Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 5 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 5.12.2024 r., godz. 9:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.976 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 19 (619) z dnia 01.10.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Terminy obowiązkowego prowadzenia ksiąg w formie elektronicznej i ich przesyłania do organów podatkowych

Jak wynika z obowiązującego art. 193a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), jeżeli (...)
str. 4
2.

Formaty pól (danych) ksiąg rachunkowych stosowanych w plikach JPK

Ogólnie przyjętym formatem stosowanym dla plików JPK_KR_PD (Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy) oraz JPK_ST_KR (Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe) jest format XML. Przypominamy, (...)
str. 7
3.

Struktura jednolitego pliku kontrolnego JPK_KR_PD

Jednolity plik kontrolny JPK_KR_PD składa się z siedmiu węzłów, tj.: 1) Naglowek - zawiera pola dotyczące pliku JPK_KR_PD (m.in. cel złożenia pliku, okres, którego dotyczy, (...)
str. 8
4.

Struktura jednolitego pliku kontrolnego JPK_ST_KR

Jednolity plik kontrolny JPK_ST_KR składa się z trzech węzłów, tj.: 1) Naglowek - zawiera pola dotyczące pliku JPK_ST_KR (m.in. cel złożenia pliku, okres, którego dotyczy, (...)
str. 13
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

II.

Prezentacja lokat terminowych i odsetek od tych lokat w sprawozdaniu finansowym

Nasza spółka sporządza sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. W aktywach bilansu w pozycji dotyczącej innych środków pieniężnych wykazujemy lokaty do (...)
str. 16
1.

Prezentacja w bilansie lokat bankowych oraz naliczonych od nich odsetek

Lokaty w świetle prawa bilansowego stanowią aktywa finansowe zaliczane do inwestycji. W zależności od terminu ich wymagalności wykazuje się je w bilansie w aktywach trwałych (...)
str. 16
2.

Lokaty zakładane na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w rachunku przepływów pieniężnych

Według ustawy o rachunkowości, do sporządzania rachunku przepływów pieniężnych są zobowiązane jednostki określone w art. 64 ust. 1 tej ustawy, których roczne sprawozdanie finansowe podlega (...)
str. 17
3.

Niewymagalne odsetki naliczone we własnym zakresie na dzień bilansowy od lokat krótkoterminowych

Ustalone na dzień bilansowy odsetki od lokat, które nie są jeszcze wymagalne na ten dzień (nie zostały dopisane jeszcze do salda rachunku bankowego) nie powodują (...)
str. 18
III.

Wydanie pracownikom bonów różnego przeznaczenia i ich rozliczenie

Spółka z o.o. prowadząca działalność wielobranżową wydaje swoim pracownikom bony jako wyraz uznania dla wykonywanej przez nich pracy. Emitentem bonów (różnego przeznaczenia) jest spółka. Od (...)
str. 20
1.

Bony na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług

Zgodnie z art. 2 pkt 41 ustawy o VAT, przez bon rozumie się instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części (...)
str. 20
2.

Nieodpłatne wydanie bonów i ich realizacja w ujęciu bilansowym

Ustawa o rachunkowości nie reguluje w sposób szczególny kwestii ewidencji rozchodu emitowanych przez jednostkę bonów, uprawniających do nabycia dowolnych towarów lub usług tej jednostki. W (...)
str. 22
3.

Utworzenie rezerwy na kwotę wydanych bonów

Należy zauważyć, że wydając bony spółka zobowiązuje się do bezwarunkowego wydania okazicielowi bonów towarów o określonej wartości w przyszłości. W związku z tym, jeśli wartość (...)
str. 23
4.

Opodatkowanie i oskładkowanie bonów przekazanych pracownikom

Dla Prenumeratorów GOFIN f Ujednolicone przepisy prawne dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl » W sytuacji opisanej w pytaniu otrzymane przez pracowników bony towarowe stanowią przychód ze (...)
str. 24
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

IV.

Koszty prób i testów przeprowadzanych przed oddaniem środka trwałego do użytkowania

Spółka z o.o. zakupiła linię produkcyjną. Przed oddaniem do użytkowania spółka dokonała rozruchu technologicznego celem sprawdzenia działania środka trwałego. Jak rozliczyć bilansowo i podatkowo koszty (...)
str. 25
1.

