Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 18 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 r., godz. 8:30 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 57.802 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 24 (624) z dnia 20.12.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Nowe rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych

NOWE ROZPORZĄDZENIE W Dzienniku Ustaw z 28 listopada 2024 r. pod poz. 1750 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2024 r. w sprawie (...)
str. 4
2.

Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem

PROJEKT STANOWISKA KOMITETU STANDARDÓW RACHUNKOWOŚCI Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl/web/finanse w zakładce O ministerstwie/Rady komisje, komitety, zespoły/Komitet Standardów Rachunkowości/Konsultacje zamieszczono projekt stanowiska Komitetu Standardów (...)
str. 5
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2024 r.

1.

Kategorie cen stosowanych do wyceny aktywów obrotowych

W celu zaprezentowania aktywów i pasywów w bilansie należy dokonać ich wyceny na dzień bilansowy w oparciu o art. 28 ust. 1 ustawy o rachunkowości. (...)
str. 9
1.1.
Zestawienie cen stosowanych do wyceny aktywów obrotowych
Aktywa to, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości, kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku (...)
str. 9
1.2.
Ogólne informacje na temat kategorii cen stosowanych do wyceny składników aktywów obrotowych
Kategorie cen, które stosuje się do wyceny poszczególnych składników aktywów obrotowych wynikają z art. 28 ustawy o rachunkowości. Dla niektórych składników aktywów obrotowych jednostka może (...)
str. 10
1.3.
Ustalanie wartości bilansowej składników aktywów obrotowych
Rozdział 4 ustawy o rachunkowości "Wycena aktywów i pasywów oraz ustalenie wyniku finansowego" prezentuje zasady wyceny aktywów i pasywów, której należy dokonać nie rzadziej niż (...)
str. 11
2.

Ujęcie w nocie podatkowej amortyzacji przedmiotu leasingu oraz rat leasingowych

Jesteśmy spółką z o.o. i sporządzamy notę podatkową. W których pozycjach w nocie podatkowej ująć ratę leasingu, która jest traktowana jako koszt uzyskania przychodów oraz (...)
str. 14
3.

Moment utworzenia odpisu aktualizującego wartość należności

Jesteśmy spółką z o.o. i posiadamy dużą ilość należności, które nie zostały dotychczas uregulowane, mimo że termin ich płatności już upłynął. Czy istnieją regulacje prawne (...)
str. 17
1.

Wycena obligacji według ustawy o rachunkowości

Inwestujemy w obligacje Skarbu Państwa. Stosujemy ustawę o rachunkowości, ustawę o VAT i ustawę o CIT. Nie stosujemy przepisów rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych. W (...)
str. 19
2.

Skutki przekwalifikowania obligacji do aktywów krótkoterminowych

Posiadamy 4-letnie obligacje Skarbu Państwa serii COI 0225, nabyte 17 lutego 2021 r. za pośrednictwem banku XYZ w celach inwestycyjnych z założeniem utrzymania ich do (...)
str. 22
3.

Przeszacowania dotyczące wyceny obligacji w wartości godziwej

W 2024 r. nabyliśmy 3-letnie obligacje Skarbu Państwa TOS 0727 za pośrednictwem banku XYZ i planujemy utrzymać je do terminu wykupu. Odsetki od tych obligacji (...)
str. 24
4.

Prezentacja w rachunku zysków i strat skutków przedterminowego wykupu obligacji skarbowych

W 2024 r. zażądaliśmy przedterminowego wykupu 4-letnich obligacji Skarbu Państwa, których termin wykupu przypadał na kwiecień 2025 r. Powodem wykupu było znaczne obniżenie oprocentowania tych (...)
str. 25
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

1.

Zakup dekoracji świątecznych do wystroju firmowych pomieszczeń

Zakupiliśmy choinkę, lampki, bombki i inne dekoracje do wystroju firmowych pomieszczeń. Jak zaksięgować fakturę za zakup dekoracji świątecznych? Czy są to wydatki na reprezentację? Do (...)
str. 25
2.

