Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 5 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.12.2024 r., godz. 12:00 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.976 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 21 (621) z dnia 10.11.2024

Poradnik VAT
nr 21 (621) z dnia 10.11.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w ustawie o VAT

W dniu 18 października 2024 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (na dzień oddania (...)
str. 4
II.

Ulga na zakup nowej kasy rejestrującej uszkodzonej/utraconej w wyniku powodzi

W myśl art. 111 ust. 5c ustawy o VAT, w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej na skutek powodzi, podatnikom, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży (...)
str. 6
III.

Stawka VAT na materiały budowlane w związku z budową domów dla młodych rodzin - odpowiedź na interpelację poselską

Autora interpelacji poselskiej nr 4544 zainteresowała m.in. kwestia wprowadzenia ułatwień w budowie domów dla młodych rodzin poprzez obniżenie stawki VAT na materiały budowlane. W treści (...)
str. 6
B.

OBRÓT KRAJOWY

IV.

Zasady korygowania podatku naliczonego przez nabywcę

W praktyce przedsiębiorcy (czynni podatnicy VAT) otrzymują faktury korygujące in minus (w związku z udzieleniem rabatu, obniżek cen, zwrotem towaru, zwrotem zaliczki, czy stwierdzeniem, że (...)
str. 8
1.

Termin rozliczenia otrzymanych faktur korygujących in minus

Szczegółowe zasady dotyczące rozliczania korekt in minus przez nabywców uregulowane zostały w art. 86 ust. 19a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku (...)
str. 8
2.

W jakim terminie nabywca odlicza VAT z faktury korygującej zwiększającej VAT należny?

W ustawie o VAT nie wskazano szczególnych zasad rozliczania faktur korygujących zwiększających kwotę VAT naliczonego przez nabywcę. Zatem podatnik stosuje ogólne zasady dotyczące odliczania VAT, (...)
str. 9
1.

Zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT

Na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, podatnik który zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązany jest zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie (...)
str. 10
2.

Korekta rozliczenia VAT po wykreśleniu z rejestru podatników VAT - zmiana interpretacji indywidualnej

W praktyce pojawiają się wątpliwości czy osobie fizycznej, która zlikwidowała działalność gospodarczą i została wykreślona z rejestru podatników VAT przysługuje prawo do skorygowania uprzednio złożonej (...)
str. 10
1.

Zasady korzystania ze zwolnienia z VAT - regulacje ustawowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym (...)
str. 12
2.

Wypełnianie wniosków w celu uzyskania przez klientów dofinansowania

Od 2022 r. prowadzę działalność gospodarczą w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Zamierzam rozszerzyć działalność o czynności wypełniania wniosków (...)
str. 13
3.

Ikony z wykorzystaniem płatkowego złota

Osoba fizyczna zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie pisania ikon. Do produkcji ikon będzie używać złota płatkowego. Zatem złoto będzie wykorzystywane do złocenia niektórych elementów (...)
str. 15
4.

Usługi związane z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości

We wrześniu 2024 r. weszły w życie przepisy dotyczące tzw. sygnalistów. Czy podmioty świadczące w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej usługi związane z wdrożeniem procedury zgłaszania (...)
str. 16
1.

Zabiegi kosmetyczne z obniżoną stawką VAT

W praktyce przedsiębiorcy (zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT) wykonują czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT polegające na świadczeniu usług kosmetycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami § 8 (...)
str. 17
2.

Usługi masażu opodatkowane 23% stawką VAT

Podmioty prowadzące salony kosmetyczne (czynni podatnicy VAT) w ramach swojej działalności świadczą również różnego rodzaju usługi masażu. Zdaniem organów podatkowych 23% stawką VAT opodatkowane są (...)
str. 18
1.

Opłata dodatkowa jako wynagrodzenie za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT

W praktyce podmioty prowadzące działalność gospodarczą w branży parkingowej (w tym gminy) w związku z naruszeniem zasad korzystania z parkingu obciążają klientów karą umowną, zwaną (...)
str. 19
2.

Czy opłata dodatkowa przy braku identyfikacji kierowcy jest opodatkowana podatkiem VAT?

Pojawiły się również wątpliwości czy opłaty dodatkowe należne w przypadku naruszenia zasad korzystania z parkingu (m.in. stwierdzenia braku biletu parkingowego lub nieprawidłowego parkowania) stanowią wynagrodzenie (...)
str. 21
3.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy opłatach związanych z naruszeniem zasad korzystania z parkingu?

Podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Zasadniczo - na podstawie art. 19a ust. (...)
str. 22
1.

