Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 3 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 2.12.2024 r., godz. 13:46 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.895 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 16 (616) z dnia 20.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Możliwość niezastosowania przepisu ustawy o rachunkowości

Ustawodawca w wyjątkowych przypadkach zezwala na niestosowanie określonego przepisu ustawy o rachunkowości w celu realizacji wymogu przedstawienia rzetelnego i jasnego obrazu. Warunki, przypadki oraz okoliczności, (...)
str. 4
1.

Zasada rzetelnego i jasnego obrazu w świetle przepisów prawa bilansowego

Jedną z nadrzędnych zasad rachunkowości jest zasada rzetelnego i jasnego obrazu, określona w art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości, nazywana także zasadą wiarygodności. W (...)
str. 4
2.

Warunki odstąpienia od stosowania określonego przepisu ustawy

Dla przedstawienia w sprawozdaniu finansowym rzetelnego i jasnego obrazu niekiedy może być konieczne odstąpienie od zastosowania określonego rozwiązania zawartego w ustawie o rachunkowości. Dzieje się (...)
str. 5
3.

Przykład sytuacji, w której nie jest zasadne odstąpienie od przepisu ustawy

Wycena nieruchomości zaliczonych do środków trwałych w cenie nabycia pomniejszonej o odpisy aktualizujące jest zasadą, która ma na celu przedstawić rzetelny i jasny obraz sytuacji (...)
str. 6
4.

Przykład sytuacji, która nie stanowi odstępstwa od wymogów ustawy

Z ustawy o rachunkowości wynika, że informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym mogą być wykazywane ze szczegółowością większą niż została określona w załącznikach do tej ustawy, (...)
str. 7
II.

Wątpliwości związane z ujęciem kosztów w księgach rachunkowych

W świetle ustawy o rachunkowości przez koszty rozumie się uprawdopodobnione zmniejszenie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, (...)
str. 9
1.

Obciążenie kosztami amortyzacji samochodu firmowego odpowiedniego konta w zespole 5

Nasza spółka prowadzi ewidencję kosztów podstawowej działalności operacyjnej wyłącznie na kontach zespołu 5. Zakupiliśmy samochód osobowy, który wprowadzimy do ewidencji środków trwałych. Dla celów bilansowych (...)
str. 9
2.

Moment ujęcia w kosztach kary umownej z tytułu niedotrzymania terminu wykonania usługi

Otrzymaliśmy od kontrahenta notę księgową, na podstawie której obciążył nas karą umowną z tytułu niedotrzymania terminu wykonania usługi. Jak powinniśmy ująć w księgach taką notę? (...)
str. 11
3.

Koszty prowizji pobranej przez bank za obsługę kredytów

Bank udzielił naszej jednostce kredytu w rachunku bieżącym. Podpisaliśmy również umowę kredytu na zakup środka trwałego. Do jakich kosztów powinniśmy zaliczyć prowizje od przyznanych kredytów? (...)
str. 12
B.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

III.

Nagrody za wieloletnią pracę w ujęciu podatkowym i bilansowym

W zakładach pracy spoza sfery budżetowej nagrody jubileuszowe nie są obligatoryjnym składnikiem wynagrodzeń pracowniczych, w związku z tym nie ma ogólnie obowiązującego przepisu nakazującego ich (...)
str. 13
1.

Nagroda jubileuszowa jako przychód pracownika ze stosunku pracy

Opodatkowanie nagrody jubileuszowej Katalog przychodów ze stosunku pracy został określony w art. 12 ust. 1 updof. Z treści tego przepisu wynika, że oprócz wynagrodzeń zasadniczych (...)
str. 13
2.

Wydatki na nagrody jubileuszowe w kosztach podatkowych

Należności ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod (...)
str. 15
3.

Ujęcie w księgach kosztów związanych z wypłatą nagród jubileuszowych

Przychody ze stosunku pracy, w tym przyznane pracownikom nagrody jubileuszowe, obciążają koszty podstawowej działalności operacyjnej. W księgach rachunkowych ujmuje się je na koncie przeznaczonym do (...)
str. 16
4.

Tworzenie i rozwiązywanie rezerw na nagrody jubileuszowe

Nagrody jubileuszowe nie stanowią wynagrodzenia za konkretną pracę wykonaną przez pracownika w bieżącym okresie. Są to długoterminowe świadczenia pracownicze zależne od stażu pracy. Prawo do (...)
str. 17
C.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Sprawdzenie zgodności zmiany stanu produktów w ciągu roku

Spółka z o.o. prowadząca działalność produkcyjną koszty działalności operacyjnej ewidencjonuje na kontach zespołu 4 i 5, a rachunek zysków i strat sporządza w wersji porównawczej. (...)
str. 20
1.