Organizacja firmowej wigilii dla pracowników

W tym roku organizacją wigilii dla pracowników zajmie się wynajęta firma. Jak ująć w księgach rachunkowych fakturę za taką usługę? Prowadzimy ewidencję kosztów tylko na (...)
str. 27
3.

Paczki mikołajkowe dla dzieci sfinansowane z ZFŚS

Nasza spółka z o.o. w grudniu zakupiła paczki mikołajkowe dla dzieci pracowników. Paczki w całości zostały sfinansowane ze środków ZFŚS. Jak zaksięgować zakup i wydanie (...)
str. 29
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Transakcja sprzedaży wyrażona w walucie obcej, rozliczona akredytywą

Nasza firma postanowiła sprzedać urządzenie (wyrób gotowy) kontrahentowi krajowemu za kwotę wyrażoną w euro. W lipcu 2024 r. na poczet ceny kontrahent wpłacił 10% zaliczkę, (...)
str. 32
1.

Akredytywa dokumentowa jako sposób rozliczeń pomiędzy stronami transakcji handlowej

Akredytywa to z jednej strony sposób bezgotówkowych rozliczeń między kontrahentami, a z drugiej - sposób zabezpieczenia interesów stron transakcji handlowej. Może ona być wykorzystywana zarówno (...)
str. 32
2.

Zasady wyceny otrzymanej od kontrahenta zaliczki w walucie obcej

Jak wynika z pytania firma sprzedała kontrahentowi krajowemu urządzenie. Kwota netto z tytułu tej sprzedaży została wyrażona w walucie obcej, a jej rozliczenie nastąpi akredytywą. (...)
str. 33
3.

Ujęcie w księgach oraz wycena opłat bankowych

Za pomocą rachunku bankowego jednostki dokonują płatności w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz przyjmują płatności za wykonane usługi, sprzedane produkty lub towary. Obsługa rachunku (...)
str. 33
4.

Ewidencja księgowa operacji wyrażonych w walucie obcej związanych ze sprzedażą produktu

Poglądową ewidencję księgową zdarzenia gospodarczego opisanego w pytaniu wraz z wyceną oraz rozliczeniem różnic kursowych przedstawiamy na przykładzie liczbowym. Przykład I. Założenia: Firma sprzedała kontrahentowi (...)
str. 34
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Nakłady poniesione na dzierżawioną maszynę

Nasza spółka użytkuje maszynę produkcyjną na podstawie umowy dzierżawy. W listopadzie 2024 r. ponieśliśmy koszty wymiany niektórych części w tym urządzeniu. Uznaliśmy je za ulepszenie (...)
str. 36
2.

Odszkodowanie za szkodę całkowitą i sprzedaż wraku samochodu

W spółce spłonął samochód wykorzystywany do celów mieszanych, zaliczony do środków trwałych. W październiku 2024 r. spółka otrzymała informację o przyznaniu odszkodowania z AC. Szkoda (...)
str. 38
3.

Czy inwentaryzuje się niskocenne składniki majątku trwałego?

Spółka jawna posiada niskocenne środki trwałe, które traktuje jak materiały i odnosi bezpośrednio po zakupie w koszty podstawowej działalności operacyjnej. Spółka prowadzi dla tych środków (...)
str. 40
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

V.

Odsetki od rozrachunków z tytułu dostaw i usług w księgach i sprawozdaniu finansowym

W księgach rachunkowych sprzedawcy (wierzyciela) naliczone odsetki od należności z tytułu dostaw i usług ujmuje się jako należność od odbiorcy i przychody finansowe. Z kolei (...)
str. 41
1.

Definicja odsetek oraz przepisy regulujące zasady ich naliczania

Zasady naliczania odsetek z tytułu transakcji zakupu-sprzedaży regulują przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w (...)
str. 41
2.

Prezentacja w bilansie odsetek z tytułu dostaw i usług

Odsetki stanowią element wyceny bilansowej należności i zobowiązań i należy je zaprezentować w bilansie razem z tą należnością i zobowiązaniem. Na dzień bilansowy jednostka wycenia (...)
str. 41
3.

Koszty i przychody z tytułu odsetek w księgach i rachunku zysków i strat

Dla celów bilansowych na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości przychody z tytułu odsetek zalicza się do przychodów finansowych a koszty z tytułu (...)
str. 43
4.

