Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 9 października 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 8.10.2024 r., godz. 14:28 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.406 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 20 (614) Z DNIA 10.10.2024
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 19 (613) z dnia 01.10.2024

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 19 (613) z dnia 01.10.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń

1.

Ubezpieczenia w ZUS w razie wykonywania umowy zlecenia w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Członkini zarządu pełni tę funkcję w ramach zawartej umowy zlecenia, z której podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. W sierpniu br. urodziła dziecko i korzysta (...)
str. 4
2.

Ustalenie obowiązku ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy

Zakład Opieki Zdrowotnej sp. z o.o. zatrudnia lekarzy na umowy cywilnoprawne na usługi podwykonawstwa do NFZ. Jeden z lekarzy jest też pracownikiem ZOZ, do którego (...)
str. 6
3.

Podleganie ubezpieczeniom w ZUS emeryta wykonującego umowę o pracę, umowę zlecenia i pełniącego funkcję członka rady nadzorczej

1) Zawarliśmy umowę zlecenia z emerytem, za wynagrodzeniem określonym w stałej miesięcznej wysokości (2.500 zł). Czy ze zlecenia mamy obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych, (...)
str. 9
4.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny dziecka rozpoczynającego studia

Syn pracownika (w wieku 20 lat) w październiku br. rozpoczyna studia magisterskie. Obecnie wykonuje on w naszym zakładzie umowę zlecenia, która zakończy się 4 października (...)
str. 11
5.

Ubezpieczenia emerytalno-rentowe pracownicy na urlopie wychowawczym u dwóch pracodawców

Zatrudniamy na podstawie umowy o pracę na część etatu pracownicę, która u innego pracodawcy od roku przebywa na urlopie wychowawczym. Obecnie złożyła ona wniosek o (...)
str. 12
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

II.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Wynagrodzenia za pracę i chorobowe dla pracownika samorządowego pobierającego dodatek motywacyjny

Pracownik zatrudniony w samorządowym żłobku otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze (4.800 zł), premię od 20% do 50% wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany, dodatek stażowy (20%) oraz od (...)
str. 14
2.

Premia półroczna wypłacona zaliczkowo w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Pracownik (w wieku 50+) na zakończenie każdego półrocza otrzymuje premię, która jest zmniejszana procentowo za okresy usprawiedliwionych nieobecności w pracy w danym okresie. Premia za (...)
str. 18
3.

Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą zwiększy zasiłek opiekuńczy

1) Pracownikowi w ramach zawartej z nim umowy o dzieło wypłaciliśmy w lutym br. wynagrodzenie w wysokości 10.000 zł. Kwotę tego wynagrodzenia wliczyliśmy do podstawy (...)
str. 19
III.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Miesięczna premia uznaniowa zmniejszana proporcjonalnie za okresy absencji zasiłkowych w zaświadczeniu Z-3

Pracownik otrzymuje zmienną premię miesięczną, pomniejszaną w następujący sposób: przyznaną premię dzieli się przez 30 i mnoży przez liczbę dni absencji, a następnie uzyskaną kwotę (...)
str. 21
2.

Wypłata zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w przypadku pracy zmianowej jego rodziców

Pracownik zatrudniony w systemie dwuzmianowym otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym 4-letnim dzieckiem. W jaki sposób ustalić dni, za które zasiłek przysługuje, jeśli (...)
str. 23
3.

Świadczenie rehabilitacyjne bezpośrednio po wyczerpaniu okresu zasiłkowego

Pracownik na kilka dni przed wyczerpaniem 182-dniowego okresu zasiłkowego złożył w ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Oczekując na decyzję ZUS w tej sprawie, wystąpił z (...)
str. 25
C.

PRAWO PRACY

IV.

Rozliczanie czasu pracy

1.

Możliwość zrównoważenia NN pracą w dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy lub w wolną niedzielę

Czy nieobecność nieusprawiedliwioną obejmującą zaplanowany w rozkładzie dzień pracy może zrównoważyć dodatkowa praca w wolną niedzielę lub sobotę będącą dla pracownika dniem wolnym z tytułu (...)
str. 26
2.

