Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 22 (526) z dnia 20.11.2020
Poradnik VAT
nr 22 (526) z dnia 20.11.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Pakiet SLIM VAT i inne rozwiązania doprecyzowujące przyjęte przez rząd
W dniu 28 października 2020 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe (...)
str. 4
II.
Planowane zmiany zasad uznawania paragonów za faktury uproszczone
Do 10 listopada 2020 r. trwały konsultacje podatkowe w sprawie paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone. Ministerstwo Finansów zaproponowało redukcję obowiązków administracyjnych poprzez przyjęcie założenia, (...)
str. 6
III.
Nowe zasady monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych już od 1 lutego 2021 r.
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, (druk sejmowy nr 720) zakładający uproszczenie zasad monitorowania wyrobów akcyzowych (...)
str. 6
IV.
Formularz on-line do kontaktów z US - nowy model obsługi podatników
Zgodnie z komunikatem MF opublikowanym na stronie internetowej www.gov.pl od 26 października 2020 r. w 5 województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim uruchomiono nowy (...)
str. 7
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Faktury dotyczące pośrednictwa w sprzedaży usług reklamowych
Czy faktury dotyczące świadczenia usług polegających na pośrednictwie w sprzedaży usług reklamowych (w tym obejmujących np. rozbudowę oferty klienta czy narzędzi komunikowania się z finalnymi (...)
str. 8
2.
Usługi zarządzania stronami internetowymi
Czy oznaczenie GTU_12 stosowane jest do faktur zakupu dotyczących obsługi hostingowej strony internetowej firmy? Ustawodawca zobowiązał podatników do oznaczania kodem GTU_12 usług zarządczych, ale tylko (...)
str. 10
3.
Sprzedaż towarów wraz z usługą transportową
W fakturach wystawianych dla naszych klientów potwierdzających sprzedaż towaru ujmujemy również koszty transportu. Wynagrodzenie za transport ustalone jest ryczałtowo i wykazywane w osobnej pozycji faktury. (...)
str. 10
1.
Powiązania rodzinne a stosowanie symbolu TP
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlanych. W listopadzie 2020 r. usługi takie wykonywałem dla synowej, która prowadzi odrębną działalność gospodarczą. Transakcja została (...)
str. 12
2.
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju
Podatnik dokonuje sprzedaży towarów opodatkowanych stawką VAT 23% na rzecz zagranicznych osób fizycznych. Towary te są wysyłane poza terytorium RP. Ww. transakcje podlegają ewidencjonowaniu przy (...)
str. 13
3.
Leasing a stosowanie mechanizmu podzielonej płatności
Czy w JPK_VAT z deklaracją faktury dokumentujące leasing trzeba oznaczać symbolem MPP? Jednym z obowiązkowych oznaczeń, które musi zawierać ewidencja (JPK_VAT) jest oznaczenie MPP. Symbol (...)
str. 15
1.
Dłuższy termin na odliczenie VAT dla podatników rozliczających się miesięcznie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są (...)
str. 16
2.
Możliwość odliczania VAT z tytułu nabycia usług noclegowych w celu ich odsprzedaży
W art. 88 ustawy o VAT określono listę przesłanek, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jedno z takich (...)
str. 17
1.
Kiedy powstaje zaległość w podatku VAT?
Czynni podatnicy VAT prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek odprowadzania podatku należnego od wykonanych czynności opodatkowanych na zasadach i w terminach określonych w ustawie o VAT. (...)
str. 18
2.
Określenie wysokości odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu VAT
Odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu VAT należy naliczyć - w zależności od okoliczności powstania długu - według stawki obniżonej (4% rocznie), podstawowej (8% (...)
str. 19
1.
Stosowanie e-faktur za zgodą nabywcy
Na podstawie art. 106n ust. 1 ustawy o VAT stosowanie przez podatnika e-faktur wymaga akceptacji odbiorcy faktury. Przepisy ustawy o VAT nie regulują natomiast zasad (...)
str. 22
2.
