Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 1 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 r., godz. 14:43 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.682 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Praktyczne zastosowanie Krajowych i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
Dodatek nr 12
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 18
z dnia 20.09.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE KRAJOWYCH STANDARDÓW RACHUNKOWOŚCI

I.

Rezerwa na skutki postępowania sądowego według KSR nr 6

Nasza jednostka została pozwana o wypłatę odszkodowania związanego z wykonaną usługą. Z opinii radcy prawnego wynika, że prawdopodobnie sprawę przegramy. Czy na dzień bilansowy powinniśmy (...)
str. 3
1.

Zasady tworzenia rezerw w księgach rachunkowych

Dla Prenumeratorów GOFIN f Krajowe Standardy Rachunkowości dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl » Rezerwy na skutki toczącego się postępowania sądowego zalicza się do tzw. rezerw klasycznych, (...)
str. 3
2.

Ujęcie rezerwy w księgach i jej wycena bilansowa

Rezerwy związane ze skutkami toczącego się postępowania sądowego tworzy się wówczas, gdy przeciwko jednostce wniesiono pozew, a prawdopodobieństwo wyroku niekorzystnego dla jednostki jest większe niż (...)
str. 4
3.

Wykorzystanie rezerwy w związku z powstaniem zobowiązania, na które została utworzona

Powstanie zobowiązania, na które uprzednio utworzono rezerwę, zmniejsza rezerwę (por. art. 35d ust. 3 ustawy o rachunkowości). KSR nr 6 wskazuje, że rezerwa może być (...)
str. 5
4.

Utworzenie i rozwiązanie rezerwy na przykładzie liczbowym

Poniżej przedstawiamy przykład utworzenia rezerwy na zobowiązanie z tytułu skutków toczącego się postępowania sądowego, opracowany na podstawie przykładu nr 4 zamieszczonego w KSR nr 6. (...)
str. 6
II.

Zakup gruntów i budowa domów na sprzedaż według KSR nr 8

Spółka jawna zajmująca się tylko handlem towarami, zamierza sfinansować z własnych środków zakup gruntów i budowę na nich domów na sprzedaż. Ewidencję kosztów spółka prowadzi (...)
str. 9
1.

Definicja i przedmiot działalności deweloperskiej

Działalność deweloperska jest to działalność gospodarcza obejmująca wykonywanie jednego lub więcej przedsięwzięć deweloperskich polegających na budowie lub przebudowie (ulepszeniu) budynków i ich odprzedaży w całości (...)
str. 9
2.

Ewidencjonowanie kosztów przedsięwzięcia deweloperskiego

Przepisy ustawy o rachunkowości nie regulują szczegółowo zasad rozliczania i prezentacji kosztów podstawowego elementu działalności deweloperskiej, jakim jest przedsięwzięcie deweloperskie. Na podstawie art. 10 ust. (...)
str. 9
3.

Koszty wytworzenia niezakończonego na dzień bilansowy przedsięwzięcia deweloperskiego na przykładzie liczbowym

Przykład I. Założenia: Deweloper sp. z o.o. od lipca 2023 r. realizuje przedsięwzięcie deweloperskie, tj. budowę domu jednorodzinnego "MORENA" na gruncie zakupionym przed rozpoczęciem tego (...)
str. 14
III.

Ustalenie okresu i stawki amortyzacji środka trwałego oraz ich zmiany według KSR nr 11

Jednostka posiada w ewidencji środków trwałych maszynę produkcyjną, którą użytkuje od 1 stycznia 2020 r. Jej okres ekonomicznej użyteczności określono pierwotnie na 10 lat. Obecnie (...)
str. 15
1.

Obowiązek ustalenia okresu i stawki amortyzacji

Środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na (...)
str. 16
2.

Czynności poprzedzające ustalenie stawki amortyzacji

Zagadnienie dotyczące stawek (stóp) amortyzacji omówione zostało w pkt 8.14-8.24 KSR nr 11. Stawkę (kwotową) lub stopę (procentową) amortyzacji środka trwałego określa się po ustaleniu (...)
str. 17
3.

Sposób ustalenia stopy (stawki) amortyzacji

Stopa (stawka) amortyzacji jest wielkością szacunkową. Stopę i stawkę amortyzacji można zaokrąglić do liczb całkowitych. Ich ustalenie zależy od wybranej przez jednostkę metody amortyzacji. W (...)
str. 18
4.

Weryfikacja okresów i stawek amortyzacji

Jednostka jest zobowiązana do systematycznej weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności i stawek amortyzacji środków trwałych, nie później niż na koniec każdego okresu sprawozdawczego. Zweryfikowane stawki (...)
str. 19
IV.

Ustalanie kosztu wytworzenia produktów według KSR nr 13

Nasza spółka z o.o. zajmuje się produkcją wyrobu gotowego. Nie spełniamy warunków przewidzianych w ustawie o rachunkowości do zastosowania uproszczonych zasad kalkulacji kosztu wytworzenia. Jak (...)
str. 22
1.

Zakres kosztu wytworzenia produktów i jego elementy

Produkty wycenia się w koszcie wytworzenia, który w myśl art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości, obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem (...)
str. 22
2.

Rodzaje zdolności produkcyjnych, którymi dysponuje przedsiębiorstwo

Zdolność produkcyjna, według definicji zawartej w pkt 3.18 KSR nr 13, to wielkość produkcji możliwa do wytworzenia w jednostce czasu (miesiącu, kwartale, roku, przy pracy (...)
str. 24
3.

