Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 23 października 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 r., godz. 14:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.930 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 20 (620) Z DNIA 20.10.2024
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 15 (615) z dnia 10.08.2024

Poradnik VAT
nr 15 (615) z dnia 10.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Limit zwolnienia podmiotowego z VAT w 2025 r. - odpowiedź na interpelację poselską

Zgodnie z obowiązującym brzmieniem przepisów art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku (...)
str. 4
II.

Opodatkowanie sprzedaży posiłków/dań na wynos - uchwała NSA

Od wielu lat podatnicy mają wątpliwości odnośnie kwestii zastosowania właściwej stawki VAT w przypadku posiłków/dań sprzedawanych "na wynos". W tym zakresie wypowiedział się zarówno Minister (...)
str. 5
III.

Zmiana interpretacji indywidualnej dotyczącej usług dietetycznych

Dla Prenumeratorów GOFIN J Obszerna baza interpretacji urzędowych dostępna w serwisie www.interpretacje.gofin.pl » Po upływie czterech lat, szef Krajowej Administracji Skarbowej zdecydował zmienić swoje stanowisko (...)
str. 6
B.

OBRÓT KRAJOWY

IV.

Kolejne spotkanie konsultacyjne w sprawie KSEF - komunikat MF

Na stronie internetowej www.gov.pl Ministerstwo Finansów zamieściło komunikat z dnia 18 lipca 2024 r., w którym zaprezentowano wynik konsultacji przeprowadzonej w zakresie KSeF oraz przedstawiono (...)
str. 8
1.

Odliczanie VAT od samochodów - regulacje zawarte w ustawie o VAT

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. (...)
str. 9
2.

Zakup samochodów a prawo do odliczenia VAT - wyjaśnienia organu podatkowego

2.1. Wykup samochodu z leasingu z przeznaczeniem do sprzedaży Przedmiotem rozstrzygnięcia przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zawartego w interpretacji indywidualnej z dnia 20 czerwca 2024 (...)
str. 10
2.1.
Wykup samochodu z leasingu z przeznaczeniem do sprzedaży
Przedmiotem rozstrzygnięcia przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zawartego w interpretacji indywidualnej z dnia 20 czerwca 2024 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.252.2024.1.SKJ było ustalenie (pełnego) prawa do odliczenia (...)
str. 10
2.2.
Nabycie pojazdu samochodowego o napędzie elektrycznym
Rozstrzygana przez organ podatkowy sprawa zawarta w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 7 czerwca 2024 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.201.2024.1.ICZ dotyczyła prawa do 100% odliczenia VAT (...)
str. 12
1.

Jakie obowiązują przesłanki wykreślenia podatnika z rejestru VAT?

Szef KAS na podstawie art. 96b ust. 1 ustawy o VAT prowadzi w postaci elektronicznej wykaz podmiotów: w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie (...)
str. 13
2.

Brak rejestracji nie stanowi okoliczności wykluczającej złożenie JPK_VAT i wykazania zwrotu VAT - wyrok WSA

WSA w Poznaniu w nieprawomocnym wyroku z dnia 11 lipca 2024 r., sygn. akt I SA/Po 192/24 orzekł, że: W aktualnym stanie prawnym brak jest (...)
str. 14
VII.

Prawo do odliczenia VAT od zakupów artykułów spożywczych udostępnianych pracownikom

Podatnicy mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług w takim zakresie, w jakim (...)
str. 16
1.

Nabycie artykułów spożywczych na potrzeby osobiste pracownika

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych konsekwentnie przyjmują, że podatnik nie ma prawa odliczyć VAT od zakupów, które nie są związane z prowadzoną przez niego (...)
str. 16
2.

Zapewnienie napojów pracownikom a odliczenie podatku VAT

Konieczność zapewnienia napojów przez podatnika swoim pracownikom w czasie pracy wynika bezpośrednio z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 (...)
str. 17
1.

Elementy faktury - nazwa usługi na fakturze

Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP ZOZ) z tytułu zakupów towarów i usług otrzymuje faktury od kontrahentów. Jeden z kontrahentów wystawił fakturę za przeprowadzane badania (...)
str. 18
2.

Otrzymanie faktury wystawionej przez grupę VAT i sposób jej ujęcia w JPK_VAT z deklaracją

Dostawca usług poinformował naszą firmę, że z dniem 1 lipca 2024 r. utworzył grupę VAT z innym podmiotem. Grupa VAT uzyskała status podatnika VAT oraz (...)
str. 20
3.

Refakturowanie usług przez podatnika zwolnionego podmiotowo z VAT

Biblioteka jest podatnikiem zwolnionym z VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Przy lokalu bibliotecznym, który jest jej własnością zamontowana została winda. Koszt postawienia (...)
str. 22
C.

KASY REJESTRUJĄCE

1.

