Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 21 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 r., godz. 9:52 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.112 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 17 (617) z dnia 01.09.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

W terminie do 30 września 2024 r. należy przekazać odpisy na ZFŚS

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) są zobligowani do przekazywania odpisów na rachunek bankowy tego funduszu w terminach wskazanych w ustawie z dnia 4 (...)
str. 4
2.

Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE

` Na temat pierwotnej wersji projektu w ZMR nr 10 z 2024 r. Na stronie internetowej https://legislacja.rcl.gov.pl w zakładce Projekty ustaw udostępniono nową wersję projektu (...)
str. 5
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Przechowywanie zbiorów księgowych w chmurze obliczeniowej

Zasady ochrony zbiorów księgowych i okresy ich przechowywania zostały uregulowane w rozdziale 8 ustawy o rachunkowości "Ochrona danych". Z przepisów w nim zawartych wynika, że (...)
str. 6
1.

Ogólne zasady przechowywania zbiorów księgowych

Przez zbiory księgowe należy rozumieć dokumentację opisującą przyjęte przez jednostkę zasady (politykę) rachunkowości (o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości), księgi (...)
str. 6
2.

Okresy przechowywania zbiorów księgowych

Zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe, odmowa podpisu, o której mowa w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, oraz oświadczenie lub odmowa złożenia oświadczenia, o których (...)
str. 7
3.

Pojęcie chmury obliczeniowej oraz modele świadczenia usług chmurowych

Chmura obliczeniowa to nowoczesna technologia służąca do przechowywania, przetwarzania i zarządzania danymi. Opiera się na współdzielonych zasobach (oprogramowaniu i infrastrukturze). Dostęp do zasobów odbywa się (...)
str. 8
4.

Bezpieczeństwo dokumentów przechowywanych w chmurze obliczeniowej

Z ustawy o rachunkowości wynika, że należy zapewnić bezpieczeństwo zbiorom księgowym. W myśl międzynarodowej normy poświęconej zarządzaniu bezpieczeństwem informacji (norma PN-ISO/IEC 27001), informację uznaje się (...)
str. 9
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

II.

Wypłata dywidendy przez spółkę z o.o. opodatkowaną estońskim CIT

Spółka z o.o. od 1 stycznia 2023 r. jest na estońskim CIT. Jej sprawozdanie finansowe za 2023 r. zostało zatwierdzone w czerwcu 2024 r. Zgodnie (...)
str. 10
1.

Prawo do udziału w zysku spółki według Kodeksu spółek handlowych

Wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników z uwzględnieniem art. 195 § 1 (...)
str. 10
2.

Opodatkowanie estońskim CIT dochodu z tytułu podzielonego zysku

Podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie estońskim CIT, zobowiązani są do przestrzegania zasad ustalania podstawy opodatkowania zgodnie z rozdziałem 6b "Ryczałt od dochodów spółek" ustawy o podatku (...)
str. 11
3.

Zryczałtowany PIT od dywidendy otrzymanej przez wspólnika

Wspólnik spółki z o.o. opodatkowanej estońskim CIT (którym może być wyłącznie osoba fizyczna), otrzymujący dywidendę, uzyskuje z tego tytułu przychód z kapitałów pieniężnych. W tym (...)
str. 11
III.

Zaliczkowe wpłaty na zakup nowego środka trwałego

Spółka z o.o. wpłaciła zaliczkę na poczet nabycia nowego środka trwałego. Po przyjęciu środka trwałego do używania zamierza dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w kwocie 100.000 (...)
str. 14
1.

Zaliczka na zakup środka trwałego w kosztach podatkowych

Jak wynika z art. 15 ust. 1zd updop, w przypadku dokonania wpłaty na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego zaliczonego do grupy 3-6 i 8 (...)
str. 14
2.

Bilansowe ujęcie zaliczki na zakup środka trwałego

W księgach rachunkowych przekazanie zaliczki na zakup środka trwałego ewidencjonuje się na koncie rozrachunkowym. Na podstawie wyciągu bankowego wpłaconą zaliczkę można ująć zapisem po stronie (...)
str. 15
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Ujęcie w księgach lokali mieszkalnych nabytych na rynku wtórnym

Ustawa o rachunkowości nie zawiera wprost regulacji odnoszących się do kwalifikowania nabywanych przez jednostki lokali mieszkalnych zakupionych na rynku wtórnym. Uwzględniając zasady rachunkowości, takie lokale (...)
str. 17
1.

