Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 9 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 9.12.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.031 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 3 (597) z dnia 01.02.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek

1.

Składka zdrowotna przedsiębiorcy i osoby z nim współpracującej w 2024 r.

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, które są m.in.: osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem (...)
str. 4
1.1.
Przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, 3, 4 i 5 ustawy o sus oraz w art. 18 (...)
str. 4
1.2.
Przedsiębiorca opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
W 2024 r. przedsiębiorca opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składkę zdrowotną ustala od podstawy wymiaru, która stanowi odpowiedni procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w (...)
str. 8
1.3.
Przedsiębiorca opodatkowany w formie karty podatkowej
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne prowadzącego działalność pozarolniczą, o którym mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 i 3 ustawy o sus oraz (...)
str. 9
1.4.
Pozostali przedsiębiorcy
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pozostałych osób prowadzących działalność pozarolniczą wymienionych w art. 8 ust. 6 ustawy o sus, innych niż wskazane wcześniej, stanowi (...)
str. 10
1.5.
Osoba współpracująca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą oraz osobami, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - (...)
str. 10
2.

Obniżenie podstawy wymiaru składek ZUS i podstawy opodatkowania o wirtualne diety kierowcy w przewozach międzynarodowych

Czy w przypadku kierowcy małego busa, przeznaczonego do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, można stosować obniżenie podstawy wymiaru składek ZUS i (...)
str. 11
3.

Dofinansowanie do zimowych ferii dzieci pracowników w podstawie wymiaru składek ZUS i opodatkowania

Styczeń i luty to miesiące, w których w szkołach przypadają ferie zimowe. W związku z tym wielu pracodawców dofinansowuje dla dzieci pracowników zimowy wypoczynek np. (...)
str. 13
4.

Ponowne opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w ramach małego ZUS plus po wykorzystaniu obowiązującego limitu

Osoba prowadząca działalność gospodarczą w latach 2019-2021 korzystała z małego ZUS, a następnie z małego ZUS plus. Czy od 1 stycznia 2024 r. miała prawo (...)
str. 14
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

II.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Wpływ przesunięcia terminu wypłaty wynagrodzeń na podstawę wymiaru świadczeń chorobowych

1) W zakładzie pracy od 1 stycznia 2024 r. zmieniono termin wypłat wynagrodzeń z 25. dnia danego miesiąca na 10. dzień następnego miesiąca. W związku (...)
str. 16
2.

Podstawa wymiaru zasiłku zleceniobiorcy w razie niewykonywania umowy w jednym z miesięcy

Zleceniobiorca (umowa trwa od 1 lipca 2022 r.) z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. W styczniu 2024 r. przez (...)
str. 18
3.

Czy wyrównanie dodatku stażowego podwyższy podstawę wymiaru wcześniej wypłaconych świadczeń chorobowych?

Pracownikowi samorządowemu, po przedstawieniu zaświadczenia o pracy w gospodarstwie rolnym, wypłacono wyrównanie dodatku stażowego za 3 lata wstecz. Czy okoliczność ta ma wpływ na podstawę (...)
str. 19
III.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Wypłata świadczenia za czas choroby spowodowanej wcześniejszym wypadkiem w drodze do pracy u innego pracodawcy

Od 9 października 2023 r. zatrudniamy na 1/2 etatu pracownika, który jednocześnie świadczy pracę w innym podmiocie. Pod koniec stycznia 2024 r. na PUE ZUS (...)
str. 21
2.

Dopuszczalna kwota zaległości w składkach ZUS niemająca wpływu na prawo przedsiębiorcy do świadczeń chorobowych

Od 1 lutego 2023 r. prowadzę pozarolniczą działalność. Z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, opłacając składki na zasadach ogólnych. W (...)
str. 24
IV.

Emerytury i renty

1.

Ustalanie okresu składkowego dla celów podwyższenia emerytury do najniższej dla zatrudnionego na część etatu

Pracownica w połowie bieżącego roku osiągnie wiek emerytalny i zamierza przejść na emeryturę. W naszym zakładzie jest zatrudniona od 1 stycznia 2023 r. na cały (...)
str. 26
C.

PRAWO PRACY

V.

Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy

1.

Ustalenie wymaganego stażu zakładowego przy wnioskowaniu o podwyższenie standardu zatrudnienia

Jak należy rozumieć sformułowanie "zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy", od którego zależy prawo pracownika do złożenia wniosku o bardziej przewidywalne warunki zatrudnienia? (...)
str. 28
2.

