Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 9 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 9.12.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.031 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 21 (549) z dnia 10.11.2021

Poradnik VAT
nr 21 (549) z dnia 10.11.2021

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Opodatkowanie VAT wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe - interpretacja ogólna MF

Generalnie usługa najmu nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT. Niemniej jednak może ona korzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy (...)
str. 4
II.

Usługi napraw i konserwacji wyrobów medycznych opodatkowane 8% stawką VAT - projektowane zmiany

Zgodnie z zamieszczonym na stronie internetowej www.rcl.gov.pl projektem z dnia 20 września 2021 r. rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającym rozporządzenie w sprawie (...)
str. 6
III.

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur

Na dzień oddania do druku niniejszego numeru "Poradnika VAT" na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl znajduje się projekt z dnia 18 października 2021 r. (...)
str. 7
IV.

Planowane zmiany stawek akcyzy na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe i wyroby nowatorskie

W dniu 22 października 2021 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (nr druku 1673), który przewiduje wprowadzenie od 1 (...)
str. 7
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Rodzaje bonów na gruncie podatku VAT

W świetle ustawy o VAT bon to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie (...)
str. 8
2.

Zasady opodatkowania bonów SPV i MPV

Zasady opodatkowania bonów jednego przeznaczenia (SPV) zostały określone w art. 8a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, transfer bonu jednego przeznaczenia dokonany przez podatnika (...)
str. 9
3.

Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego

Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku bonów SPV i MPV został określony w art. 19a ustawy o VAT. Przykład Jan K. jako czynny podatnik VAT (...)
str. 11
4.

Przedpłacone karty magnetyczne w restauracjach

Jedna ze spółek (czynny podatnik VAT) prowadząca restauracje w biurowcach zwróciła się do Dyrektora KIS o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania kart magnetycznych, tzw. (...)
str. 11
1.

Pielęgnacja terenów zieleni a usługi zarządzania nieruchomością - określenie właściwej stawki VAT

Spółka świadczy usługi zarządzania nieruchomością. Wszystkie usługi, które spółka sprzedaje zleceniobiorcy (właścicielowi nieruchomości) są wykonywane przez podwykonawcę. Czy spółka wystawiając fakturę sprzedaży (w ramach refakturowania) (...)
str. 13
2.

Usługi zarządzania świadczone przez menadżera

Spółka zawarła z menadżerem prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą (czynnym podatnikiem VAT) umowę cywilnoprawną o świadczenie usług zarządzania. Z tytułu świadczonych usług menadżerowi przysługuje wynagrodzenie miesięczne (...)
str. 15
3.

Obowiązek stosowania oznaczeń w JPK_VAT w przypadku usług zarządzania stronami internetowymi

Firma informatyczna otrzymała zlecenie od osoby fizycznej będącej podatnikiem VAT na zarządzanie stronami internetowymi (hosting). W dniu 19 października 2021 r. wystawiła z tego tytułu (...)
str. 16
1.

Możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego przez spadkobierców

W wyniku nieszczęśliwego wypadku zmarł mój małżonek, który prowadził indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Był on również czynnym podatnikiem VAT. Nie ustanowił (...)
str. 17
2.

Brak kontynuacji działalności a obowiązek sporządzenia spisu z natury

Nabyłem prawo do spadku po zmarłej siostrze, która do dnia śmierci prowadziła indywidualną działalność gospodarczą. W konsekwencji przyjąłem w drodze spadku pojazd samochodowy. Nie zamierzam (...)
str. 19
VIII.

Opodatkowanie sprzedaży płodów rolnych przez rolników ryczałtowych

Dla podatników prowadzących działalność rolniczą ustawa o VAT przewiduje dwa systemy rozliczeń, tj. zasady ogólne i tzw. system ryczałtowy. Szczegółowe uregulowania dotyczące obowiązków formalnych związanych (...)
str. 20
1.

Faktura VAT RR podstawą rozliczenia transakcji zawieranych z rolnikiem ryczałtowym

W przypadku, gdy nabywcą jest czynny podatnik VAT, a sprzedawcą rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub wykonujący usługi rolnicze - sprzedaż powinna być dokumentowana (...)
str. 21
2.

Rozliczenie zryczałtowanego zwrotu podatku

» Rolnik ryczałtowy Zgodnie z art. 115 ust. 1 i 2 oraz art. 118 ustawy o VAT rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych lub wykonującemu (...)
str. 22
3.

