Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 24 stycznia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 r., godz. 13:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.209 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 2 (626) Z DNIA 20.01.2025
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 22 (622) z dnia 20.11.2024

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 22 (622) z dnia 20.11.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

Informacja dla Czytelników

Szanowni Państwo! Zbliża się koniec roku wydawniczego. W związku z tym pragnę Państwu podziękować za okazane nam zaufanie oraz zachęcić do pozostania z nami w (...)
str. 4
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Projekt stanowiska w sprawie sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień inny niż dzień kończący rok obrotowy

PROJEKT STANOWISKA KOMITETU STANDARDÓW RACHUNKOWOŚCI Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl/web/finanse w zakładce O ministerstwie/Rady komisje, komitety, zespoły/Komitet Standardów Rachunkowości/Konsultacje zamieszczono projekt stanowiska Komitetu Standardów (...)
str. 5
2.

Termin stosowania nowej wersji struktur logicznych

Ministerstwo Finansów na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/kas/struktury-e-sprawozdan 16 października 2024 r. opublikowało nowe struktury logiczne w wersji v1-3 dla sprawozdań finansowych sporządzanych według załączników nr 1, (...)
str. 9
3.

Atestacja sprawozdań zrównoważonego rozwoju - odpowiedź Min. Fin. na interpelację poselską

W Sejmie RP trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych (...)
str. 10
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2024 r.

Dla Prenumeratorów GOFIN  Więcej o sporządzaniu sprawozdania finansowego w zakładce Bilans 2024 w serwisie www.gofin.pl » W sprawozdaniu finansowym - w jego liczbowych elementach (...)
str. 11
1.

Zasady prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym

Dane sprawozdawcze są to wykazane w sprawozdaniu finansowym dane o aktywach i pasywach na koniec roku obrotowego, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe, oraz dane (...)
str. 12
2.

Wpływ odmiennej długości okresów sprawozdawczych na porównywalność danych

Różna długość okresów sprawozdawczych prezentowanych w sprawozdaniu finansowym nie narusza ciągłości stosowania przyjętych zasad rachunkowości. O długości okresów sprawozdawczych jednostka powinna poinformować we wprowadzeniu do (...)
str. 14
3.

Różna szczegółowość porównywanych danych

O różnej szczegółowości danych za okres sprawozdawczy i porównawczy, utrudniającej porównanie danych za dwa okresy, mówi się wówczas, gdy jednostka w dwóch następujących po sobie (...)
str. 15
4.

Zmiany zasad rachunkowości zakłócające porównywalność danych

Zgodnie z pkt 3.1 KSR nr 7, w myśl przepisów ustawy o rachunkowości, w szczególności art. 5 ust. 1 oraz art. 10 ust. 1, przyjęte (...)
str. 15
5.

Zakłócenie porównywalności danych spowodowane korektą błędów

Jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego (...)
str. 17
II.

Ustalenie stanu ZFŚS na dzień bilansowy

Nasza jednostka tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy na koniec 2024 r. będziemy zobowiązani do ponownego obliczenia kwoty tego funduszu, ale tym razem na podstawie (...)
str. 18
1.

Metody ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych

Dla Prenumeratorów GOFIN U Wysokości odpisów na ZFŚS dostępne w serwisie www.wskazniki.gofin.pl » Zasady ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na ZFŚS uregulowano (...)
str. 18
2.

Ujęcie w księgach rachunkowych skutków rocznej korekty odpisów na ZFŚS

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o ZFŚS, odpisy na ten fundusz obciążają koszty działalności pracodawcy. W księgach rachunkowych odpis na ZFŚS ujmuje się (...)
str. 19
3.

Podatkowe rozliczenie korekty odpisów na ZFŚS

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) updop oraz art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b) updof, kosztem uzyskania przychodów są (...)
str. 22
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

III.

Przychód pracownika z tytułu korzystania z firmowego auta

Spółka z o.o. posiada samochody osobowe. Pracownicy mogą je wykorzystywać nie tylko do celów służbowych, ale także do jazd prywatnych. Jak rozliczyć w księgach rachunkowych (...)
str. 22
1.