Odpowiedzialność nabywcy za autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność faktury
Procedura dokumentowania procesu zakupów oraz rozliczania faktur zakupu w formie elektronicznej powinna być zgodna z przepisami art. 106m ust. 1-4 i art. 106n ust. 1-2 (...)
str. 23
3.
Faktury wysłane w formie elektronicznej i dodatkowo wydrukowane
Sprzedawca wystawia faktury (bez podpisu) i przesyła w formie elektronicznej na wskazany adres mailowy odbiorcy. Następnie je drukuje i podpisuje. Czy w takiej sytuacji nabywca (...)
str. 24
X.
VAT przy sprzedaży prywatnych działek - wyrok NSA
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 sierpnia 2020 r., sygn. akt I FSK 1476/17 stwierdził, iż: Uzyskanie przez osobę fizyczną decyzji o warunkach (...)
str. 25
XI.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Korygowanie zawyżonej stawki podatku VAT
We wrześniu 2020 r. wystawiłam fakturę sprzedaży ze stawką 23% zamiast 8%. Czy w październiku (tj. na bieżąco) mam wystawić fakturę korygującą? [pytanie 1315264] Komentarz (...)
str. 27
2.
Zaliczka a obowiązek podatkowy w VAT
W dniu 2 października 2020 r. otrzymaliśmy na rachunek bankowy zaliczkę na poczet dostawy towaru. Fakturę wystawiliśmy jednak 30 września br. Czy obowiązek podatkowy od (...)
str. 28
3.
Dokonanie płatności w MPP
Z tytułu zakupu węgla (tj. towaru wymienionego w załączniku nr 15 do ustawy o VAT) do tej pory otrzymywaliśmy faktury z adnotacją "mechanizm podzielonej płatności". (...)
str. 29
C.
KASY REJESTRUJĄCE
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Numer paragonu z NIP w nowym JPK_VAT
Czy paragony z NIP stanowiące faktury uproszczone zgodnie z przepisami ustawy o VAT należy odrębnie ujmować w nowym JPK_VAT? Jeśli tak, to jaki numer tego (...)
str. 30
2.
Ujmowanie sprzedaży paragonowej w nowym JPK_VAT z deklaracją
W prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Dotychczas każdy paragon osobno ujmowaliśmy w ewidencji VAT oraz w JPK_VAT. Czy (...)
str. 33
3.
Termin odliczenia ulgi przy wymianie kilku kas fiskalnych
Prowadzę działalność gastronomiczną, w której sprzedaż ewidencjonuję przy użyciu 8 kas rejestrujących. Od 1 stycznia 2021 r. sprzedaż taką będę musiała rejestrować w kasach on-line. (...)
str. 34
4.
Wystawienie faktury z tytułu wpłaconej zaliczki zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej
W prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaż ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Klienci (osoby prywatne) na poczet przyszłej sprzedaży wpłacają zaliczki na mój rachunek bankowy, które dodatkowo dokumentuję (...)
str. 36
5.
Czyszczenie i pranie tapicerek samochodowych a kasa fiskalna
Świadczymy usługi mycia i prania tapicerek samochodowych. Czy sprzedaż tych usług powinna być ewidencjonowana w kasie fiskalnej bez względu na wysokość osiąganych obrotów? W myśl (...)
str. 38
6.
Kasa fiskalna przy świadczeniu usług związanych z rolnictwem
Czy usługi związane z rolnictwem są zwolnione z ewidencjonowania w kasie fiskalnej? Z przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika, że podatnik kontynuujący działalność gospodarczą (zakładamy, (...)
str. 39
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Obowiązek podatkowy dla importu towarów objętych procedurą wpisu do rejestru zgłaszającego
Dokonaliśmy zakupu towarów z Norwegii. W marcu otrzymaliśmy skan elektronicznego wpisu do rejestru zgłaszającego dla procedury uproszczonej. Tego samego dnia opłaciliśmy cło i podatek VAT (...)
str. 40
2.
