Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 4 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 r., godz. 14:43 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.122 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 21 (621) Z DNIA 01.11.2024
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 21 (621) z dnia 01.11.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustawy o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów prawa UE

ZMIANA USTAWY O RACHUNKOWOŚCI Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz (...)
str. 4
2.

Ministerstwo Finansów udostępniło nową wersję struktur logicznych dla niektórych sprawozdań finansowych

Ministerstwo Finansów na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/kas/struktury-e-sprawozdan opublikowało nowe struktury logiczne w wersji v1-3 dla sprawozdań finansowych sporządzanych według załącznika nr 1 , 4 , 5 (...)
str. 5
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2024 r.

Dla Prenumeratorów GOFIN  Więcej o sporządzaniu sprawozdania finansowego w zakładce Bilans 2024 w serwisie www.gofin.pl » Zbliża się koniec roku kalendarzowego, a wraz z (...)
str. 5
1.

Harmonogram prac bilansowych za 2024 r.

Prace poprzedzające sporządzenie sprawozdania finansowego potocznie nazywa się pracami bilansowymi. W świetle obowiązujących przepisów kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w (...)
str. 6
2.

Istota, cel i cechy sprawozdania finansowego

Przepisami prawa regulującymi treść i postać sprawozdawczości finansowej jest ustawa o rachunkowości oraz wydane do niej akty wykonawcze w postaci rozporządzeń ministra właściwego do spraw (...)
str. 7
3.

Księgi rachunkowe źródłem danych liczbowych zawartych w sprawozdaniu finansowym

Sprawozdanie finansowe sporządza się w oparciu o księgi rachunkowe, które powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco. Na mocy art. 24 ustawy o rachunkowości (...)
str. 8
4.

Podstawowe zasady sporządzania sprawozdania finansowego

Zasady podpisywania Przepisy ustawy o rachunkowości w rozdziale 5 "Sprawozdania finansowe jednostki" przedstawiają zasady, według których należy sporządzać roczne sprawozdanie finansowe. Na podstawie art. 45 (...)
str. 9
II.

Charakterystyka kosztów prostych według rodzajów

Koszty proste, za które uznaje się wszelkie poniesione w danym okresie sprawozdawczym koszty niedające się rozłożyć na elementy składowe, niezależnie od tego czy zostaną one (...)
str. 11
1.

Zasady ujmowania kosztów w księgach rachunkowych

Koszty to uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które (...)
str. 11
2.

Kwalifikacja wydatków do odpowiedniego rodzaju kosztów

Amortyzacja Amortyzacja to koszt działalności, który odzwierciedla utratę wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wyniku ich użytkowania lub upływu czasu. Koszt (...)
str. 13
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

1.

Podstawa prawna przyjęcia programów rządowych w celu wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych

Ustawa z dnia 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 (Dz. U. (...)
str. 20
2.

Skutki w VAT otrzymania pomocy związanej ze wzrostem cen gazu i energii elektrycznej

Ustawa o VAT nie reguluje w sposób szczególny skutków otrzymania pomocy na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz (...)
str. 21
3.

Rozliczenie dla celów PIT i CIT pomocy udzielonej przedsiębiorstwom energochłonnym

Pomoc przyznawana podatnikom na podstawie ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 stanowi przychód podatkowy (...)
str. 22
4.

Ujęcie w księgach pomocy otrzymanej w związku ze wzrostami cen gazu i energii elektrycznej

Otrzymana pomoc związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej, spełnia definicję przychodów określoną w art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy o rachunkowości. Zgodnie (...)
str. 23
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Prezentacja sald kont obrotów wewnętrznych w rachunku zysków i strat

Jesteśmy firmą produkcyjną. Co miesiąc uzgadniamy krąg kosztów. Konta biorące udział w kręgu wykazują obecnie wyższą wartość niż konto rozliczeń kosztów. W efekcie konto koszt (...)
str. 25
1.

Zachowanie równowagi w zamkniętym kręgu kosztów

Jeśli jednostka sporządza rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym, to może wystąpić problem zachowania równowagi w tzw. zamkniętym kręgu kosztów. Krąg ten tworzą: konto (...)
str. 25
2.

Specyfika sporządzania porównawczego rachunku zysków i strat

W rachunku zysków i strat sporządzanym w wariancie porównawczym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości zmiana stanu produktów jest prezentowana w pozycji II. (...)
str. 26
V.

Rozstrzygnięcie wątpliwości związanych z zakupem nieruchomości gruntowych

W zależności od celu posiadania, grunty w księgach rachunkowych mogą stanowić m.in. środki trwałe, towary lub inwestycje. Zakwalifikowanie gruntu do danej kategorii wiąże się z (...)
str. 29
1.

