Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 26 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 r., godz. 9:48 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.026 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 14 (614) z dnia 20.07.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów w jednostce

Przepisy ustawy o rachunkowości nie regulują zasad funkcjonowania elektronicznego obiegu dokumentów. Sposób wdrażania tego systemu oraz szczegółowe procedury jednostka ustala samodzielnie, uwzględniając specyfikę procesów gospodarczych, (...)
str. 4
1.

Etapy wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów

Chciałabym w firmie wprowadzić elektroniczny obieg dokumentów. Na co muszę zwrócić uwagę? Elektroniczny obieg dokumentów to sposób zarządzania dokumentami w jednostce za pomocą specjalnego oprogramowania. (...)
str. 4
2.

Rodzaje dokumentów, które można włączyć do obiegu elektronicznego

Czy istnieją specyficzne rodzaje dokumentów, które nadają się szczególnie dobrze do elektronicznego obiegu, a które mogą być bardziej problematyczne? Do elektronicznego obiegu dokumentów nadają się (...)
str. 5
3.

Najważniejsze czynności do wykonania przed wdrożeniem systemu

Jakie są najważniejsze kroki do podjęcia podczas implementacji elektronicznego obiegu dokumentów? Przed wdrożeniem elektronicznego obiegu dokumentów należy przeanalizować, jak dotychczas funkcjonował w jednostce tradycyjny obieg (...)
str. 6
4.

Dokument wprowadzający elektroniczny obieg dokumentów w jednostce

Jakie instrukcje i zarządzenia należy sporządzić, aby wprowadzić elektroniczny obieg dokumentów? Przepisy prawa bilansowego generalnie nie wskazują jakie zarządzenia czy instrukcje należy sporządzić przy wprowadzaniu (...)
str. 6
5.

Zasady przechowywania dokumentów księgowych

Czy wszystkie dokumenty mogę przechowywać na dysku? Czy niektóre dokumenty wymagają tylko i wyłącznie formy papierowej? W art. 20 ust. 5 ustawy o rachunkowości wskazano, (...)
str. 7
1.

Zatwierdzenie i złożenie do KRS sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Sporządziliśmy roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o. i przedstawiliśmy wspólnikom do zatwierdzenia. Czy uchwały zatwierdzające sprawozdanie muszą zostać podpisane przez wspólników elektronicznie, czy mogą zostać (...)
str. 9
2.

Obowiązki sprawozdawcze fundacji nieprowadzącej działalności

Jesteśmy fundacją nieprowadzącą działalności gospodarczej zarejestrowaną w KRS. Jakie obowiązki związane z rocznym sprawozdaniem finansowym spoczywają na fundacji? Czy sprawozdanie to powinno być wysłane do (...)
str. 11
3.

Sprawozdanie finansowe sporządzane przez koło łowieckie i obowiązek jego złożenia do KAS

Jesteśmy kołem łowieckim. Według jakiego załącznika do ustawy o rachunkowości powinniśmy sporządzić roczne sprawozdanie finansowe? Czy może to być załącznik nr 6? Do jakiego organu (...)
str. 13
B.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

III.

Prezenty przekazywane kontrahentom, pracownikom i zleceniobiorcom

Nasza spółka z o.o. kupuje w sklepach internetowych prezenty okolicznościowe dla kontrahentów, pracowników i zleceniobiorców. W związku z tymi zakupami ponosimy koszty dostawy prezentów do (...)
str. 15
1.

Zakup prezentów i ich nieodpłatne przekazanie kontrahentom w ramach reklamy i reprezentacji

Zakup prezentów okolicznościowych w sklepie internetowym oraz poniesione koszty ich dostawy można potraktować jako jedno kompleksowe świadczenie wykonywane na rzecz jednostki i uznać w całości (...)
str. 15
2.

Koszty dostawy prezentów obdarowanym

Koszty dostawy prezentów klientom w ramach akcji reklamowych, czy w celach reprezentacji obciążają w księgach rachunkowych koszty podstawowej działalności operacyjnej, czyli ujmuje się je na (...)
str. 17
3.

Wydatki na prezenty dla pracowników i zleceniobiorców

Pracodawcy (zleceniodawcy) decydują się niekiedy na obdarowanie pracownika (zleceniobiorcę) upominkiem z okazji np. ślubu, narodzin dziecka, czy jubileuszu firmy. Wydatki na takie prezenty okolicznościowe zalicza (...)
str. 18
C.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Rozliczanie przychodów przyszłych okresów w celu prawidłowego ustalenia wyniku

Do rozliczeń międzyokresowych przychodów zalicza się wartość aktywów już otrzymanych, które dopiero w przyszłych okresach sprawozdawczych staną się przychodem bilansowym. Konieczność ich dokonywania związana jest (...)
str. 20
1.

