Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 4 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 r., godz. 14:43 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.122 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 21 (621) Z DNIA 01.11.2024
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO BIEŻĄCEGO NUMERU

Podatek dochodowy. Krajowy Standard Rachunkowości nr 2 (zaktualizowany). Stan prawny na 1 listopada 2024 r.
Dodatek nr 14
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 21
z dnia 01.11.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

UCHWAŁA NR 9/2024 KOMITETU STANDARDÓW RACHUNKOWOŚCI z dnia 2 lipca 2024 r. w sprawie przyjęcia zaktualizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości nr 2 "Podatek dochodowy"

(publikacja: Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz. 81) Na podstawie § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2001 r. (...)
str. 3

KRAJOWY STANDARD RACHUNKOWOŚCI NR 2 "Podatek dochodowy" (zaktualizowany)

I.

Cel i zakres Standardu

1.1. Celem niniejszego Krajowego Standardu Rachunkowości (dalej zwanego "Standardem") jest określenie - w dostosowaniu do przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (...)
str. 3
II.

Definicje

Użyte w Standardzie określenia oznaczają: 2.1. Wynik finansowy brutto - zysk (strata) brutto ustalone zgodnie z zasadami rachunkowości 6) . 2.2. Dochód lub strata podatkowa (...)
str. 5
III.1.

Ustalanie wartości podatkowej aktywów, z których korzyści ekonomiczne są opodatkowane

3.1.1. Wartość podatkowa aktywów, z których korzyści ekonomiczne są opodatkowane, jest to kwota wpływająca na pomniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego (podstawy opodatkowania po odliczeniach) w (...)
str. 8
III.2.

Ustalanie wartości podatkowej aktywów, z których korzyści ekonomiczne są nieopodatkowane

3.2.1. Wartość podatkowa aktywów, z których korzyści ekonomiczne nie będą opodatkowane 16) , a odpisanie, utrata lub inne zmniejszenie wartości składnika aktywów nie zostanie uwzględnione (...)
str. 11
III.3.

Ustalanie wartości podatkowej aktywów składających się z części oraz aktywów uprzednio ujętych, których wartość odpisano, zamortyzowano lub zmniejszono w jakikolwiek inny sposób

3.3.1. Korzyści ekonomiczne z aktywów mogą nie być w całości nieopodatkowane lub w całości opodatkowane. Oznacza to, że składają się z części, z których korzyści: (...)
str. 13
IV.1.

Ustalanie wartości podatkowej pasywów

4.1.1. Wartość podatkowa zobowiązania jest równa wartości bilansowej pomniejszonej o kwoty, które w przyszłości pomniejszą podstawę obliczenia podatku dochodowego (podstawę opodatkowania po odliczeniach) 19) , (...)
str. 17
IV.2.

Zagadnienia wspólne dla wartości podatkowej aktywów i pasywów

4.2.1. Nie kompensuje się ze sobą różnic przejściowych przy ustaleniu aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego 21) . 4.2.2. Wartości podatkowe aktywów i (...)
str. 20
V.

Pozycje nieujęte w aktywach i zobowiązaniach. Straty podatkowe możliwe do odliczenia. Niewykorzystane ulgi podatkowe. Ryczałt od dochodów spółek

V.1.

Ujęcie rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego niezwiązanych z pozycjami ujętymi w aktywach i zobowiązaniach

5.1.1. Wynikające z przeszłych zdarzeń nieujęte w aktywach lub zobowiązaniach prawa i obowiązki, które spowodują - odpowiednio - zwiększenie lub zmniejszenie podstawy opodatkowania w przyszłości (...)
str. 21
V.2.

Wsteczne odliczenie strat podatkowych

5.2.1. Wsteczne odliczenie strat podatkowych oznacza sytuację, w której jednostka ponosi w danym roku obrotowym stratę podatkową, którą odlicza od dochodu za poprzednie okresy (por. (...)
str. 25
V.3.

Ryczałt od dochodów spółek

5.3.1. Jednostka nie tworzy rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego i nie ustala aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na skutki podatkowe podziału lub pokrycia (...)
str. 26
VI.

Ujmowanie i wycena zobowiązań i należności z tytułu podatku dochodowego

6.1. Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego ujmuje się w księgach rachunkowych w kwocie, w jakiej zobowiązanie to powstało (zgodnie z przepisami podatkowymi). Na dzień bilansowy (...)
str. 29
VII.1.

Podstawa tworzenia rezerw i ustalania aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

7.1.1. Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się w wysokości kwoty podatku dochodowego wymagającej w przyszłości zapłaty, w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi, czyli (...)
str. 30
VII.2.

Różnice przejściowe obejmujące części uwzględniane i nieuwzględniane przy tworzeniu rezerw i ustalaniu aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

7.2.1. Jeżeli różnice przejściowe obejmują część uwzględnianą i część nieuwzględnianą przy tworzeniu rezerw (lub ustalaniu aktywów) z tytułu odroczonego podatku dochodowego (mowa o tym w (...)
str. 35
VII.3.

Inne zagadnienia związane z tworzeniem rezerw i ustalaniem aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

7.3.1. W przypadku gdy podatnikiem podatku dochodowego jest podatkowa grupa kapitałowa, jednostka wchodząca w skład tej grupy tworzy (ustala) rezerwy (aktywa) z tytułu odroczonego podatku (...)
str. 38
VIII.1.