Wpływ klasyfikacji usługi/towaru na stawkę VAT

Przepisy regulujące stosowanie obniżonych stawek podatkowych oraz zwolnień z podatku VAT, w znacznym stopniu opierają się na klasyfikacjach statystycznych. Co do zasady, podatnik powinien klasyfikować (...)
str. 23
2.

Stawka VAT na usługi kelnerskie

W zależności od okoliczności faktycznych do towarów/usług związanych z wyżywieniem może mieć obecnie zastosowanie stawka 5%, 8% lub 23% VAT. W myśl art. 41 ust. (...)
str. 24
C.

KASY REJESTRUJĄCE

X.

Ulga przysługująca w przypadku utraty kasy na skutek klęski żywiołowej

W myśl obowiązującego od 5 października 2024 r. art. 111 ust. 5c ustawy o VAT, w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej na skutek powodzi, podatnikom, u (...)
str. 28
1.

Zakres przedmiotowy nowego rozporządzenia

Rozporządzenie określa: przypadki, w których przysługuje odliczenie od podatku należnego lub zwrot wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących, o których mowa w art. 111 ust. (...)
str. 29
2.

Podmioty uprawnione do ulgi na zakup utraconej lub zniszczonej kasy rejestrującej

Z § 2 ww. rozporządzenia wynika, że odliczenie lub zwrot wydatków poniesionych na zakup kasy rejestrującej przysługuje podatnikom, którzy: posiadali kasy rejestrujące w celu prowadzenia (...)
str. 29
3.

Wysokość przysługującego odliczenia lub zwrotu kwoty wydanej na zakup kasy

Prawo do uzyskania ulgi na zakup kasy on-line w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej niż 700 zł przysługuje między innymi podatnikom (...)
str. 30
4.

Sposób rozliczenia ulgi na zakup kasy

» Skorzystanie z ulgi przez czynnych podatników VAT Przepis § 5 omawianego rozporządzenie zawiera analogiczne rozwiązanie, jakie przejęto w rozporządzeniu w sprawie odliczania, a mianowicie (...)
str. 31
5.

Brak obowiązku zwrotu otrzymanej wcześniej ulgi

Zasadą jest, że podatnicy, którzy dokonają odliczenia ulgi przysługującej z tytułu zakupu kasy rejestrującej on-line, mogą w określonych przypadkach stracić prawo do tego odliczenia, co (...)
str. 33
1.

Prezenty o małej wartości w świetle ustawy o VAT

Na gruncie ustawy o VAT, co do zasady, opodatkowaniu podlega dostawa towarów o charakterze odpłatnym. Jednocześnie ustawodawca przewidział sytuacje, w których również nieodpłatna dostawa towarów (...)
str. 33
2.

Kasa fiskalna przy czynnościach nieodpłatnych

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT prowadzimy różnego rodzaju działania promocyjne. Polegają one m.in. na dodawaniu klientowi do zakupu usługi o wartości 100 zł (...)
str. 34
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

1.

Podmioty, na których ciąży obowiązek składania formularza VAT-UE

O tym, kto ma obowiązek składania informacji podsumowującej VAT-UE decydują zapisy w art. 100 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podmiotem zobowiązanym (...)
str. 36
2.

Dane ujmowane w informacji podsumowującej

Informacja podsumowująca powinna zawierać w szczególności następujące dane: 1) nazwę lub imię i nazwisko podmiotu składającego informację podsumowującą, numer identyfikacji podatkowej podany w potwierdzeniu (VAT-5UE) (...)
str. 36
3.

Termin na złożenie informacji VAT-UE

Informacje podsumowujące (VAT-UE) składa się za okresy miesięczne za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał (...)
str. 38
4.

Formularz VAT-UEK - korekta złożonej informacji podsumowującej

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonej informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE, należy niezwłocznie złożyć korektę błędnej informacji podsumowującej za pomocą środków komunikacji (...)
str. 39
5.

Planowane zmiany dotyczące raportowania danych o transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Komisja Europejska przygotowała pakiet zmian do unijnych regulacji w zakresie VAT, które mają na celu zmodernizowanie obowiązków sprawozdawczych, ułatwienie e-fakturowania, dostosowania przepisów do gospodarki opartej (...)
str. 39
XIII.

Czytelnicy pytają

1.

Zakup usług szkoleniowych świadczonych poza granicami kraju

Dokonaliśmy zakupu usługi szkoleniowej, która odbywa się poza granicami naszego kraju, od zagranicznej firmy. Szkolenie jest odpłatne a jego uczestnicy uczą się obsługi specjalistycznego sprzętu. (...)
str. 40
2.