Zamknięty krąg kosztów i zmiana stanu produktów w jednostce stosującej pełny rachunek kosztów

Prawo bilansowe dopuszcza dwie metody ustalania wyniku finansowego, tj. porównawczą i kalkulacyjną. W porównawczym rachunku zysków i strat występuje problem zachowania równowagi w tzw. zamkniętym (...)
str. 20
2.

Przykład sprawdzenia zgodności zmiany stanu produktów w ciągu roku, bez zamykania kont

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w ciągu roku obrotowego konto 49 wykazuje tylko saldo Ma, które wyraża sumę kosztów według rodzajów przeniesioną na konta zespołu 5 (...)
str. 22
3.

Zmiana stanu produktów a ustalenie wysokości przychodów podatkowych

Prezentowana w rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym pozycja A.II. "Zmiana stanu produktów (zwiększenie - wartość dodatnia, zmniejszenie - wartość ujemna)", mimo że stanowi (...)
str. 25
V.

Przekazanie towarów na potrzeby własnej działalności produkcyjnej

Prowadzimy działalność handlową oraz w mniejszym zakresie działalność produkcyjną. Koszty ewidencjonujemy na kontach zespołu 4 i 5. Jak powinniśmy księgować przekazanie towaru handlowego z własnego (...)
str. 26
1.

Udokumentowanie przekazania towaru do produkcji

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości przez rzeczowe aktywa obrotowe rozumie się: materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, (...)
str. 27
2.

Przekazanie do produkcji towarów wycenianych w cenach zakupu

Rozchód towarów z magazynu odbywa się po takich samych cenach, po jakich towary ujmuje się na koncie 33 "Towary" w momencie ich zakupu. Jeśli ceny (...)
str. 27
3.

Przekazanie do produkcji towarów wycenianych w stałych cenach ewidencyjnych

Jeśli ewidencja towarów prowadzona jest w cenach różniących się od rzeczywistych cen ich zakupu lub nabycia, czyli w stałych cenach ewidencyjnych, to w momencie rozchodu (...)
str. 28
D.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Usługi doradztwa finansowego i technicznego, dotyczące pozyskania dotacji oraz budowy środka trwałego

Nasza spółka rozpoczyna nową inwestycję. Środki na to przedsięwzięcie zamierzamy pozyskać z dotacji unijnej. Obecnie zawarliśmy umowę na usługi doradztwa finansowego i technicznego, dotyczące tej (...)
str. 29
2.

Zakup lokalu użytkowego z udziałem w nieruchomości wspólnej

Spółka z o.o. nabyła lokal użytkowy w budynku mieszkalnym. Cena tego lokalu zawiera udział w nieruchomości wspólnej. Czy cała cena będzie stanowić wartość lokalu w (...)
str. 31
3.

Ujęcie telefonu zakupionego na raty jako niskocennego środka trwałego

Nasza spółka kupiła telefon komórkowy na raty, co udokumentowane zostało fakturą. Telefon będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. Płatność za fakturę rozłożono na 24 miesięczne raty. (...)
str. 33
4.

Zmiana stawek amortyzacyjnych w okresie użytkowania środka trwałego

Chcielibyśmy dokonać zmiany stawki amortyzacji w odniesieniu do środka trwałego, który jest w trakcie eksploatacji. Czy zmiana taka jest możliwa z mocą wsteczną od początku (...)
str. 35
E.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VI.

Ewidencja, wycena i sprzedaż materiałów odnoszonych w koszty w momencie nabycia

W ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości jednostka może stosować uproszczenia, pod warunkiem jednak, że nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie (...)
str. 36
1.

Uproszczona ewidencja zakupu materiałów

Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały określone w rozdziale 2 ustawy o rachunkowości. W myśl art. 10 ust. 1 tej ustawy, każda jednostka powinna posiadać dokumentację (...)
str. 36
2.

Ustalenie i wycena stanu materiałów niezużytych na koniec okresu sprawozdawczego

Stan materiałów niezużytych na koniec okresu sprawozdawczego ustala się na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej w drodze spisu z natury oraz odpowiednio wycenia. Sposób wyceny poddanych spisowi (...)
str. 38
3.

