Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 27 lipca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 r., godz. 14:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 43.495 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 14 (614) z dnia 20.07.2024
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nieuregulowane wierzytelności i zobowiązania - ulga na złe długi
Ulga na złe długi to możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania (albo zwiększenia straty) przez wierzyciela w razie nieuregulowania płatności przez dłużnika, a jednocześnie obowiązek doliczenia przez (...)
str. 4
1.1.
Uprawnienie wierzyciela
Zwróć uwagę! Wierzyciel ma prawo, a nie obowiązek stosować przepisy dotyczące złych długów. Wierzyciel korzysta z ulgi na złe długi na zasadach określonych w: art. (...)
str. 4
1.2.
Obowiązek dłużnika
Zwróć uwagę! Dłużnik musi odpowiednio zwiększyć podstawę opodatkowania/zmniejszyć stratę podatkową/zwiększyć dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki, jeśli zostaną spełnione warunki do dokonania takiej korekty. W ramach (...)
str. 7
1.3.
Ustawowe warunki korzystania z ulgi
Przepisy regulujące ulgę na złe długi w PIT i CIT stosuje się, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki: dłużnik na ostatni dzień miesiąca (...)
str. 9
1.4.
Praktyczne problemy
Transakcje podlegające przepisom o uldze na złe długi Przepisy o uldze na złe długi stosuje się wyłącznie do wierzytelności lub zobowiązań, odpowiednio o zapłatę lub (...)
str. 10
2.
Ujęcie w podatkowej księdze zasiłku chorobowego i składek ZUS - odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa
Zasiłki chorobowe wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji (...)
str. 12
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Limitowanie kosztów leasingu samochodu osobowego
Spółka z o.o. objęła w leasing operacyjny samochód osobowy o wartości znacznie przekraczającej 150.000 zł. Zgodnie z umową po 2 latach wykupi go za 50% (...)
str. 13
2.
Różnice kursowe z tytułu pożyczki zaciągniętej w walucie obcej
Spółka z o.o. zawarła umowę pożyczki z podmiotem zagranicznym. Zadłużenie jest wyrażone w euro niezależnie od mechanizmu otrzymania czy spłaty pożyczki. Pożyczka jest spłacana transzami. (...)
str. 14
2.1.
Ustalanie różnic kursowych
Jeśli pożyczka zaciągnięta jest w walucie obcej i spłacana w walucie obcej, mogą powstać podatkowe różnice kursowe kwalifikowane do kosztów bądź przychodów podatkowych. Stosownie do (...)
str. 14
2.2.
Waloryzacja pożyczki
W przypadku pożyczek waloryzowanych kursem waluty obcej nie występują podatkowe różnice kursowe w rozumieniu art. 15a updop. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia efekt jest podobny, (...)
str. 16
3.
Wartość wniesionego aportu wyższa niż wartość wydanych udziałów - skutki w CIT
Wspólnik wniósł aport do spółki z o.o. W zamian objął nowe udziały. Wartość wkładu jest wyższa niż wartość nominalna objętych udziałów. Powstała nadwyżka (agio) zostanie (...)
str. 18
4.
Opłata rejestracyjna w kosztach podatkowych
Spółka cywilna w marcu 2024 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Jest on wykorzystywany w firmie do celów mieszanych. Bilansowo jest (...)
str. 19
5.
Koszty dojazdów w podróży służbowej
Pracownik spółki będący w krajowej podróży służbowej korzystał z usług taxi. Przejazd obejmował odcinek z domu na lotnisko oraz jazdy po mieście w miejscu docelowym (...)
str. 20
6.
Zapewnienie noclegów kontrahentom
Przedsiębiorca (podatnik PIT) świadczący usługi budowlane na terenie całego kraju zawarł z kontrahentami umowy współpracy. W ramach tych umów zapewnia kontrahentom bezpłatne noclegi na terenie (...)
str. 21
7.
