Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 18 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 57.802 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Poradnik VAT
nr 24 (624) z dnia 20.12.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Usługi związane z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalisty - stanowisko MF

Zgodnie z obowiązującymi przepisami art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym (...)
str. 4
1.

Termin odliczenia podatku naliczonego

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w (...)
str. 6
2.

Pytanie prejudycjalne do TSUE

Wątpliwości co do zgodności polskich przepisów uzależniających moment powstania prawa do odliczenia VAT od otrzymania faktury z dyrektywą unijną pojawiły się po wyroku WSA w (...)
str. 6
III.

Czy 0% stawka VAT dla darowizn na rzecz jst zostanie przedłużona?

W związku z sytuacją powodziową jaka miała miejsce we wrześniu 2024 r. (na niektórych obszarach Polski) przewidziano różnego rodzaju rozwiązania dla przedsiębiorców mające na celu (...)
str. 8
B.

OBRÓT KRAJOWY

IV.

Zmiany w VAT, które wejdą w życie w 2025 r.

W 2025 r. wejdą w życie zmiany w zakresie podatku VAT dotyczące: zwolnienia podmiotowego na terytorium kraju przez podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej w państwach (...)
str. 9
1.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż Rzeczpospolita Polska, po spełnieniu warunków określonych w ustawie o VAT, (...)
str. 9
2.

Miejsce świadczenia usług wirtualnego wstępu na wydarzenia kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne i rozrywkowe

Z obowiązującej obecnie reguły określania miejsca świadczenia dla usług wstępu wyłączono usługi wstępu na imprezy, świadczone na rzecz podatnika, w przypadku gdy obecność na tych (...)
str. 10
3.

Procedura marży w odniesieniu do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Z dniem 1 stycznia 2025 r. zostaną wprowadzone zmiany dotyczące procedury marży stosowanej do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. W art. 120 ust. 10 (...)
str. 11
4.

Prowadzenie systemu kaucyjnego dla opakowań

Ustawą uchwaloną w dniu 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (która na dzień oddania (...)
str. 12
5.

Limity uprawniające do uzyskania statusu małego podatnika

W myśl art. 2 pkt 25 ustawy o VAT status małego podatnika przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w (...)
str. 12
6.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami przesunięty na 1 kwietnia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. miały wejść w życie przepisy art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT oraz art. 19a ust. 3 ustawy z dnia (...)
str. 12
7.

Planowane zmiany w VAT

Na dzień oddania do druku niniejszej publikacji: na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl , na stronie Sejmu www.sejm.gov.pl zamieszczono projekty aktów prawnych, których przepisy (...)
str. 13
7.1.
Zmiana stawek VAT na wybrane towary
Skierowany do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przewiduje m.in.: objęcie (...)
str. 13
7.2.
Przedłużenie stosowania odwrotnego obciążenia dla dostawy gazu i energii
Szczegółowe regulacje w zakresie stosowania odwrotnego obciążenia przy nabywaniu energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym zawierają przepisy art. 145e-145k ustawy o VAT. W projekcie ustawy o (...)
str. 14
7.3.
Rozwiązania upraszczające wdrożenie KSeF
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl zamieszczono projekt z dnia 5 listopada 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (...)
str. 14
7.4.
Projekty przepisów wykonawczych
» Zwolnienia z obowiązku stosowania kas w 2025 r. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl przedstawiono projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień (...)
str. 14
V.

Moment powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży cyfrowej prenumeraty

Ogólna zasada dotycząca ustalania obowiązku podatkowego w VAT określona została w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tej regulacji, obowiązek podatkowy powstaje (...)
str. 17
1.

Możliwość przekształcenia - uregulowania ustawowe

Kwestie związane z przekształceniem przedsiębiorcy w spółkę kapitałową na gruncie prawa gospodarczego regulują przepisy art. 551 § 5 i art. 584 1 -584 13 ustawy (...)
str. 19
2.

Użytkowanie pojazdów samochodowych wyłącznie w działalności gospodarczej przed i po przekształceniu a aktualizacja VAT-26

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 (...)
str. 20
VIII.

Opodatkowanie nieruchomości gruntowej wraz z rozpoczętą budową hali magazynowej

Spółka (czynny podatnik VAT) buduje halę magazynową i ze względów finansowych zastanawia się nad jej sprzedażą. Zaproponowaliśmy kontrahentowi (czynnemu podatnikowi VAT) ofertę jej sprzedaży i (...)
str. 22
1.

Zaliczka na poczet przyszłej dostawy

Na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, (...)
str. 22
2.

