Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 3 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 3.12.2024 r., godz. 13:31 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.895 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 22 (616) z dnia 10.11.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Zasady ustalania podstawy wymiaru składek

1.

Wartość sfinansowanych pracownikom i zleceniobiorcom noclegów w podstawie wymiaru składek ZUS

Przedsiębiorca z branży budowlanej wykonuje prace zlecane przez kontrahentów na terenie Polski i za granicą. Zamierza zapewnić pracownikom i zleceniobiorcom noclegi w pobliżu realizowanych umów. (...)
str. 4
2.

Dodatek za rozłąkę wyłączony ze składek ZUS, ale nie zawsze z podstawy opodatkowania

W regulaminie wynagradzania mamy zapis, że pracownikom wykonującym na polecenie pracodawcy pracę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy przysługuje dodatek za rozłąkę. Jego (...)
str. 7
3.

Oskładkowanie i opodatkowanie świadczenia z tytułu używania samochodu służbowego dla celów prywatnych

Pracodawca na podstawie porozumienia zawartego z pracownikiem będzie udostępniał mu nieodpłatnie samochód służbowy do celów prywatnych. Wszystkie koszty eksploatacji, w tym paliwa, będzie ponosił pracodawca. (...)
str. 8
4.

Składki ZUS przy odsprzedaży pracownikom samochodów wykupionych przez pracodawcę z leasingu

Pracodawca posiada kilka samochodów w leasingu, z których korzystają pracownicy. Po zakończeniu leasingu zamierza wykupić te samochody w celu ich odsprzedaży pracownikom. Pracownicy pokryją tylko (...)
str. 10
5.

Odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie warunków pracy i płacy w podstawie oskładkowania

W połowie ubiegłego roku pracodawca wypowiedział pracownikowi warunki pracy i płacy w zakresie wysokości wynagrodzenia zasadniczego i stanowiska pracy, argumentując to negatywną oceną jego pracy. (...)
str. 11
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

II.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Uzupełnienie wynagrodzenia za okres zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, z uwzględnieniem stanowiska ZUS

Pracownik jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości 4.500 zł oraz otrzymuje miesięczną premię uznaniową stanowiącą zmienny procent od wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany. W sierpniu (...)
str. 12
2.

Zapisy regulaminu wynagradzania decydujące o uwzględnianiu premii w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych

Pracodawca chciałby, aby wypłacana przez niego premia uznaniowa była wliczana do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, a premie dodatkowa i świąteczna - nie. Czy zaproponowane przez (...)
str. 14
III.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Ustalenie uprawnień do świadczenia chorobowego w razie jednoczesnego zatrudnienia w dwóch zakładach pracy

Od 1 października 2024 r. zatrudniamy pracownika, który równocześnie pozostaje w stosunku pracy w innym zakładzie pracy. W trakcie tego miesiąca zachorował i otrzymał zwolnienie (...)
str. 16
2.

Wypłata zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dziadkiem

Nowo zatrudniony pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dziadkiem. We wniosku Z-15B zaznaczył, że na co dzień nie mieszka (...)
str. 17
3.

Zasiłek chorobowy w razie zmiany tytułu do ubezpieczenia chorobowego z pracowniczego na właściwy dla przedsiębiorcy

Osoba prowadząca działalność gospodarczą do 31 lipca 2024 r. pozostawała równocześnie w stosunku pracy i w związku z tym z działalności opłacała tylko składkę zdrowotną. (...)
str. 19
IV.

Emerytury i renty

1.

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury pomostowej po podjęciu działalności zarobkowej

Pracodawca zamierza zatrudnić osobę, która przeszła na emeryturę pomostową, jako kierowcę autobusu przewożącego dzieci na basen (w ramach zorganizowanego przewozu zamkniętego). Czy zatrudnienie na tym (...)
str. 20
C.

PRAWO PRACY

V.

Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy

1.

Naruszenie godności pracownika jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Prezes spółki został odwołany przez radę nadzorczą ze stanowiska i jednocześnie wypowiedziano mu umowę o pracę. Jego następca w okresie wypowiedzenia powierzył mu wykonywanie pracy (...)
str. 22
2.