Przeznaczenie gruntu na potrzeby własnej działalności gospodarczej

Spółka jawna zakupiła grunt od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej w celu wykorzystywania go do podstawowej działalności operacyjnej. Spółka będzie stawiała na nim hale produkcyjne. (...)
str. 29
2.

Grunt zakupiony w celu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego, zakwalifikowany do towarów

W 2023 r. zakupiliśmy od osoby fizycznej grunt pod realizację przedsięwzięcia deweloperskiego - budowę bloku mieszkalnego. Grunt zakwalifikowaliśmy w księgach rachunkowych do towarów, bowiem ze (...)
str. 31
3.

Posiadanie gruntu w celu uzyskania korzyści ekonomicznych w postaci wzrostu jego wartości

Jesteśmy spółką z o.o. Zakupiliśmy grunt, który zamierzamy sprzedać z zyskiem za kilka lat. Grunt ten zakwalifikowaliśmy do inwestycji, które wyceniamy według ceny rynkowej. Czy (...)
str. 33
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Zakup oprogramowania do zarządzania magazynem

Ponieśliśmy koszty wdrożenia systemu zarządzania magazynem w naszej jednostce. Są to koszty zakupu samego oprogramowania do zarządzania magazynem, jak i etykiet do oklejenia towarów, drukarek (...)
str. 34
1.1.

Zasady ustalania wartości początkowej oprogramowania

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, przez wartości niematerialne i prawne rozumie się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, (...)
str. 34
1.2.

Odpowiednia klasyfikacja systemu operacyjnego

Wspomniany w pytaniu system operacyjny Windows nie powinien zwiększać wartości początkowej oprogramowania do zarządzania magazynem. Z objaśnień zawartych w pkt 4.8 KSR nr 11 wynika, (...)
str. 36
1.3.

Drukarki i skanery jako części peryferyjne

Drukarki i skanery należy zakwalifikować do środków trwałych. Oba urządzenia, zależnie od sytuacji i decyzji jednostki, mogą wchodzić w skład np. zestawu komputerowego lub innego (...)
str. 36
2.

Podwyższenie wartości granicznej dla niskocennych środków trwałych

Jesteśmy spółką z o.o. W polityce rachunkowości mamy zapis, że składniki majątku, spełniające warunki przewidziane w ustawie o rachunkowości dla środków trwałych, których cena jednostkowa (...)
str. 36
3.

Przeniesienie środka trwałego w budowie, dla którego utworzono odpis z tytułu utraty wartości

Spółka jawna w 2011 r. otrzymała pozwolenie na budowę hali magazynowej namiotowej. Wszystkie poniesione koszty związane z budową hali ujmowane były na koncie 08 "Środki (...)
str. 38
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VI.

Księgowe rozliczenie dotacji otrzymanej na ulepszenie środka trwałego

Jednostki często korzystają z dotacji na zakup lub budowę nowych środków trwałych bądź na ulepszenie, czy też remont już istniejących środków trwałych. W księgach rachunkowych (...)
str. 40
1.

Ulepszenie środka trwałego według przepisów bilansowych

Definicję ulepszenia zawiera art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości. W myśl tego przepisu wartość początkową stanowiącą cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego powiększają (...)
str. 40
2.

Zasady ewidencji księgowej dotacji otrzymanej na sfinansowanie kosztów ulepszenia środka trwałego

Z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości wynika, że przychody związane z otrzymaniem nieodpłatnie (w tym w drodze darowizny aktywów), (...)
str. 41
3.

Rozliczenie dotacji otrzymanej na ulepszenie środka trwałego na przykładach liczbowych

W praktyce, jeśli środek trwały został sfinansowany dotacją tylko w części, to odpisywaną kwotę z konta 84 ustala się w proporcji udziału dofinansowania do ogólnej (...)
str. 42
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Opłata sądowa od wniosku o likwidację niepodjętego depozytu

Dom pomocy społecznej (jednostka budżetowa) dokonuje likwidacji niepodjętych depozytów po zmarłych mieszkańcach. W związku z tym ponosi koszty opłaty sądowej od wniosku o likwidację niepodjętego (...)
str. 46
2.

Czy sprawozdania finansowe łączonych instytucji kultury należy sporządzić przy założeniu kontynuacji działalności?

Rada gminy podjęła uchwałę o połączeniu z dniem 1 stycznia 2025 r. dwóch samorządowych instytucji kultury w jedną instytucję. Na dzień 31 grudnia 2024 r. (...)
str. 47
3.

Przeniesienie własności rzeczy i praw majątkowych na rzecz gminy w zamian za zaległości podatkowe

Na wniosek podatnika wójt zawarł umowę przeniesienia własności rzeczy i praw majątkowych na rzecz gminy w zamian za zaległości podatkowe tego podatnika w podatku od (...)
str. 48
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

1.

Umowa komisu w świetle przepisów Kodeksu cywilnego

W świetle art. 765 K.c., przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży (...)
str. 49
2.