Zagraniczne transakcje z odwrotnym obciążeniem ujmowane w JPK_VAT
Czy fakturę dokumentującą import usług bądź dostawę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca na terytorium kraju, należy ująć w JPK na podstawie dokumentu wystawionego przez (...)
str. 42
3.
Montaż światłowodu i abonament za usługi telewizyjne i dostarczanie internetu
Wykonaliśmy usługę polegającą na zamontowaniu światłowodu na budynku znajdującym się w Polsce na zlecenie chińskiej firmy. Na rzecz tej samej firmy świadczymy również usługi dostarczania (...)
str. 42
3.1.
Okablowanie światłowodem budynku - usługa związana z nieruchomością
Usługi związane z nieruchomościami opodatkowane są w miejscu położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT), przy czym regulacje te dotyczą zarówno usług świadczonych dla podatników, (...)
str. 42
3.2.
Miejsce opodatkowania usług nadawczych i telekomunikacyjnych
Kolejny problem przedstawiony przez Czytelnika dotyczy opodatkowania abonamentu internetowego i telewizyjnego, który oferuje firmie z Chin. Usługi te zaliczamy do usług telekomunikacyjnych i nadawczych. Zgodnie (...)
str. 44
4.
Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów
Sprzedaliśmy towar firmie spoza UE, dokumentując to fakturą wystawioną 29 marca br. Procedura wywozu rozpoczęła się 16 kwietnia br. a dokument potwierdzający wywóz towarów poza (...)
str. 45
5.
Zwrot kosztów transportu towarów po uznanej reklamacji
Sprzedaliśmy towar niemieckiemu kontrahentowi. Okazało się jednak, że towar ten nie spełnia odpowiednich parametrów, w związku z czym uznaliśmy reklamację nabywcy. Niemiecka firma odsprzedała te (...)
str. 46
6.
Sprzedaż stolarki okiennej na rzecz zagranicznego nabywcy, który nie podał numeru VAT UE
Przedsiębiorca dokonał sprzedaży stolarki okiennej dla nabywcy z Niemiec. Kupujący nie podał sprzedającemu swojego numeru VAT UE ani nie przekazał mu żadnych dokumentów świadczących o (...)
str. 47
7.
Sposób opodatkowania usług tłumaczeń dla podatnika spoza UE
Świadczę usługi tłumaczeń dla firmy ze Szwajcarii. Usługi wykonuję na terytorium kraju a na wystawionej fakturze umieszczam informacje o odwrotnym obciążeniu. Czy taki sposób rozliczenia (...)
str. 48
8.
Oznaczenie waluty na fakturze
Pracownik naszej firmy przedłożył fakturę za usługi noclegowe, które nabył we Włoszech. Dokument ten nie zawiera jednak informacji w jakiej walucie zostały wyrażone poszczególne kwoty. (...)
str. 49
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Prezenty o małej wartości
Na gruncie ustawy o VAT co do zasady opodatkowaniu podlega dostawa towarów o charakterze odpłatnym. Jednocześnie ustawodawca przewidział sytuacje, w których również nieodpłatna dostawa towarów (...)
str. 51
2.
Jednostkowa cena nabycia towarów przekazywanych jako prezenty
Spółka przekazuje w formie paczki gadżety reklamowe w postaci rękawiczek oraz maseczek ochronnych. Ceny jednostkowe pakowanych towarów nie przekraczają 10 zł, ale łączna ich wartość (...)
str. 52
3.
Kasa fiskalna przy nieodpłatnych przekazaniach
Pracownikom oraz klientom firmy nieodpłatnie przekazujemy upominki o wartości powyżej 10 zł (długopisy, torby, ręczniki, itp.) z naszym logo. Czynność tę opodatkowujemy podatkiem należnym (nie (...)
str. 53
4.
Zwiększenie limitu kwotowego prezentów o małej wartości - planowana zmiana w ustawie o VAT
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe (druk nr 718). Celem proponowanej nowelizacji (...)
str. 53
F.