Lokal mieszkalny przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej

Spółka jawna zakupiła na rynku wtórnym lokal mieszkalny z zamiarem prowadzenia w nim działalności gospodarczej. Lokal ten będzie stanowił siedzibę spółki i będzie pełnił funkcje (...)
str. 17
2.

Mieszkanie zakupione w celu pobierania pożytku z najmu

Spółka zakupiła mieszkanie z zamiarem pobierania pożytku z najmu. Jak ująć takie mieszkanie w księgach rachunkowych? Czy dla celów bilansowych dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od (...)
str. 19
3.

Zakup lokalu mieszkalnego z zamiarem jego odsprzedaży

Jednostka zakupiła mieszkanie, które zamierza sprzedać w niezmienionej postaci (tj. bez ponoszenia nakładów na remont). Jak ująć takie mieszkanie w księgach rachunkowych? Jeżeli jednostka zakupiła (...)
str. 21
V.

Zwrot towarów sprzedanych w poprzednim roku obrotowym

Spółka z o.o. prowadzi działalność handlową. Z zawartych z kontrahentami umów wynika, iż po określonym czasie towar niesprzedany można zwrócić. W lipcu 2024 r. spółka (...)
str. 22
1.

Zasady korekty przychodów ze sprzedaży towarów po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego

W świetle przepisów o rachunkowości korekta przychodu ze sprzedaży nie stanowi odrębnego samodzielnego zdarzenia gospodarczego. Wszelkie korekty przychodów za dany rok obrotowy do dnia sporządzenia (...)
str. 22
2.

Ujęcie w księgach korekty sprzedaży z uwzględnieniem zasady istotności

Według pkt 6.7 KSR nr 7, skutki zdarzeń, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, zmieniających wiedzę jednostki o stanie istniejącym na dzień bilansowy, o których jednostka (...)
str. 23
VI.

Zmiana stanu produktów a rezerwy na odprawy emerytalne

Nasza spółka z o.o. ujmuje koszty na kontach zespołu 4 i 5 oraz sporządza rachunek zysków i strat w wersji porównawczej. Corocznie tworzymy rezerwę na (...)
str. 26
1.

Wpływ utworzenia rezerwy na odprawy emerytalne na pozycje bilansu i rachunku zysków i strat

W świetle prawa bilansowego, na podstawie art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów na świadczenia na rzecz (...)
str. 26
2.

Przykład prezentujący skutki tworzenia rezerw na odprawy emerytalne na przestrzeni kilku lat

Przykład I. Założenia: Na dzień bilansowy, 31 grudnia 2021 r., jednostka ustaliła rezerwę na odprawę emerytalną dla kierownika działu finansowego zatrudnionego od 1 stycznia 2021 (...)
str. 27
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Ulepszenie w obcym środku trwałym o niskiej wartości początkowej

Nasza spółka dokonała w wynajmowanym obiekcie prac modernizacyjnych, których wartość stanowi kwotę niższą niż 10.000 zł. Czy dla celów bilansowych wartość tych prac musi być (...)
str. 31
2.

Ustalenie momentu rozpoczęcia budowy środka trwałego w celu prawidłowego ujęcia poniesionych nakładów

Rozpoczęliśmy budowę budynku, który zakwalifikujemy do środków trwałych. W związku z tą budową ponieśliśmy już m.in. nakłady na analizy opłacalności projektu oraz sporządzenia raportu na (...)
str. 32
3.

Wydatki na wyposażenie nowego budynku produkcyjnego

Spółka z o.o. wybudowała nowy budynek produkcyjny. Czy koszy poniesione na wyposażenie tego budynku, takie jak meble biurowe, wyposażenie kuchni i łazienek, przygotowanie stanowisk pracy (...)
str. 34
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VII.

Pakiety medyczne dla pracowników i ich rodzin

Pakiety medyczne zalicza się w księgach rachunkowych do kosztów działalności operacyjnej na podstawie otrzymanej faktury. Z kolei po stronie pracownika otrzymane świadczenia medyczne stanowią przychód (...)
str. 36
1.