Sprzedaż komisowa w świetle ustawy o VAT

W świetle ustawy o VAT, zarówno umowa pomiędzy komisantem a komitentem, jak i pomiędzy komisantem a osobą trzecią podlega opodatkowaniu VAT. Jak bowiem wynika z (...)
str. 50
3.

Sprzedaż komisowa w księgach rachunkowych komitenta i komisanta

Przez przychody i zyski, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy o rachunkowości, rozumie się uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o (...)
str. 51
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Kto w firmie osoby fizycznej zatwierdza politykę rachunkowości?

Przedsiębiorstwo osoby fizycznej od 2025 r. będzie zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Kto w związku z tym powinien opracować, a kto zatwierdzić politykę rachunkowości przedsiębiorstwa? (...)
str. 55
2.

Czy notą korygującą można poprawić jednostkę miary wskazaną błędnie na fakturze zakupu towarów?

Otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę dokumentującą zakup towaru. Na fakturze błędnie podano jednostkę miary. Zamiast metrów bieżących widnieją metry kwadratowe. Czy w związku z taką pomyłką (...)
str. 56
3.

Na jaki dzień należy przeprowadzić inwentaryzację w spółce z o.o., która kończy proces likwidacji?

Jesteśmy spółką z o.o. w likwidacji. Proces likwidacji zbliża się ku końcowi. Księgi rachunkowe będziemy zamykać na dzień poprzedzający podział majątku pomiędzy wspólników i następnie (...)
str. 56
IX.

Z listów Czytelników

1.

Rozliczanie w czasie kosztów transportu związanych z nabyciem towarów

Prowadzimy działalność handlową. Zakupione towary ewidencjonujemy w oparciu o ceny nabycia. Jak powinniśmy rozliczać koszty transportu związane z nabyciem towarów? Jeżeli zgodnie z zasadami (polityką) (...)
str. 57
2.

Ustalenie nowych zasad rozliczania kosztów zarządu jako zmiana polityki rachunkowości

Jesteśmy spółką komunalną ze 100% udziałem gminy. W naszej polityce rachunkowości jest zapis, że koszty zarządu rozliczane są w proporcji do przychodów ze sprzedaży całej (...)
str. 60
3.

Ujawnienie istotnych błędów po przejściu na estoński CIT

Spółka w 2023 r. kwalifikowała umowy leasingu jako leasing operacyjny. Bilansowo powinny być one jednak rozliczane jako leasing finansowy. Audytor badający sprawozdanie finansowe za 2023 (...)
str. 61
4.

Wpłata zaliczki na poczet wynagrodzenia kuratora procesowego w sprawie cywilnej

Spółka udzieliła swojemu pracownikowi pożyczki zabezpieczonej wekslem. Nie spłacił on jednak zaciągniętej pożyczki i aktualnie nie jest już pracownikiem spółki. Sprawa przeciwko pracownikowi została skierowana (...)
str. 62
5.

Nadwyżka wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego nad wartością wydanych udziałów

Spółka z o.o. posiada jedynego wspólnika (osoba fizyczna), który wniósł swoje całe przedsiębiorstwo, jako wkład niepieniężny za objęcie nowych udziałów spółki. Wartość wnoszonego przedsiębiorstwa jest (...)
str. 64
6.

Rozpoczęcie procesu likwidacji i jego wpływ na rachunkowość spółdzielni mieszkaniowej

Jak przeprowadzić proces likwidacji spółdzielni mieszkaniowej, jak zaksięgować poszczególne operacje, co z kapitałami w spółdzielni? Na jaki dzień należy sporządzić sprawozdanie finansowe? Postępowanie likwidacyjne ma (...)
str. 66
6.1.
Zasady likwidacji spółdzielni mieszkaniowej
Zasady postępowania w przypadku likwidacji spółdzielni mieszkaniowej regulują przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2024 r. poz. 593) (...)
str. 66
6.2.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych w przypadku likwidacji spółdzielni
Ustawa o rachunkowości zawiera szczególne regulacje dla likwidowanych jednostek. Księgi rachunkowe spółdzielni w likwidacji zamyka się na dzień: 1) poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan (...)
str. 67
7.

Prowadzenie działalności przez syndyka spółki będącej w stanie upadłości

Spółka z o.o. zostanie postawiona w stan upadłości, jednak działalność spółki będzie kontynuowana (wynajem nieruchomości i innych środków trwałych). Czy na potrzeby sprawozdania finansowego, sporządzonego (...)
str. 69
8.

Pozew o zapłatę za dodatkowo wykonane prace, zakwestionowane przez zleceniodawcę

Jesteśmy spółką z o.o. opodatkowaną estońskim CIT, świadczącą usługi elektryczne. W 2024 r. zakończyliśmy prace elektryczne w jednej z firm zgodnie z projektem. Prace te (...)
str. 70

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.