Data powstania przychodu wyznacza moment potrącenia kosztów bezpośrednich - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Koszty poniesione na zakup towarów, które zostały sprzedane na koniec miesiąca i w związku z tym powstał przychód podatkowy, należy potrącić w dacie powstania tego (...)
str. 22
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Zwrot kosztów używania przez pracownika prywatnego samochodu elektrycznego do celów służbowych w jazdach lokalnych
Firma zamierza wypłacać miesięczny ryczałt z tytułu zwrotu kosztów używania przez pracownika w celach służbowych jego prywatnego samochodu elektrycznego, do jazd lokalnych. Czy na potrzeby (...)
str. 24
1.1.
Przychód w rozumieniu ustawy o PIT
Organy podatkowe od lat konsekwentnie prezentują stanowisko, że zwrot przez pracodawcę kosztów używania przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych (dokonany zarówno (...)
str. 24
1.2.
Zasady zwrotu kosztów
Obecnie warunki ustalania oraz sposób dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy określa powołane rozporządzenie Ministra Infrastruktury. (...)
str. 26
2.
Opodatkowanie dofinansowania do wczasów pod gruszą
W lipcu 2024 r. ze środków ZFŚS wypłacimy pracownikowi dofinansowanie do wczasów pod gruszą, które będzie częściowo opodatkowane. Czy w sytuacji gdy pracownik otrzymuje minimalne (...)
str. 26
3.
Błędnie zastosowane koszty uzyskania przychodów przez płatnika a korekta informacji PIT-11
W 2023 r. pracodawca przez pomyłkę stosował pracownikowi podwyższone koszty uzyskania przychodów zamiast kosztów podstawowych. Czy w tej sytuacji powinien skorygować płacowe rozliczenia podatkowe za (...)
str. 29
4.
Podatek i składki ZUS od zapomogi dla pracownika - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[1493192] Pracodawca planuje przekazać pracownikowi ze środków obrotowych zapomogę w kwocie 13.000 zł w związku z przewlekłą chorobą. Czy zapomoga będzie zwolniona z PIT i (...)
str. 30
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Remont czy ulepszenie środka trwałego - kwalifikacja kosztów dla celów podatku dochodowego
Rozróżnienie pojęć "remont" i "ulepszenie" środka trwałego ma szczególne znaczenie pod względem kwalifikacji kosztów dla celów podatku dochodowego. Wydatki związane z pracami remontowymi przeprowadzanymi w (...)
str. 32
1.1.
Remont
Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji remontu. Przyjmuje się, że istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego wraz z wymianą zużytych składników technicznych (np. części (...)
str. 32
1.2.
Ulepszenie
Ulepszenie środka trwałego polega na dokonywaniu nakładów, które powodują wzrost jego wartości użytkowej. O ulepszeniu środka trwałego mówi się, gdy: został przebudowany, rozbudowany, poddany rekonstrukcji, (...)
str. 34
1.3.
Remont razem z ulepszeniem
Zdarza się, że dany środek trwały w jednym czasie jest remontowany i ulepszany. Wówczas, w opinii organów podatkowych, jeżeli przedsiębiorca zadba o takie rozliczenie wartości (...)
str. 35
2.
Czy opłata za bezumowne korzystanie z gruntu stanowi koszt wytworzenia środka trwałego?
Spółka (wodociągowa) prowadzi inwestycję dotyczącą położenia sieci wodociągowej na terenie innej gminy. Do czasu ustanowienia służebności ponosi opłaty za bezumowne korzystanie z gruntu. Czy te (...)
str. 35
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Kwartalny sposób opłacania ryczałtu ewidencjonowanego
Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zobowiązani są do obliczania tego ryczałtu we własnym zakresie i dokonywania jego wpłat, bez wezwania, na rachunek urzędu skarbowego. (...)
str. 37
1.1.
Osiąganie przychodów z najmu
Od 2023 r. przychody z najmu nieruchomości stanowiących majątek prywatny opodatkowuję ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy osiągając przychody z tego tytułu, mogę opłacać ryczałt kwartalnie? (...)
str. 37
1.2.
