Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 5 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 5.12.2024 r., godz. 9:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.976 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 15 (615) z dnia 01.08.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Forma przekazania sprawozdania finansowego do rejestru fundacji rodzinnej - odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na pytanie naszego Wydawnictwa

Fundacja rodzinna zobowiązana jest sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości. W myśl art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe sporządza (...)
str. 4
2.

Konsekwencje niezłożenia rocznego sprawozdania finansowego do odpowiedniego organu

Sankcje za niezłożenie sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym Termin złożenia rocznego sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym został określony w art. 69 ust. 1 ustawy (...)
str. 5
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Wpłacone oraz otrzymane zaliczki na poczet dostaw i usług w ewidencji księgowej

Zaliczek otrzymanych na poczet dostawy towaru lub wykonania usługi nie księguje się po stronie przychodów, a wpłaconych nie ujmuje się po stronie kosztów działalności. Dopiero (...)
str. 8
1.

Podstawowe informacje o zaliczkach na poczet dostaw i usług

Przepisy ustawy o rachunkowości nie definiują pojęcia zaliczki. Z kolei na potrzeby stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami zaliczka została zdefiniowana jako (...)
str. 9
2.

Ujęcie otrzymanej zaliczki w księgach sprzedawcy zobowiązanego do wystawienia faktury zaliczkowej

Kwestię ujęcia otrzymanej zaliczki przez sprzedawcę, reguluje art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. W świetle tego przepisu, równowartość otrzymanych lub należnych od (...)
str. 10
3.

Zaliczka otrzymana na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Otrzymanie zaliczki od kontrahenta zagranicznego na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) nie jest w świetle obowiązujących przepisów o VAT dokumentowane fakturą. Z tego powodu wpływ (...)
str. 11
4.

Ewidencja wpłaty zaliczki oraz otrzymania faktury zaliczkowej

W przypadku dokonania przez jednostkę wpłaty zaliczki na rachunek bankowy sprzedawcy na poczet przyszłych dostaw lub usług, w pierwszej kolejności należy zaksięgować zapłatę zaliczki ujętą (...)
str. 12
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

II.

Rekompensata do cen energii dla przedsiębiorstw energetycznych

Spółka z o.o. świadczy usługi związane z dystrybucją i obrotem energią elektryczną na terenie kraju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółka otrzymuje zaliczki na poczet rekompensaty (...)
str. 15
1.

Podstawa prawna przyznawania rekompensat do cen energii elektrycznej

Zasady i tryb przyznawania i wypłacania rekompensat dla podmiotów uprawnionych z tytułu wprowadzenia ceny maksymalnej określa ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach (...)
str. 15
2.

Opodatkowanie VAT rekompensat otrzymywanych przez przedsiębiorstwo energetyczne

Na podstawie art. 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. (...)
str. 16
3.

Ujęcie otrzymywanych rekompensat w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa energetycznego

Ustawa o rachunkowości nie odnosi się wprost do rekompensat. Otrzymane rekompensaty (dopłaty do cen sprzedaży) spełniają definicję przychodów określoną w art. 3 ust. 1 pkt (...)
str. 16
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

III.

Prywatny samochód osobowy pracownika wykorzystywany w celach służbowych

Do wykonywania obowiązków służbowych pracownik za zgodą pracodawcy może wykorzystywać prywatny samochód osobowy. W takiej sytuacji pracodawca zobowiązany jest do zwrotu kosztów używania tego samochodu. (...)
str. 18
1.

Regulacje prawne dotyczące rozliczania kosztów używania prywatnego samochodu do jazd lokalnych

Jeśli pracownik wykorzystuje prywatny samochód w celach służbowych, to pracodawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów używania tego pojazdu. Sposób wyliczania oraz dokonywania zwrotu tych kosztów (...)
str. 18
2.

Ewidencja księgowa zwrotu kosztów w formie ryczałtu lub na podstawie kilometrówki za jazdy lokalne

Zwrot pracownikowi kosztów wykorzystywania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych w jazdach lokalnych rozliczany ryczałtem lub kilometrówką ujmuje się w księgach rachunkowych w ramach kosztów (...)
str. 20
3.

Rozliczenie kosztów podróży służbowej pracownika pobierającego ryczałt za jazdy lokalne

Zwrot kosztów używania przez pracownika pojazdu w celach służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika, określa rozporządzenie (...)
str. 23
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Moment zwiększenia wartości początkowej środka trwałego o nakłady poniesione na jego ulepszenie

W hali magazynowej, która jest naszym środkiem trwałym podlegającym amortyzacji, dostawiamy dodatkowe ścianki. Prace te traktujemy jak ulepszenie magazynu. Czy poniesione wydatki na materiały użyte (...)
str. 26
2.