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem, który w dniu wypowiedzenia wykazał, że był niezdolny do pracy z powodu choroby

Pracodawca przygotował wypowiedzenie umowy, które miał zamiar wręczyć pracownikowi pod koniec dniówki. Pracownik odmówił jego odbioru, a współpracowników poinformował, że źle się czuje i ma (...)
str. 23
3.

Nawiązanie stosunku pracy z pracownikami zwolnionymi przez pracodawcę przejętego

Przejęliśmy zakład pracy w trybie art. 23 1 K.p. Poprzedni pracodawca na chwilę przed transferem rozstał się z niektórymi pracownikami za wypowiedzeniem z powodu likwidacji (...)
str. 25
VI.

Rozliczanie czasu pracy

1.1.
Planowanie pracy pracownika niepełnoetatowego
Zatrudniamy pracownika na 3/4 etatu w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku po 6 godzin na dobę w ramach 4-miesięcznego okresu rozliczeniowego. W umowie o (...)
str. 26
1.2.
Praca ponadwymiarowa pracownika niepełnoetatowego
Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu w podstawowym systemie czasu pracy, pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny. Z uwagi na szczególne potrzeby pracodawcy, we (...)
str. 28
1.3.
Rekompensata pracy w dniu ustawowo wolnym pracownika niepełnoetatowego
Czy w przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu, pracującego w "nierównomiernym" rozkładzie czasu pracy przez 2 dni w tygodniu, wezwanie do pracy w wolną niedzielę (...)
str. 31
2.

Zaliczenie do czasu pracy szkolenia pracownika

Jesteśmy firmą produkcyjną. Wprowadzenie naszych produktów na rynek wiąże się ze szkoleniami dystrybutorów, które dotychczas prowadzone były na terenie naszego zakładu. Obecnie handlowcy wyjeżdżają w (...)
str. 32
VII.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik korzysta z różnego rodzaju urlopów oraz jest nieobecny w pracy z powodu choroby

1) Pracownik samorządowy jest zatrudniony na cały etat i wynagradzany wyłącznie składnikami stałymi. Do 25 lipca br. przebywał na urlopie rodzicielskim, a w okresie od (...)
str. 34
2.

"Odzyskanie" premii, która stała się nienależna po jej wypłacie

Według postanowień regulaminowych, nabycie prawa do miesięcznej premii zależy od realizacji celów sprzedażowych oraz braku zasadnych reklamacji złożonych przez klientów. Jej wypłata następuje po zamknięciu (...)
str. 37
3.

Zmiana zapisów o nagrodzie jubileuszowej w spółdzielni mieszkaniowej

1) Aktualny regulamin wynagradzania spółdzielni mieszkaniowej stanowi, że do stażu pracy uprawniającego do dodatku stażowego i nagród jubileuszowych nie wlicza się lat pracy u prywatnego (...)
str. 39
4.

Czy pracownik ma prawo do uzupełniającej odprawy emerytalnej?

Pracownik, który otrzymał już odprawę emerytalną, po ponownym zatrudnieniu ponownie przechodzi na emeryturę. Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić mu uzupełniającą odprawę emerytalną? Odprawa z tytułu (...)
str. 42
VIII.

Dokumentacja kadrowa

1.

Przechowywanie wniosków o okazjonalną pracę zdalną w aktach osobowych pracownika

Dołączanie kolejnych papierowych wniosków o okazjonalną pracę zdalną do teczki osobowej pracownika powoduje jej szybkie zapełnianie. Czy można tego w jakiś sposób uniknąć? Pracodawca może (...)
str. 43
2.

Zamieszczenie w treści świadectwa pracy informacji o wykorzystanym urlopie ojcowskim

Pracownik, z którym 30 listopada 2024 r. rozwiążemy umowę o pracę, w październiku br. wykorzystał tydzień urlopu ojcowskiego na dziecko urodzone 26 lipca 2024 r. (...)
str. 45
IX.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów

1.

Wpływ choroby pracownika na termin rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia, który upłynął 31 października 2024 r. Po otrzymaniu wypowiedzenia złożył on wniosek o udzielenie urlopu (...)
str. 46
X.

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp

1.