Wsparcie dla rolników ryczałtowych - odpowiedź MF na interpelację poselską

Jak wynika z art. 117 ustawy o VAT rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne lub wykonujący usługi rolnicze jest zwolniony z (...)
str. 23
C.

KASY REJESTRUJĄCE

IX.

Problemy z umieszczeniem NIP nabywcy na paragonie

Na potrzeby prowadzonej działalności dokonujemy zakupów na kwotę do 450 zł, które dokumentowane są paragonami z NIP naszej firmy. Zdarza się, że na paragonie NIP (...)
str. 24
1.

Kolejność danych na paragonie fiskalnym

Elementy, które powinny zostać zamieszczone na paragonie fiskalnym emitowanym przy użyciu kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii określone zostały w § 25 ust. 1 (...)
str. 24
2.

Umieszczenie NIP nabywcy na paragonie

W świetle obowiązujących przepisów wystawienie dla nabywcy (podatnika podatku VAT) faktury z tytułu sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest uzależnione od zamieszczenia na paragonie (...)
str. 25
3.

Prawo do odliczenia VAT

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane (...)
str. 26
X.

Rozpoczęcie sprzedaży przy zastosowaniu kasy wirtualnej a ulga na jej zakup - wyjaśnienie organu podatkowego

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić (...)
str. 27
XI.

Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)

1.

Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy a rodzaj wykonywanych czynności

Czy świadcząc usługi wywozu nieczystości płynnych beczkowozem mogę korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży w kasie? Czy w przypadku gdy wykonuję przykładowo jeszcze inne czynności (...)
str. 30
2.

Termin wykonania przeglądu technicznego kasy fiskalnej

W prowadzonej działalności użytkujemy dwie kasy fiskalne. Dla jednej z nich przegląd techniczny powinien być wykonany w październiku 2021 r., a dla drugiej w grudniu (...)
str. 31
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

XII.

Czytelnicy pytają

1.

Zwiększenie podatku naliczonego od importu towarów wskutek decyzji organu celnego

Otrzymaliśmy decyzję organu celnego zwiększającą należności celne i podatek VAT z tytułu importu towarów. W rozliczeniu, za który okres dokonać korekty zwiększającej podatek naliczony? Korygowanie (...)
str. 33
2.

Usługa naprawy urządzeń wraz z częściami zamiennymi na zlecenie unijnego podatnika

Na zlecenie zagranicznej firmy wykonujemy usługi naprawy urządzeń poza granicami naszego kraju. Do wykonania tych usług zabieramy ze sobą niezbędne części zamienne. Zdarza się również, (...)
str. 34
3.

Nabycie towarów transportowanych z innego państwa członkowskiego od dostawcy spoza UE

Zamówiliśmy towar od brytyjskiej spółki, która wystawiła nam fakturę, na której podała swój numer podatkowy z przedrostkiem GB, twierdząc, że dokonała dostawy wewnątrzwspólnotowej na naszą (...)
str. 37
4.

Odpłatne udostępnienie elektronicznej publikacji przez zagraniczną firmę

Otrzymaliśmy fakturę dokumentującą zakup elektronicznego raportu z badań rynkowych od firmy z Indii. Raport jest publikacją dostępną dla każdego i nie był przygotowywany pod indywidualne (...)
str. 39
E.

PORADY I KOMENTARZE

1.

Związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem (...)
str. 41
2.

Dokumenty uprawniające do odliczenia VAT

Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym nabycie towaru/usługi. Kwotę podatku naliczonego - stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT - stanowi suma (...)
str. 41
3.

Podmiotowe i przedmiotowe ograniczenia w odliczaniu VAT

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT czynni. Zatem czy przysługuje prawo (...)
str. 43
4.

Terminy odliczania VAT naliczonego

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje - co do zasady - w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do (...)
str. 44
5.

Podstawowe zasady odliczania VAT naliczonego z tytułu zakupu towarów/usług od kontrahenta krajowego - checklista

W pierwszej kolejność ustal czy zakup: ma związek z czynnościami wyłącznie opodatkowanymi podatkiem VAT (związek bezpośredni lub pośredni), służy czynnościom zwolnionym z VAT, służy działalności (...)
str. 45
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Usługi turystyczne - szczególna zasada opodatkowania

Szczególną procedurę przy świadczeniu usług turystyki opodatkowanych w systemie marży reguluje art. 119 ustawy o VAT. Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży (...)
str. 46
2.