Zasady dokonywania rozliczeń międzyokresowych przychodów

Definicję rozliczeń międzyokresowych przychodów zawiera art. 41 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego, że do rozliczeń międzyokresowych przychodów, dokonywanych z zachowaniem (...)
str. 21
2.

Środek trwały otrzymany w formie darowizny

Umowa darowizny została uregulowała w Kodeksie cywilnym (K.c.). Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Oświadczenie darczyńcy (...)
str. 22
3.

Dotacja uzyskana na zakup środka trwałego

Środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia (lub wytworzenia) środków trwałych zalicza się do rozliczeń międzyokresowych przychodów, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (...)
str. 23
4.

Pobrana z góry należność z tytułu najmu nieruchomości, gdy najem nie stanowi podstawowej działalności

Jeżeli najem nie stanowi podstawowej działalności operacyjnej jednostki, to opłaty z tytułu najmu wynajmujący ujmuje w księgach rachunkowych jako pozostałe przychody operacyjne. Z art. 3 (...)
str. 24
V.

Wpłaty do PPK w księgach rachunkowych pracodawcy

Spółka dokonuje wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Na koncie 23-0 "Rozrachunki z pracownikami" pozostaje nierozliczona kwota wpłat do PPK płaconych przez pracodawcę. Jak ująć (...)
str. 26
1.

Moment powstania u pracownika przychodu ze stosunku pracy

Stosownie do regulacji ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 427), dalej zwanej ustawą o (...)
str. 26
2.

Sposób poboru zaliczki na podatek dochodowy od wpłat do PPK

W miesiącu przekazania wpłaty na rachunek PPK pracodawca - jako płatnik - powinien wartość otrzymanego przez pracownika nieodpłatnego świadczenia doliczyć do pozostałych przychodów pracownika ze (...)
str. 26
3.

Przykład ujęcia w księgach wpłat do PPK wraz z rozliczeniem obciążeń podatkowych

W księgach rachunkowych wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający zalicza się do kosztów pracowniczych, w korespondencji z kontem 24-9 "Pozostałe rozrachunki - inne". Wpłaty (...)
str. 27
D.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Rozliczenie amortyzacji budynku wybudowanego na cudzym gruncie po rozwiązaniu umowy najmu

Użytkujemy grunt na podstawie umowy najmu. Na gruncie tym, za zgodą właściciela, postawiliśmy budynek na potrzeby prowadzonej działalności. W umowie jest zapis, że budynek po (...)
str. 30
2.

Wykup od osoby fizycznej sieci wodociągowej i wprowadzenie jej do ewidencji środków trwałych

Firma wodociągowa wykupiła od osoby prywatnej sieć wodociągową. Kwota wykupu wynikająca z umowy wynosiła 1.000 zł. Wybudowanie sieci kosztowało klienta 350.000 zł. Którą z ww. (...)
str. 33
3.

Amortyzacja bilansowa maszyny używanej na podstawie umowy leasingu finansowego

Zawarliśmy umowę leasingu maszyny, która została zakwalifikowana dla celów rachunkowości jako leasing finansowy. Dla celów podatkowych jest to leasing operacyjny. Wartość początkowa maszyny została ustalona (...)
str. 35
E.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VI.

Ulga na zakup kasy on-line w księgach rachunkowych

Sposób rozliczenia w księgach rachunkowych ulgi na zakup kasy on-line, przewidzianej w przepisach o VAT, zależy od sposobu ujęcia w księgach wydatków na zakup tej (...)
str. 36
1.

Rozliczenie ulgi na zakup kasy on-line w świetle przepisów o VAT

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, zaś dokumentem potwierdzającym (...)
str. 36
2.

Zasady ewidencji księgowej ulgi na zakup kasy on-line

Sposób rozliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej on-line w księgach rachunkowych zależy od tego, jak wydatek na zakup tej kasy ujęto w księgach oraz jak (...)
str. 37
F.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Klasyfikacja budżetowa wydatków związanych z dowozem niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych

Na podstawie przepisów Prawa oświatowego zobowiązani jesteśmy do dowożenia niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych. Dowóz realizowany jest przez firmę transportową (na podstawie umowy zawartej pomiędzy (...)
str. 41
2.

Kwartalna wycena środków pieniężnych w kasie walutowej

W księgach samorządowego zakładu budżetowego na koncie kasy walutowej figurują środki pieniężne w walutach obcych. Czy trzeba wyceniać je na koniec każdego kwartału, a jeśli (...)
str. 42
3.

