Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 11 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.064 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Poradnik VAT
nr 23 (623) z dnia 10.12.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Czy będzie obowiązek integracji kasy rejestrującej z terminalem płatniczym?

Początkowo od 1 lipca 2022 r., a później od 1 stycznia 2025 r. miał wejść w życie przepis dotyczący obowiązku zapewnienia przez przedsiębiorców integracji kasy (...)
str. 4
B.

OBRÓT KRAJOWY

II.

Planowane rozwiązania w podatku VAT w związku z nowelizacją systemu kaucyjnego

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (nr druku 760) wprowadza zmiany do przepisów dotyczących systemu kaucyjnego (...)
str. 6
1.

Wprowadzenie/uchylenie definicji ustawowych

Projektowane na gruncie VAT rozwiązania przewidują ujednolicenie zasad rozliczenia kaucji od opakowań wielokrotnego i jednorazowego użytku (czyli te same zasady będą stosowane w zakresie wszystkich (...)
str. 6
2.

Podmiot reprezentujący jako płatnik podatku VAT

Podmiot reprezentujący będzie zawierał umowy z wprowadzającymi produkty w opakowaniach na napoje i będzie płatnikiem podatku od kaucji pobranych przez tych wprowadzających za opakowania objęte (...)
str. 7
3.

Nowe zasady ustalania podstawy opodatkowania

W wyniku planowanej nowelizacji ww. ustawy zakłada się zmianę brzmienia przepisu art. 29a ust. 11a ustawy o VAT, uchylenie art. 29a ust. 12a i 12b (...)
str. 7
4.

Obowiązki ewidencyjne wprowadzającego produkty w opakowaniach na napoje oraz podmiotu reprezentującego

Zmienione zostaną również przepisy art. 109 ust. 11ia-11ic ustawy o VAT. Zgodnie z projektowaną zmianą w ust. 11ia w art. 109 wprowadzający produkty w opakowaniach (...)
str. 9
III.

Zakup prezentów świątecznych dla pracowników w świetle ustawy o VAT

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia firmy decydują się na zakup prezentów świątecznych (np. w formie różnych towarów) w celu ich nieodpłatnego przekazania swoim (...)
str. 9
1.

Nabycie upominków świątecznych sfinansowanych ze środków obrotowych firmy a prawo do odliczenia VAT

Co do zasady prawo do odliczenia VAT przysługuje, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z (...)
str. 9
2.

Prezenty świąteczne sfinansowane ze środków ZFŚS - brak skutków w VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 czerwca 2023 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.229.2023.1.WH wyjaśnił, że: "(...) działania pracodawcy polegające wyłącznie na dokonaniu zakupów (...)
str. 12
1.

Odliczenie VAT od wydatków na samochód - regulacje zawarte w ustawie o VAT

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. (...)
str. 13
2.

Przykładowe transakcje nabycia pojazdu - jak odliczyć VAT?

Na stronie internetowej www.Schematy.Gofin.pl udostępniliśmy serwis "Schemat VAT od zakupu i sprzedaży samochodu". Jest to nowe aktywne narzędzie, które po wybraniu rodzaju transakcji i kolejno (...)
str. 14
1.

Możliwość uwolnienia środków pieniężnych z rachunku VAT

Kwestia przekazania środków zgromadzonych na rachunku VAT na rachunek bankowy została uregulowana w art. 108b ustawy o VAT. Zatem jeżeli podatnik nie wykorzysta środków finansowych (...)
str. 20
2.

Okoliczności odmowy wypłaty środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku VAT

Naczelnik urzędu skarbowego odmawia, w drodze decyzji, wydania zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT w przypadku występowania przesłanek wynikających z art. 108b ust. (...)
str. 20
3.

Przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT na wniosek syndyka masy upadłości - wyrok TSUE

W praktyce syndycy masy upadłości zwracali się do organów podatkowych o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT podatnika w upadłości na rachunek masy upadłości. Właściwy (...)
str. 21
VI.

Problemy z prawem do odliczenia VAT od nabycia usług niematerialnych

Ustawodawca nie zawarł żadnych szczególnych regulacji, odnoszących się do prawa do odliczania VAT od tzw. usług niematerialnych. Zasadniczo prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje podatnikowi (...)
str. 24
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VII.

