Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 6 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.04.2025 r., godz. 12:34 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 64.009 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik

Przegląd Podatku Dochodowego
nr 16 (616) z dnia 20.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.1.

Straty w środkach obrotowych

W każdej firmie mogą się zdarzyć nadzwyczajne sytuacje, takie jak pożar lub powódź, skutkujące powstaniem szkody w jej majątku. W ich wyniku mogą zostać zniszczone (...)
str. 4
1.2.

Zniszczenia w majątku trwałym

Utrata środków trwałych W wyniku pożaru lub powodzi zniszczeniu mogą ulec nie tylko środki obrotowe, ale również środki trwałe. Przedstawione wcześniej zasady ujmowania w koszty (...)
str. 6
1.3.

Odszkodowanie za szkody

Odszkodowanie otrzymane od firmy ubezpieczeniowej stanowi przychód podatkowy (art. 14 ust. 2 pkt 12 updof i art. 12 ust. 1 pkt 1 updop). Moment uzyskania (...)
str. 9
II.

PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE

1.

Rozliczenie kosztów z tytułu najmu samochodu osobowego za granicą

Pracownicy spółki z o.o. odbywają zagraniczne podróże służbowe na terenie krajów UE. Zdarza się, że na lotnisku (w państwie docelowym) wynajmują samochody osobowe. Faktury za (...)
str. 12
1.1.

Czynsz najmu i koszty eksploatacji

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 49a updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dotyczących samochodu osobowego opłat wynikających z umowy leasingu, o (...)
str. 12
1.2.

Podatek od wartości dodanej

Na mocy art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a updop, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów podatku od towarów i usług. Kosztem uzyskania (...)
str. 13
2.

Podatkowe skutki umowy użyczenia - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)

[1497708] Prezes spółki z o.o. użyczył spółce przyczepę transportową. Spółka będzie uzyskiwać przychody z wynajmu tej przyczepy. Czy od umowy użyczenia któraś ze stron musi (...)
str. 14
3.

Wydatki na wynagrodzenie członka zarządu

Spółka z o.o. ze 100% udziałem gminy zatrudniła w 2023 r. członka zarządu na podstawie kontraktu menedżerskiego. Miesięczne wynagrodzenie określone w kontrakcie przewyższa limit wynikający (...)
str. 15
3.1.

Ogólne zasady kwalifikowania wydatków do kosztów

Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu: osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub (...)
str. 16
3.2.

Regulacje ustawy kominowej

Wydatki poniesione na wynagrodzenie członka zarządu komunalnej spółki z o.o., który pełni swoją funkcję na podstawie kontraktu menedżerskiego, niewątpliwie są funkcjonalnie związane z prowadzoną przez (...)
str. 16
4.

Zwrot nienależnie wypłaconego wynagrodzenia a korekta CIT

Po kontroli NIK członkowie rady nadzorczej zwrócili spółce z o.o. w 2024 r. wynagrodzenia nienależnie pobrane w latach 2019-2022. Czy spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy (...)
str. 18
4.1.

Wynagrodzenia członków rad nadzorczych jako koszty uzyskania przychodów

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 38a updop, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, (...)
str. 19
4.2.

Zasady dokonywania korekty kosztów podatkowych

Zasady dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych określają przepisy art. 15 ust. 4i-4m updop. Uzależniają one tryb i sposób (...)
str. 19
5.

Zapłata ceny przed wydaniem towaru wyznacza moment uzyskania przychodu - wyrok NSA

Podatnik, który otrzyma od klienta zapłatę "z góry" (przed wydaniem mu towaru), uzyskuje przychód w dacie otrzymania pieniędzy. Nazwanie takiej zapłaty zaliczką jest bez znaczenia (...)
str. 20
III.

ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA

1.

Umowa zlecenia z uczniem szkoły ponadpodstawowej i studentem

Jeżeli przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia są uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej (...)
str. 22
1.1.

Pobór zryczałtowanego podatku

W sytuacji gdy umowa zlecenia została zawarta z osobą niebędącą pracownikiem płatnika, a kwota należności określona w umowie nie przekracza 200 zł, wówczas płatnik musi (...)
str. 22
1.2.

Obliczenie zaliczki na podatek

Zasady poboru zaliczki na podatek od należności z umowy zlecenia, co do zasady, reguluje art. 41 ust. 1 updof. Wynika z niego, że zaliczkę tę (...)
str. 22
1.3.

Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia (...)
str. 23
1.4.

Praktyczne zastosowanie przepisów

Przykład Umowa zlecenia została zawarta ze studentem (w wieku 21 lat) niebędącym pracownikiem płatnika. W umowie określono, że za wykonaną pracę przysługuje mu wynagrodzenie w (...)
str. 24
2.

Ustalenie zaliczki na podatek w miesiącu przekroczenia limitu ulgi dla młodych

Na podstawie umowy zlecenia wymienionej w art. 13 pkt 8 updof, firma zatrudnia osobę, która nie ukończyła 26 lat i w związku z tym korzysta (...)
str. 25
3.

Skutki wydania pracownikom bonów zamiast posiłków profilaktycznych - interpretacja organu podatkowego

Wartość bonów żywnościowych uprawniających do nabywania na ich podstawie posiłków lub produktów spożywczych służących do przygotowania posiłku profilaktycznego, przekazanych nieodpłatnie pracownikom celem wywiązania się przez (...)
str. 28
IV.

MAJĄTEK TRWAŁY

1.

Oprogramowanie komputerowe jako wartość niematerialna i prawna

Oprogramowania komputerowe z reguły podlegają amortyzacji, stanowiąc wartości niematerialne i prawne, jako autorskie prawa majątkowe lub licencje. Reguła ta nie dotyczy oprogramowania, które jest dedykowane (...)
str. 29
1.1.

Wartości niematerialne i prawne

Programy komputerowe nie zostały wymienione przez ustawodawcę jako odrębne składniki majątku podlegające amortyzacji. W myśl art. 22b ust. 1 pkt 4 i 5 updof oraz (...)
str. 29
1.2.

Wartość początkowa

Stosownie do art. 22g ust. 18 updof i art. 16g ust. 14 updop, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi (...)
str. 31
1.3.

Amortyzacja

W myśl art. 22d ust. 2 updof i art. 16d ust. 2 updop, wartości niematerialne i prawne wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości (...)
str. 31
1.4.

Nakłady poniesione na aktualizację

Ustawy o podatkach dochodowych nie rozstrzygają, jak należy kwalifikować wydatki na ulepszenie istniejącej wartości niematerialnej i prawnej. Wynika z nich jedynie, że wydatki związane z (...)
str. 32
2.

Zaliczki uproszczone a moment zmiany stawki amortyzacyjnej - interpretacja organu podatkowego

W odniesieniu do środków trwałych będących w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zmiany stawki amortyzacyjnej dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca roku (...)
str. 33
V.

VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY

1.

Wprowadzenie do działalności gospodarczej rzeczy nabytych do użytku prywatnego

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, z której dochód ustala na podstawie podatkowej księgi. Planuje wprowadzić do firmy działki budowlane (grunt) celem ich zabudowania budynkami mieszkalnymi i (...)
str. 35
2.

Korekta związana z otrzymaniem rabatu pośredniego

Podatnik nabywa znaczne ilości towaru u stałego dostawcy. Kontrahent dostawcy, z którym podatnika nie łączą bezpośrednie stosunki handlowe, udzielił mu rabatu, który udokumentował notą księgową. (...)
str. 37
2.1.

Istota i dokumentowanie

Przepisy o podatku dochodowym nie definiują pojęcia rabatu i nie odnoszą się wprost do skutków przyznania tzw. rabatu pośredniego. Wymaga zatem wyjaśnienia, że w ujęciu (...)
str. 37
2.2.

Sposób ujęcia w podatkowej księdze

Odnośnie skutków uzyskania rabatu pośredniego organy podatkowe przez pewien czas prezentowały pogląd, że podatnik powinien o wartość otrzymanego rabatu zwiększać przychody z prowadzonej działalności gospodarczej (...)
str. 37
3.

Relacja z dyżuru telefonicznego

3.1.

Sprzedaż rzeczy otrzymanych w ramach akcji promocyjnej

Dochód z działalności gospodarczej rozliczam na podstawie podatkowej księgi. Zamierzam sprzedać rzeczy otrzymane w ramach akcji promocyjnej. Organizatorem akcji jest firma, z którą na co (...)
str. 39
3.2.

Podatkowe skutki przejęcia zobowiązania kredytowego

Podatnik udzielił innemu przedsiębiorcy poręczenia kredytu. Obecnie rozważa przejęcie długu za wynagrodzeniem w wysokości odpowiadającej kwocie przejętego zobowiązania kredytowego. W takim przypadku poręczenie wygaśnie, a (...)
str. 39
3.3.