Skierowanie osoby przyjmowanej do pracy na wstępne badania lekarskie

Czy w skierowaniu na wstępne badania lekarskie wyłonionego w procesie rekrutacji kandydata na pracownika powinniśmy zamieścić jego PESEL w polu do tego wyznaczonym? Przepis art. (...)
str. 48
D.

ROZLICZENIA Z PFRON

1.

Ustalenie stanu zatrudnienia pracowników przy obliczaniu wpłat na PFRON

Na dzień 1 lipca br. pracodawca zatrudniał 120 pracowników na pełny etat, 1 pracownika na 1/2 etatu i 1 pracownika na 1/3 etatu (wszyscy byli (...)
str. 50
E.

PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

1.

Umowa o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika młodocianego, który ukończył 18 lat

Pracodawca zatrudnia na podstawie umowy o pracę osobę młodocianą, która 18 listopada 2024 r. ukończy 18 lat. Czy pracodawca powinien zawrzeć w jej imieniu i (...)
str. 53
F.

VADEMECUM KADROWCA

XI.

Relacje z dyżurów telefonicznych

1.

Zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za grudzień br.

1) W grudniu br. przedsiębiorca będzie korzystał z wakacji składkowych. Czy związku z tym jest obowiązany wyrejestrować się z ubezpieczeń z kodem 05 10 0 (...)
str. 54
2.

Wynagrodzenie chorobowe dla pracownika, który nie miał do niego prawa za poprzedni okres choroby

Pracownikowi we wrześniu 2024 r. wystawiono zwolnienie lekarskie na 4 dni. W związku z tym, że zawierało ono kod literowy "C", nie wypłaciliśmy mu wynagrodzenia (...)
str. 55
3.

Nagroda uznaniowa w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Pracownicy otrzymują nagrody uznaniowe uzależnione od postawy oraz zaangażowania w pracy. Nie są one wypłacane regularnie. W regulaminie wynagradzania jest zapis, że nagrody przysługują również (...)
str. 56
4.

Informacja o warunkach zatrudnienia bez urlopów związanych z rodzicielstwem

Pracownikowi zatrudnionemu w pierwszej połowie 2024 r., w dniu 6 listopada br. urodziło się dziecko. Czy w związku z tym należało zaktualizować informację o warunkach (...)
str. 56
5.

Zwolnienie na dziecko w wieku do 14 lat dla pracownika objętego skróconą normą czasu pracy

Ile godzin zwolnienia na dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w danym roku kalendarzowym pracownikowi legitymującemu się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno (...)
str. 57
6.

Postać prowadzenia i przechowywania ewidencji czasu pracy

Ewidencję czasu pracy prowadzimy w wersji elektronicznej. Czy trzeba ją dodatkowo drukować i przechowywać w aktach osobowych pracownika w wersji papierowej? Taki obowiązek nie wynika (...)
str. 58
7.

Regulamin pracy "w małym" zakładzie pracy

1) Czy w zakładzie pracy zatrudniającym 15 pracowników można wprowadzić regulamin pracy? Regulamin pracy jest aktem wewnątrzzakładowym w rozumieniu art. 9 K.p., ustalającym organizację i (...)
str. 58
1.

Zakres powierzenia innej pracy w trybie art. 42 § 4 K.p.

Zmiana warunków pracy i płacy zapisanych w umowie o pracę wymaga wypowiedzenia zmieniającego składanego zgodnie z art. 42 § 1-3 K.p., jeśli pracodawca i pracownik (...)
str. 59
2.

Wyłączenia zastosowania art. 42 § 4 K.p.