Ujęcie w księgach korekty kosztów o wartość stanu zapasów materiałów

W księgach rachunkowych korektę kosztów o wartość stanu zapasu materiałów ustaloną na koniec okresu sprawozdawczego, jako materiały jeszcze niezużyte, ujmuje się po stronie Wn konta (...)
str. 39
4.

Sprzedaż materiałów, których wartość odniesiono w koszty w momencie zakupu

Przychody ze sprzedaży materiałów księguje się na koncie 74-0 "Sprzedaż materiałów", a koszty związane z ich sprzedażą odnosi na konto 74-1 "Wartość sprzedanych materiałów". Jeśli (...)
str. 40
F.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Ustalenie wartości początkowej zabytku otrzymanego przez instytucję kultury w drodze darowizny

Instytucja kultury (muzeum) otrzymała w darowiźnie grunt wraz z budynkiem gospodarczym i zabytkowym młynem. Czy poniesione koszty notarialne zwiększają również o proporcjonalną część wartość zabytkowego (...)
str. 41
2.

Zakup eksponatów muzealnych z otrzymanej od organizatora dotacji celowej

Na temat prowadzenia ksiąg rachunkowych instytucji kultury w Serwisie Budżetowym Muzeum zawarło z organizatorem umowę na dotację celową w celu realizacji wystawy czasowej. Kosztorys umowy (...)
str. 42
3.

Klasyfikacja budżetowa opłaty pobieranej za wydanie duplikatu świadectwa szkolnego

Za wydanie duplikatu świadectwa szkolnego szkoła (samorządowa jednostka budżetowa) pobiera od uczniów opłatę. W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć taką opłatę? Świadectwa i legitymacje szkolne (...)
str. 43
G.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VII.

Kwalifikacja składnika aktywów nabytego z zamiarem wykorzystania w działalności przez okres krótszy niż rok według KSR nr 11

Składnik aktywów, który jednostka nabyła z zamiarem wykorzystywania na własne potrzeby przez okres krótszy niż rok, nie jest uznawany za środek trwały, mimo że fizycznie (...)
str. 44
1.

Określenie okresu ekonomicznej użyteczności środka trwałego

Przed zakwalifikowaniem składnika aktywów do środków trwałych należy określić jego okres ekonomicznej użyteczności. Jak wynika bowiem z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o (...)
str. 44
2.

Urządzenie stanowiące element linii produkcyjnej, nabyte z zamiarem wykorzystania na własne potrzeby jednostki

Zakupiliśmy urządzenie stanowiące element linii produkcyjnej, które zmierzamy wykorzystywać w działalności gospodarczej przez 11 miesięcy. Czy możemy takie urządzenie zakwalifikować do środków trwałych? Urządzenie stanowiące (...)
str. 45
3.

Samochód osobowy przeznaczony do jazd próbnych

Nasza spółka prowadzi sprzedaż samochodów osobowych. W maju 2024 r. kupiliśmy samochód, który będzie przeznaczony do jazd próbnych przez 10 miesięcy, a następnie zostanie sprzedany (...)
str. 47
H.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

W którym momencie ująć w księgach odszkodowanie wypłacone na podstawie ugody z byłym pracownikiem?

Spółka z o.o. zawarła z byłym pracownikiem ugodę sądową, na podstawie której ma wypłacić mu odszkodowanie. Strony ustaliły, iż wypłata nastąpi za trzy miesiące. W (...)
str. 48
2.

Jak ująć w księgach rachunkowych umorzenie udziałów własnych w drodze obniżenia kapitału zakładowego?

Spółka z o.o. kupiła od jednego ze wspólników udziały w celu ich umorzenia w drodze obniżenia kapitału zakładowego. Jak ująć w księgach tę operację? Udziały (...)
str. 49
3.

Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe spółki z o.o. po zmianie wspólnika?

W kwietniu 2024 r. nastąpiła zmiana wspólnika w spółce z o.o. Kto w takiej sytuacji zobowiązany jest do zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego sporządzonego za 2023 (...)
str. 50
4.

W jaki sposób należy podpisać sprawozdanie z działalności?

Jesteśmy spółką z o.o. Sporządziliśmy sprawozdanie z działalności. Czy możemy podpisać to sprawozdanie ręcznie, czy powinniśmy podpisać je elektronicznie? Podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego (...)
str. 51
IX.

Z listów Czytelników

1.

