Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 14 września 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 42.675 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 18 (612) Z DNIA 10.09.2024
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 17 (611) z dnia 01.09.2024

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 17 (611) z dnia 01.09.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!

1.

Kontrowersje w sprawie terminu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych, z uwzględnieniem odpowiedzi MRPiPS na pytania naszego Wydawnictwa

Z dniem 25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928). Nakłada ona (...)
str. 4
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek

1.

Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika niezdolnego do pracy z powodu choroby

Pracownik zatrudniony na cały etat w podstawowym systemie czasu pracy, od poniedziałku do piątku, w poniedziałek 8 lipca br. po 5 godzinach pracy udał się (...)
str. 6
2.

Zwolnienie z opłacania składek na FP, FS i FGŚP za pracownicę po powrocie z urlopów związanych z rodzicielstwem

Pracownica 5 czerwca br. wróciła do pracy po wykorzystaniu urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, następnie przebywała na zaległym i bieżącym urlopie wypoczynkowym, a od 7 sierpnia (...)
str. 9
3.

Opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu kontraktu menedżerskiego wykonywanego w ramach prowadzonej działalności

Z przedsiębiorcą w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej zawarliśmy kontrakt menedżerski, w którym wynagrodzenie zostało określone w stawce miesięcznej. Czy z kontraktu menedżerskiego (...)
str. 10
4.

Wakacje składkowe nie dla wszystkich przedsiębiorców, z uwzględnieniem stanowiska ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, przy której zatrudniam kilku pracowników, a niekiedy dodatkowo zawieram umowy zlecenia, m.in. ze studentami. Jak ustalić liczbę (...)
str. 13
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

II.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Wynagrodzenie za miesiące, w których wystąpiły NN w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego

Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem określonym na poziomie płacy minimalnej. W dwóch miesiącach (w kwietniu i lipcu), z których wynagrodzenie (...)
str. 16
2.

Wpływ odliczenia nadpłaty wynagrodzenia z poprzedniego miesiąca na podstawę wymiaru świadczeń chorobowych

Pracodawca wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc 25. dnia tego miesiąca. Zdarza się, że już po wypłacie wynagrodzenia pracownik choruje lub korzysta z kilkugodzinnego wyjścia prywatnego (...)
str. 18
3.

Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy w razie zmiany kodu tytułu ubezpieczenia

Osoba prowadząca działalność gospodarczą od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. opłacała składki na ubezpieczenia społeczne, w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, od podstawy wymiaru (...)
str. 20
4.

Czy dodatek motywacyjny dla zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi zwiększy zasiłek chorobowy? - stanowisko MRPiPS

Od 1 lipca 2024 r. w ramach rządowego programu "Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych (...)
str. 22
III.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego, gdy umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu

Z pracownicą zatrudnioną na czas określony przedłużyliśmy umowę o pracę do dnia porodu. Od kilku tygodni przebywa ona na zwolnieniu lekarskim. Czy po urodzeniu dziecka (...)
str. 23
2.

Ustalenie okresu ubezpieczenia chorobowego uprawniającego do wypłaty zasiłku chorobowego

Pracownik (w wieku 50+) w bieżącym roku przez trzy miesiące przebywał na urlopie bezpłatnym (od maja do lipca). Następnie od 1 sierpnia 2024 r. wrócił (...)
str. 25
C.

PRAWO PRACY

IV.

Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy

1.

Zmiana oczywistej pomyłki w dacie rozpoczęcia pracy zapisanej w umowie o pracę

Sporządzając 11 grudnia 2023 r. umowę o pracę na okres próbny, omyłkowo wpisaliśmy okres zatrudnienia od 28 grudnia 2024 r. do 27 lutego 2024 r. (...)
str. 27
2.