VAT OD PODSTAW
XV.
Jak opodatkować dostawę budynków i lokali?
Dostawa obiektów budowlanych lub ich części (z wyjątkiem obiektów budownictwa mieszkaniowego i lokali mieszkalnych) zasadniczo podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej, tj. obecnie 23%. W szczególnych (...)
str. 54
1.
Warunki stosowania obniżonej do 8% stawki VAT
Na mocy art. 41 ust. 12 ustawy o VAT obniżoną 8% stawkę VAT stosuje się do: 1) dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót (...)
str. 54
2.
Zwolnienie z VAT dostawy używanego obiektu budowlanego
Dokonując sprzedaży używanego obiektu budowlanego lub jego części należy rozstrzygnąć, czy można w tym przypadku zastosować zwolnienie z VAT, czy też nie. Mocą art. 43 (...)
str. 55
3.
Obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania w przypadku dostawy nieruchomości
Art. 29a ust. 8 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, (...)
str. 56
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Wystawianie faktur w świetle ustawy o VAT
W świetle przepisów ustawy o VAT faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji sprzedaży towarów i usług. W oparciu o ten dokument następuje właściwe rozliczenie (...)
str. 57
2.
Faktury w walucie obcej - jaki kurs zastosować dla celów VAT?
W obowiązujących przepisach dotyczących VAT nie ma jakiegokolwiek zastrzeżenia świadczącego o obowiązku wystawiania przez polskich podatników faktur jedynie w walucie polskiej, czyli w złotych. W (...)
str. 58
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego dopuszczonego wcześniej do obrotu w innym państwie UE
Samochody osobowe, zgodnie z art. 100 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym, są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone (...)
str. 60
1.
Podstawa opodatkowania nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego
W przypadku samochodu osobowego podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy jest wartość celna samochodu osobowego powiększona o należne cło - (...)
str. 61
2.
Określenie podstawy opodatkowania w oparciu o średnią wartość rynkową
W celu zapobieżenia sytuacjom zaniżania podstawy opodatkowania, przepisy ustawy zawierają unormowania pozwalające na określenie podstawy opodatkowania przez organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej samochodu osobowego, (...)
str. 62
3.
Obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej
Podatnik z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest obowiązany po dokonaniu jego przemieszczenia na terytorium kraju, bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację uproszczoną, właściwemu naczelnikowi (...)
str. 62
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Podatnicy zwolnieni przedmiotowo z VAT a obowiązek składania nowego JPK_VAT
Czy nowy JPK_VAT z deklaracją ma składać również podatnik wpisany do rejestru podatników VAT jako podatnik VAT zwolniony, który dokonuje czynności zwolnionych przedmiotowo na podstawie (...)
str. 63
2.
Prawidłowe ewidencjonowanie faktur zakupu w JPK_V7M
Podatnik otrzymał w listopadzie 2020 r. fakturę od kontrahenta krajowego, dokumentującą dostawę towaru. Faktura została wystawiona w dniu 31 października 2020 r., jako datę sprzedaży (...)
str. 63
3.
Sprzedaż lokalu a korekta VAT naliczonego
Czynny podatnik VAT wybudował w 2015 r. budynek mieszkalny, który wykorzystywany był do działalności zwolnionej (najmu na cele mieszkaniowe) i opodatkowanej (odsprzedaży lokali). Podatnik podczas (...)
str. 64
4.
Stawka VAT dla dostawy kory
Sprzedajemy korę w workach i luzem. Jaką stawkę VAT należy zastosować przy jej dostawie? W załączniku nr 3 do ustawy o VAT zawarto wykaz towarów (...)
str. 66
5.
Zgłoszenie zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Z uwagi na to, że od 7 listopada 2020 r. nastąpiło ponownie ograniczenie działalności galerii handlowych zdecydowałem się na zamknięcie działalności (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.