Kwalifikacja wydatku do odpowiedniego rodzaju kosztów bilansowych

W księgach rachunkowych pracodawcy wydatki poniesione na zakup świadczeń medycznych dla pracowników i ich rodzin odnosi się w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej. W ramach (...)
str. 36
2.

Opodatkowanie i oskładkowanie pakietów medycznych

Pakiety medyczne jako koszt pracodawcy Z punktu widzenia podatku dochodowego wydatki na zakup pakietów usług medycznych dla pracowników, jak również dla członków ich rodzin i (...)
str. 36
3.

Ewidencja i rozliczanie pakietów medycznych w całości finansowanych przez pracodawcę

Wydatki na zakup świadczeń medycznych dla pracowników i ich rodzin pracodawca zalicza do kosztów podstawowej działalności operacyjnej i ujmuje w księgach na podstawie otrzymanej faktury. (...)
str. 38
4.

Ewidencja i rozliczanie pakietów medycznych częściowo finansowanych przez pracodawcę

Jeśli część wydatku dotyczącą pakietu medycznego pokrywa pracodawca, a część pracownik, to kwota finansowana przez pracownika podlega rozliczeniu najczęściej poprzez potrącenie z wynagrodzenia. Taką operację (...)
str. 40
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Wynagrodzenie za terminowe wpłacanie podatków należne jednostce budżetowej jako płatnikowi

Jak zaksięgować wynagrodzenie należne jednostce budżetowej jako płatnikowi z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych pobranego od wypłacanego nauczycielom świadczenia urlopowego? Czy wynagrodzenie (...)
str. 42
2.

Inwentaryzacja w przypadku nieobecności pracownika ponoszącego wspólną odpowiedzialność materialną

Szpital w dziale zaopatrzenia posiada magazyn. Zatrudnieni pracownicy mają wspólną odpowiedzialność materialną. Od jakiegoś czasu ma miejsce duża rotacja pracowników zatrudnionych w magazynie z uwagi (...)
str. 44
3.

Klasyfikacja budżetowa wydatków na konserwację i renowację ksiąg urzędu stanu cywilnego

Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej zakwalifikować wydatek na konserwację i renowację ksiąg urzędu stanu cywilnego? Konserwacja i renowacja ksiąg to procesy, dzięki którym stare księgi (...)
str. 45
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VIII.

Ujęcie i wycena zobowiązań finansowych według MSR - część IV - wycena początkowa

Podstawowym standardem regulującym zasady ujmowania, klasyfikacji i wyceny zobowiązań finansowych jest MSSF 9 "Instrumenty finansowe". Z postanowień tego standardu wynika, iż wycena początkowa zobowiązań finansowych (...)
str. 45
1.

Zobowiązania finansowe zaklasyfikowane jako wyceniane w zamortyzowanym koszcie

W momencie początkowego ujęcia zobowiązanie zaliczone do tej kategorii wyceniane jest w jego wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcyjne związane z pozyskaniem tego zobowiązania. W (...)
str. 46
1.1.
Uwzględnienie kosztów transakcyjnych przy wycenie początkowej
Uwzględnienie kosztów transakcyjnych jako pomniejszenie wartości zobowiązania finansowego zaklasyfikowanego do wyceny w zamortyzowanym koszcie nie oznacza, że jednostka sprawozdawcza uregulowała jego część. Rozwiązanie takie wiąże (...)
str. 46
1.2.
Ustalenie wartości godziwej
Kolejnym aspektem wyceny początkowej zobowiązania jest konieczność jego ujęcia w wartości godziwej. Jak zauważa sam MSSF 9, "najlepszym dowodem wartości godziwej instrumentu finansowego w momencie (...)
str. 48
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

IX.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Jakim zapisem wyksięgować przedawnioną należność, nieobjętą odpisem aktualizującym?

Posiadamy w księgach rachunkowych przedawnioną należność, na którą nie utworzyliśmy odpisu aktualizującego. Jak wyksięgować tę należność oraz jakim dokumentem tego dokonać - dowodem PK, czy (...)
str. 52
2.

Czy koszty wynikające z aktu notarialnego zwiększają wartość zakupionego gruntu?

Jesteśmy spółką zajmująca się sprzedażą mebli. Zakupiliśmy działkę w celu budowy nowej siedziby spółki. Czy takie koszty jak: opłaty notarialne, PCC, opłata za wpis do (...)
str. 53
3.