Czytelnicy pytają

1.

Przekroczenie wartości sprzedaży pod koniec 2024 r.

Od kwietnia 2024 r. rozpoczęłam świadczenie usług krawieckich na rzecz osób prywatnych i korzystałam ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy. W listopadzie 2024 (...)
str. 27
2.

Zaliczki otrzymywane na poczet dostawy nieruchomości

W prowadzonej działalności gospodarczej zajmujemy się m.in. sprzedażą mieszkań. Na poczet przyszłej sprzedaży tych lokali (po podpisaniu umowy przedwstępnej) otrzymujemy od osób fizycznych zaliczki. Czy (...)
str. 28
3.

Brak przeglądu technicznego kasy a zwrot otrzymanej ulgi na jej zakup

Od 2016 r. w prowadzonej działalności stosuję kasę fiskalną. W wyniku przeprowadzonej kontroli, organ podatkowy stwierdził, że we wrześniu 2024 r. minął termin obowiązkowego przeglądu (...)
str. 30
4.

Kasa fiskalna w ruchomej placówce gastronomicznej

Od czerwca 2024 r. dokonuję sprzedaży posiłków (zapiekanek, hamburgerów, itp.) w przyczepie gastronomicznej. Mam jednak wątpliwości czy mogę korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania tych usług (...)
str. 31
5.

Najem nieruchomości a zwolnienia ze stosowania kasy rejestrującej

Świadczę usługi najmu i na podstawie poz. 25 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień przysługuje mi zwolnienie z ewidencjonowania tych usług w kasie rejestrującej ze (...)
str. 33
6.

Obowiązek wydania paragonu nabywcy

Od listopada 2024 r. w prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Czy możemy zostać ukarani, jeśli wyrzucimy do kosza (...)
str. 34
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

VIII.

Pakiet VAT w epoce cyfrowej przyjęty przez Radę ECOFIN

Rada ECOFIN na posiedzeniu w dniu 5 listopada 2024 r. osiągnęła porozumienie w sprawie nowych aktów prawnych, które dostosują unijne przepisy o podatku od wartości (...)
str. 35
1.

Cyfryzacja obowiązków sprawozdawczych

Obowiązki sprawozdawcze, które ciążą obecnie na podatnikach polegają na składaniu co miesiąc, informacji podsumowujących o wewnątrzwspólnotowych transakcjach i przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu typu call (...)
str. 35
2.

Nowe obowiązki platform cyfrowych

Zauważalnym problemem jest również unikanie opodatkowania przez dostawców, którzy świadczą internetowe usługi najmu lokali mieszkalnych i internetowe usługi transportu pasażerskiego. Wynika to głównie z faktu, (...)
str. 36
3.

Punkt kompleksowej obsługi rejestracji dla potrzeb VAT

Obecnie działający system punktów kompleksowej obsługi umożliwia firmom deklarowanie i przekazywanie VAT należnego z tytułu sprzedaży towarów i usług konsumentom z jednego kraju UE do (...)
str. 36
IX.

Transakcje łańcuchowe realizowane ze składu celnego

Zamierzamy sprzedać towar sprowadzony z Chin do składu celnego na terytorium Polski. Nabywcą będzie estoński podatnik, który odsprzedaje te towaru ukraińskiemu nabywcy. Towary transportowane są (...)
str. 37
E.

PORADY I KOMENTARZE

X.

Prowadzenie działalności indywidualnej oraz w formie spółki cywilnej a zwolnienie z VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie dokumentacji projektowej i korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na niską wartość sprzedaży. Planuję dodatkowo założyć z małżonką (...)
str. 41
1.

Podmioty będące podatnikami

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, (...)
str. 41
2.

Limit wartości sprzedaży uprawniający do zwolnienia z VAT

Podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z VAT bez konieczności dopełniania jakichkolwiek obowiązków o charakterze formalnym. Zwolnieniu z VAT podlegają tzw. (...)
str. 41
3.

Wyłączenie swobody ustalania ceny towarów/usług ze względu na istnienie powiązań

W świetle przepisów ustawy o VAT przez ww. powiązania rozumie się m.in. powiązania w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 (...)
str. 42
4.

Nadużycie prawa w rozumieniu ustawy o VAT

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem (...)
str. 43
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Definicja bonów

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 41 ustawy o VAT, bon to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub (...)
str. 46
2.

