracach (...)
str. 19
11.

Indywidualny rozkład czasu pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty (art. 142 K.p.). Ustawodawca (...)
str. 20
12.

Wprowadzanie systemów czasu pracy

Zasadniczo poszczególne systemy czasu pracy, jak też rozkłady czasu pracy, wprowadzane są w drodze postanowień układów zbiorowych, regulaminów pracy lub poprzez obwieszczenie. Ten ostatni tryb (...)
str. 21
III.

PLANOWANIE CZASU PRACY

1.

Rozkład czasu pracy

Plan pracy w danym okresie rozliczeniowym, w sposób zasadniczy organizujący proces pracy poprzez określenie dni roboczych, z wyszczególnieniem godzin jej rozpoczęcia i zakończenia oraz dni (...)
str. 22
2.

Okres rozliczeniowy

Przepisy kodeksowe nie definiują okresu rozliczeniowego. Rozumienie tego pojęcia wywodzi się z ogółu przepisów Kodeksu pracy regulujących czas pracy, w tym zwłaszcza ustalających sposób obliczania (...)
str. 24
3.

Wymiar czasu pracy

Metoda obliczania wymiaru czasu pracy została określona w art. 130 § 1 i 2 K.p. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza (...)
str. 27
IV.

PRACA W NIEDZIELE I ŚWIĘTA

1.1.

Regulacje ogólne

Niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Wykaz świąt zawiera ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. (...)
str. 28
1.2.

Zakaz pracy w handlu

Ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy (...)
str. 31
2.

Rekompensowanie pracy w niedziele i święta

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pracownik, który świadczył pracę w niedziele i święta, powinien otrzymać dzień wolny od pracy: w przypadku pracy w niedzielę - w okresie (...)
str. 34
V.

PRACA W PORZE NOCNEJ

1.

Ustalenie pory nocnej

Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21 00 a 7 00 (art. 151 7 K.p.). Każdy pracodawca ma obowiązek ustalenia w swoim zakładzie pracy (...)
str. 35
2.

Zakaz pracy w porze nocnej

Ze względu na szczególną ochronę jaką prawo pracy roztacza nad pracownikami wykonującymi funkcje rodzicielskie oraz nad osobami małoletnimi, zabronione jest zatrudnianie w porze nocnej pracownic (...)
str. 35
3.

Dodatek za pracę w nocy

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy, w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia (...)
str. 36
VI.

ODPOCZYNKI

1.

Odpoczynek dobowy

Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku tzw. dobowego (art. 132 § 1 K.p.). Przykład Pracownik zatrudniony jako sprzedawca (...)
str. 37
2.

Odpoczynek tygodniowy

W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tzw. tygodniowego, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (art. 133 (...)
str. 38
VII.

PRACA W GODZINACH NADLICZBOWYCH

1.

Pojęcie godzin nadliczbowych

Zgodnie z art. 151 § 1 K.p. godziną nadliczbową jest każda godzina pracy przekraczająca obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także przedłużony dobowy wymiar czasu (...)
str. 38
2.

Zakaz pracy ponadnormatywnej

Kodeks pracy przewiduje kilka wyłączeń podmiotowych w zakresie pracy nadliczbowej. Zlecanie godzin nadliczbowych kobiecie w ciąży oraz pracownikowi młodocianemu jest niedozwolone (art. 178 § 1 (...)
str. 39
3.

Rozliczanie godzin nadliczbowych

Kodeks pracy wyodrębnia trzy rodzaje godzin nadliczbowych, w tym: dwa z przekroczenia norm czasu pracy: dobowej (zazwyczaj przekroczenie 8. godziny, choć dla grup szczególnych, np. (...)
str. 40
4.

Limity pracy ponadnormatywnej

Ustawowy limit godzin nadliczbowych wynosi 150 w ciągu roku kalendarzowego. To ograniczenie dotyczy jednak tylko nadgodzin wypracowanych z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Limit godzin nadliczbowych (...)
str. 42
5.1.

