Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 23 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 r., godz. 13:35 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.922 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 15 (609) z dnia 01.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek

1.

Opłacanie składek ZUS od składników wynagrodzenia wypłacanych za okres choroby pracownika

Pracownik otrzymuje dodatek stażowy w wysokości 500 zł, który jest wypłacany w całości bez względu na nieobecności w pracy. Dotychczas jego pełną kwotę uwzględnialiśmy w (...)
str. 4
2.

Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy pracownika objętego ubezpieczeniami jako osoba współpracująca

1) Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG i zatrudnia kilku pracowników. Od połowy lipca br. zawarł umowę o pracę z żoną, za (...)
str. 7
3.

Wyłączenie z podstawy wymiaru składek ZUS równowartości diet za dni pobytu za granicą

Pracownicy delegowani do pracy do Niemiec obok wynagrodzenia za pracę otrzymują dodatek w stałej miesięcznej wysokości przeznaczony na koszty zakwaterowania. Jak rozliczyć składki ZUS, jeśli (...)
str. 10
II.

Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń

1.

Przystąpienie przedsiębiorcy do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

1) Przedsiębiorca objęty obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi od połowy czerwca br. przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Za czerwiec br. składki ZUS opłacił przez nieuwagę w zaniżonej (...)
str. 13
2.

Ubezpieczenia emerytalno-rentowe z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego w razie podjęcia kolejnego zatrudnienia

Pracownica pod koniec marca br. urodziła dziecko i obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, po którym skorzysta z urlopu rodzicielskiego. Obecnie poinformowała pracodawcę będącego płatnikiem zasiłku, (...)
str. 14
3.

Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.legislacja.gov.pl) dostępny jest projekt z dnia 10 lipca 2024 r. rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie (...)
str. 15
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

III.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Uzupełnienie dla celów zasiłkowych dodatkowego wynagrodzenia rocznego, z uwzględnieniem stanowiska ZUS

Pracownik samorządowy otrzymał dodatkowe wynagrodzenie za 2023 r. pomniejszone o 2 dni zwolnienia od pracy z art. 188 K.p., 2 dni urlopu okolicznościowego oraz 2 (...)
str. 16
2.

Przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przed dokonaniem waloryzacji dla celu wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownikowi przysługuje dodatek stażowy, który jest wypłacany w pełnej wysokości obok wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz podlega zmniejszeniu za okresy, w których ma on prawo (...)
str. 18
3.

Zmiana wysokości podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego po zasiłku chorobowym

Pracownicy przysługuje wynagrodzenie w minimalnej stawce (proporcjonalnej do etatu, który od 1 lutego 2023 r. został podwyższony z 1/2 do pełnego), dodatek stażowy oraz dodatkowe (...)
str. 19
IV.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Ustalenie kwoty potrącenia niealimentacyjnego z wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego

Pracownik wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości przez cały lipiec 2024 r. chorował, nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego za 11 dni oraz zasiłku chorobowego za 20 (...)
str. 22
2.

Postępowanie pracodawcy w razie uzyskania informacji o podjęciu pracy zarobkowej przez pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne

Pracownik od kilku tygodni przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym na 6 miesięcy. Pracodawca będący płatnikiem zasiłków w lipcu 2024 r. uzyskał informację, że w tym (...)
str. 24
C.

PRAWO PRACY

V.

Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy

1.

Ustalenie okresu ochronnego na potrzeby zastosowania art. 53 § 1 pkt 1 lit. b K.p.

Z pracownikiem długotrwale niezdolnym do pracy z powodu choroby, który od 17 kwietnia 2024 r. pobiera świadczenie rehabilitacyjne (przyznane na okres 6 m-cy), zamierzamy rozwiązać (...)
str. 26
2.

Wygaśnięcie umowy o pracę w związku z powołaniem pracownika do zawodowej służby wojskowej

Pracownik poinformował pracodawcę, że został powołany do zawodowej służby wojskowej. Z jakim dniem nastąpi ustanie zatrudnienia? Czy za miesiąc, w którym stawi się w wojsku (...)
str. 27
3.

Stosowanie kryteriów doboru pracowników do zwolnienia oraz zasady ich ustalania

Pracodawca ma zamiar przeprowadzić zwolnienia kilku pracowników. Jak zgodnie z prawem ich wytypować? Ilu pracowników musi być zwalnianych żeby pojawiła się potrzeba określania kryteriów doboru (...)
str. 28
VI.

Rozliczanie czasu pracy

1.

Udzielenie pracownikowi czasu wolnego za nadgodziny w kolejnym okresie rozliczeniowym i jego wpływ na wynagrodzenie

Czy pracownik na swój wniosek może odebrać dzień wolny za nadgodziny w kolejnym okresie rozliczeniowym? Czy za ten dzień wypłacić wynagrodzenie? Nadmieniamy, że w zakładzie (...)
str. 30
2.1.
Planowanie i rozliczanie czasu pracy pracownika zatrudnionego na stanowisku pracy kierowca - ślusarz
Jakie odpoczynki planować pracownikowi zatrudnionemu na łączonym stanowisku pracy kierowcy - ślusarza? Czy jeśli realizując obowiązki kierowcy pracownik korzysta z samochodu służbowego o dmc przekraczającej (...)
str. 31
2.2.
Dobór systemu i rozkładu czasu pracy kierowcy - zaopatrzeniowca
Kierowca - zaopatrzeniowiec jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, pracuje od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8 00 do 16 00 . (...)
str. 33
VII.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Wliczenie wynagrodzenia za nadgodziny do podstawy wynagrodzenia urlopowego

W styczniu br. pracownik przepracował 10 nadgodzin dobowych, które odebrał na swój wniosek w tym samym miesiącu i wymiarze. Czy za nadgodziny należało wypłacić normalne (...)
str. 36
2.