Prowadzenie działalności w formie spółki
Posiadam 50% udziałów w spółce cywilnej osób fizycznych. Z tego tytułu podlegam opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o PIT. W przyszłym roku zamierzam zmienić (...)
str. 38
1.3.
Uzyskiwanie przychodów z działalności i prywatnego najmu
Stosuję opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stosunku do przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz z prywatnego najmu. Czy analizując możliwość kwartalnego opłacania ryczałtu, (...)
str. 40
2.
Korekta kosztów uzyskania przychodów związana ze wstecznym przyznaniem emerytury
W 2023 r. podatnik wystąpił do ZUS z wnioskiem o wsteczne ustalenie emerytury (za okres od lipca 2021 r.). We wrześniu 2023 r. otrzymał decyzję (...)
str. 41
2.1.
Ujęcie składek na ubezpieczenia społeczne w kosztach i księdze
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497 ze zm.). (...)
str. 41
2.2.
Ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy po przyznaniu emerytury
Prawo do emerytury powszechnej dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, a więc (...)
str. 42
2.3.
Moment korekty kosztów
Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu, należy stwierdzić, że u podatnika skutek w postaci ustania obowiązku opłacania składki na ubezpieczenia społeczne wystąpił w (...)
str. 42
3.
Relacja z dyżuru telefonicznego
3.1.
Faktura otrzymana przed odbiorem towaru
Rozliczam podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Kiedy powinienem uwzględnić w kosztach podatkowych i wpisać do księgi koszt zakupu towaru, jeżeli na (...)
str. 43
3.2.
Amortyzacja samochodu u obdarowanego
Otrzymałem w darowiźnie samochód ciężarowy, który nie był środkiem trwałym amortyzowanym przez darczyńcę (ojca). Z uwagi na niezgłoszenie darowizny w określonym terminie musiałem zapłacić podatek (...)
str. 44
3.3.
Nieodpłatne rozporządzenie samochodem osobowym wykupionym z leasingu operacyjnego
Po upływie okresu leasingu operacyjnego podatnik wykupił samochód osobowy, a następnie przekazał go w darowiźnie. Jakie będą skutki podatkowe tych zdarzeń, w szczególności czy musi (...)
str. 44
3.4.
Spłata pożyczki studenckiej a koszty podatkowe
Zaciągnąłem pożyczkę na opłacenie studiów. Uzyskanie wykształcenia umożliwiło mi podjęcie działalności gospodarczej. Czy w związku z tym ponoszone obecnie wydatki tytułem spłaty pożyczki studenckiej mogą (...)
str. 45
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie dochodów cudzoziemca zatrudnionego na podstawie umowy o pracę
Zatrudniliśmy na umowę o pracę obywatela Indii, który nie ma w Polsce miejsca zamieszkania w rozumieniu ustawy o PIT. Pracownik będzie świadczył pracę w Polsce. (...)
str. 46
2.1.
Zasady opodatkowania opłaty za najem
Podmiot gospodarczy dokonujący najmu środka transportu od kontrahenta zagranicznego, zobligowany jest do spełnienia roli płatnika, która polega na potrąceniu podatku u źródła w kwocie stanowiącej (...)
str. 47
2.2.
Pytania i odpowiedzi
1) Podczas zagranicznej delegacji nasz pracownik wynajął auto na potrzeby służbowe. Faktura za tę usługę została wystawiona na naszą firmę. Natomiast pracownik zapłacił za nią (...)
str. 49
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Ulga dla powracających z zagranicy - aspekt rezydencji podatkowej
Przychody osiągane przez podatnika ze źródeł wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 152 updof (m.in. stosunku pracy i umowy zlecenia), w czterech kolejno po (...)
str. 52
1.1.