Otrzymywane zaliczki na poczet przyszłych usług

Od listopada 2023 r. prowadzę działalność gospodarczą. Na poczet przyszłego wykonania usług otrzymuję zaliczki od osób prywatnych. Czy należy wliczać je do limitu uprawniającego do (...)
str. 24
2.

Rozszerzenie działalności gospodarczej

W marcu 2024 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia drobnych usług remontowych (korzystam ze zwolnienia z ewidencjonowania w kasie fiskalnej). W lipcu br. (...)
str. 25
3.

Zawieszenie działalności a limit wartości sprzedaży

Pierwszej sprzedaży na rzecz osoby prywatnej dokonałem 3 maja 2024 r. W dniu 31 lipca br. zawiesiłem prowadzenie działalności gospodarczej. Czy okres zawieszenia spowoduje konieczność (...)
str. 26
4.

Dostawa nieruchomości - wartość sprzedaży bez wpływu na prawo do zwolnienia z kasy

Czy wartość sprzedaży uzyskaną ze sprzedaży lokali mieszkalnych należy wliczać do limitu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy? W załączniku do rozporządzenia w sprawie (...)
str. 27
X.

Czytelnicy pytają

1.

Moment wpływu zapłaty za towar a termin ewidencjonowania w kasie rejestrującej

Prowadzę sklep internetowy (sprzedaż obuwia). Jestem małym podatnikiem rozliczającym VAT metodą kasową. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Sklep obsługuję od poniedziałku (...)
str. 28
2.

Faktura wystawiona do biletu miesięcznego - paragonu z drukarki fiskalnej

Świadczymy na rzecz gminy usługi dowozu uczniów do szkół. Bilety są wystawiane na osoby fizyczne (uczniów). Każdy bilet jest imienny i uczeń musi go okazywać (...)
str. 30
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

XI.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w całej UE - projekt zmian do ustawy o VAT

Ustawa o VAT obecnie daje możliwość stosowania zwolnienia podmiotowego wyłącznie podatnikom posiadającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie (...)
str. 32
1.

Zwolnienie z opodatkowania przysługujące podatnikom z innych państw UE

Zastosowanie zwolnienia na terytorium kraju w stosunku do podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim niż Polska, będzie umożliwiał dodany art. 113a regulujący (...)
str. 33
2.

Procedura obowiązująca polskich podatników w innych państwach UE

Projektowany art. 113b ust. 1 wskazuje, że każdy podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, w tym również zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, może (...)
str. 34
XII.

Czytelnicy pytają

1.

Zakup towarów od zagranicznej placówki dyplomatycznej niebędącej podatnikiem VAT

Polska spółka kupiła towar od placówki dyplomatycznej we Francji, która nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Towar został przewieziony z Francji do Polski. Czy (...)
str. 36
2.

Dostawa elementów montowanych w innym państwie członkowskim

Nasza firma zajmuje się produkcją elementów stalowych. Wyprodukowane elementy na zamówienie niemieckiej firmy będziemy montować w Niemczech. Montaż wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności (w trakcie (...)
str. 37
3.

Oznaczanie transakcji w JPK_VAT dokonywanych pomiędzy zagranicznymi spółkami powiązanymi

Spłacamy kredyt udzielony przez spółkę powiązaną z innego państwa UE. Co kwartał naliczane są odsetki od kredytu które wykazujemy w JPK_VAT jako import usług zwolnionych (...)
str. 38
E.

PORADY I KOMENTARZE

1.

Czynność podlegająca opodatkowaniu - uregulowania ustawowe

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie należy pamiętać, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają wszelkie transakcje, których (...)
str. 40
2.

Przeniesienie własności gruntu rolnego w trybie wywłaszczenia w zamian za odszkodowanie - wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 11 lipca 2024 r. w sprawie C-182/23 orzekł, że: Transakcja przeniesienia własności działek gruntu rolnego w trybie (...)
str. 40
3.

Czy wywłaszczenie gruntu niezabudowanego pod budowę drogi może być zwolnione z VAT?

Dostawa gruntu niezabudowanego, co do zasady, podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%. Zgodnie jednak z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, dostawa terenów (...)
str. 42
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Dostawa mediów - jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego?

Podatnicy VAT zajmujący się dostawą mediów muszą pamiętać, że obowiązek podatkowy od tych czynności powstaje na zasadach szczególnych. Zgodnie bowiem z art. 19a ust. 5 (...)
str. 44
2.

Otrzymane zaliczki na poczet zużycia mediów

Fakturę za media należy wystawić najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności. Jeśli chodzi o wcześniejsze (przed upływem terminu płatności) wystawienie faktury za media, to możliwe (...)
str. 44
3.

Dostawa mediów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej

W przypadku dostawy mediów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur. Nawet w sytuacji gdy nabywca zażąda takiej faktury, (...)
str. 45
4.

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu wystawiania refaktur

W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał (...)
str. 45
5.