Termin wypłaty

Pracę pozarozkładową, która prowadzi do nadgodzin, opłaca się normalnym wynagrodzeniem w miesiącu jej wystąpienia, bowiem liczba godzin przepracowanych jest znana na bieżąco. Dodatki lub czas (...)
str. 42
5.2.

Sposób obliczania normalnego wynagrodzenia

Normalne wynagrodzenie za godziny nadliczbowe obejmuje wszystkie składniki, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, bez względu na ich nazwę, jeżeli ma do nich prawo na (...)
str. 43
5.3.

Obliczanie dodatku za godziny nadliczbowe

Wysokość dodatku za godziny nadliczbowe zależy od rodzaju oraz pory dnia, w której one wystąpiły, a także od kategorii normy (przedłużonego wymiaru), która została przekroczona. (...)
str. 43
5.4.

Udzielanie czasu wolnego za nadgodziny

Praca w godzinach nadliczbowych nie musi być rekompensowana wypłatą dodatku do wynagrodzenia. Jak już wspominaliśmy w zamian za nadgodziny może być udzielony pracownikowi czas wolny. (...)
str. 45
6.

Praca ponad normę bez dodatków

Niektórzy pracownicy, będąc zobowiązanymi do pracy, w razie konieczności, w wymiarze przekraczającym normę dobową lub średniotygodniową, nie mają z tego tytułu prawa do wynagrodzenia, ani (...)
str. 46
VIII.

NAJNOWSZE STANOWISKA URZĘDOWE Z ZAKRESU CZASU PRACY

1.
str. 46
1.1.

W sprawie podróży służbowej pracownika objętego zadaniowym systemem czasu pracy (stanowisko z 4 stycznia 2017 r.)

"Jeżeli podróż służbowa mieści się w zakresie obowiązków służbowych pracownika objętego systemem zadaniowego czasu pracy i w ramach tej podróży pracownik ma realizować zadania (obowiązki) (...)
str. 46
1.2.

W sprawie podróży służbowej pracownika objętego systemem zadaniowego czasu pracy oraz pracownika zatrudnionego w tzw. ruchomym rozkładzie czasu pracy (stanowisko z 30 listopada 2016 r.)

"Problematyka podróży służbowej w kontekście czasu pracy nie jest uregulowana wprost w konkretnym przepisie Kodeksu pracy. Z przepisów Kodeksu pracy wynika jedynie, że czasem pracy (...)
str. 46
2.

Odpracowanie wyjść prywatnych przez pracowników niepełnosprawnych

W dniu 10 sierpnia 2017 r. Główny Inspektorat Pracy udostępnił naszemu Wydawnictwu stanowisko Komisji Prawnej GIP z 28 października 2014 r. w sprawie możliwości odpracowania (...)
str. 48
3.

Ustalanie nadgodzin w razie nieobecności w pracy w czasie rozkładowym

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 28 października 2016 r. udostępniło naszemu Wydawnictwu stanowisko w sprawie nieobecności i pracy w nadgodzinach. Czytamy w nim: "Zgodnie (...)
str. 48
4.

Obniżenie wymiaru czasu pracy, gdy pracownik choruje w dniu wyznaczonym jako wolny od pracy w zamian za święto

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 19 lipca 2016 r. udostępniło naszemu Wydawnictwu stanowisko w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy, gdy pracownik choruje w dniu (...)
str. 50
5.

Organizacja pracy pracowników łączących pracę z urlopem rodzicielskim

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 7 kwietnia 2016 r. udostępniło naszemu Wydawnictwu stanowisko w sprawie organizacji pracy pracowników łączących pracę z urlopem rodzicielskim. Czytamy (...)
str. 50
6.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej w razie przedłożenia po przerwie kolejnego orzeczenia

Czy biorąc pod uwagę treść art. 2a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu (...)
str. 52
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.