Obowiązki płatnika przy wypłacie ekwiwalentu za pranie ubioru służbowego

Pracodawca zamierza wprowadzić wymóg stosowania odzieży służbowej zawierającej elementy identyfikujące firmę. Odzież będzie wydawana pracownikom nieodpłatnie. Natomiast za jej pranie przez pracowników we własnym zakresie (...)
str. 40
3.4.

Zagraniczny wyjazd szkoleniowy połączony z integracją

Pracodawca zamierza zorganizować zagraniczny wyjazd szkoleniowy dla pracowników,który ma być połączony z integracją. Czy koszty takiego wyjazdu będzie mógł uwzględnić w kosztach podatkowych? Zależnie od (...)
str. 41
4.

Podmiotowe wyłączenie z podlegania opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Lekarz świadczy usługi medyczne w formie jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej. Chciałby korzystać z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym w wysokości 14% przychodów. Czy wybór i stosowanie tej (...)
str. 42
VI.

OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ

1.

Ustalenie rezydencji podatkowej zleceniobiorcy na podstawie oświadczenia o jego miejscu zamieszkania

Zawarliśmy umowę zlecenia z cudzoziemcem. Zleceniobiorca nie przedstawił certyfikatu rezydencji, ale w dniu zawarcia umowy, tj. 1 czerwca 2024 r., złożył oświadczenie o tym, że (...)
str. 44
1.1.

Umowa zlecenia z cudzoziemcem - podatek lub zaliczka

Wynagrodzenie wypłacane przez firmę na podstawie umowy zlecenia, stanowi przychód zleceniobiorcy z działalności wykonywanej osobiście określonej w art. 13 pkt 8 updof. Sposób opodatkowania dochodów (...)
str. 44
1.2.

Rezydencja podatkowa

Zgodnie z art. 3 ust. 1a updof, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która: 1) posiada na terytorium (...)
str. 45
1.3.

Obowiązek informacyjny

] IFT-1R i PIT-11 dostępne w dziale Podatek dochodowy w programie DRUKI Gofin W opisanym stanie faktycznym do czasu gdy pobyt zleceniobiorcy na terenie Polski (...)
str. 46
2.1.

Uregulowania na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

Podczas zagranicznych delegacji do różnych krajów nasi pracownicy wynajmują samochody na potrzeby służbowe. Faktury za tę usługę są wystawiane na naszą firmę. Czy posiadając certyfikat (...)
str. 46
2.2.

Informacja IFT-2R a świadczenie wolne od podatku

Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce dokonuje wypłaty należności za najem samochodu za granicą. Zagraniczny kontrahent dostarczył jej swój certyfikat rezydencji. Zgodnie z właściwą (...)
str. 49
VII.

ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE

1.

Ulga B+R - rozliczanie kosztów prac rozwojowych poprzez odpisy amortyzacyjne

W ramach działalności gospodarczej spółka z o.o. prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Zakończone wynikiem pozytywnym prace rozwojowe zostaną uznane za wartość niematerialną i prawną, która będzie amortyzowana. (...)
str. 50
2.

Wymogi dotyczące dzieci przy uldze dla rodzin 4+

Podatnik ma czworo dzieci, z których troje jest małoletnich, a czwarte - pełnoletnie. Dziecko pełnoletnie w tym roku zdało maturę i po wakacjach podejmie dalszą (...)
str. 51
3.

Refundacja pracownikom kosztów używania w pracy własnych narzędzi, materiałów lub sprzętu

Do wyposażenia stanowiska pracy w niezbędne pracownikowi narzędzia, materiały i sprzęt zobligowany jest pracodawca. Dopuszcza się jednak korzystanie przez pracowników ze składników własnego majątku. Takie (...)
str. 52
3.1.

Praca zdalna

Od 7 kwietnia 2023 r. art. 67 18 -67 34 Kodeksu pracy reguluje kwestię pracy zdalnej. Z powołanych przepisów jednoznacznie wynika, że obowiązkiem pracodawcy jest (...)
str. 52
3.2.

Zatrudnienie w systemie tradycyjnym

Inaczej kształtują się skutki refundowania przez pracodawcę kosztów używania prywatnych narzędzi, materiałów lub sprzętu przez pracowników wykonujących pracę w systemie tradycyjnym, tj. w miejscu pracy (...)
str. 53
4.

