Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 4 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 r., godz. 14:43 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.122 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 20 (620) Z DNIA 20.10.2024
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 16 (616) z dnia 20.08.2024

Poradnik VAT
nr 16 (616) z dnia 20.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Prawo do zwrotu podatku akcyzowego od zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. (...)
str. 4
II.

Termin złożenia VAT-REF upływa 30 września 2024 r.

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terytorium kraju, po spełnieniu określonych warunków, mogą odzyskać podatek VAT zapłacony w innym państwie UE. Podatek od wartości dodanej, który (...)
str. 5
III.

Projekt zmian w podatku akcyzowym

Na stronie www.rcl.gov.pl opublikowano projekt z dnia 2 sierpnia 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (numer z wykazu UD105), którego zasadniczym celem (...)
str. 6
B.

OBRÓT KRAJOWY

IV.

Refakturowanie na najemcę opłat za gospodarowanie odpadami

Jesteśmy właścicielem kilku lokali mieszkalnych, które wynajmujemy. Najemcy zgodnie z umową do ustalonej kwoty czynszu najmu mają doliczoną opłatę za odpady. Czy postępujemy prawidłowo, jeśli (...)
str. 7
1.

Stawka VAT dla usług najmu lokali

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Najem stanowi usługę, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Usługa ta, co do zasady, (...)
str. 7
2.

Jak opodatkować odprzedaż mediów?

W przypadku wynajmu lokalu lub budynku, strony często określają w umowie rozliczanie kosztów mediów odrębnie od usługi najmu. Właściciel nieruchomości refakturuje koszty dostawy mediów na (...)
str. 7
1.

Dostawa baterii do magazynowania energii

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zamierzam dokonywać hurtowej dostawy magazynów energii. Nie jestem ich producentem. Czy na fakturach wystawianych dla czynnych podatników VAT potwierdzających sprzedaż tych (...)
str. 9
2.

Obowiązek przyjmowania płatności poprzez MPP

Firma "Alfa" wystawia dla innych przedsiębiorców (podatników VAT) faktury potwierdzające sprzedaż towarów na kwotę należności brutto przekraczającą 15.000 zł. Sprzedawane towary nie zostały wymienione w (...)
str. 10
3.

Sposób regulowania należności za fakturę wystawioną w walucie obcej

Jestem czynnym podatnikiem VAT i otrzymuję od polskich kontrahentów faktury w walucie obcej (EUR) objętych mechanizmem podzielonej płatności. Jak powinnam prawidłowo uregulować należność w mechanizmie (...)
str. 11
VI.

Obowiązek stosowania oznaczeń TP

W części ewidencyjnej sprzedaży pliku JPK_VAT w niektórych sytuacjach podatnicy mają obowiązek oznaczania transakcji symbolem TP. W praktyce stosowanie tego kodu wywołuje wiele wątpliwości interpretacyjnych. (...)
str. 13
1.

Kiedy podatnik stosuje oznaczenie TP - uregulowania ustawowe

Jak stanowi § 10 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją, w przypadku istnienia między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą (...)
str. 13
2.

Praktyczne przykłady stosowania oznaczeń TP

Z uwagi na wiele wątpliwości interpretacyjnych poniżej prezentujemy praktyczne przykłady dotyczące stosowania (bądź nie stosowania) oznaczenia TP. Przykład Czynny podatnik VAT (ojciec) prowadzi działalność gospodarczą (...)
str. 14
1.

Sprzedaż komisowa w świetle ustawy o VAT

Umowa komisu jest umową nazwaną, uregulowaną w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061). Przez (...)
str. 17
2.

Moment powstania obowiązku podatkowego u komitenta i komisanta

2.1. Obowiązek podatkowy u komisanta Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo z chwilą dokonania (...)
str. 18
2.1.
Obowiązek podatkowy u komisanta
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. (...)
str. 18
2.2.
Obowiązek podatkowy u komitenta
Natomiast moment powstania obowiązku podatkowego u komitenta reguluje art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku wydania (...)
str. 18
3.

Zasady określania podstawy opodatkowania

Podstawą opodatkowania w przypadku umowy komisu, zarówno po stronie komisanta, jak i komitenta - w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT - jest (...)
str. 19
4.

Wystawienie faktury przez komitenta

W myśl art. 106i ust. 1 ustawy o VAT komitent powinien więc wystawić fakturę nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym (...)
str. 20
5.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przez komisanta

Odliczenie podatku naliczonego z faktury zawierającej oznaczenie "metoda kasowa" możliwe jest w rozliczeniu za okres, w którym u dostawcy powstał obowiązek podatkowy i nie wcześniej (...)
str. 20
C.

KASY REJESTRUJĄCE

1.

Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej

W sytuacji, gdy sprzedawca zobowiązany jest do ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokumentem potwierdzającym fakt jej dokonania na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (...)
str. 21
1.1.
Ewidencja zwrotów towarów i uznanych reklamacji
Z § 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas wynika, że w kasie fiskalnej nie ewidencjonuje się zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług. (...)
str. 22
1.2.
Oczywista pomyłka - sposób prowadzenia ewidencji
Zasady dokonywania korekty sprzedaży w związku z popełnieniem tzw. oczywistych pomyłek zostały uregulowane w § 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas. W myśl tego (...)
str. 25
2.

Błędnie zaewidencjonowana sprzedaż - sposób ujęcia w JPK_VAT z deklaracją

2.1. Zwrot towarów/uznanych reklamacji wykazanych w ewidencji zwrotów Z przepisów rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją wynika, że podatnicy są obowiązani do oznaczania niektórych dowodów (...)
str. 26
2.1.
Zwrot towarów/uznanych reklamacji wykazanych w ewidencji zwrotów
Z przepisów rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją wynika, że podatnicy są obowiązani do oznaczania niektórych dowodów sprzedaży kodami (pod warunkiem wystąpienia w danym okresie (...)
str. 26
2.2.
Wykazanie w JPK_VAT z deklaracją oczywistej pomyłki
Jak już wykazano powyżej, w przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży przy użyciu kasy, podatnik zobowiązany jest do niezwłocznego dokonania korekty pomyłki poprzez jej (...)
str. 28
3.

Możliwość zwrotu towaru bez paragonu fiskalnego

Dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej jest niewątpliwie paragon fiskalny. Jednak zdaniem organów podatkowych, nie jest to jedyny dokument umożliwiający dokonanie korekty sprzedaży (...)
str. 29
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

IX.

Rozliczenie importu towarów odprawionych przez agencję celną

Zakupujemy części samochodowe na potrzeby naszej firmy. Części kupujemy w Wielkiej Brytanii a należności celne i podatkowe ujęte są w zgłoszeniu celnym, przygotowanym przez agencję (...)
str. 30
1.

Ogólne zasady opodatkowania importu towarów

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o VAT przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (spoza terytorium Unii Europejskiej) na (...)
str. 30
2.

Import towarów ujmowany w deklaracji podatkowej

Ustawodawca umożliwia jednak rozliczenie należnego podatku VAT od importu towarów w deklaracji podatkowej. Prawo do rozliczania podatku od importu towarów w deklaracji - zgodnie z (...)
str. 31
3.

Faktura za należności podatkowe związane z importowanymi towarami

Oprócz problemów z rozliczeniem importu towarów, Czytelnik wspomniał także o fakturze z agencji celnej, która obciążyła go za uiszczone należności podatkowe związane z importowanymi towarami. (...)
str. 32
X.

Opodatkowanie usług transportu towarów związanych z ich eksportem lub importem

Zleciliśmy brytyjskiemu przewoźnikowi wykonanie usługi transportu towarów z Polski do Wielkiej Brytanii, z Wielkiej Brytanii do Polski oraz z Polski do Niemiec. Jaką stawką VAT (...)
str. 34
1.

Zakup usług transportu międzynarodowego towarów importowanych do Polski

Przewóz wykonywany częściowo w Polsce i częściowo poza nią, z przekroczeniem granic terytorium UE jest - w myśl ustawy o VAT - transportem międzynarodowym. Przez (...)
str. 34
2.

Nabycie usług transportu towarów eksportowanych do państwa spoza UE

Powyższe zasady dotyczą zakupu usług międzynarodowego transportu towarów, które są importowane do Polski. Przyjrzyjmy się teraz usługom transportowym, które towarzyszą towarom eksportowanym. Ustaliliśmy wcześniej, że (...)
str. 35
3.

Rozliczenie usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów

Usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów nie zostały zdefiniowane przez polskiego ustawodawcę. Natomiast pojęciem tym posługuje się dyrektywa w sprawie VAT w art. 51, określając, że jest (...)
str. 36
XI.

Czytelnicy pytają

1.

Obowiązek podatkowy w imporcie usług elektronicznych

Otrzymaliśmy od unijnego kontrahenta fakturę z dnia 4 kwietnia br. za roczne utrzymanie i wsparcie dla elektronicznej bazy danych za okres od 1 kwietnia 2024 (...)
str. 37
2.

Rezygnacja z zamówienia i zmiana nabywcy - sposób korygowania rozliczeń podatku VAT

Klient z Serbii zamówił towar, który mieliśmy dostarczyć do magazynu w Polsce. Wystawiliśmy fakturę ze stawką krajową w wysokości 23%. Teraz kontrahent chce zrezygnować z (...)
str. 39
E.

PORADY I KOMENTARZE

1.

Kiedy sprzedaż udziałów jest uznawana za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT?

Odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu (...)
str. 40
2.

Ustalenie właściwej stawki VAT

Jeżeli transakcja sprzedaży udziałów w spółce będzie stanowiła działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i transakcja ta będzie czynnością opodatkowaną (...)
str. 42
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Rozliczenie nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w JPK_VAT z deklaracją - terminy zwrotu

Podatnik rozliczający podatek VAT, u którego w deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym musi podjąć decyzję, czy nadwyżkę tę (...)
str. 44
2.