Przerwa w pracy dla pracownicy karmiącej dziecko piersią wliczana do czasu pracy

Czy przerwę na karmienie dziecka piersią należy wykazywać w ewidencji czasu pracy? Jednym z obowiązków pracodawcy jest prowadzenie (oddzielnie dla każdego pracownika) dokumentacji w sprawach (...)
str. 28
3.

Czas pracy niepełnoetatowca po przedłożeniu orzeczenia o niepełnosprawności i informacja o warunkach zatrudnienia

Pracownik, który jest zatrudniony w systemie równoważnego czasu pracy, zawnioskował o obniżenie wymiaru czasu pracy z pełnego do 3/4 etatu. Dodatkowo przedstawił pracodawcy orzeczenie o (...)
str. 29
3.1.
Norma i wymiar czasu pracy
Podstawowe normy czasu pracy określa art. 129 § 1 K.p. W myśl tego przepisu, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie (...)
str. 29
3.2.
Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia
Pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej o zmianie warunków zatrudnienia, o których mowa w art. 29 § 3 K.p., a także o objęciu (...)
str. 30
V.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Ustalenie wynagrodzenia urlopowego pracownika wynagradzanego stawką godzinową

Od lutego 2024 r. zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem określonym w stawce godzinowej wynoszącej 26,50 zł, wypłacanym za dany miesiąc 10. (...)
str. 31
2.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego oraz tzw. "okolicznościowego", w tym w razie zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy o pracę

1) Pracodawca kontynuuje od 1 lutego 2024 r. zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony. Niewykorzystany urlop wypoczynkowy z poprzedniej umowy, która (...)
str. 33
3.

Wynagrodzenie członka zarządu spółki komunalnej

Czy za pierwszy, niepełny rok powołania do zarządu (na podstawie kontraktu) w spółce komunalnej ze 100% udziałem gminy, przysługuje "proporcjonalna - za okres kontraktu" roczna (...)
str. 37
4.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracownicy, która po wykorzystanym urlopie rodzicielskim i wypoczynkowym rozwiązała stosunek pracy

Pracownica do końca lutego br. przebywała na urlopie rodzicielskim, następnie wróciła do pracy na dwa tygodnie, podczas których korzystała z urlopu wypoczynkowego, po zakończeniu którego (...)
str. 39
VI.

Dokumentacja kadrowa

1.

Dokumenty dotyczące kary porządkowej w dokumentacji pracowniczej w przypadku ustania stosunku pracy

Jak postąpić z dokumentami dotyczącymi kary porządkowej przechowywanymi w aktach osobowych pracownika, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę, jeżeli termin na usunięcie kary jeszcze nie (...)
str. 41
VII.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów

1.

Urlop w roku osiągnięcia 10-letniego stażu urlopowego i kilkakrotnej zmiany etatu

Pracownik nabył prawo do wyższego wymiaru 26 dni urlopu wypoczynkowego z dniem 8 sierpnia 2024 r. Był/jest zatrudniony w okresach: w styczniu br. na cały (...)
str. 42
2.

Prawo do urlopu macierzyńskiego w razie poronienia lub śmierci dziecka

Generalnie urlop macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. Jego wymiar uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi odpowiednio od 20 do (...)
str. 44
2.1.
Urlop macierzyński w przypadku poronienia lub urodzenia martwego dziecka
Przepisy kodeksowe nie przewidują możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego w przypadku poronienia. Do tego urlopu jest jednak uprawniona pracownica, która urodziła martwe dziecko. Zgodnie bowiem (...)
str. 44
2.2.
Urlop macierzyński w przypadku śmierci dziecka przed upływem 8 tygodni życia
Dla Prenumeratorów GOFIN H Kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dostępny w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl » W razie zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje (...)
str. 45
2.3.
Urlop macierzyński w przypadku śmierci dziecka po upływie 8 tygodni życia
W przypadku zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka (art. 180 (...)
str. 45
VIII.

Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień

1.

Skutki nieobecności w pracy pracownika - strażaka OSP w związku z udziałem w akcji ratowniczej

1) Pracownik, który jest członkiem OSP przedłożył zaświadczenie, że przez cały dzień pracy brał udział w akcji ratowniczej. Czy ten dzień traktuje się jako nieobecność (...)
str. 46
2.