Faktura za usługę pośrednictwa wystawiona przez osobę fizyczną

Otrzymaliśmy od pośrednika z Dubaju fakturę za prowizję od sprzedaży maszyny, którą wysłaliśmy do Jordanii. Umowa pośrednictwa została zawarta z firmą z Dubaju i na (...)
str. 42
3.

Wynajem powierzchni magazynowej na rzecz zagranicznej firmy

Wynajmujemy kontrahentowi z Indii magazyn, w którym przechowywane są towary należące do jego firmy. Nasz usługobiorca nie ma wstępu na teren magazynu i nie może (...)
str. 44
E.

PORADY I KOMENTARZE

XIV.

Ewidencjonowanie i rozliczanie wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywców

Przedsiębiorcy dokonujący dostawy towarów oraz świadczenia usług niejednokrotnie obciążają swoich kontrahentów dodatkowymi kosztami związanymi z realizowanymi na ich rzecz czynnościami. W takim przypadku należy niezwykle (...)
str. 46
F.

VAT OD PODSTAW

XV.

Dokumentowanie sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz małżonków

Deweloper zawarł umowę sprzedaży mieszkania z małżeństwem (pozostającym we wspólności majątkowej). Jeden z małżonków prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Małżonkowie zostaną wskazani w akcie notarialnym jako (...)
str. 48
1.

Faktura wystawiona na dane obojga małżonków

Na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnik, co do zasady, jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów (...)
str. 48
2.

Jak w JPK_VAT z deklaracją ująć fakturę wystawioną na małżonków?

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT czynni podatnicy VAT są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku i sporządzenie (...)
str. 49
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XVI.

Wzór ewidencji osób obdarowanych prezentami o małej wartości

» Czynności opodatkowane podatkiem VAT Generalną zasadą jest, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Ponadto ustawodawca określił przypadki, w których pomimo, że (...)
str. 51
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVII.

Zakres danych i sposób prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej

Spółka z o.o. wytwarza energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych, którą zużywa na własne potrzeby. Dotychczas prowadzi ewidencję ilościową zużycia energii w formie papierowej. Od (...)
str. 54
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Ustalenie wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia podmiotowego z VAT

Świadczę usługi psychologiczne, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d) ustawy o VAT korzystają ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Dodatkowo wynajmuję (...)
str. 58
2.

Stosowanie zaokrągleń przy ustalaniu wskaźnika proporcji

W 2023 r. spółka stosowała proporcję (26%), według której odliczała VAT naliczony od zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi z VAT. Po zakończeniu 2023 (...)
str. 59
3.

Wpływ klasyfikacji na ustalenie właściwej stawki VAT

Czy przy określeniu właściwej stawki dla sprzedawanego towaru czy usługi, lub też na potrzeby stosowania MPP (tj. towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 (...)
str. 60
4.

Rozliczanie transakcji przez firmę poszkodowaną w powodzi

Jesteśmy firmą (czynnym podatnikiem VAT) poszkodowaną w powodzi. Wynajmujemy sprzęt i zakupujemy usługi dotyczące usuwania skutków powodzi. Czy w związku z wprowadzeniem w przepisach wykonawczych (...)
str. 61
5.

Wysokość odliczenia VAT od wydatków związanych z eksploatacją samochodów

W prowadzonej działalności gospodarczej użytkujemy pojazdy samochodowe. Od wydatków na te pojazdy odliczamy zarówno 100% VAT, jak i 50% kwoty podatku z otrzymywanych faktur. Obecnie (...)
str. 62
6.

Sprzedaż lokalu mieszkalnego - czy jest zwolniona z VAT?

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) od kilkunastu lat zajmuje się wyłącznie sprzedażą towarów i świadczeniem usług opodatkowanych stawką VAT 23% i 8%. W 2021 (...)
str. 63
7.

Książka w wersji elektronicznej - jaka stawka VAT?

Czy do dostawy książki w formie elektronicznej (e-booka) autorstwa podatnika można zastosować 5% stawkę VAT na podstawie poz. 19 i 24 załącznika nr 10 do (...)
str. 64
8.

Towary ujęte w spisie z natury w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Z końcem grudnia br. zamierzam zlikwidować indywidualnie prowadzoną działalność gospodarczą. Jakie towary i w jakiej wartości należy wykazać w sporządzonym spisie (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XVIII.

Kronika legislacyjna

1.

Nowe rozporządzenie w sprawie odliczania wydatków na zakup kas utraconych na skutek powodzi

W Dzienniku Ustaw z dnia 11 października 2024 r., pod poz. 1507, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 października 2024 r. w sprawie odliczania (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.