Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 3 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 3.12.2024 r., godz. 13:31 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.895 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 19 (619) z dnia 10.10.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Towary i usługi na rzecz powodzian z 0% stawką VAT

Ministerstwo Finansów wprowadziło zerowy VAT dla darowizn towarów i usług w związku z pomocą dla poszkodowanych w powodzi. W związku z intensywnymi opadami i powodzią, (...)
str. 4
2.

Materiały budowlane objęte preferencyjną stawką VAT

W związku z tym, że wskutek powodzi liczne domy i obiekty budowlane wymagać będą podjęcia pilnych prac w zakresie ich odbudowy lub remontu, Minister Finansów (...)
str. 6
3.

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, mogą korzystać z ulg stanowiących pomoc publiczną, ulg niebędących pomocą publiczną oraz ulg stanowiących pomoc de minimis . Krajowa Administracja Skarbowa (...)
str. 7
4.

Zwolnienie z cła i VAT importowanych towarów

Podatnicy powinni również pamiętać o możliwości skorzystania ze zwolnienia z cła towarów importowanych oraz zwolnienia z podatku VAT przeznaczonych do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób potrzebujących (...)
str. 8
5.

Dedykowana infolinia KAS

Jako dodatkowe narzędzie wspomagające, została uruchomiona specjalna infolinia gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. (...)
str. 10
II.

Termin wdrożenia KSeF w jednostkach samorządu terytorialnego - wyjaśnienie MF

W wyniku nowelizacji ustawy o VAT podatnicy generalnie od 1 lipca 2024 r. mieli zostać zobowiązani do obligatoryjnego fakturowania w tym systemie. Jednakże ustawą z (...)
str. 10
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Obowiązek uregulowania należności w mechanizmie podzielonej płatności

Zgodnie z art. 108a ust. 2 ustawy o VAT zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że: 1) zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty (...)
str. 11
2.

Dodatkowe zobowiązanie przy nieuregulowaniu należności w MPP - możliwość uniknięcia kary

W art. 108a ust. 7 ustawy o VAT wprowadzono sankcję dla nabywcy, który mimo ciążącego na nim obowiązku uregulowania kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze (...)
str. 12
3.

Brak obowiązku stosowania MPP w sytuacji śmierci kontrahenta (sprzedawcy)

Wśród podatników pojawiły się wątpliwości czy dokonując zapłaty za fakturę (dokumentującą nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, których (...)
str. 13
IV.

Wiążąca decyzja w sprawie WIS

1.

Zasady składania, wydawania i stosowania WIS

Od 1 stycznia 2024 r. mocą ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych (...)
str. 14
1.1.
Zakres przedmiotowy WIS
Wiążąca informacja stawkowa to decyzja wydawana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na potrzeby opodatkowania podatkiem VAT dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia (...)
str. 14
1.2.
Podmioty uprawnione do złożenia wniosku o wydanie WIS
W myśl art. 42b ust. 1 ustawy o VAT, WIS wydawana jest na wniosek: 1) podatnika posiadającego NIP; 2) podmiotu innego niż wymieniony w pkt (...)
str. 14
1.3.
Dane we wniosku o wydanie WIS
Jak już wyżej wskazano wniosek o wydanie WIS składa się za pośrednictwem systemu e-Urząd Skarbowy, zaś dane jakie powinien on zawierać określone zostały w art. (...)
str. 15
1.4.
Termin rozpatrzenia wniosku i ważności WIS
Wiążąca informacja stawkowa jest wydawana bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o wydanie WIS (art. 42g (...)
str. 16
1.5.
Korzyści wynikające z posiadania WIS
Wiążąca informacja stawkowa jest nie tylko ochroną dla adresatów WIS, ale z ochrony tej korzystać mogą również inni podatnicy - pod warunkiem, że przedmiotem tych (...)
str. 16
2.

WIS - wybrane pytania i odpowiedzi KIS

Na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej www.kis.gov.pl znajdują się pytania i odpowiedzi dotyczące składania wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej po 1 stycznia 2024 r. (...)
str. 17
V.

Usługi pośrednictwa finansowego

Jan Z. zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na współpracy z bankiem. W ramach tej działalności w imieniu i na rzecz banku będzie przyjmował i wypłacał (...)
str. 19
1.