Ustawowe kryteria ustalenia miejsca zamieszkania
Określenia "miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" oraz "podleganie w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu" mają ustalone znaczenie na gruncie ustawy o PIT. Jak stanowi art. (...)
str. 52
1.2.
Stanowisko organów podatkowych
Do wspomnianych regulacji zawartych w ustawie o PIT oraz w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania sięgają organy podatkowe, analizując na potrzeby ustalenia prawa do skorzystania (...)
str. 53
2.
Ulga rehabilitacyjna - wydatki na sprzęt, urządzenia i narzędzia wspomagające osoby niepełnosprawne
Podatnicy opodatkowani przy zastosowaniu skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mogą odliczać wydatki z tytułu ulgi rehabilitacyjnej. Preferencja stanowi odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania. (...)
str. 55
2.1.
Kwalifikowanie wydatków jako podlegających odliczeniu
Katalog wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych ma charakter zamknięty. W myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 updof, (...)
str. 55
2.2.
Praktyka organów podatkowych
Aparaty słuchowe i okulary korekcyjne Organy podatkowe potwierdzają, że zakresem ulgi rehabilitacyjnej objęte są wydatki na zakup aparatu słuchowego oraz niezbędne do jego stosowania baterie. (...)
str. 56
3.
Świadczenie finansowane z ZFŚS u podatnika korzystającego z ulgi dla młodych
Z ZFŚS wypłacamy dofinansowanie do wczasów pod gruszą w kwocie 1.500 zł. Czy pracownicy do 26 roku życia, korzystający z ulgi dla młodych, powinni mieć (...)
str. 57
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Wysokość estońskiego CIT w przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.
Jednoosobowa działalność gospodarcza 1 września 2023 r. została przekształcona w spółkę z o.o. Z tym dniem spółka zgłosiła opodatkowanie według estońskiego CIT. Czy w 2023 (...)
str. 58
2.
Brak obowiązków informacyjnych przy wypłacie dywidendy gminie
Spółka z o.o., której jedynym udziałowcem jest gmina, wypłaci gminie dywidendę. Spółka nie pobierze CIT od dywidendy. Czy oznacza to, że w tym przypadku nie (...)
str. 60
3.
Objęcie udziałów w spółce w zamian za wkład o charakterze pieniężnym jest neutralne podatkowo - interpretacja organu podatkowego
Objęcie udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład pieniężny w istocie sprowadza się do nabycia udziałów (akcji) za określoną sumę pieniędzy. W rezultacie taka (...)
str. 61
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Podatnik rozpoczynający działalność a estoński CIT
Nowo powstała spółka z o.o. chce od początku swojej działalności opłacać ryczałt od dochodów spółek (tzw. estoński CIT). Czy do czasu złożenia stosownego zawiadomienia ma (...)
str. 63
2.
Termin zapłaty zaliczek kwartalnych
Spółka z o.o., której rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, wpłaca zaliczki kwartalne. Czy dni wolne od pracy uwzględnia się w terminie zapłaty zaliczki (...)
str. 63
3.
Wydatek na kurs poprawy pamięci i koncentracji
W ramach działalności gospodarczej prowadzę indywidualną praktykę lekarską. Czy poniesiony przeze mnie wydatek na kurs poprawy pamięci i koncentracji mogę uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów? (...)
str. 64
4.
Przerwa w prowadzeniu firmy przez kartowicza
W ramach działalności gospodarczej świadczę usługi kosmetyczne. Z działalności tej opłacam podatek w formie karty podatkowej. Na czas urlopu chciałabym skorzystać z przerwy w prowadzeniu (...)
str. 64
5.
Stawka podatku przy obliczaniu zaliczki na podatek od dochodów z działalności gospodarczej
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Dochód z tego tytułu niebawem przekroczy 120.000 zł, więc przy obliczaniu zaliczki na podatek będę zobowiązany stosować (...)
str. 65
X.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - SIERPIEŃ 2024 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.08.2024 r. (środa) - wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za lipiec 2024 r., - złożenie deklaracji o (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.