Koszty i przychody podatkowe związane z rozruchem technologicznym

Koszty rozruchu technologicznego przeprowadzonego przed dniem przekazania środka trwałego do używania , w tym koszt wytworzenia powstałych produktów, zwiększają koszt wytworzenia takiego środka trwałego. Oznacza (...)
str. 25
2.

Wpływ rozruchu technologicznego na wartość początkową środka trwałego w świetle przepisów bilansowych

Koszty rozruchu technologicznego, podczas którego powstają wyroby gotowe, odnosi się w księgach rachunkowych na zwiększenie wartości początkowej środka trwałego. Z kolei wartość powstałych w ramach (...)
str. 27
V.

Zakup odzieży dla pracowników, opatrzonej logo firmy, w ujęciu podatkowym i bilansowym

Jednostka zakupiła T-shirty dla swoich pracowników z logo własnej firmy. Pracownicy będą pracować w nich w miejscach widocznych dla klientów. Do jakich kosztów bilansowych zakwalifikować (...)
str. 30
1.

Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na zakup odzieży służbowej z logo firmy

W świetle prawa podatkowego, wydatki na zakup odzieży służbowej dla pracowników opatrzonej logo firmy umieszczonym w widocznym miejscu, traktuje się jak koszty reklamy, które mogą (...)
str. 30
2.

Ujęcie w księgach wydatków na zakup odzieży z logo firmy w zależności od postanowień polityki rachunkowości

Wydatki poniesione na zakup T-shirtów z logo firmy należy zakwalifikować do kosztów podstawowej działalności operacyjnej jednostki jako koszty reklamy. W księgach rachunkowych koszty reklamy ujmuje (...)
str. 32
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

VI.

Koszty remontów środków trwałych w ewidencji księgowej

Z punktu widzenia rachunkowości, co do zasady, koszty remontów odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki w momencie ich poniesienia, ujmując je na odpowiednich (...)
str. 33
1.

Wymiana części środka trwałego w ramach remontu

Wymiana części środka trwałego może być uznana za remont lub za ulepszenie. Koszty remontu ujmuje się w ciężar kosztów bieżącego okresu, w którym zostały poniesione, (...)
str. 33
2.

Nakłady poniesione na naprawę środka trwałego uszkodzonego w wyniku zdarzenia losowego

Zdarzenia losowe to zdarzenia incydentalne, które występują nagle i niezależnie od woli jednostki. Są one związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki i na podstawie art. (...)
str. 35
3.

Koszty remontu środka trwałego podlegające rozliczeniu w czasie

Ustawa o rachunkowości nie definiuje pojęcia remontu oraz nie wskazuje jak rozliczać w księgach rachunkowych koszty remontu. Kwestie te szerzej objaśnia KSR nr 11 "Środki (...)
str. 37
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Dodatkowe badanie techniczne pojazdu ciężarowego a wartość początkowa środka trwałego

Nasza spółka zakupiła nowy samochód van (samochód ciężarowy) do 3,5 ton. Samochód podlegał dodatkowemu badaniu technicznemu dla celów VAT. Oddano go do użytkowania w dacie (...)
str. 38
2.

Zaklasyfikowanie tunelu foliowego do właściwej grupy i rodzaju KŚT

Na potrzeby prowadzonej działalności zakupiliśmy kompletny tunel foliowy o wartości netto wynoszącej 10.570 zł, nieprzymocowany na stałe do podłoża i niewymagający pozwolenia na budowę. Do (...)
str. 40
3.

Nabycie prawa ochronnego do znaku towarowego na okres dłuższy niż rok

Spółka na potrzeby prowadzonej działalności (handel) zakupiła znak towarowy, na który zostało udzielone prawo ochronne. Znak towarowy będzie używany przez spółkę przez okres dłuży niż (...)
str. 41
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VII.

Zastosowanie w praktyce zapisu technicznego

Mimo że pojęcia zapisu technicznego nie znajdziemy w prawie bilansowym, to w praktyce zapis techniczny jest powszechnie stosowany. Polega on na zaksięgowaniu na tym samym (...)
str. 43
1.

Korygowanie błędnych zapisów w księgach rachunkowych z wykorzystaniem zapisu technicznego

Zapis techniczny w praktyce jest stosowany w celu zachowania tzw. "czystości obrotów" na kontach księgowych. Najczęściej ma zastosowanie do kont wynikowych, czyli kont zespołu 4, (...)
str. 43
2.