Ustalenie powstania obowiązku podatkowego

W przepisach dotyczących VAT nie zawarto szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług turystyki. Oznacza to konieczność stosowania w tym zakresie ogólnych zasad (...)
str. 47
3.

Określenie stawki VAT

Dla świadczenia usług turystycznych, co do zasady, stawką właściwą jest stawka podstawowa - 23%. Natomiast w przypadku, gdy podatnik część świadczeń w ramach usługi turystyki (...)
str. 48
4.

Odliczanie podatku naliczonego

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności (...)
str. 48
5.

Dokumentowanie usług turystycznych

Podatnik świadczący usługi turystyczne zobowiązany jest wystawić fakturę na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz (...)
str. 49
6.

Wykazywanie usług w JPK_VAT z deklaracją

Z przepisów rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją wynika m.in., że ewidencja w zakresie podatku należnego zawiera oznaczenia dotyczące wystąpienia specjalnych danych procedur wymienionych w (...)
str. 49
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XV.

Wniosek o uzgodnienie interpretacji z zakresu VAT w sprawach o charakterze transgranicznym

Pilotażowy projekt VAT UE CBR został zainicjowany w ramach grupy EU VAT Forum i jest obecnie realizowany przez 18 państw członkowskich Unii Europejskiej (Polskę, Belgię, (...)
str. 52
1.

Wstępny wniosek CBR-1

Wstępny wniosek powinien być sformułowany w języku polskim i choć nie jest to obligatoryjne - Ministerstwo Finansów rekomenduje złożenie go na formularzu CBR-1. Po złożeniu (...)
str. 52
2.

Wniosek CBR

Wniosek CBR należy kierować, podobnie jak wstępny wniosek, na adres mailowy: CBR.poland@gov.pl, na formularzu CBR-2, rekomendowanym przez Ministerstwo Finansów. Należy podkreślić, że wniosek CBR powinien (...)
str. 53
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVI.

Status podmiotów zużywających wyroby węglowe i wyroby gazowe na cele opałowe

Czy Zakład Energetyki Cieplnej jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji miału i gazu ziemnego zużywanego do produkcji energii cieplnej? Czy jest z tego tytułu odbiorcą finalnym (...)
str. 57
1.

Kiedy finalny nabywca węglowy lub gazowy staje się podatnikiem akcyzy?

Podatnikiem akcyzy w myśl art. 13 ust. 1 ustawy, jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu (...)
str. 58
2.

Brak obowiązku prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych

Regulacje w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji dla wyrobów węglowych i wyrobów gazowych zostały zawarte w art. 138i i 138j ustawy. Zgodnie z art. 138i ust. (...)
str. 59
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Nabycie usługi kateringowej związanej ze spotkaniem integracyjnym pracowników

W firmie zorganizowano spotkanie integracyjne dla pracowników. W tym celu nabyliśmy posiłki w formie kateringu. Czy z faktury dokumentującej zakup usług kateringowych możemy odliczyć VAT (...)
str. 60
2.

Właściwe oznaczenie nabywcy na fakturze sprzedaży

Podpisaliśmy umowę na sprzedaż towaru z kontrahentem (czynnym podatnikiem VAT) prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. W umowie nabywca podał nową/inną nazwę swojej firmy, która (po naszej (...)
str. 61
3.

Transport piasku na plac budowy a obowiązek stosowania kodu GTU_13

Czy faktury dotyczące świadczenia usług transportowych w zakresie transportu piasku na plac budowy oraz wywozu ziemi powinny być oznaczone w JPK_VAT kodem GTU_13? W myśl (...)
str. 63
4.

Pomyłkowe podwójne udokumentowanie transakcji - jak skorygować VAT?

Firma wystawiła w wyniku pomyłki dwie faktury do tej samej transakcji krajowej. Data wystawienia pierwszej faktury (prawidłowej) to czerwiec 2021 r., a drugiej (błędnej) lipiec (...)
str. 65
5.

Termin rozliczenia korekty z tytułu przyznanego bonusu pieniężnego za osiągnięcie wymaganego poziomu obrotów

W umowie zawarto zapis, że sprzedawca udziela kupującemu bonusu za osiągnięcie wymaganego poziomu obrotów w każdym kwartale. Faktura korygująca wystawiana jest na początku miesiąca następującego (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XVII.

Kronika legislacyjna

W Dzienniku Ustaw z dnia 22 października 2021 r., pod poz. 1917 opublikowano ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o podatku (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.