Zwrot przy braku czynności opodatkowanych

Podatnik, który w danym okresie rozliczeniowym nie wykonał czynności opodatkowanych podatkiem VAT na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 (...)
str. 45
3.

Zobowiązania w innych podatkach a zwrot VAT

Przy najdłuższym z terminów oczekiwania na zwrot bezpośredni, warto aby podatnik rozważył możliwość pewnego rozwiązania umożliwiającego rozliczenie nadwyżki w krótszym czasie. Kwota podatku naliczonego może (...)
str. 46
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XIV.

Zwrot towaru używanego opodatkowanego w procedurze VAT marża

Zasady szczególnej procedury w zakresie opodatkowania dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu odsprzedaży (...)
str. 48
1.

Jak udokumentować zwrot towarów używanych?

Stosując procedurę opodatkowania wynikającą z art. 120 ustawy o VAT należy dokonaną czynność udokumentować fakturą VAT marża (przy towarach używanych będzie ona oznaczona jako: "procedura (...)
str. 48
2.

Termin rozliczenia przez sprzedawcę korekty faktury VAT marża

W myśl art. 29a ust. 13 ustawy o VAT w przypadkach, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1-3 podatnik (sprzedawca) może dokonać (...)
str. 51
3.

Zwrot towarów używanych - wykazanie w JPK_VAT z deklaracją

Na temat sposobu wykazania zwrotu towaru używanego w JPK_VAT wypowiedziało się MF w odpowiedziach na pytania dotyczące JPK_VAT z deklaracją (które dostępne są na stronie (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

XV.

Wyroby akcyzowe przywożone do kraju na cele niehandlowe

Przywożone do kraju wyroby akcyzowe w określonych przypadkach mogą korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego. Jednym z takich przypadków jest przywóz wyrobów akcyzowych na cele (...)
str. 54
1.

Paliwa silnikowe nabywane wewnątrzwspólnotowo

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym zwolnieniu od akcyzy podlega nabycie wewnątrzwspólnotowe paliw silnikowych przeznaczonych do użycia podczas transportu i przywożonych (...)
str. 54
2.

Wyroby akcyzowe przywożone osobiście przez osoby fizyczne

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 1a ustawy, zwalnia się od akcyzy nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego (...)
str. 55
3.

Import paliw przewożonych w zbiornikach oraz wyrobów akcyzowych przywożonych w bagażu przez podróżnych

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy, zwalnia się od akcyzy import: 1) paliw silnikowych przewożonych w standardowych zbiornikach: a) pojazdów silnikowych, w ilości nieprzekraczającej (...)
str. 56
4.

Import napojów alkoholowych przywożonych w bagażu osobistym przez członka załogi i wyrobów akcyzowych w przesyłkach okazjonalnych

Zgodnie z art. 36a ust. 1 ustawy zwalnia się od akcyzy import napojów alkoholowych przywożonych w bagażu osobistym członka załogi środka transportu wykorzystywanego do podróży (...)
str. 57
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Rozpoczęcie działalności zwolnionej a korekta podatku naliczonego

Czynny podatnik VAT w 2023 r. wykonywał jedynie czynności opodatkowane (ze stawką VAT 23%). Od 1 stycznia 2024 r. wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z VAT, (...)
str. 59
2.

Ustalenie limitu uprawniającego do zwolnienia z VAT

Prowadzę działalność gospodarczą i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czy otrzymywane zaliczki wpłacane na poczet przyszłego wykonania usług należy wliczyć do limitu wartości sprzedaży? (...)
str. 61
3.

Prawidłowość wystawiania faktur na rzecz jednostek samorządu terytorialnego

Rozpocząłem świadczenie usług budowlanych. Wykonałem remont budynku szkoły. Czy na fakturze dokumentującej tę sprzedaż oprócz danych gminy mogę dodatkowo wpisać dane szkoły z jej numerem (...)
str. 63
4.

Zakup usług noclegowych a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Świadczę usługi w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na terenie naszego kraju. Często wyjeżdżam do klientów i muszę zapewnić sobie nocleg w miejscu, gdzie wykonuję świadczenie. (...)
str. 64
5.

Brak rachunku bankowego w wykazie podatników - jak uniknąć odpowiedzialności solidarnej?

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W sierpniu 2024 r. nabyłem towary (inne niż wskazane w załączniku nr 15 do ustawy o VAT) za kwotę brutto 50.000 (...)
str. 65
6.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy leasingu finansowym

Podpisanie umowy leasingu finansowego i wydanie leasingobiorcy przedmiotu leasingu miało miejsce w sierpniu br. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu i do kiedy najpóźniej (...)
str. 67
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XVI.

Kronika legislacyjna

» W Dzienniku Ustaw z dnia 1 sierpnia 2024 r., pod poz. 1156, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.