Spłata kredytu obciążającego nieruchomość nabytą w darowiźnie nie jest wydatkiem na cele mieszkaniowe

Dom mieszkalny należący do męża podatniczki był obciążony hipoteką zabezpieczającą kredyt mieszkaniowy. Podatniczka była poręczycielem tego kredytu. W drodze darowizny przejęła od męża własność domu, (...)
str. 54
VIII.

INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE

1.

Wydatki na sponsoring u podatnika na estońskim CIT

Spółka z o.o. opodatkowana estońskim CIT zamierza zawrzeć umowę z klubem sportowym prowadzonym w formie stowarzyszenia. Na jej podstawie przekaże określoną kwotę na imprezy sportowe (...)
str. 56
2.

Przesłanki stosowania 9% stawki podatku

Czy spółka z o.o. ma prawo do stosowania w 2024 r. 9% stawki CIT, jeśli ma status małego podatnika oraz osiągnięte w 2024 r. przychody (...)
str. 57
3.

Darowizna otrzymana przez fundację

Zarejestrowana w KRS fundacja nieprowadząca działalności gospodarczej istnieje od września 2021 r. Prowadzi księgi rachunkowe. Przedmiotem jej działalności statutowej są m.in. działania polegające na promowaniu (...)
str. 58
3.1.

Skutki otrzymania świadczenia w świetle przepisów o podatku dochodowym

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego). Istotą darowizny jest zatem (...)
str. 58
3.2.

Zwolnienie z opodatkowania

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, dochody uzyskiwane przez podmioty, których celem statutowym są działania społecznie użyteczne wskazane w tym przepisie, (...)
str. 59
3.3.

Informacja o otrzymanych darowiznach - CIT-D

Z uzyskaniem darowizny wiążą się dodatkowe obowiązki sprawozdawcze w podatku dochodowym, szczególnie jeżeli darowizna pochodzi od osoby prawnej. Jak bowiem wynika z art. 18 ust. (...)
str. 59
4.

Ośrodki wypoczynkowe nie są opodatkowane podatkiem od przychodów z budynków - wyrok WSA

Budynki służące turystyce wypoczynkowej nie są objęte podatkiem od przychodów z budynków. Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 16 lipca 2024 r., sygn. (...)
str. 60
IX.

CZYTELNICY PYTAJĄ

1.

Wartość niespłaconych zobowiązań likwidowanej spółki kapitałowej

Wspólnicy spółki z o.o. zamierzają przeprowadzić likwidację spółki. Posiada ona zobowiązania finansowe, które na dzień wykreślenia jej z KRS nie będą przedawnione ani nie zostaną (...)
str. 62
2.

Hipotetyczne odsetki w kosztach podatkowych

Spółka akcyjna w 2023 r. wypracowała zysk. W 2024 r. podjęła uchwałę w sprawie jego podziału. Część kwoty przeznaczyła na podwyższenie kapitału zapasowego z przeznaczeniem (...)
str. 62
3.

Obniżka cen sprzedaży towarów jako benefit dla pracowników spółki

Spółka z o.o. zajmująca się działalnością handlową zamierza wprowadzić system benefitów dla pracowników. Będzie on polegał na ustaleniu obniżonych cen na towary, które będą miały (...)
str. 63
4.

Zbycie środków trwałych służących działalności socjalnej

Spółka jawna będąca podatnikiem CIT sprzedała środki trwałe (m.in. domki letniskowe) tworzące ośrodek wczasowy, który kiedyś służył celom socjalnym. Poszukiwania nabywcy trwały kilka lat. Czy (...)
str. 64
5.

Moment rozpoczęcia amortyzacji środka trwałego

W lipcu 2024 r. spółka kupiła spawarkę. W sierpniu br. przekazała ją do używania. Od którego miesiąca powinna zacząć ją amortyzować? Pierwszego odpisu amortyzacyjnego należy (...)
str. 65
6.

Dofinansowanie wypoczynku dziecka, które w trakcie kolonii skończyło 18 lat

Zakład pracy będzie wypłacał z ZFŚS dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika, które w trakcie przebywania na kolonii skończyło 18 lat. Czy w tej sytuacji do (...)
str. 65
X.

TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - WRZESIEŃ 2024 R.

Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 9.09.2024 r. (poniedziałek) - wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za sierpień 2024 r., - złożenie deklaracji o (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.