Sposób ustalania i ujęcia w księgach rachunkowych kosztu niewykorzystanych zdolności produkcyjnych

Niewykorzystanie zdolności produkcyjnych ma miejsce, gdy normalne zdolności produkcyjne jednostki są wyższe od wykorzystanych. Koszt niewykorzystanych zdolności produkcyjnych, stanowiący część stałych kosztów pośrednich produkcji, przypadający (...)
str. 25
4.

Etapy ustalania kosztu wytworzenia produktów przy uwzględnieniu niewykorzystanych zdolności produkcyjnych

W celu prawidłowego ustalenia kosztu wytworzenia poszczególnych produktów należy im przypisać bezpośrednie koszty produkcji, zmienne pośrednie koszty produkcji oraz uzasadnioną część stałych pośrednich kosztów produkcji. (...)
str. 26
B.

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE MIĘDZYNARODOWYCH STANDARDÓW RACHUNKOWOŚCI

I.

Uwzględnianie zmiany stóp procentowych w zobowiązaniach leasingowych według MSSF 16

Nasza spółka stosuje MSR jako podstawę sprawozdawczości finansowej. W związku z wymaganiami MSSF 16 ujmujemy aktywa z tytułu praw do użytkowania oraz zobowiązania leasingowe generalnie (...)
str. 30
1.

Ocena przyczyn wystąpienia zmian w przepływach związanych z umowami leasingowymi

Dla Prenumeratorów GOFIN f Międzynarodowe Standardy Rachunkowości dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl » Zasady ujmowania zmian w przepływach związanych z umowami leasingowymi reguluje MSSF 16 "Leasing", (...)
str. 30
2.

Sposób postępowania w zależności od przyczyny wystąpienia zmiany przepływów

Zmiany przepływów związane ze zmianą okresu lub planów co do opcji wykupu Zmiany okresu leasingu na warunkach umownych (skrócenie trwania umowy lub jej wydłużenia zgodnie (...)
str. 31
II.

Koszty produkcji billboardu sponsorskiego według MSR 38

Spółka akcyjna "A" stosująca MSR/MSSF zleciła agencji "Y" wyprodukowanie billboardu sponsorskiego, tzn. kilkusekundowego utworu audiowizualnego, prezentującego sponsora. Spółka otrzymała fakturę z tytułu "Produkcja billboardu sponsorskiego" (...)
str. 34
1.

Możliwość stosowania uproszczeń w odniesieniu do nieistotnej pozycji i transakcji

MSSF ukierunkowane są na sprawozdawczość finansową użyteczną dostawcom kapitału. W związku z tym regulacje międzynarodowe dopuszczają możliwość stosowania uproszczeń w zakresie ujmowania, wyceny, prezentacji i (...)
str. 35
2.

Identyfikacja i ujęcie dla potrzeb MSR wartości niematerialnych oraz kosztów reklamy i promocji

Jeżeli jednostka identyfikuje daną transakcję lub pozycję jako istotną, bądź co do zasady w pełni stosuje MSR/MSSF do wszystkich transakcji i pozycji, to powinna zastosować (...)
str. 35
III.

Rozliczenie kosztów wydziałowych według MSR 2

Nasza spółka produkcyjna stosuje MSR. Wytworzone produkty wyceniamy w oparciu o techniczny koszt wytworzenia. Wyodrębniliśmy pięć wydziałów, na których gromadzone są koszty, tzn. dział zakupów, (...)
str. 37
1.

Parametry uwzględniane w wycenie zapasów

Zasady wyceny zapasów, a zatem również wyceny produktów gotowych, półproduktów, produkcji w toku i materiałów reguluje MSR 2 "Zapasy". Zgodnie z wytycznymi tego standardu, zapasy (...)
str. 37
2.

Analiza kosztów zgromadzonych na poszczególnych wydziałach

W pytaniu nie wskazano jakie dokładnie koszty gromadzone są na podanych przez spółkę wydziałach (miejscach powstawania kosztów tzw. MPK), a sama lista rodzajowa kosztów (wynagrodzenia, (...)
str. 39
IV.

Koszty ekspertyz stanu technicznego zbiorników na paliwa według MSR 16

Spółka z o.o. stosująca MSR jest właścicielem zbiorników na paliwa płynne, które zalicza do rzeczowych aktywów trwałych. Z polityki rachunkowości spółki wynika, że środki trwałe (...)
str. 41
1.

Podstawy stosowania podejścia komponentowego

Podmioty stosujące MSR jako podstawę sprawozdawczości finansowej powinny ujmować i wyceniać rzeczowe aktywa trwałe (środki trwałe) zgodnie z wytycznymi MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe". Standard (...)
str. 41
2.

Koszty wymiany komponentów tworzących dany środek trwały

Koszty wymiany poszczególnych komponentów tworzących dany środek trwały w momencie ich poniesienia są aktywowane w wartości tego środka trwałego poprzez zastąpienie komponentu wymienianego. Dotychczas wykazywany (...)
str. 42
3.

Konieczność dokonywania przeglądów w regularnych odstępach czasu

W niektórych przypadkach warunkiem ciągłego wykorzystywania danej pozycji rzeczowych aktywów trwałych jest konieczność przeprowadzania w regularnych odstępach czasu generalnych przeglądów (ang. inspection ), niezależnie od (...)
str. 42
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.