Zastosowanie zapisu technicznego do korekty kosztów

Zapisu technicznego dokonuje się po obu stronach tego samego konta w tej samej kwocie z tym samym znakiem. Praktyczne zastosowanie zapisu technicznego w przypadku zapisu (...)
str. 44
3.

Zastosowanie zapisu technicznego do korekty przychodów

Poniżej przedstawiamy praktyczne zastosowanie zapisu technicznego do korekty obrotów konta przychodów ze sprzedaży usług. Przykład I. Założenia: Spółka z o.o. "Alfa", rozliczając saldo konta 84 (...)
str. 45
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Dochody z tytułu opłat pobieranych za pobyt w izbie wytrzeźwień

Jesteśmy jednostką budżetową (izbą wytrzeźwień). Na jakim koncie powinniśmy ewidencjonować dochody z tytułu opłat pobieranych za pobyt w izbie wytrzeźwień - na koncie 700, czy (...)
str. 46
2.

Wypłata z rachunku depozytowego środków pieniężnych, będących własnością mieszkańców DPS

Na rachunku depozytowym domu pomocy społecznej (samorządowej jednostki budżetowej) przechowywane są środki pieniężne mieszkańców. Dla każdego mieszkańca prowadzone jest odrębne subkonto. Jeden z mieszkańców złożył (...)
str. 47
3.

Ujęcie w księgach SP ZOZ monet kolekcjonerskich otrzymanych w spadku

Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej otrzymał w spadku złote monety kolekcjonerskie o wartości około 50.000 zł. Jak zaksięgować taką darowiznę, jeśli jeszcze w tym roku (...)
str. 48
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VIII.

Transakcja objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za aport

Spółka z o.o. "X" posiada udziały w innej spółce z o.o. "B". Obecnie spółka "A" zbyła całość posiadanych udziałów w spółce "B" na rzecz spółki (...)
str. 49
1.

Rozliczenie transakcji objęcia udziałów w zamian za aport jak sprzedaży składników majątku

W jednostce, która wnosi wkład do spółki z o.o., w miejsce wniesionych składników wstępują udziały jako aktywa finansowe, o których mowa w art. 3 ust. (...)
str. 50
2.

Objęcie udziałów w zamian za aport jako przykład transakcji zamiany składnika aktywów niepieniężnych

Z art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości wynika, że w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować Krajowe Standardy Rachunkowości (...)
str. 52
IX.

Kwalifikacja długoterminowych umów najmu samochodów osobowych według KSR nr 5

Spółka z o.o. zawarła na okres trzech lat umowy najmu samochodów osobowych z wysoką kwotą wykupu. Nie planuje jednak wykupić tych samochodów. Umowy te dla (...)
str. 54
1.

Umowy najmu zawarte na czas określony rozliczane jak leasing dla celów bilansowych

Ustawa o rachunkowości nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy funkcjonującymi w praktyce gospodarczej umowami najmu, dzierżawy oraz leasingu operacyjnego i finansowego. Sposób kwalifikowania umów leasingu dla celów (...)
str. 55
2.

Ustalenie wartości początkowej przedmiotu umowy leasingu finansowego

KSR nr 5 w pkt 7.2 odnosi się do sposobu ustalania wartości początkowej przedmiotu umowy leasingu finansowego. Na wartość początkową przedmiotu umowy leasingu finansowego składa (...)
str. 56
3.

Podział opłaty na część kapitałową i odsetkową

Jeżeli leasing jest podatkowo leasingiem operacyjnym a księgowo leasingiem finansowym, to zazwyczaj finansujący, ze względu na przepisy o podatku dochodowym i o VAT, fakturuje opłatę (...)
str. 56
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

X.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Czy spółka w trakcie likwidacji powinna sporządzić i zatwierdzić sprawozdanie finansowe?

Spółka z o.o. od kwietnia 2023 r. jest w likwidacji. Na dzień poprzedzający postawienie spółki w stan likwidacji (tj. 31 marca 2023 r.) zostało sporządzone (...)
str. 57
2.

Jak zaksięgować niesłusznie pobraną przez bank opłatę do czasu wyjaśnienia reklamacji?

Z naszego rachunku bieżącego bank niesłusznie pobrał opłatę za wydanie karty bankowej. Złożyliśmy reklamację. Jak można zaksięgować taką opłatę do czasu wyjaśnienia sprawy? Do czasu (...)
str. 58
3.