Koszty pośrednika nieruchomości związane ze sprzedażą środka trwałego

Spółka posiadała w ewidencji środków trwałych nieruchomość, którą sprzedała przy udziale pośrednika. Czy koszt wynikający z faktury zakupu usługi pośrednictwa należy zakwalifikować do kosztów podstawowej, (...)
str. 27
3.

Rozliczanie kosztów ubezpieczenia środka trwałego będącego w trakcie budowy

Rozpoczęliśmy budowę środka trwałego. Wszystkie koszty dotyczące tej budowy gromadzimy na koncie 08 "Środki trwałe w budowie"? Czy koszt ubezpieczenia budowanego środka trwałego również możemy (...)
str. 28
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

IV.

Ewidencja i rozliczanie środków pieniężnych na rachunku walutowym w trakcie roku

Jednostki mogą gromadzić środki pieniężne wyrażone w walucie obcej na własnych walutowych rachunkach bankowych. Środki te pochodzą np. z zapłaty należności, zaciągnięcia kredytów lub pożyczek (...)
str. 28
1.

Zasady wyceny operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych na dzień ich przeprowadzenia

Ustawa o rachunkowości w art. 9 wskazuje, iż księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej. Oznacza to, że wszystkie operacje gospodarcze (...)
str. 29
2.

Różnice kursowe powstałe przy rozchodzie środków pieniężnych z rachunku walutowego

Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych powstają, w sytuacji gdy kurs waluty z dnia zapłaty (lub innej formy wypływu środków) różni się od kursu z (...)
str. 32
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

V.

Rezerwy na przyszłe zobowiązania w księgach jednostek i zakładów budżetowych

Czy jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe zobowiązane są do tworzenia rezerw na przyszłe zobowiązania? Jak księgować tworzenie, wykorzystanie i rozwiązywanie takich rezerw? Jednostki budżetowe (...)
str. 36
1.

Ogólne zasady tworzenia rezerw na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania

Jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości i ustawie z dnia 27 (...)
str. 36
2.

Przykład utworzenia oraz wykorzystania rezerwy na skutki toczącego się postępowania sądowego

Według pkt 3.10 KSR nr 6 rezerwy związane ze skutkami toczącego się postępowania sądowego tworzy się wówczas, gdy przeciwko jednostce wniesiono pozew, a prawdopodobieństwo wyroku (...)
str. 38
3.

Rezerwy na zobowiązania w związku z przeznaczeniem środków własnych zakładu budżetowego na inwestycje

Warto również podkreślić, iż w samorządowych zakładach budżetowych mogą wystąpić rezerwy na przyszłe zobowiązania w związku z przeznaczeniem środków własnych na sfinansowanie inwestycji, które były (...)
str. 40
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VI.

Ujęcie i wycena zobowiązań finansowych według MSR - część III - klasyfikacja do odpowiednich kategorii

Zobowiązania finansowe stanowią w świetle Międzynarodowych Standardów Rachunkowości bardzo szeroką grupę zobowiązań jednostki gospodarczej. Podstawowym standardem regulującym zasady ich wyceny jest MSSF 9 "Instrumenty finansowe". (...)
str. 41
1.

Podstawowe kategorie zobowiązań finansowych i wyłączenie z ogólnych zasad klasyfikacji

W momencie początkowego ujęcia jednostka zobligowana jest zaklasyfikować zobowiązanie finansowe do odpowiedniej kategorii. Klasyfikacja ta ma wpływ na wycenę początkową pozycji (wycenę na dzień początkowego (...)
str. 42
2.

Zasady klasyfikacji zobowiązań do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy

W związku z tym, że dla zobowiązań finansowych przewidziane są dwie podstawowe kategorie (tj. zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz zobowiązania (...)
str. 43
3.

Klasyfikacja zobowiązań do wyceny w zamortyzowanym koszcie

Do wyceny w zamortyzowanym koszcie kwalifikują się te zobowiązania finansowe, które nie zostały zaliczone do wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowych ani do specyficznych (...)
str. 47
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe spółki z o.o., gdy zarząd jest wieloosobowy?

W zarządzie spółki z o.o. jest prezes i dwóch członków zarządu. Kto powinien w takiej sytuacji podpisać sprawozdanie finansowe? Czy jeżeli spółka zastosuje uproszczenie dotyczące (...)
str. 48
2.

Czy spółka z o.o. ma obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe do ogłoszenia w MSiG?