Ryczałt przysługujący pracownikowi za jazdy prywatne firmowym autem

Jeżeli pracownik wykorzystuje samochód służbowy do celów prywatnych, to uzyskuje przychód ze stosunku pracy. Stosownie do art. 12 ust. 1 updof, za przychody ze stosunku (...)
str. 22
2.

Składki ZUS od nieodpłatnego udostępnienia służbowego auta do celów prywatnych

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w (...)
str. 23
3.

VAT należny od nieodpłatnego udostępniania pracownikowi samochodu

W świetle art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w (...)
str. 23
4.

Ewidencja operacji związanych z nieodpłatnym udostępnianiem pracownikowi służbowego samochodu

W księgach rachunkowych pracodawcy nie ujmuje się przychodu z tytułu nieodpłatnego korzystania przez pracownika z samochodu służbowego do celów prywatnych doliczonego pracownikowi statystycznie w danym (...)
str. 24
IV.

Różnice kursowe od kredytu w walucie obcej w ujęciu bilansowym i podatkowym

Spółka z o.o. w styczniu 2024 r. zaciągnęła kredyt w walucie obcej (euro) na finansowanie bieżących potrzeb. Jak ująć w księgach rachunkowych zobowiązanie wobec banku (...)
str. 25
1.

Zasady rozliczania różnic kursowych metodą podatkową

Generalnie wydatki na spłatę kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od nich, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Przy czym, jeżeli kredyt zaciągnięty jest w walucie obcej (...)
str. 25
2.

Podatkowe różnice kursowe związane są z kosztami finansowania dłużnego

Zaciągniecie kredytu (pożyczki) wiąże się także ze spłatą odsetek. W świetle art. 16 ust. 1 pkt 11 oraz pkt 12 updop, nie uważa się za (...)
str. 27
3.

Ujęcie i wycena kredytu w walucie obcej w księgach kredytobiorcy

Samo podpisanie umowy kredytowej nie powoduje powstania zobowiązania, czyli nie wymaga jeszcze ujęcia w księgach rachunkowych. Dopiero wpływ środków na walutowy rachunek bankowy (uruchomienie kredytu) (...)
str. 28
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

V.

Zobowiązania regulowane bezgotówkowo firmowymi kartami płatniczymi

Przedsiębiorcy mogą regulować swoje zobowiązania dotyczące działalności gospodarczej (płacić i przyjmować płatności od innych przedsiębiorców) gotówką lub w formie bezgotówkowej. W przypadku gdy stroną transakcji (...)
str. 31
1.

Ograniczenia prawne w przyjmowaniu płatności w zakresie wykonywanej działalności

Regulacje prawne dotyczące dokonywania i przyjmowania płatności przez przedsiębiorców zostały sformułowane w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. (...)
str. 31
2.

Ewidencja księgowa i prezentacja w bilansie transakcji regulowanych kartami płatniczymi

W księgach rachunkowych płatności firmowymi kartami płatniczymi ujmuje się najczęściej na kontach rozrachunkowych, tj. na koncie 24-9 "Pozostałe rozrachunki - inne" lub 23-4 "Pozostałe rozrachunki (...)
str. 32
3.

Rozliczanie płatności dokonanej firmową kartą płatniczą w zależności od ustaleń polityki rachunkowości

Ewidencja księgowa operacji gospodarczych, za które zapłata następuje za pomocą firmowych kart płatniczych, odbywa się na zasadach ogólnych. Jeżeli jednostka stosuje konto 30 "Rozliczenie zakupu", (...)
str. 33
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Wpływ podatku akcyzowego na wartość początkową środka trwałego

Dokonaliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia środka trwałego (samochodu osobowego). Czy wydatek poniesiony na opłacenie akcyzy zwiększy wartość początkową tego samochodu? Podatek akcyzowy jest elementem ceny nabycia, dlatego (...)
str. 35
2.

Inwentaryzacja środków trwałych użytkowanych na podstawie umowy leasingu finansowego

Nasza jednostka posiada w ewidencji księgowej środki trwałe użytkowane na podstawie leasingu finansowego. Czy jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia inwentaryzacji tych środków trwałych? Środki trwałe użytkowane (...)
str. 35
3.