Pod jaką datą należy ująć w księgach utworzenie kapitału zapasowego z zysku spółki z o.o.?

Sprawozdanie finansowe za 2023 r. naszej spółki z o.o. zostało zatwierdzone w terminie. Wspólnicy podjęli uchwałę o przekazaniu zysku na utworzenie kapitału zapasowego. W którym (...)
str. 59
XI.

Z listów Czytelników

1.

Możliwość skorzystania z uproszczenia przy kwalifikacji umów leasingu pomimo braku statusu jednostki małej

Spółka z o.o. spełnia definicję jednostki małej, określoną w ustawie o rachunkowości, jednak nie korzysta z uproszczenia i sprawozdania finansowe sporządza zgodnie z załącznikiem nr (...)
str. 59
2.

Koszty związane bezpośrednio z zakupem towarów ewidencjonowanych w cenach nabycia

Jednostka zajmuje się handlem samochodami ciężarowymi. Zakupione pojazdy ewidencjonuje w cenach nabycia. Czy koszty przeglądów technicznych pojazdów, koszty tłumaczeń dowodów rejestracyjnych pojazdów zagranicznych oraz koszty (...)
str. 60
3.

Pożyczka dla pracownika na cele mieszkaniowe, udzielona ze środków ZFŚS

Zamierzamy udzielić naszemu pracownikowi pożyczki na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W jaki sposób powinniśmy ująć w księgach rachunkowych udzielenie i spłatę takiej (...)
str. 61
4.

Zabezpieczenie roszczeń wniesione w formie depozytu w księgach rachunkowych firmy zajmującej się odpadami

Spółka zajmuje się odpadami. W związku z tym wniosła w formie depozytu zabezpieczenie roszczeń na pokrycie kosztów wykonania zastępczego. Jak ująć taką operację w księgach (...)
str. 63
5.

Opłaty ponoszone przez firmę farmaceutyczną w ramach umowy dzielenia ryzyka

Spółka zajmująca się dystrybucją leków ponosi opłaty w ramach instrumentów dzielenia ryzyka na podstawie not wystawianych przez NFZ. Kwota jest wyliczana jako stały mnożnik z (...)
str. 64
5.1.
Instrumenty dzielenia ryzyka w umowach o refundacji leków
Instrumenty dzielenia ryzyka to złożone zagadnienie normowane m.in. w przepisach ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (...)
str. 65
5.2.
Prawo do obniżenia podstawy opodatkowania oraz VAT należnego o kwotę wynikającą z noty otrzymanej od NFZ
Niezależnie od tego, czy zastosowanie będzie miał instrument dzielenia ryzyka w postaci porozumienia rabatowego, czy w postaci porozumienia polegającego na zwrocie refundacji, jego zastosowanie skutkuje (...)
str. 65
5.3.
Ujęcie w księgach opłat dotyczących dzielenia ryzyka na podstawie not wystawianych przez NFZ
W przypadku wskazanej w pytaniu umowy (tzw. payback) producent (wprowadzający lek) zobowiązuje się do zwrotu pewnych kwot po przekroczeniu przez płatnika określonego budżetu wydatków. W (...)
str. 66
6.

Środki pieniężne zablokowane przez bank jako zabezpieczenie z tytułu udzielonej gwarancji

We wrześniu 2024 r. zawarliśmy z bankiem umowę o gwarancję bankową. W ramach tej umowy bank dokonał blokady naszych środków pieniężnych na rachunku w wysokości (...)
str. 67
7.

Moment zaliczenia do kosztów bilansowych wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło

Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą i zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych 20 września 2024 r. zawarł z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowę o dzieło (...)
str. 68
8.

Skutki bilansowe zbycia wierzytelności własnej powstałej z tytułu sprzedaży towarów

Klient zalega nam z płatnością za nabyte towary. Chcemy sprzedać ten dług. Jak powinniśmy ująć tę transakcję w księgach rachunkowych? Dla celów bilansowych sprzedaż wierzytelności (...)
str. 69
9.

Przekazane przez kontrahenta materiały, które zostaną wykorzystane do wykonania usługi

Przyjęliśmy od kontrahenta materiały, z których wykonamy na jego rzecz usługę. Następnie za wykonaną usługę wystawimy fakturę. Czy przyjęte od kontrahenta materiały należy wprowadzić do (...)
str. 70

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.