Ustalenie właściwej stawki VAT

Generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane. W analizowanej sytuacji, tj. gdy zaliczka będzie dokonana na poczet sprzedaży (...)
str. 23
2.1.
Niezabudowany teren budowlany
W zależności od okoliczności towarzyszących danej transakcji sprzedaż gruntów niezabudowanych jest opodatkowana stawką 23% lub zwolniona z VAT. W myśl art. 43 ust. 1 pkt (...)
str. 23
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VIII.

Stosowanie kas rejestrujących w 2025 r. - projekt rozporządzenia

Obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas określa zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących tylko do 31 grudnia 2024 r. Na dzień (...)
str. 27
1.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas

W porównaniu do obecnie obowiązującego rozporządzenia, projekt nie przewiduje zmian w zakresie zwolnienia podmiotowego. Proponuje się utrzymanie na dotychczasowym poziomie kryterium wartości sprzedaży, tj. 20.000 (...)
str. 28
2.

Czynności wyłączone ze zwolnienia z ewidencjonowania - rozszerzenie katalogu

W § 4 projektowanego rozporządzenia wskazano katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia określone w § 2 i § 3 rozporządzenia. Mając na uwadze (...)
str. 29
IX.

Czytelnicy pytają

1.

Problemy z określeniem limitu uprawniającego do zwolnienia z kasy

Pod koniec zeszłego roku rozpocząłem świadczenie usług remontowych m.in. na rzecz osób prywatnych, za które zapłatę otrzymuję gotówką oraz przelewem na moje konto bankowe. Korzystam (...)
str. 30
2.

Oświadczenie pracownika dotyczące zasad prowadzenia ewidencji

W prowadzonej działalności rozpoczęłam sprzedaż przy użyciu kasy. Z przepisów w sprawie kas wynika, że pracownik obsługujący kasę musi wypełnić oświadczenie o zapoznaniu się z (...)
str. 32
3.

Jak sprawdzić uprawnienia serwisanta kas fiskalnych?

Czy mogę zmienić podmiot prowadzący serwis kas rejestrujących? Jeśli tak, to w jakim terminie muszę powiadomić prowadzącego serwis główny o zmianie? W jaki sposób mogę (...)
str. 33
X.

Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)

1.

Sprzedaż środka trwałego osobie fizycznej

Spółka sprzedała osobie fizycznej środek trwały. Z tego tytułu została wystawiona faktura, zaś zapłata dokonywana jest przelewem na nasz rachunek w ratach. Czy podczas wpływu (...)
str. 34
2.

Możliwość odliczenia VAT z faktury dokumentującej zakup kasy fiskalnej

Czy firma będąca czynnym podatnikiem VAT może odliczyć VAT z faktury za zakup kasy fiskalnej i jednocześnie skorzystać z ulgi 700 zł? [pytanie nr 1508833] (...)
str. 35
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

XI.

Nietransakcyjne przemieszczenie towarów, które zostały poddane utylizacji

Dokonaliśmy przemieszczenia własnych towarów do innego państwa UE w celu wykonania na nich usług. Towar miał powrócić do Polski w postaci gotowego wyrobu. Z uwagi (...)
str. 36
1.

Czasowe przemieszczenie towarów jako WDT

Wywóz towarów do innego państwa UE stanowi generalnie WDT. Jeśli towary są dostarczane na rzecz podatnika z innego państwa unijnego, to mówimy o klasycznym, transakcyjnym (...)
str. 36
2.

Utylizacja wywiezionych towarów

W opisanej przez Czytelnika sytuacji towary zostały wywiezione do innego państwa UE, gdzie zagraniczny kontrahent miał wykonać usługi na tych towarach i miały one powrócić (...)
str. 37
XII.

Zakup towarów spoza UE za pośrednictwem zagranicznej platformy sprzedażowej

Jesteśmy czynnym podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE. Dokonaliśmy zakupu towarów za pośrednictwem niemieckiej platformy sprzedażowej od chińskiego dostawcy. Towary zostały do nas wysłane z (...)
str. 39
XIII.

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towaru z montażem

Zagraniczna firma z innego państwa UE zamówiła u nas urządzenie wraz z montażem. Dostawa i montaż urządzenia będzie miał miejsce w przyszłym roku. Na poczet (...)
str. 42
E.

PORADY I KOMENTARZE

1.

Zakres działalności gospodarczej fundacji rodzinnej a podatek VAT

Fundacja rodzinna jest podmiotem (osobą prawną) działającym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 (...)
str. 45
2.

Czy sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich przez fundację rodzinną jest opodatkowana VAT?