Rejestracja podmiotów zwolnionych z VAT

Zakładając, że Czytelnik świadczyć będzie usługi pośrednictwa finansowego, to będą one podlegały opodatkowaniu VAT jako odpłatne świadczenie usług. W związku z tym, że mieszczą się (...)
str. 19
2.

Warunki opodatkowania usług pośrednictwa finansowego

Usługi wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 37-41 ustawy o VAT podlegają zasadniczo zwolnieniu z VAT, w tym usługi pośrednictwa w (...)
str. 20
VI.

Świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia

Prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, którą zamierzam rozszerzyć o usługi naturopaty. Będą one polegały na stawianiu baniek na ciele klienta (posiadam kursy do (...)
str. 23
1.

Zwolnienie z VAT usług w zakresie opieki medycznej

Wśród czynności korzystających ze zwolnienia od podatku VAT w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT wymienione zostały usługi w zakresie opieki medycznej, (...)
str. 23
2.

Kwalifikacje osób wykonujących zawód medyczny

Zasady wykonywania niektórych zawodów medycznych zostały uregulowane w odrębnych aktach prawnych, np. zawód lekarza, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, farmaceuty, felczera czy diagnosty laboratoryjnego. Poza wymienionymi (...)
str. 24
3.

Kompleksowy charakter świadczonych usług

Odnosząc się natomiast do drugiej części pytania to przypomnieć należy, że zgodnie z opinią organów podatkowych i sądów, co do zasady, każde świadczenie dla celów (...)
str. 25
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VII.

Zniesienie obowiązku integracji kasy rejestrującej z terminalem płatniczym - projekt ustawy

Początkowo od 1 lipca 2022 r. a później od 1 stycznia 2025 r. miał wejść w życie przepis dotyczący zapewnienia przez przedsiębiorców integracji kasy z (...)
str. 27
1.

Obowiązek umieszczania na paragonach NIP nabywcy

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ustawa o VAT (...)
str. 29
2.

Paragon z NIP jako faktura uproszczona - prawo do odliczenia VAT

We wrześniu 2023 r. na potrzeby prowadzonej działalności na stacji paliw kupiliśmy paliwo do maszyny na wartość 3.500 zł. Transakcja ta została udokumentowana paragonem fiskalnym (...)
str. 30
IX.

Działalność nierejestrowa a kasa fiskalna - pytania i odpowiedzi

W świetle przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236 ze zm.), osoby fizyczne prowadzące działalność (...)
str. 31
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

X.

Dokumentowanie transportu towarów importowanych

Zasadniczo usługa transportowa wykonywana na rzecz podatnika opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy, lub też - jeśli wykonywana jest dla stałego miejsca prowadzenia działalności - (...)
str. 36
XI.

Czytelnicy pytają

1.

Wywóz towarów w ramach reklamacji do innego państwa UE

Kupiliśmy towar w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej. Stwierdziliśmy jednak, że towar nie spełnia naszych oczekiwań i odesłaliśmy go w ramach reklamacji sprzedawcy do Włoch. Nasz kontrahent (...)
str. 38
2.

Miejsce opodatkowania usług pośrednictwa handlowego

Świadczymy usługi pośrednictwa handlowego na zlecenie firmy z USA. Nasze usługi obejmują swoim zakresem przyjmowanie zleceń na znalezienie kontrahentów (klientów) na towary lub usługi oferowane (...)
str. 39
3.

Dostawa towarów wysyłanych do polskiego magazynu dla unijnego nabywcy

Sprzedajmy swoje wyroby w Polsce i za granicą. W maju 2024 r. wystawiliśmy fakturę dla francuskiego nabywcy, który polecił wysłanie towaru do magazynu, który wynajmuje (...)
str. 40
E.

PORADY I KOMENTARZE

XII.

Cesja praw i obowiązków z umowy deweloperskiej

Zdarza się, że podmioty gospodarcze (czynni podatnicy VAT) zawierają umowy deweloperskie w celu zakupu lokali przeznaczonych do sprzedaży, a następnie przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu (...)
str. 43
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Czynności podlegające opodatkowaniu VAT

Podmiot, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej i rejestruje się jako czynny podatnik VAT, powinien przede wszystkim ustalić, czy w świetle przepisów ustawy o VAT wykonywane (...)
str. 46
2.