Pozorność umowy o pracę zawartej z pracownicą będącą w ciąży

Zawarliśmy umowę o pracę z kobietą będącą w ciąży. Czy taka umowa może zostać zakwestionowana przez ZUS? Dla Prenumeratorów GOFIN S Orzeczenia sądów dostępne w (...)
str. 28
V.

Rozliczanie czasu pracy

1.

Za pracę w niedzielę nie zawsze przysługuje dodatek do wynagrodzenia

Ze względu na specyfikę procesu produkcji, pracownik zatrudniony w systemie podstawowym ma zasadniczo planowaną pracę od niedzieli do czwartku, przy czym co czwartą niedzielę ma (...)
str. 30
2.

Rozliczanie czasu kształcenia etatowych pielęgniarek

1) Pielęgniarki podnoszą kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy - podmiotu leczniczego. Ich rozkład czasu pracy przewiduje, że pracują od poniedziałku do piątku od 7 25 (...)
str. 31
VI.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Wpływ zasad ustalania premii na wliczanie jej do podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop i odprawy emerytalnej

Pracownicy mają prawo do stałego miesięcznego wynagrodzenia oraz premii wypłacanej co miesiąc w zmiennej wysokości. Premia jest ustalana zgodnie z regulaminem premiowania i może składać (...)
str. 33
2.

Skutki zaniżenia wysokości dodatku nocnego z powodu zapisów regulaminowych

1) Zgodnie z regulaminem wynagradzania, dodatek nocny nalicza się w wysokości 20% zasadniczej stawki godzinowej. Pracodawca wypłaca go 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. (...)
str. 35
3.

Kwalifikacja zaległego wynagrodzenia za nadgodziny dla celów wliczenia do podstawy wynagrodzenia urlopowego

Zgodnie z nakazem Państwowej Inspekcji Pracy, w dniu 29 marca br. wypłaciliśmy pracownikowi zaległe wynagrodzenia wraz ze 100% dodatkami za nadgodziny (wypracowane w latach 2021-2023) (...)
str. 37
4.

Prawo do diet i innych świadczeń z tytułu podróży służbowej za granicę i jej odcinków krajowych

W jaki sposób obliczyć prawo do diet i innych świadczeń z tytułu podróży służbowej pracownika, jeśli korzysta on z łączonego środka transportu odbywając część podróży (...)
str. 38
VII.

Dokumentacja kadrowa

1.

Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy

Pracownik może wystąpić do pracodawcy m.in. o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze (...)
str. 41
VIII.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów

1.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w razie osiągnięcia 10-letniego stażu urlopowego podczas wykonywania kolejnego zatrudnienia

Zatrudnialiśmy na cały etat pracownika w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Do dnia ustania zatrudnienia wykorzystał on za bieżący rok 10 (...)
str. 43
2.

Zasady urlopowe przy powołaniu pracownika do terytorialnej służby wojskowej

Pracownik został powołany do wojsk obrony terytorialnej bez trybu natychmiastowego stawiennictwa. Informując o tym, złożył wniosek o urlop wypoczynkowy obejmujący datę z powołania oraz zastrzegł, (...)
str. 44
3.

Urlopy związane z rodzicielstwem dla pracownika - ojca dziecka, w tym po ustaniu zatrudnienia

1) Żona pracownika w sierpniu br. urodziła dziecko. Czy w związku z tym, że jest ona osobą bezrobotną, pracownik może skorzystać z urlopu macierzyńskiego i (...)
str. 46
IX.

Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień

1.

Dozwolone i niedozwolone zapisy regulaminowe o kryteriach przyznawania świadczeń z ZFŚS

Pracodawca wypłaca z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowania do wczasów pod gruszą oraz do pomocy w organizacji świąt. Czy w regulaminie, poza uwzględnieniem kryterium socjalnego (...)
str. 48
2.

Pakiet mobilności w przypadku kierowcy - zaopatrzeniowca

Czy przepisy pakietu mobilności mają zastosowanie w przypadku pracownika zatrudnionego na łączonym stanowisku pracy kierowcy - zaopatrzeniowca, realizującego od czasu do czasu 2- lub 3-dniową (...)
str. 50
3.

Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w razie naruszenia jego dóbr osobistych?

Przed rozmową z pracodawcą pracownik uprzedził go, że nie chce, aby była ona nagrywana. Pomimo to pracodawca nagrał ją dyktafonem, nie informując o tym pracownika. (...)
str. 52
X.

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp

1.

Przestrzeganie przepisów i zasad bhp, w tym obowiązku dbałości o porządek i ład w miejscu pracy

Pracownik nie przestrzega zasad bhp, gromadząc na stanowisku pracy puste butelki po wodzie, resztki jedzenia czy spinacze. Ponadto nie archiwizuje dokumentów, wskutek czego zalegają one (...)
str. 54
D.

ROZLICZENIA Z PFRON

1.

Od 3 sierpnia 2024 r. obowiązują zmiany w orzeczeniach o niepełnosprawności

Z dniem 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz (...)
str. 55
E.

PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

1.

Ustalenie okresu zatrudnienia dla celów zgłoszenia do PPK zleceniobiorcy objętego ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi w trakcie wykonywania zlecenia

Od 1 lipca 2024 r. na kilka miesięcy zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która z tego tytułu do 20 sierpnia 2024 r. podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu (...)
str. 58
F.

VADEMECUM KADROWCA

1.

Podstawowe zasady ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny, dalej ekwiwalent urlopowy (...)
str. 59
2.

Etapy obliczania ekwiwalentu urlopowego

W celu obliczenia ekwiwalentu urlopowego pracodawca ustala: 1) podstawę ekwiwalentu urlopowego zgodnie z § 15-17 rozporządzenia urlopowego - patrz pkt 3 niniejszego opracowania, a następnie (...)
str. 60
3.

Podstawa ekwiwalentu urlopowego

3.1. Ogólne zasady ustalania podstawy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy Dla Prenumeratorów GOFIN H Kalkulator ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy dostępny w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl » Przepis § (...)
str. 60
3.1.
Ogólne zasady ustalania podstawy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
Dla Prenumeratorów GOFIN H Kalkulator ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy dostępny w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl » Przepis § 18 pkt 1 rozporządzenia urlopowego posługuje się sformułowaniem "suma (...)
str. 60
3.2.
Miesięczne składniki stałe uwzględniane w podstawie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
Miesięczne składniki stałe to składniki określone stałą stawką miesięczną lub stałym procentem od takiej kwoty. Do podstawy ekwiwalentu urlopowego przyjmuje się je w wysokości należnej (...)
str. 61
3.3.
Miesięczne składniki zmienne przyjmowane do podstawy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
Miesięczne składniki zmienne to składniki przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, których kwoty są różne w poszczególnych miesiącach, za jakie przysługują. Zasadą jest, (...)
str. 62
3.4.
Szczególne zasady ustalania podstawy ekwiwalentu ze składników zmiennych przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc
lp. przyczyna zastosowania reguły szczególnej sposób wliczenia do podstawy ekwiwalentu podstawa prawna 1. nieprzepracowanie pełnego okresu 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, (...)
str. 63
3.5.
Składniki zmienne za okres dłuższy niż miesiąc przyjmowane do podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop
Składniki przysługujące za okres dłuższy niż miesiąc (np. regulaminowe premie kwartalne czy roczne) uwzględnia się w podstawie ekwiwalentu w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie (...)
str. 66
4.

Termin wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Przepisy prawa nie wskazują terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Określiła go judykatura w swoim konsekwentnym stanowisku. Przypomniał je Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z (...)
str. 66
G.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

W Dzienniku Ustaw z dnia 6 sierpnia 2024 r. pod poz. 1191 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca (...)
str. 67
2.

Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.legislacja.gov.pl) dostępny jest projekt z dnia 26 lipca 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.