Ewidencja odsetek należnych/naliczonych na przykładach liczbowych

Jeśli sprzedawca podejmuje decyzję o naliczeniu odsetek od należności, to wystawia odbiorcy notę księgową (notę odsetkową). Na jej podstawie ujmuje w księgach rachunkowych naliczone odsetki, (...)
str. 44
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Odwołanie głównej księgowej ukaranej za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową. Kierownikowi naszej jednostki doręczone zostało orzeczenie o ukaraniu naszej głównej księgowej zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Czy osoba (...)
str. 47
2.

Zwrot do organizatora składników majątku stanowiących mienie wydzielone

Kilka lat temu w momencie utworzenia instytucji kultury otrzymaliśmy od organizatora składniki majątkowe, które jako mienie wydzielone ujęto na koncie funduszu. Okazało się jednak, iż (...)
str. 48
3.

Refundacja wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w ramach robót publicznych

Państwowa jednostka budżetowa zawarła z powiatowym urzędem pracy umowę o roboty publiczne. Urząd pracy zwraca poniesione przez jednostkę koszty wynagrodzeń i składek ZUS. Czy otrzymane (...)
str. 49
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VI.

Wartość firmy w księgach i sprawozdaniu finansowym - część II

Niniejszy artykuł jest kolejnym z cyklu poświęconego wartości firmy. Wyjaśnimy w nim pojęcie dnia nabycia (przejęcia) innej jednostki lub zorganizowanej jej części oraz wskażemy jak (...)
str. 51
1.

Określenie dnia nabycia lub połączenia

Jeśli księgowe rozliczenie transakcji nabycia lub przejęcia innej jednostki (w rozumieniu podmiotowym) lub zorganizowanej jej części (w rozumieniu przedmiotowym) następuje na podstawie przepisów o połączeniach (...)
str. 51
2.

Cena nabycia (przejęcia) i wartość przejmowanego przedsiębiorstwa

Dla ustalenia kwoty wartości firmy kluczowe jest zidentyfikowanie dwu jej składowych elementów: ceny nabycia (przejęcia) i wartości przejmowanego przedsiębiorstwa - jednostki lub zorganizowanej jej części. (...)
str. 55
3.

Ustalenie wartości nabytych aktywów i zobowiązań

Ustalenie wartości firmy wiąże się z rozliczeniem ceny nabycia (przejęcia) jednostki lub zorganizowanej jej części na zidentyfikowane na dzień nabycia (przejęcia) składniki majątkowe oraz przypisane (...)
str. 56
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

W którym momencie zaksięgować przychód z tytułu kary umownej?

W listopadzie 2024 r. obciążyliśmy sprzedawcę karą umowną. Kontrahent zaakceptował karę i poinformował, że zapłaci ją w styczniu 2025 r. Czy notę obciążeniową w momencie (...)
str. 58
2.

Na jakim koncie ująć wydatki związane z organizacją pracy zdalnej?

Nasza jednostka wprowadziła możliwość pracy zdalnej. Ponieśliśmy w związku z tym wydatki na dodatkowe materiały biurowe oraz niskocenne środki trwałe, takie jak laptopy i telefony. (...)
str. 59
3.

Jak zaksięgować zakup nowego wyposażenia apteczki pierwszej pomocy?

W wyniku powodzi utraciliśmy wyposażenie apteczek pierwszej pomocy. Jak zaksięgować zakup nowego wyposażenia apteczek? Czy poniesione na ten cel wydatki odnieść w ciężar pozostałych kosztów (...)
str. 60
VIII.

Z listów Czytelników

1.

Osoba odpowiedzialna za sporządzenie i zatwierdzenie dowodu "PK - Polecenie księgowania"

Nasza jednostka wprowadza zapisy do ksiąg rachunkowych m.in. na podstawie własnych dowodów księgowych "PK - Polecenie księgowania". Z uwagi na braki kadrowe działu finansowego część (...)
str. 61
2.