2.1. Pracownicy z wyboru, powołania i mianowania Ponieważ art. 42 § 4 K.p. wyraźnie odnosi się do czasowego powierzania innej pracy niż zapisana w umowie (...)
str. 60
2.1.
Pracownicy z wyboru, powołania i mianowania
Ponieważ art. 42 § 4 K.p. wyraźnie odnosi się do czasowego powierzania innej pracy niż zapisana w umowie o pracę, przepis ten nie może być (...)
str. 60
2.2.
Pracownicy samorządowi
Przepis art. 42 § 4 K.p. nie może być stosowany wobec pracowników samorządowych. W ich przypadku obowiązuje bowiem art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych. Pozwala (...)
str. 60
2.3.
Urzędnicy służby cywilnej
W wyroku z 5 października 2016 r. (sygn. akt II PK 212/15, M.P.Pr. 2017/2/89-92) Sąd Najwyższy uznał za słuszne wyjaśnienie Sądu Okręgowego, że: "(...) przepis (...)
str. 61
2.4.
Nauczyciele mianowani
Nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania to kolejna grupa, której nie dotyczy art. 42 § 4 K.p. (por. m.in. wyroki SN z 8 lipca 2015 r., (...)
str. 61
2.5.
Pracownicy tymczasowi
Pracodawca użytkownik nie może powierzać pracownikowi tymczasowemu innej pracy niż umówiona na podstawie art. 42 § 4 K.p. Zakaz ten wynika z art. 14 ust. (...)
str. 61
3.

Warunki czasowego powierzenia innej pracy w trybie art. 42 § 4 K.p.

3.1. Uzasadnione potrzeby pracodawcy Chociaż art. 42 § 4 K.p. posługuje się pojęciem "uzasadnionych potrzeb pracodawcy", to go nie definiuje. Sąd Najwyższy w wyroku z (...)
str. 62
3.1.
Uzasadnione potrzeby pracodawcy
Chociaż art. 42 § 4 K.p. posługuje się pojęciem "uzasadnionych potrzeb pracodawcy", to go nie definiuje. Sąd Najwyższy w wyroku z 8 sierpnia 1979 r. (...)
str. 62
3.2.
Granica czasowa
Maksymalny okres powierzenia pracownikowi pracy innej niż określona w umowie o pracę to 3 miesiące w roku kalendarzowym. Może to być okres nieprzerwany albo suma (...)
str. 62
3.3.
Kwalifikacje pracownika
Praca powierzana pracownikowi na podstawie art. 42 § 4 K.p. musi odpowiadać posiadanym przez niego kwalifikacjom. Pracą odpowiednią do kwalifikacji pracownika jest praca, która ich (...)
str. 63
3.4.
Wynagrodzenie pracownika
W okresie wykonywania innej pracy niż umówiona, pracodawca nie ma prawa obniżyć wynagrodzenia pracownika. Może natomiast je podwyższyć. Przez wynagrodzenie należy rozumieć nie tylko wynagrodzenie (...)
str. 63
4.

Forma powierzenia innej pracy na mocy art. 42 § 4 K.p.

Powierzenie innej pracy na podstawie art. 42 § 4 K.p. następuje w drodze polecenia, wydanego przez pracodawcę w dowolny sposób, nawet ustnie (art. 60 K.c. (...)
str. 64
5.

Skutki odmowy wykonania polecenia wydanego w trybie art. 42 § 4 K.p.

Pracownik nie może odmówić wykonania polecenia świadczenia innej pracy niż umówiona, gdy dotyczy ono pracy i jest zgodne z przepisami prawa. Odmowa może stanowić: podstawę (...)
str. 65
6.

Czasowe powierzenie innej pracy na innej podstawie niż art. 42 § 4 K.p.

6.1. Przeniesienie do innej pracy pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią Pracodawca obowiązany jest przenieść pracownicę w ciąży i karmiącą dziecko piersią do innej (...)
str. 65
6.1.
Przeniesienie do innej pracy pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią
Pracodawca obowiązany jest przenieść pracownicę w ciąży i karmiącą dziecko piersią do innej pracy w sytuacjach określonych w art. 178 1 i 179 K.p. Pierwszy (...)
str. 65
6.2.
Przeniesienie wskutek orzeczenia lekarskiego
Pracodawca jest obowiązany przenieść do innej pracy pracownika, który ma stwierdzone objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej. Czyni to w terminie i na czas określony (...)
str. 65
G.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Pracodawcy nie będą już wypłacać odprawy pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej

W Dzienniku Ustaw z 28 października 2024 r. pod poz. 1585 opublikowano ustawę z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu (...)
str. 66
2.

Informacja PFRON dla przedsiębiorców z niepełnosprawnością korzystających z refundacji składek i z wakacji składkowych

PFRON refunduje osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota określona (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.