Dodatkowe uprawnienia dla pracownika odbywającego aplikację radcowską

Pracownik odbywający aplikację radcowską korzysta u pracodawcy ze zwolnienia od pracy w celu udziału w zajęciach szkoleniowych. W związku z chorobą otrzymał zaświadczenie lekarskie stwierdzające (...)
str. 49
IX.

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp

1.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Zamierzamy wypłacać pracownikom ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej. Jak ustalić jego wysokość? Czy ekwiwalent może być co miesiąc taki sam, a jeśli tak, to (...)
str. 50
D.

ROZLICZENIA Z PFRON

1.

Orzeczenia o niepełnosprawności po zmianach przepisów, z uwzględnieniem komunikatu PFRON i stanowiska UODO

Zgodnie z art. 6bb ustawy o rehabilitacji, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio (...)
str. 52
E.

PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

1.

Obniżenie wpłaty podstawowej finansowanej przez zleceniobiorcę będącego uczestnikiem PPK

Do PPK przystąpił zleceniobiorca, którego wynagrodzenie jest określone w stawce godzinowej. Ze względu na różną liczbę godzin wykonywania zlecenia w danym miesiącu jego wynagrodzenie raz (...)
str. 56
F.

VADEMECUM KADROWCA

1.

Obowiązek uzyskania nowych dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca w Polsce

Umowa o pracę lub cywilnoprawna zawarta z cudzoziemcem musi odzwierciedlać warunki zatrudnienia zapisane w dokumencie legalizującym jego pracę w Polsce, o które wystąpił zatrudniający. Gdy (...)
str. 58
2.

Zachowanie dotychczasowego dokumentu legalizującego pracę cudzoziemca w Polsce

Listy wyjątków od obowiązku uzyskania nowego dokumentu legalizującego pracę zawierają sytuacje, gdy modyfikacja dotyczy podmiotu zatrudniającego oraz powierzanej cudzoziemcowi pracy. Przedstawia je tabela na następnej (...)
str. 59
3.

Obowiązek zawiadomienia wojewody o zatrudnieniu cudzoziemca

Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę powoduje, że o niektórych zmianach podmiot powierzający cudzoziemcowi wykonywanie pracy ma obowiązek informować wojewodę. Według art. 88i pkt (...)
str. 62
4.

Zmiany warunków zatrudnienia na terenie Polski obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 r. lub po tej dacie i przebywają na terytorium naszego kraju legalnie (obecnie do 30 (...)
str. 62
5.

Zmiana warunków zatrudnienia zapisanych w dotychczasowej umowie o pracę

Stosunek pracy lub cywilnoprawny obcokrajowca jest pochodną dokumentu legalizującego jego pracę w Polsce. Jeżeli zatrudniający chce zmienić warunki zatrudnienia zapisane w umowie o pracę przy (...)
str. 63
G.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego rozpoczynającego się w IV kwartale 2024 r.

Dla Prenumeratorów GOFIN H Kalkulator wysokości świadczenia rehabilitacyjnego dostępny w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl » Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 sierpnia 2024 (...)
str. 65
2.

Nowe rozporządzenie w sprawie terminu, sposobu i trybu przekazywania środków zgromadzonych na rachunku członka OFE

W Dzienniku Ustaw z dnia 30 sierpnia 2024 r. pod poz. 1322 zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2024 r. w sprawie (...)
str. 65
3.

Minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 13 września 2024 r. pod poz. 1362 zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2024 r. w sprawie (...)
str. 66
4.

Regulacje dotyczące pracowników i pracodawców z terenów objętych powodzią

W Dzienniku Ustaw z dnia 17 września 2024 r. pod poz. 1371 opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu (...)
str. 67
5.

Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakres jej stosowania

W Dzienniku Ustaw z dnia 17 września 2024 r. pod poz. 1372 opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 września 2024 (...)
str. 71
6.

Rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób

W Dzienniku Ustaw z dnia 17 września 2024 r. pod poz. 1375 opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.