Ustalenie właściwej stawki podatku

Podatnik, który wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT ma obowiązek ustalenia właściwej stawki podatku VAT, według której dany towar czy usługa podlega opodatkowaniu. Generalną zasadą, zgodnie (...)
str. 47
3.

Jak określić moment powstania obowiązku podatkowego?

Podatnik, który wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT ma obowiązek odprowadzenia do budżetu podatku należnego od tych czynności. Aby prawidłowo i terminowo wykazać zobowiązanie podatkowe związane (...)
str. 48
4.

Podatek należny w deklaracji podatkowej

W sytuacji gdy podatnik ustalił już, czy dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, według jakiej stawki i kiedy powinien wykazać obowiązek podatkowy od tej czynności, (...)
str. 49
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Odliczanie VAT od samochodów w świetle ustawy o VAT

Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia (...)
str. 51
2.

Aktualizacja formularza VAT-26 przy sprzedaży samochodu

Na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 86a ust. 15 ustawy o VAT, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał rozporządzenie z dnia 28 września (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

XV.

Sprzedaż wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy przez prowadzącego skład podatkowy

Stosownie do art. 47 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką (...)
str. 55
1.

Rozliczenie akcyzy w miesięcznych deklaracjach podatkowych

W myśl art. 21 ust. 2 ustawy, w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego: 1) składać właściwemu naczelnikowi (...)
str. 57
2.

Obniżenie wpłat dziennych o wartość podatkowych znaków akcyzy

W myśl art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy, wpłaty dzienne obniża się o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe (...)
str. 58
3.

Zwolnienie zabezpieczenia akcyzowego w przypadku wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego

Podmiot prowadzący skład podatkowy, zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 1 ustawy, jest zobowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego, w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące (...)
str. 59
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Nieodpłatne przekazanie osuszaczy powietrza dla powodzian

W związku z sytuacją spowodowaną powodzią na niektórych obszarach Polski i wprowadzeniem tam stanu klęski żywiołowej firma (czynny podatnik VAT) zdecydowała się na zakup trzech (...)
str. 60
2.

Wpisowe od osób deklarujących chęć udziału w zawodach sportowych

Jesteśmy stowarzyszeniem (czynnym podatnikiem VAT). W ramach tego stowarzyszenia świadczymy usługi szkoleniowe. Część naszej sprzedaży jest zwolniona przedmiotowo z VAT, ale niektóre nasze usługi podlegają (...)
str. 61
3.

Aktualizacja VAT-R przy zmianie sposobu rozliczania VAT

Czy dokonując zmiany sposobu rozliczania podatku VAT z kwartalnego na miesięczny muszę złożyć aktualizację VAT-R? Co do zasady, czynni podatnicy składają deklaracje podatkowe za okresy (...)
str. 63
4.

Możliwość przywrócenia podmiotu do rejestru czynnych podatników VAT

Podatnik rozliczający VAT miesięcznie nie złożył pliku JPK_VAT z deklaracją za kwiecień, maj i czerwiec 2024 r. Nie odpowiadał na telefoniczne i pisemne wezwania organu (...)
str. 64
5.

Korekta błędnej daty sprzedaży na fakturze

Na podstawie złożonego zamówienia wystawiliśmy fakturę sprzedaży, w której jako datę sprzedaży i wystawienia wpisaliśmy 20 września 2024 r. W dniu 24 września kontrahent osobiście (...)
str. 65
6.

Wydatki związane z użytkowaniem samochodu - odliczenie VAT

W prowadzonej działalności wykorzystujemy dwa samochody osobowe do celów mieszanych (firmowych i prywatnych) i odliczamy 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych z nimi związanych. Czy ograniczone (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XVI.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiana rozporządzenia w sprawie stawek

» W Dzienniku Ustaw z dnia 17 września 2024 r., pod poz. 1381, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
2.

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów podatkowych w związku z powodzią

W Dzienniku Ustaw z dnia 19 września 2024 r., pod poz. 1390, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2024 r. w sprawie przedłużenia (...)
str. 67
3.

Zmiana ceny 1 m powierzchni mieszkalnej

W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 27 sierpnia 2024 r., pod poz. 39, zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 26 sierpnia (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.