Jesteśmy spółką z o.o. Sporządziliśmy roczne sprawozdanie finansowe i przesłaliśmy je do KRS. Sprawozdanie to zostało poddane obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Czy mamy również (...)
str. 49
3.

Na jakie koszty i straty spowodowane zaniechaniem działalności tworzy się rezerwę?

Spółka została postawiona w stan likwidacji i zamierza utworzyć rezerwę na koszty związane z tą likwidacją. Na jakie konkretnie koszty spółka może utworzyć taką rezerwę? (...)
str. 50
4.

Czy różnice kursowe w jednostce opodatkowanej estońskim CIT ustala się wyłącznie metodą bilansową?

Spółka z o.o. od stycznia 2024 r. przeszła na opodatkowanie estońskim CIT. W poprzednich latach rozliczała różnice kursowe zgodnie z metodą podatkową, tj. na podstawie (...)
str. 50
VIII.

Z listów Czytelników

1.

Dofinansowanie do kolonii i obozów letnich dzieci pracowników ze środków ZFŚS

Od stycznia 2024 r. zobowiązani jesteśmy do tworzenia ZFŚS. W ramach funduszu dofinansowujemy wyjazdy dzieci naszych pracowników na kolonie letnie i obozy. Jak przebiega ewidencja (...)
str. 51
2.

Odmienne metody przyjęte do wyceny rozchodu rzeczowych aktywów obrotowych

Nasza spółka posiada dwa magazyny, w których przechowuje towary i materiały. Wszystkie towary i materiały przyjmujemy do magazynów według cen rzeczywistych. Czy do rozchodu każdej (...)
str. 53
3.

Ewidencja zapłaty z firmowego rachunku bankowego za prywatne zakupy właściciela

Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, prowadzący księgi rachunkowe, zapłacił z firmowego rachunku bankowego za prywatne zakupy. Jak zaksięgować taką zapłatę oraz w której pozycji bilansu sporządzanego (...)
str. 54
4.

Prezentacja i rozliczenie wyniku finansowego spółki przekształcanej

Spółka cywilna, której sprawozdanie finansowe podlega corocznemu badaniu, przekształciła się w spółkę komandytową. Spółka cywilna do dnia przekształcenia wypracowała zysk, który uchwałą podjętą przed przekształceniem, (...)
str. 57
5.

Pokrycie straty bilansowej w firmie osoby fizycznej kapitałem własnym

Osoba fizyczna prowadząca księgi rachunkowe w 2023 r. poniosła stratę. Czy prawidłowe jest ujęcie tej straty po stronie Wn konta 80 "Kapitał właściciela", w korespondencji (...)
str. 59
6.

Sprzedaż klientom indywidualnym doładowań nabytych od operatorów sieci komórkowych

Jednostka prowadzi sieć sklepów detalicznych. Wartość sprzedanych towarów księguje w momencie zakupu bezpośrednio w ciężar konta 73-1. Ponadto jednostka prowadzi sprzedaż doładowań telefonów komórkowych (EJD). (...)
str. 60
7.

Przerób handlowy towarów wykonany przez firmę zewnętrzną

Prowadzimy działalność handlową. Czasami (zdarza się to kilka razy w roku na życzenie klienta) przekazujemy towar do dalszej obróbki firmie zewnętrznej. Po obróbce firma ta (...)
str. 61
7.1.
Udokumentowanie przerobu obcego towarów
Przekazanie towarów do przerobu oraz ponowne ich przyjęcie z przerobu może być dokumentowane dowodami magazynowymi przyjętymi przez jednostkę dla udokumentowania tych operacji. Mogą to być (...)
str. 61
7.2.
Ewidencja księgowa kosztów przerobu obcego
Koszty przerobu z reguły obciążają koszty działalności operacyjnej jednostki (tj. koszty handlowe). Mogą być również wliczane w cenę nabycia towarów. Sposób ewidencji kosztów przerobu jednostka (...)
str. 62
8.

Transakcje zakupu materiałów i towarów, uregulowane przez pracownika firmową kartą płatniczą

W naszej jednostce dotychczas pracownicy dokonujący zakupów firmowych (np. zakupów materiałów, towarów) płacili za te zakupy gotówką, która po przedstawieniu dowodu zakupu (faktury) była im (...)
str. 63
9.

Zapisy uszczelniające krąg kosztów, stosowane przy nadwyżce wyrobów gotowych

Jednostka produkcyjna sporządza porównawczy rachunek zysków i strat, a ewidencję kosztów prowadzi na kontach zespołu 4 i 5. Jakie zapisy uszczelniające zamknięty krąg kosztów należy (...)
str. 65

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.