Jak ustalić wartość programu komputerowego otrzymanego w drodze darowizny?

Otrzymaliśmy w drodze darowizny program komputerowy do wspomagania sprzedaży naszych towarów. Jak ustalić wartość takiego programu, jeżeli umowa darowizny jej nie wskazuje? Nieodpłatnie otrzymany program (...)
str. 54
4.

Jak zaksięgować koszty holowania samochodu po wypadku oraz przyznane odszkodowanie?

Samochód osobowy, stanowiący środek trwały naszej jednostki, uległ uszkodzeniu w wypadku drogowym i wymagał holowania. Jak ująć w księgach rachunkowych wydatek na zakup usługi holowania (...)
str. 54
X.

Z listów Czytelników

1.

Uchwała wspólników spółki z o.o. w sprawie rezygnacji ze sporządzania sprawozdania z działalności

Spółka z o.o. co roku sporządza wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym sprawozdanie z działalności. Sprawozdanie finansowe sporządzane jest według załącznika nr 1 do ustawy o (...)
str. 55
2.

Ustalenie okresu przechowywania faktur dokumentujących zakup środków trwałych podlegających amortyzacji

Posiadamy faktury dokumentujące zakup środków trwałych. Jak długo powinniśmy przechowywać te faktury, jeśli minęło już 5 lat od zakończenia dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a środek trwały (...)
str. 57
3.1.
Transakcje na wielowalutowym rachunku maklerskim
Nasza spółka posiada wielowalutowy rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim "XYZ", który zasilamy poprzez zrobienie krajowego przelewu w złotówkach. Później bezpośrednio na rachunku maklerskim dokonujemy zamiany (...)
str. 58
3.2.
Prowizja z tytułu ograniczonej aktywności
W kwietniu 2024 r. z konta maklerskiego naszej spółki pobrano prowizję tytułem "Broker monthly minimum activity fee for mar 2024". Opłata ta jest pobierana jeśli (...)
str. 60
4.

Zasady rozliczania odchyleń od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych w trakcie roku i na dzień bilansowy

Prowadzimy ewidencję wyrobów gotowych w stałych cenach ewidencyjnych, rozliczając na koniec miesiąca odchylenia od cen ewidencyjnych przypadające na sprzedane wyroby i te pozostałe w magazynie. (...)
str. 60
5.

Różnica pomiędzy saldem konta 31-1 "Materiały" a stanem magazynowym oraz jej rozliczenie

Saldo konta 31-1 "Materiały" nie zgadza się ze stanem magazynowym. Jakich zapisów należy dokonać w księgach rachunkowych w takiej sytuacji? Niezgodności salda konta 31-1 "Materiały" (...)
str. 61
6.

Ustalenie stanu zatrudnienia w związku z obowiązkiem badania sprawozdania finansowego

Jesteśmy spółką z o.o. W celu ustalenia obowiązku badania rocznego sprawozdania finansowego za 2024 r. ustaliliśmy, że średnioroczne zatrudnienie w naszej spółce w przeliczeniu na (...)
str. 64
7.

Rozliczenie depozytu energii powstałego w ramach użytkowania instalacji fotowoltaicznej

Spółka posiada instalację fotowoltaiczną i rozlicza się za energię elektryczną metodą net-billing. W związku z powyższym wartość wyprodukowanej energii elektrycznej z paneli jest rozliczana jako (...)
str. 66
8.

Przekwalifikowanie nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji wycenianych według cen rynkowych

Spółka jawna posiada nieruchomość (budynek), którą zaliczyła w 2022 r. do środków trwałych. W 2024 r. spółka zamierza przekwalifikować tę nieruchomość do inwestycji. Z polityki (...)
str. 68
9.

Utworzenie kont pozabilansowych w celu rejestracji systemu premiowego pracowników

Właściciel firmy chce, aby utworzyć konta pozabilansowe, które będą dotyczyć systemu premiowego pracowników jednego z działów. Czy można utworzyć takie konta na potrzeby rozliczeń wynagrodzeń (...)
str. 69
10.

Wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego w celu przeznaczenia go do sprzedaży

Spółka używała w swojej działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego (dla celów podatkowych i bilansowych). W lipcu 2024 r. po zakończeniu okresu (...)
str. 70

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.