Wysokość stawki podatkowej

8.1.1. Wysokość rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się przy uwzględnieniu stawek podatku dochodowego obowiązujących w roku powstania obowiązku podatkowego 45) . (...)
str. 38
VIII.2.

Przewidywany sposób wykorzystania aktywów lub rozliczenia zobowiązań, brak dyskontowania rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

8.2.1. Wycena aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego powinna odzwierciedlać skutki podatkowe, które nastąpią odpowiednio do przewidywanego sposobu wykorzystania aktywów lub rozliczenia zobowiązań. (...)
str. 41
VIII.3.

Utrata wartości aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

8.3.1. Nie później niż na dzień bilansowy jednostka powinna ustalić, czy doszło do utraty wartości aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Uznaje się, że nie (...)
str. 44
IX.

Pozycje bezpośrednio zwiększające lub zmniejszające kapitał własny. Ujmowanie kosztu lub przychodu z tytułu podatku dochodowego

9.1. Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, dotyczące operacji rozliczanych z kapitałem (funduszem) własnym, odnosi się również na kapitał (fundusz) własny 50) . (...)
str. 56
X.

Premie inwestycyjne

10.1. Niekiedy przepisy podatkowe przewidują, że w przypadku nabycia lub wytworzenia określonych aktywów, podatnik ma prawo do dokonania odliczeń od dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (...)
str. 61
XI.

Połączenia. Nabycie jednostki lub jej zorganizowanej części

11.1. Zasady przedstawione w poprzednich rozdziałach stosuje się do połączeń jednostek, z uwzględnieniem wyjaśnień zawartych w tym rozdziale. 11.2. Na dzień połączenia rozliczanego metodą nabycia (...)
str. 66
XII.1.

Wprowadzenie

12.1.1. Zasady określone w rozdziałach I-X stosuje się odpowiednio do skonsolidowanych sprawozdań finansowych, przy konsolidowaniu jednostki metodą pełną lub metodą proporcjonalną oraz do wyceny udziałów (...)
str. 67
XII.2.

Tworzenie rezerw i ustalanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na dzień objęcia kontroli

12.2.1. Na dzień objęcia kontroli ustala się aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego, dotyczące jednostki zależnej. Wartość tych aktywów i rezerw uwzględnia się (...)
str. 67
XII.3.

Tworzenie rezerw i ustalanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego związanych z inwestycjami w jednostkach podporządkowanych

12.3.1. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym przez różnice przejściowe związane z inwestycjami w jednostkach podporządkowanych rozumie się różnice pomiędzy wartością bilansową tych inwestycji a ich wartością (...)
str. 73
XII.4.

Tworzenie rezerw i ustalanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego związanych z transakcjami wewnątrzgrupowymi

12.4.1. Różnice pomiędzy wartością bilansową aktywów, ustalone w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, a ich wartością podatkową są różnicami przejściowymi, jeżeli pomiędzy jednostkami tworzącymi grupę kapitałową dochodzi (...)
str. 79
XII.5.

Utrata wartości aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

12.5.1. Ustalenia odpisów aktualizujących wartość aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego dokonuje się, w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, na poziomie podatnika podatku dochodowego. Przy ustaleniu odpisów (...)
str. 82
XIII.

Prezentacja w sprawozdaniu finansowym (jednostkowym i skonsolidowanym)

XIII.1.

Zasady ogólne prezentacji w bilansie i rachunku zysków i strat

13.1.1. Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego zalicza się odpowiednio do aktywów trwałych i zobowiązań (rezerw) długoterminowych. Zgodnie z załącznikiem nr 1 do (...)
str. 83
XIII.2.

Kompensowanie należności i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego oraz aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego

13.2.1. W bilansie nie kompensuje się należności i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego z wyjątkiem przypadku, gdy: a) jednostka ma prawo do potrącenia należności i (...)
str. 85
XIV.

Ujawnianie informacji dotyczących podatku dochodowego (w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym)

14.1. We wprowadzeniu do sprawozdania finansowego (jednostkowego, jak i skonsolidowanego), przedstawiając przyjęte przez jednostkę zasady (politykę) rachunkowości omawia się również zasady (politykę) przyjęte w zakresie (...)
str. 88
XV.

Śródroczne sprawozdania finansowe (jednostkowe, jak i skonsolidowane)

15.1. Na dzień bilansowy, na który sporządza się śródroczne sprawozdanie finansowe, ujmuje się: a) aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego, b) zobowiązania lub (...)
str. 92
XVI.

Zastosowanie standardu w sytuacji zmiany statusu podatkowego

16.1. Zmiana statusu podatkowego oznacza sytuację, w której jednostka: a) niebędąca dotychczas podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych staje się takim podatnikiem, b) będąca dotychczas (...)
str. 94

Załącznik. Procedura stosowana przy ujmowaniu i wycenie rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Załącznik ma charakter pomocniczy i ilustruje jeden z możliwych sposobów postępowania przy stosowaniu wyjaśnień Standardu w celu ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku (...)
str. 97

Spis przykładów (pominięto)

Spis przykładów (pominięto)
str. 107
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.