Rozliczenie dotacji na zakup środka trwałego w spółce z o.o., która odstąpiła od zwolnienia z podatku dochodowego

Spółka z o.o. w październiku 2024 r. zakupiła środek trwały. Zakup ten został w 80% sfinansowany otrzymaną dotacją. Jak zaksięgować tę dotację, jeżeli spółka odstąpiła (...)
str. 36
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VI.

Potrącenia z wynagrodzeń pracowników w ewidencji księgowej

Z wynagrodzenia pracownika, poza typowymi obciążeniami składkowo-podatkowymi, pracodawca jest zobowiązany do potrącania, bez zgody pracownika, kwot na podstawie otrzymanych tytułów wykonawczych i egzekucyjnych, w tym (...)
str. 38
1.

Zasady dokonywania obowiązkowych i dobrowolnych potrąceń z wynagrodzeń w świetle przepisów prawa pracy

Rodzaje potrąceń z wynagrodzenia i ich podstawa prawna Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę, granice potrąceń oraz wysokość kwot wolnych określają przepisy Kodeksu pracy (...)
str. 38
2.

Potrącenia dokonywane na podstawie tytułów egzekucyjnych i wykonawczych

Kwoty egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych oraz należności innych niż świadczenia alimentacyjne należą do tego rodzaju potrąceń, przy których pracodawca nie (...)
str. 40
3.

Pozostałe potrącenia z wynagrodzenia pracownika

W grupie pozostałych potrąceń z wynagrodzenia można wyróżnić potrącenia o charakterze: a) obowiązkowym, dokonywane bez zgody pracownika, takie jak pobrane zaliczki do rozliczenia oraz kary (...)
str. 42
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Środki otrzymane z Funduszu Edukacji Finansowej w ramach programu "Lekcje o finansach - edycja 2024"

Nasza gmina otrzymała z Funduszu Edukacji Finansowej środki na realizację programu "Lekcje o finansach - edycja 2024". W którym paragrafie powinniśmy ująć otrzymane środki? Środki (...)
str. 43
2.

Nakłady na adaptację zabytkowego budynku wpisanego do księgi inwentarzowej muzealiów

W ewidencji środków trwałych naszego muzeum widnieje zabytkowy budynek wpisany do księgi inwentarzowej muzealiów. Chcemy ten budynek zaadaptować do celów wystawienniczych. Czy możemy zwiększyć jego (...)
str. 44
3.

Ujęcie CIT od dochodu stanowiącego równowartość wydatków na cele inne niż statutowe w księgach SP ZOZ

Szpital będący samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej organizuje swój jubileusz. Z tej okazji zaplanowano imprezę okolicznościową, na którą zostaną zaproszeni pracownicy, kontraktowcy, kontrahenci, władze miasta (...)
str. 45
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VII.

Praktyczne zastosowanie Krajowych Standardów Rachunkowości

W sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy o rachunkowości, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą na podstawie art. 10 ust. 3 tej ustawy stosować krajowe standardy rachunkowości (...)
str. 46
1.

Koszty stanowiące na dzień bilansowy produkcję w toku u dewelopera z uwzględnieniem postanowień KSR nr 8

Firma zajmująca się budową mieszkań na sprzedaż przyjęła do stosowania Krajowe Standardy Rachunkowości. Na dzień bilansowy część przedsięwzięć deweloperskich nie będzie zakończona. Jakie koszty powinna (...)
str. 47
2.

Przewidywana wartość pozostałości środka trwałego według KSR nr 11

Zakupiliśmy środek trwały. Obecnie ustalamy okres amortyzacji i roczną stawkę amortyzacyjną tego środka trwałego. Przyjęliśmy do stosowania Krajowe Standardy Rachunkowości. Jak należy rozumieć stwierdzenie, że (...)
str. 48
3.

Przeliczenie kwoty rabatu w jednostce stosującej stanowisko w sprawie rozrachunków z kontrahentami

Spółka, która przyjęła w polityce rachunkowości do stosowania Krajowe Standardy Rachunkowości, otrzymała fakturę korygującą in minus wystawioną w walucie obcej z tytułu przyznanego jej rabatu. (...)
str. 51
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Na jaki dzień przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych w związku z zakończeniem działalności?

Nasza jednostka kończy działalność 30 grudnia 2024 r. Na jaki dzień powinniśmy zatem przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych? Jednostka, która kończy działalność 30 grudnia 2024 r., (...)
str. 53
2.