Skutki bilansowe otrzymania decyzji organu podatkowego o umorzeniu raty podatku od nieruchomości

Spółka wodociągowa otrzymała decyzję organu podatkowego o umorzeniu raty podatku od nieruchomości. Jak należy ująć w księgach rachunkowych taką operację - jako zmniejszenie kosztów, czy (...)
str. 62
3.

Nieudokumentowane wydatki członka zarządu spółki kapitałowej

Prezes zarządu spółki z o.o., korzystając z karty firmowej, dokonuje niekiedy zakupów, które nie są potwierdzane żadnym dokumentem księgowym (zaniedbał dostarczenie faktury lub jest to (...)
str. 63
4.

Certyfikaty inwestycyjne otrzymane nieodpłatnie

Spółka z o.o. komandytowa otrzymała w formie darowizny certyfikaty inwestycyjne, a następnie złożyła wniosek o ich wykup. Spółka nie stosuje przepisów rozporządzenia w sprawie instrumentów (...)
str. 64
4.1.
Wprowadzenie do ksiąg rachunkowych nieodpłatnie otrzymanych certyfikatów inwestycyjnych
W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 722 ze zm.), certyfikat inwestycyjny (...)
str. 64
4.2.
Wykup certyfikatów inwestycyjnych i wykazanie ich w rachunku zysków i strat
Otrzymane w wyniku wykupu certyfikatów inwestycyjnych przychody ewidencjonuje się na koncie 75-0 "Przychody finansowe". Jednocześnie wartość certyfikatów inwestycyjnych wynikająca z ksiąg rachunkowych podlega odniesieniu w (...)
str. 65
5.

Złożenie do KRS skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostki wyższego szczebla

Jednostka dominująca niższego szczebla (polska spółka), niesporządzająca zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o rachunkowości skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zobowiązana jest złożyć do rejestru sądowego (...)
str. 66
5.1.
Warunki zwolnienia ze sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego
W świetle art. 56 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jednostka dominująca, zależna od innej jednostki, mającej siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Europejskiego Obszaru (...)
str. 66
5.2.
Zasady składania sprawozdań finansowych do KRS
Kwestie związane ze składaniem w KRS m.in. skonsolidowanych sprawozdań finansowych regulują przepisy ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. (...)
str. 67
6.

Ujęcie w księgach VAT należnego od sprzedaży na rzecz pracowników po cenie niższej niż rynkowa

Spółka sprzedaje pracownikom towary po cenie niższej niż cena rynkowa. Przychód ze sprzedaży towarów ujmowany jest po stronie Ma konta 73-0 "Sprzedaż towarów", a rozchód (...)
str. 69
7.

Rozliczenie not otrzymywanych ze wspólnoty mieszkaniowej, dotyczących wynajmowanego lokalu

Spółka z o.o. zajmuje się m.in. wynajmem lokali użytkowych. Co miesiąc otrzymuje od wspólnoty mieszkaniowej noty dotyczące funduszu remontowego oraz opłat za media, jak również (...)
str. 70
8.

Opłata akredytacyjna w księgach rachunkowych SP ZOZ

Nasza jednostka jako SP ZOZ stara się obecnie o akredytację. Jednym z warunków jej uzyskania było uiszczenie opłaty akredytacyjnej. Jak ująć w księgach rachunkowych poniesiony (...)
str. 71
9.

Budowa infrastruktury komunikacyjnej na osiedlu budynków mieszkalnych przez spółdzielnię mieszkaniową

Spółdzielnia mieszkaniowa, będąca użytkownikiem wieczystym gruntu położonego na terenie miasta X, wybuduje budynki mieszkalne z garażami. Na tej nieruchomości inwestycyjnej konieczne jest wybudowanie infrastruktury drogowej (...)
str. 72
9.1.
Regulacje ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
Zasady funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych określa ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 558). W zakresie nieuregulowanym (...)
str. 72
9.2.
Księgowe ujęcie operacji związanych z budową infrastruktury komunikacyjnej
Ustanowienie odrębnej własności powoduje wyksięgowanie lokalu z ksiąg rachunkowych spółdzielni mieszkaniowej. Wkład budowlany odpowiada całemu kosztowi budowy danego lokalu ustalonemu po ostatecznym rozliczeniu zadania inwestycyjnego, (...)
str. 73

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.