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przypadający na przełomie miesięcy

Pełnoetatowy pracownik zatrudniony w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku jest wynagradzany stawką godzinową na poziomie 25 zł, premią w wysokości 10% miesięcznego wynagrodzenia godzinowego (...)
str. 38
3.

Czy świadczenia ze stosunku pracy może wypłacać pracownikowi kontrahent pracodawcy?

Jesteśmy instytucją kultury. Zgodnie z zawartymi przez nas umowami użyczenia, nasi pracownicy podróżujący za granicę otrzymują diety od podmiotów, z którymi mamy zawarte te umowy (...)
str. 40
4.

Wysokość diety w przypadku podróży zagranicznej

Pracownik wyjechał w podróż służbową do Finlandii. Wylot nastąpił we wtorek o 13 00 , a samolot powrotny wylądował w kraju w piątek o 15 (...)
str. 42
VIII.

Dokumentacja kadrowa

1.

Poinformowanie pracowników o monitoringu w pomieszczeniach zakładu pracy i w samochodach służbowych

Stosujemy monitoring w zakładzie pracy, a konkretnie w korytarzach, na parkingu oraz w samochodach ciężarowych. Czy pracownicy powinni wyrazić zgodę na jego stosowanie podpisując stosowne (...)
str. 43
2.

Przetwarzanie danych z badania trzeźwości pracownika w razie rozwiązania umowy o pracę - stanowisko UODO

Pracodawca przetwarza informacje o dacie, godzinie i minucie badania kontroli trzeźwości oraz jego wyniku wskazującym na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości wyłącznie w (...)
str. 45
IX.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów

1.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w razie zatrudnienia pracownika w trakcie roku kalendarzowego

Pracownik A został zatrudniony na okres od 17 stycznia do 31 grudnia 2024 r., a pracownik B od 17 lutego do 31 grudnia 2024 r. (...)
str. 46
2.

Urlop rodzicielski dla pracownika - ojca dziecka urodzonego przed zmianą przepisów wynikających z dyrektywy work-life-balance

Pracownica - matka dziecka urodzonego w sierpniu 2020 r. po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wróciła do pracy. Z urlopu rodzicielskiego nie korzystał także ojciec dziecka. Czy (...)
str. 47
X.

Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

1.

Uznanie za wypadek przy pracy udaru mózgu, do którego doszło podczas wykonywania pracy

Pracownik podczas wykonywania pracy doznał udaru mózgu. Czy zdarzenie to należy zakwalifikować jako wypadek przy pracy? To, czy udar mózgu może zostać uznany za wypadek (...)
str. 50
D.

ROZLICZENIA Z PFRON

1.

Przegląd przydatności przetwarzania danych osobowych pracowników z niepełnosprawnością

Dla celów określonych w ustawie o rehabilitacji pracodawca przetwarza dane osobowe, w tym dane o stanie zdrowia m.in. pracowników oraz byłych pracowników. Pracodawca przechowuje dane (...)
str. 52
2.

Będą zmiany w zachowaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności wydanych na czas określony

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.legislacja.gov.pl) został opublikowany projekt z dnia 10 lipca 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...)
str. 53
E.

PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

1.

Podmiot obowiązany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika tymczasowego

Pod koniec kwietnia 2024 r. po raz pierwszy zatrudniliśmy kilku pracowników tymczasowych skierowanych do nas przez agencję pracy tymczasowej. Czy mamy obowiązek zawrzeć w ich (...)
str. 55
F.

VADEMECUM KADROWCA

1.

Podmioty obowiązane do wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych

Z dniem 25 września br. wejdzie w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928), dalej ustawa (z (...)
str. 56
2.

Definicja sygnalisty i jego ochrona przed działaniami odwetowymi

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy, sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z (...)
str. 57
3.

Termin wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych w podmiotach prawnych

Jednym z trzech ustawowych sposobów informowania przez sygnalistów o naruszeniach prawa (o pozostałych piszemy dalej) jest procedura zgłoszeń wewnętrznych. To rodzaj instrukcji dla sygnalisty jak (...)
str. 60
4.

Elementy obowiązkowe i fakultatywne procedury zgłoszeń wewnętrznych

Ustawa wskazuje obowiązkowe i fakultatywne elementy procedury zgłoszeń wewnętrznych (art. 25 ustawy). Do pierwszych zalicza: wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub osobę w ramach struktury organizacyjnej podmiotu (...)
str. 61
5.

Odpowiedzialność karna za uniemożliwianie lub utrudnianie dokonania zgłoszenia i za inne czynności

Ustawa przewiduje sankcje za określone czynności, tj. za: brak procedury zgłoszeń wewnętrznych lub ustanowienie jej z istotnym naruszeniem wymogów ustawy - grzywna, uniemożliwianie lub istotne (...)
str. 65
G.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy

W Dzienniku Ustaw z dnia 10 lipca 2024 r. pod poz. 1017 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca (...)
str. 66
2.

Więcej okresów wykonywania działalności zarobkowej będzie zaliczane do stażu pracowniczego - projekt zmian do Kodeksu pracy

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.legislacja.gov.pl) dostępny jest projekt z dnia 4 lipca 2024 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (nr z (...)
str. 67
3.

Będzie zmiana terminu wdrożenia e-Doręczeń

W Dzienniku Ustaw z dnia 19 lipca 2024 r. pod poz. 1078 opublikowano komunikat Ministra Cyfryzacji z dnia 12 lipca 2024 r. zmieniający komunikat w (...)
str. 67
4.

Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w okresie od 1 lipca do 30 września 2024 r.

Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z (...)
str. 68
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.