Powołanie na dyrektora instytucji kultury pracownika tej instytucji

Pracownik samorządowej instytucji kultury (zatrudniony na czas nieokreślony) przystąpił do konkursu na dyrektora instytucji, w której obecnie pracuje i został wybrany oraz powołany na dyrektora (...)
str. 30
3.

O czym pracodawca powinien pamiętać przy zawieraniu umowy o pracę z twórcą?

Strony chcą zastrzec w umowie o pracę, że określony procent wynagrodzenia pracownika będzie zapłatą za nabycie przez pracodawcę autorskich praw majątkowych do utworów stworzonych przez (...)
str. 32
VI.

Rozliczanie czasu pracy

1.

Wymiar czasu pracy w razie nawiązania stosunku pracy w trakcie okresu rozliczeniowego

Stosujemy system podstawowy w organizacji od poniedziałku do piątku. W związku z tym, iż w styczniu 2024 r. Święto Trzech Króli przypadło w sobotę 6 (...)
str. 34
2.

Czas pracy nauczyciela placówki niepublicznej

Stowarzyszenie prowadzące ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy zatrudnia nauczycieli, których obowiązują przepisy Kodeksu pracy o czasie pracy. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zamierza wprowadzić zapis do regulaminu pracy, że (...)
str. 36
VII.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Wynagrodzenie za pracę w dni wolne w podstawie ekwiwalentu za urlop - z uwzględnieniem stanowisk MRPiPS i GIP

Pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną, w ciągu 3 miesięcy poprzedzających uzyskanie prawa do ekwiwalentu urlopowego, otrzymał łącznie 750 zł (zamiast dni wolnych) za pracę w (...)
str. 38
2.

Ustalenie wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia z tytułu działania siły wyższej i otrzymał podwyżkę

Od 10 stycznia 2024 r. pracownik otrzymał podwyżkę stałego wynagrodzenia zasadniczego (jedyny składnik wynagrodzenia). W tym miesiącu (4 stycznia) korzystał przez 8 godzin ze zwolnienia (...)
str. 40
3.

Dodatkowe wynagrodzenie za rok 2023

1) Pracownik samorządowy jest zatrudniony na czas nieokreślony. W 2023 r. był nieobecny w pracy z powodu choroby w okresach: 14-17 lutego (4 dni), 1-3 (...)
str. 42
4.

Rozliczenie podróży służbowej w walucie obcej

Kwota przyznanej pracownikowi zaliczki na poczet zagranicznej podróży służbowej jest niższa, niż kwota wynikająca z rozliczenia kosztów tej podróży. Czy pracodawca może wypłacić różnicę w (...)
str. 46
5.

Wysokość płacy minimalnej pracownika podmiotu leczniczego od 1 stycznia 2024 r.

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze części pracowników podmiotu leczniczego zostało ustalone od 1 lipca 2023 r. na poziomie 4.125 zł, zgodnie z ustawą o najniższej płacy w (...)
str. 47
VIII.

Dokumentacja kadrowa

1.

Informacja o służbie wojskowej w treści świadectwa pracy

Pracownik został powołany na 2-tygodniowe ćwiczenia wojskowe i na ten czas zawnioskował o urlop bezpłatny. Czy okres ten należy wskazać w świadectwie pracy? Służba wojskowa (...)
str. 48
IX.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów

1.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Bezpośrednio po jego zakończeniu rozpocznie korzystanie z urlopu rodzicielskiego, który chciałaby łączyć z pracą. Czy (...)
str. 50
1.1.
Zasady łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu
W razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, pracownicy - rodzicie dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania nad nim opieki w wymiarze (...)
str. 50
1.2.
Wydłużenie urlopu rodzicielskiego w związku z jego łączeniem z wykonywaniem pracy
W przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru (...)
str. 50
1.3.
Zasiłek macierzyński za okres łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą
Pracownikowi za okres korzystania z urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości odpowiednio 81,5% lub 70% podstawy wymiaru zasiłku (art. 31 ust. 2, 3 i (...)
str. 51
1.4.
Wynagrodzenie za pracę w stałej stawce miesięcznej w okresie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą
Pracownik, który łączy urlop rodzicielski z pracą pozostaje zatrudniony w takim wymiarze czasu pracy, jaki określono w umowie, z tym że za okres świadczenia pracy (...)
str. 52
2.

Urlop zaliczkowy dla młodocianego w okresie ferii zimowych

Od 1 września 2023 r. zatrudniamy pracownika młodocianego w pierwszym roku nauki. Czy na okres ferii zimowych przypadających od 29 stycznia do 9 lutego 2024 (...)
str. 53
X.

Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień

1.

Naliczanie odpisu na ZFŚS na pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym zatrudnionego w warunkach szczególnych

Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nalicza się w oparciu o przeciętną liczbę zatrudnionych. Jak wykazać w tej liczbie pracownika zatrudnionego w warunkach szczególnych, który (...)
str. 54
2.

Praca na roli w stażu pracownika samorządowego

Pracownik zakładu usług komunalnych dostarczył zaświadczenie z urzędu gminy, że przez 8 lat pracował w gospodarstwie rolnym rodziców. W efekcie jego staż pracy wzrósł z (...)
str. 55
D.

PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

1.

Wysokość wpłat do PPK warunkująca otrzymanie dopłaty rocznej za 2024 r.

Z tytułu uczestnictwa w PPK w danym roku kalendarzowym uczestnik PPK otrzymuje dopłatę roczną do PPK w wysokości 240 zł (art. 32 ust. 1 ustawy (...)
str. 57
E.

VADEMECUM KADROWCA

XI.

Zatrudnienie na podstawie umów terminowych

Umowa o pracę może być zawarta na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony ( art. 25 § 1 K.p.). Pracodawca nie zawsze (...)
str. 58
1.

Umowa o pracę na okres próbny

1.1. Cel umowy na okres próbny Ograniczenia dotyczące umowy na okres próbny wynikają m.in. z określonego w Kodeksie pracy przeznaczenia tej umowy. Jest ona zawierana (...)
str. 58
1.1.
Cel umowy na okres próbny
Ograniczenia dotyczące umowy na okres próbny wynikają m.in. z określonego w Kodeksie pracy przeznaczenia tej umowy. Jest ona zawierana w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i (...)
str. 58
1.2.
Czas trwania umowy na okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny może zostać zawarta na okres nieprzekraczający trzech miesięcy, co wynika wprost z art. 25 § 2 K.p. Przepisy Kodeksu (...)
str. 58
1.3.
Postanowienia umowne w umowie na okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny, zgodnie z art. 29 § 1 pkt 6 K.p., powinna określać m.in.: czas jej trwania lub dzień jej zakończenia (...)
str. 59
1.4.
Ponowne zatrudnienie na podstawie umowy na okres próbny
Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne, tylko wówczas, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego (...)
str. 60
1.5.
Rozwiązanie umowy na okres próbny
Okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny zależą od tego, na jak długi okres umowa ta została zawarta. I tak wynosi on: 3 dni robocze, jeżeli (...)
str. 61
2.

Umowa na czas określony

` Na temat umowy o pracę na zastępstwo pisaliśmy m.in. w UiPP nr 23/2023 , str. 60. Kolejną umową terminową wymienioną w Kodeksie pracy jest (...)
str. 62
2.1.
Limitowanie umów na czas określony
Umowa na czas określony jest limitowana. Zgodnie z art. 25 1 § 1 K.p.: okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a (...)
str. 62
2.2.
Wyłączenie umów na czas określony z limitów 3/33
Wymienionym w art. 25 1 § 1 i 3 K.p. ograniczeniom nie podlegają umowy, które uległy przedłużeniu do dnia porodu zgodnie z art. 177 § (...)
str. 63
2.3.
Bezskuteczność aneksowania umów na czas określony w zakresie limitu ilościowego
Oprócz limitów czasowego i ilościowego, dotyczących umów na czas określony, Kodeks pracy przewiduje jeszcze jeden mechanizm mający na celu zapobieganie nadużyciom związanym z ich zawieraniem. (...)
str. 64
2.4.
Skutek nieprzestrzegania limitów 3/33
Skutkiem naruszenia ograniczeń w stosowaniu limitów 3/33 dotyczących umów na czas określony jest przekształcenie umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na (...)
str. 65
2.5.
Rozwiązanie umowy na czas określony - wybrane zagadnienia
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony (...)
str. 65
F.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Stopy procentowe składek na FP, FS i FGŚP w 2024 r. - bez zmian

Na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku w Senacie znajduje się ustawa budżetowa na rok 2024 z dnia 18 stycznia 2024 r. W art. (...)
str. 67
2.

Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2024 r.

Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z (...)
str. 67
3.

"Wakacje" od składek ZUS dla przedsiębiorców oraz wypłata zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby - propozycje zmian

W dniu 9 stycznia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, na którym została przyjęta "Informacja o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających tzw. urlop (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.