Problem rachunkowego rozliczania okresowych faktur rabatowych w jednostkach handlowych

Nasza spółka jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, tzw. estońskim CIT. Co kwartał otrzymujemy od kontrahenta faktury korygujące, dotyczące udzielenia rabatów cenowych od zrealizowanych u (...)
str. 51
2.

Przekształcenie spółki a obowiązek badania sprawozdania finansowego

Spółka cywilna w 2020 r. osiągnęła progi zobowiązujące do poddania badaniu przez biegłego rewidenta rocznego sprawozdania finansowego za 2021 r. W dniu 1 lutego 2022 (...)
str. 52
3.

Zasady ewidencji działalności społecznych agencji najmu

Jesteśmy spółką z o.o. ze 100% kapitałem miasta. Nasza spółka podpisała z gminą umowę o współpracy, na podstawie której gmina powierzyła spółce prowadzenie społecznej agencji (...)
str. 53
3.1.
Przedmiot działalności i formy prawne społecznych agencji najmu
Zasady działania społecznych agencji najmu (SAN) regulują przepisy rozdziału 3a ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz. U. z (...)
str. 53
3.2.
Rozbudowa zakładowego planu kont w celu wyodrębnienia działalności SAN
Z punktu widzenia przepisów o rachunkowości należy zauważyć, że ustawa o rachunkowości ma charakter podmiotowy, a jej postanowienia nie są zależne od rodzaju działalności prowadzonej (...)
str. 54
3.3.
Wyodrębnienie wyniku finansowego SAN w sprawozdaniu finansowym
W naszej ocenie wynik finansowy spółki z o.o. powinien zostać ustalony na ogólnych zasadach. Niemniej jednak mając na uwadze postanowienia art. 50 ust. 1 ustawy (...)
str. 55
4.

Koszty napraw tablic ekspozycyjnych służących do prezentacji próbek towarów

Ponosimy wydatki na drobne naprawy tablic ekspozycyjnych, na których prezentowane są próbki naszych towarów w sklepie klienta. Na jakim koncie powinniśmy księgować koszty tych napraw (...)
str. 56
5.

Wycena bilansowa środków pieniężnych na rachunku walutowym

Jednostka posiada konto walutowe. Na dzień bilansowy, którym w jednostce jest 31 lipca 2024 r., na rachunku walutowym figurują środki pieniężne pochodzące z wpłaty uzyskanej (...)
str. 57
6.

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS w przypadku wspólnej reprezentacji spółki

Zarząd naszej spółki z o.o. składa się z dwóch członków. Obaj członkowie zarządu są wspólnie uprawnieni do reprezentowania spółki. Składając roczne sprawozdanie finansowe do Repozytorium (...)
str. 58
7.

Amortyzacja nieruchomości inwestycyjnej wycenianej według zasad stosowanych dla środków trwałych

Spółka zakupiła nieruchomość, którą będzie wynajmować. Nie jest to podstawowa działalność spółki. Będzie to inwestycja długoterminowa. Czy taką nieruchomość można amortyzować? Jeśli tak to, na (...)
str. 59
8.

Zwrot pracownikowi za fakturę w euro opłaconą przez niego z prywatnego rachunku bankowego

Nasz pracownik wyjechał na zagraniczną konferencję. Przed wyjazdem, ze swojego konta bankowego w złotówkach, zapłacił równowartość opłaty zjazdowej wyrażonej w euro. Faktura została wystawiona na (...)
str. 60
9.

Moment wyksięgowania z ewidencji bilansowej przedawnionej należności

Posiadamy w księgach rachunkowych należności z tytułu sprzedaży towarów, których termin przedawnienia upłynie z ostatnim dniem 2024 r. W którym momencie należy je wyksięgować? Czy (...)
str. 62
10.

Zakup mieszkania na potrzeby spółki poprzedzony zaliczką

Jesteśmy spółką komandytową. Zamierzamy kupić mieszkanie, które będzie stanowiło nasz środek trwały. Zapłaciliśmy zaliczkę na poczet tego zakupu. Jak zaksięgować wpłaconą zaliczkę? Czy ująć ją (...)
str. 63
11.

Ujęcie przychodów ze sprzedaży usług w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym

Spółka wykonała w lipcu 2024 r. usługę na rzecz innej jednostki. Z przyczyn technicznych nie wystawiła jednak faktury sprzedaży usługi. Czy może ująć w księgach (...)
str. 65

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.