Wątpliwości jednej z fundacji rodzinnej (czynnego podatnika VAT) budziła kwestia opodatkowania sprzedaży danej kolekcji (tj. kolekcji samochodów i zegarków o wartości zabytkowej lub kolekcjonerskiej). W (...)
str. 47
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Prawo wierzyciela do korekty VAT od nieściągalnych wierzytelności

Wśród przywilejów, jakie przysługują podatnikom VAT, istotną rolę odgrywa prawo do korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w sytuacji gdy nie otrzymali oni w odpowiednim (...)
str. 49
2.

Termin dokonania korekty przez wierzyciela

Na podstawie art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, wierzyciel ma prawo do dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w (...)
str. 49
3.

Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika

Ulga na złe długi jest przywilejem podatników wobec których kontrahenci nie wywiązują się terminowo z płatności należności za nabyte towary czy usługi. Dla dłużnika przepisy (...)
str. 50
4.

Uregulowanie należności - zasady korekty VAT

W praktyce zdarza się, że po pewnym czasie dłużnik ureguluje całość lub część należności. W myśl art. 89a ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku (...)
str. 50
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek VAT

W myśl art. 87 ust. 6a ustawy o VAT na wniosek podatnika, zawarty w złożonej deklaracji podatkowej, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku (...)
str. 51
2.

Uwolnienie środków z rachunku VAT - wzór wniosku

Rachunek VAT wykorzystywany jest m.in. przy zapłacie za towar lub usługę w mechanizmie podzielonej płatności. Otwierany jest przez bank lub SKOK dla każdego przedsiębiorcy posiadającego (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

1.

Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2025 r.

1.1. Wzrost stawek akcyzy na napoje alkoholowe Zgodnie z obowiązującym harmonogramem indeksacji stawek akcyzy na napoje alkoholowe, na lata 2023-2027, od 1 stycznia 2025 roku (...)
str. 55
1.1.
Wzrost stawek akcyzy na napoje alkoholowe
Zgodnie z obowiązującym harmonogramem indeksacji stawek akcyzy na napoje alkoholowe, na lata 2023-2027, od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie podatek akcyzowy na alkohol etylowy, piwo, (...)
str. 55
1.2.
Podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe i nowatorskie
Podstawowym celem podwyższenia akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty jest ograniczenie spożycia tych wyrobów w szczególności przez osoby nieletnie. Stawki akcyzy zostały określone w (...)
str. 55
1.3.
Zasady nanoszenia znaków akcyzy na wyroby tytoniowe i nowatorskie w 2025 r.
W okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 28 lutego 2025 r. podmiot obowiązany do oznaczania znakami akcyzy papierosów, tytoniu do palenia i (...)
str. 56
2.

Zmiany obowiązujące od 1 marca 2025 r.

Wprowadzono aktualizację stawek akcyzy w obowiązującej do 2027 r. tzw. "akcyzowej mapie drogowej" poprzez podniesienie stawek akcyzy na papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki, (...)
str. 57
3.

Planowane zmiany przepisów

3.1. Opodatkowanie papierosów elektronicznych Projekt z dnia 15 listopada 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy (nr (...)
str. 58
3.1.
Opodatkowanie papierosów elektronicznych
Projekt z dnia 15 listopada 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy (nr z wykazu UD139) zakłada (...)
str. 58
3.2.
Nowe regulacje dla samochodów osobowych
Projekt z dnia 22 listopada 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (...)
str. 59
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Limit zwolnienia z VAT przy usługach pośrednictwa ubezpieczeniowego

Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych. Czy uzyskaną z tego tytułu wartość sprzedaży powinnam wliczać do limitu uprawniającego do korzystania (...)
str. 60
2.

Ujęcie w JPK_VAT wydatków poniesionych przez samorządową jednostkę budżetową

Samorządowa jednostka budżetowa (jednostka organizacyjna gminy) otrzymała od jednostki nadrzędnej (gminy) obciążenie notą księgową wraz z kserokopią faktury tytułem refundacji 1/3 kosztów opracowania studium wykonalności (...)
str. 61
3.

Czy jest możliwy zwrot VAT w terminie 25 dni przy regulowaniu należności kartą płatniczą?

Od trzech lat prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. W większości przypadków należności wobec kontrahentów reguluję przelewem bankowym. Jednakże zdarzają się przypadki, że należności (...)
str. 63
4.

Obowiązek korekty VAT naliczonego w przypadku stwierdzenia niedoboru towarów handlowych

Podczas przeprowadzonej inwentaryzacji za 2024 r. stwierdzono niedobór towarów handlowych w jednym asortymencie. Niedobór spółka uznała za zawiniony, jednak zdecydowała o nieobciążaniu odpowiedzialnego za niedobór (...)
str. 65
5.

Prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia usług doradczych

Czynny podatnik VAT zamówił usługę doradczą (w tym obejmującą napisanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości odliczenia VAT z faktur dotyczących wydatków związanych (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.