Termin odliczenia podatku naliczonego

Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług, o ile zakup ten służy wykonywanym przez niego czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. (...)
str. 47
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XV.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez rolnika ryczałtowego

Prowadzę działalność jako rolnik ryczałtowy. W lipcu br. dokonałem zakupu towarów od niemieckiego przedsiębiorcy na kwotę 70.000 zł. W momencie dokonywania transakcji nie byłem zarejestrowany (...)
str. 48
1.

Przekroczenie limitu wartości WNT

Definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) odnajdujemy w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu przez podlegające opodatkowaniu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), (...)
str. 48
2.

Obowiązek złożenia formularza VAT-R

Nie ma zatem przeszkód, aby rolnik ryczałtowy dokonał WNT opodatkowując je w kraju. Powinien jednak złożyć formularz VAT-R i zawiadomić organ podatkowy o zamiarze dokonywania (...)
str. 49
3.

Transakcja wewnątrzwspólnotowa wykazywana w deklaracji VAT-8

Przekroczenie wartości WNT, które powoduje konieczność jego opodatkowania, wiąże się również z obowiązkiem złożenia deklaracji podatkowej. Podatnicy inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, oraz (...)
str. 51
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVI.

WIA pomocnym narzędziem w prowadzeniu działalności związanej z wyrobami akcyzowymi

Wiążąca informacja akcyzowa (WIA) zgodnie z art. 7d ustawy o podatku akcyzowym jest to decyzja wydawana na potrzeby: opodatkowania wyrobu akcyzowego albo samochodu osobowego akcyzą, (...)
str. 53
1.

Jak złożyć wniosek o wydanie WIA?

Wniosek o wydanie WIA, zgodnie z art. 7e ustawy, obejmuje jeden wyrób akcyzowy albo jeden samochód osobowy. WIA jest wydawana na wniosek podmiotu dokonującego albo (...)
str. 53
2.

Sytuacje, w których WIA nie zostaje wydana

W świetle art. 7e ust. 2b ustawy, nie wydaje się WIA, jeżeli zakres przedmiotowy wniosku o wydanie WIA w dniu złożenia tego wniosku jest przedmiotem: (...)
str. 55
3.

Koszty związane z badaniami i analizami wyrobów akcyzowych

Zgodnie z art. 7f ustawy, wnioskodawca jest obowiązany do uiszczenia opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz , w przypadku, gdy rozpatrzenie wniosku o wydanie (...)
str. 55
4.

Termin wydania wiążącej informacji akcyzowej

Stosownie do art. 7g ustawy, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje WIA bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania (...)
str. 56
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Świadczę usługi informatyczne i jestem czynnym podatnikiem VAT. Dodatkowo w ramach najmu prywatnego zamierzam wynajmować lokal użytkowy. Czy w tym zakresie będę mógł korzystać ze (...)
str. 57
2.

Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT - rozliczenie otrzymanej zaliczki

Od 1 czerwca 2024 r. jestem czynnym podatnikiem VAT. W maju br. (tj. w okresie kiedy korzystałem ze zwolnienia z VAT ze względu na wielkość (...)
str. 58
3.

Opodatkowanie nagród wygranych w konkursie dla pracowników

Pracownikom zatrudnionym na stanowisku przedstawiciela handlowego firma zorganizowała konkurs polegający na sprzedaży określonych produktów w przedziale czasowym. Dla trzech osób z najlepszymi wynikami przewidziano nagrody (...)
str. 59
4.

Nieodpłatne przekazanie niezabudowanej działki

Spółka przekazuje nieodpłatnie gminie niezabudowaną działkę. Czy takie przekazanie podlega opodatkowaniu VAT? Czy spółka powinna wykazać VAT należny z tego tytułu? Jak ustalić w takiej (...)
str. 61
5.

Obowiązek podatkowy z tytułu najmu

Spółka będąca czynnym podatnikiem VAT zawarła z firmą umowę najmu lokalu użytkowego. W umowie wskazano, że faktury będą wystawiane ostatniego dnia każdego miesiąca za dany (...)
str. 63
6.

Zakup na potrzeby osobiste pracowników a prawo do odliczenia VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę firmę, w ramach której zatrudniam 10 pracowników. W celu zwiększenia efektywności pracy osób zatrudnionych zdecydowałem się na zakup konia. Wszyscy (...)
str. 64
7.

Opłaty związane z utrzymaniem i eksploatacją lokalu mieszkalnego

Spółdzielnia mieszkaniowa jest czynnym podatnikiem VAT. W lipcu 2024 r. spółka z o.o., która zajmuje się m.in. kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek, wynajmem (...)
str. 65
8.

Anulowanie faktury a JPK_VAT z deklaracją

W dniu 15 lipca 2024 r. wystawiłam fakturę dokumentującą sprzedaż towaru dla kontrahenta. Faktury tej nie zdążyłam przesłać na adres nabywcy ponieważ klient poinformował mnie, (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.