Bony jednego i różnego przeznaczenia - rozróżnienie dla celów VAT

Sposób opodatkowania transakcji realizowanych z ich użyciem uzależniony jest od tego, jakiego rodzaju są to bony. Ustawodawca rozróżnia bowiem bony jednego przeznaczenia (SPV) i bony (...)
str. 47
3.

Opodatkowanie czynności związanych z emisją i transferem bonów

Jak wspomnieliśmy na wstępie niniejszego artykułu, właściwa kwalifikacja bonów ma niebagatelne znaczenie dla sposobu i terminu ich opodatkowania. Sposób opodatkowania bonów jednego przeznaczenia (SPV) został (...)
str. 49
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Zasady stosowania mechanizmu podzielonej płatności

W myśl art. 108a ust. 1a ustawy o VAT przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane (...)
str. 50
2.

Wystawianie faktur objętych obowiązkowym MPP

Szczegółowe zasady wystawiania faktur określone zostały w art. 106a-106q ustawy o VAT. Z przepisu art. 106e ust. 1 wynika, że faktura powinna zawierać m.in.: cenę (...)
str. 50
3.

Faktury korygujące w przepisach ustawy o VAT

W myśl art. 106j ust. 1 ustawy o VAT podatnik wystawia fakturę korygującą, gdy: podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie, dokonano (...)
str. 51
4.

Korekta z uwagi na błąd w cenie towaru objętego MPP - wzór dokumentu

Jak już wspomniano wyżej podatnik wystawia fakturę korygującą, gdy stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury lub gdy dokonano zwrotu towaru z załącznika nr 15 do (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

XIII.

Obowiązki podmiotu prowadzącego skład podatkowy, do którego wprowadzono wyroby akcyzowe należące do innego podmiotu

W świetle art. 47 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, magazynowanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. (...)
str. 54
1.

Oznaczanie wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym

Stosownie do art. 114 ustawy, obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy podlegają wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 3 do ustawy. Zgodnie z art. 116 ust. 1 (...)
str. 55
2.

Podmiot zobowiązany do złożenia zabezpieczenia

Przepis art. 63 ust. 1 ustawy wymienia podmioty zobowiązane do złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Wśród wymienionych w art. 63 ust. 1 ustawy podmiotów wskazani zostali: podmiot (...)
str. 56
3.

Obowiązek składania deklaracji podatkowej oraz zapłaty akcyzy

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 2 i 5 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest: wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego; wyprowadzenie ze składu podatkowego, (...)
str. 57
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu kwoty wadium wpłaconej przez oferenta

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) ogłosiła przetarg na sprzedaż nieruchomości. W jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu kwoty wadium wpłaconej (...)
str. 59
2.

Przekazanie prezentu kontrahentowi

Czy jest możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu alkoholu przeznaczonego na prezent dla naszych kontrahentów? Dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie (...)
str. 60
3.

Wymiana przyznawanych punktów klientowi za zakupy na kupony

Prowadzimy placówki gastronomiczne. Planujemy wdrożyć program promocyjny polegający na przyznawaniu klientom punktów za zakupy w naszych placówkach. Dane o ilości punktów będą rejestrowane w aplikacji. (...)
str. 61
4.

Prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupu artykułów spożywczych

Czy przysługuje nam prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu artykułów spożywczych, które udostępniamy na spotkaniu z przedstawicielami spółki matki? Jest to spotkanie robocze, podczas (...)
str. 63
5.

Nieodpłatne przekazanie materiałów budowlanych dla poszkodowanych w wyniku powodzi

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W ramach indywidualnej działalności gospodarczej prowadzę hurtownię materiałów budowlanych. Zdecydowałem się nieodpłatnie przekazać na rzecz poszkodowanych w wyniku powodzi materiały budowlane (...)
str. 64
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XIV.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiany w ustawie o VAT

W Dzienniku Ustaw z dnia 25 listopada 2024 r., pod poz. 1721, opublikowano ustawę z dnia 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku (...)
str. 66
2.

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym

W Dzienniku Ustaw z dnia 18 listopada 2024 r., pod poz. 1681, opublikowano ustawę z dnia 18 października 2024 r. o zmianie ustawy o podatku (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.