Czy jednostka mikro może sporządzać sprawozdanie finansowe dedykowane dla jednostki małej?

Jesteśmy spółką z o.o. spełniającą definicję jednostki mikro. Chcielibyśmy sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 5 do ustawy o rachunkowości, czyli dla jednostek małych. (...)
str. 53
3.

Czy spółka na estońskim CIT ustala odroczony podatek dochodowy?

Spółka z o.o. od września 2024 r. jest opodatkowana estońskim CIT. Czy na dzień bilansowy kończący rok obrotowy spółka powinna ustalić odroczony podatek dochodowy? W (...)
str. 54
IX.

Z listów Czytelników

1.

Rozliczanie działalności usługowej w jednostce stosującej pełny rachunek kosztów

Spółka świadcząca usługi niematerialne (public relations) dokonuje zakupu usług i materiałów do bieżącej obsługi swoich klientów oraz pod konkretne zlecenia. Przykładowo organizując event dla klienta (...)
str. 55
1.1.
Koszty wytworzenia świadczonych usług
Ustawa o rachunkowości wymaga, aby przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych były stosowane nadrzędne zasady rachunkowości. Jedną z takich zasad jest zasada memoriału określona w art. 6 (...)
str. 55
1.2.
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów
Jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości (...)
str. 57
2.

Dofinansowanie do odsetek od kredytu finansującego działalność operacyjną

Otrzymaliśmy dofinansowanie do odsetek od kredytu w rachunku bieżącym. Na wyciągu bankowym widnieją dwie pozycje z tym związane: środki odblokowane, stanowiące dopłatę do odsetek już (...)
str. 58
3.

Wątpliwości dotyczące sporządzenia śródrocznych sprawozdań finansowych

Spółka komandytowa została przekształcona 1 lutego 2024 r. w spółkę z o.o., która od 1 kwietnia 2024 r. przeszła na opodatkowanie estońskim CIT. W związku (...)
str. 60
4.

Zaliczka na dostawę maszyny finansowanej leasingiem

Pozyskaliśmy maszynę, która jest finansowana w formie leasingu. Warunkiem była wpłata zaliczki na konto producenta maszyny, co też uczyniliśmy i otrzymaliśmy fakturę zaliczkową na wpłaconą (...)
str. 61
5.

Zakup mieszkań od dewelopera z przeznaczeniem do sprzedaży bez dodatkowych nakładów inwestycyjnych

Spółka z o.o. kupuje mieszkania od developera na handel. Kupujemy i sprzedajemy bez dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Spółka poniosła koszty aktów notarialnych z przedwstępnej umowy zakupu. (...)
str. 63
6.

Wypłata świadczeń pieniężnych przez fundację rodzinną na rzecz jej beneficjentów

Zgodnie ze statutem fundacji rodzinnej, fundatorowi należy się świadczenie pieniężne miesięcznie w wysokości dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Jak zaksięgować (na których kontach księgowych) wypłatę świadczeń pieniężnych (...)
str. 66
7.

Rozgraniczenie sprzedaży produktów od sprzedaży usług w firmie świadczącej usługi elektryczne

Świadczymy usługi elektryczne i prowadzimy sprzedaż swoich wyrobów. Są to szafy elektryczne, które wykonujemy w całości z własnych materiałów. Sprzedaż produktów ujmujemy na koncie 700, (...)
str. 67
8.

Odroczony podatek dochodowy przy wykorzystaniu ulgi na złe długi u wierzyciela będącego podatnikiem CIT

Spółka z o.o. skorzystała z ulgi na złe długi w podatku dochodowym w stosunku do niezapłaconej należności z tytułu sprzedaży towarów. Na wierzytelność tę spółka (...)
str. 68
9.

Umorzenie odsetek za opóźnienie w zapłacie zobowiązania wobec kontrahenta zagranicznego

W księgach rachunkowych posiadaliśmy nieuregulowane zobowiązanie wobec zagranicznego kontrahenta za sprzedane nam towary. Zobowiązanie to uregulowaliśmy z opóźnieniem. Zgodnie z zawartą umową oraz oczekiwaniem kontrahenta (...)
str. 69

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.