Opłata od wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie podatków lokalnych

Wójt gminy wydaje na wniosek indywidualne interpretacje w zakresie podatków lokalnych. Za złożenie wniosku pobierana jest opłata. Do jakiego paragrafu dochodów zaliczyć wpływy z tytułu (...)
str. 44
G.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VII.

Opłaty z tytułu najmu, dzierżawy i leasingu w księgach rachunkowych według KSR nr 5

Dla Prenumeratorów GOFIN f Krajowe Standardy Rachunkowości, w tym KSR nr 5, dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl » Ustawa o rachunkowości nie zawiera definicji najmu, dzierżawy (...)
str. 44
1.

Klasyfikacja umów najmu, dzierżawy i leasingu w świetle przepisów prawa bilansowego

Z art. 3 ust. 1 pkt 14 i 15 ustawy o rachunkowości wynika, że w przypadku środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oddanych do (...)
str. 45
2.

Czynsz z tytułu najmu otrzymany przez wynajmującego nieruchomość na czas nieoznaczony

Spółka w ramach swojej podstawowej działalności operacyjnej wynajmuje na czas nieoznaczony nieruchomość (budynek) kontrahentowi na podstawie umowy najmu i pobiera określony w tej umowie czynsz. (...)
str. 47
3.

Rozliczenie opłaty za dzierżawę gruntu, uiszczonej z góry za dwa lata obrotowe

W lipcu 2024 r. jednostka "A" wydzierżawiła od jednostki "B" grunt, na którym będzie prowadziła parking dla mieszkańców osiedla. Umowa dzierżawy została zawarta na czas (...)
str. 48
H.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Czy przyznane odszkodowanie można ująć w księgach na podstawie decyzji otrzymanej od ubezpieczyciela?

Jesteśmy spółką jawną. Otrzymaliśmy decyzję o przyznanym odszkodowaniu dotyczącym szkody komunikacyjnej. Czy na podstawie takiej decyzji możemy zaksięgować kwotę przyznanego odszkodowania? Odszkodowanie przyznane spółce przez (...)
str. 50
2.

Czy sprawozdanie finansowe KZP sporządza się w postaci elektronicznej oraz przekazuje do szefa KAS?

Prowadzimy kasę zapomogowo-pożyczkową (KZP). Czy sprawozdanie finansowe KZP sporządza się w postaci elektronicznej i opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym? Czy takie sprawozdanie przekazuje się do Szefa (...)
str. 51
3.

Jak zaksięgować sprzedaż gruntu figurującego w ewidencji środków trwałych?

Spółka sprzedała na podstawie aktu notarialnego część gruntu będącego w środkach trwałych. Grunt nie był amortyzowany. Jak ująć w księgach spółki fakturę dotyczącą tej sprzedaży? (...)
str. 52
4.

Na jakich kontach ująć wydanie materiałów z magazynu na cele reklamy?

Jesteśmy jednostką usługową. Prowadzimy magazyn materiałów, w którym mamy m.in. długopisy, koszulki, notesy oraz kurtki z logo firmy. Jak ująć w księgach wydanie ww. gadżetów (...)
str. 52
IX.

Z listów Czytelników

1.

Zakup wody mineralnej dla pracowników w celu realizacji obowiązku wynikającego z przepisów bhp

Jednostka w okresie letnim zapewnia swoim pracownikom wodę mineralną do picia. Do jakich kosztów bilansowych należy zaliczyć wydatek na zakup wody? Wydatki na zakup wody (...)
str. 53
2.

Powtórne złożenie w KRS sprawozdania finansowego za poprzedni rok, w związku z jego zatwierdzeniem

Jesteśmy spółką z o.o. W 2023 r. złożyliśmy w KRS niezatwierdzone sprawozdanie finansowe za 2022 r. W bieżącym roku sprawozdanie zostanie zatwierdzone. Czy wysyłając je (...)
str. 55
3.

Sposób opisania w polityce rachunkowości zakresu kontroli dowodów księgowych

W naszej polityce rachunkowości są wskazane z imienia i nazwiska osoby, które dokonują kontroli merytorycznej i rachunkowej dowodów księgowych. W przypadku zmiany osoby na danym (...)
str. 56
4.

Moment ujęcia w przychodach dotacji dotyczącej wyrobów sprzedawanych na przestrzeni kilku lat

Stowarzyszenie otrzymało dotację przed wyprodukowaniem wyrobów (książek). Po zakończeniu produkcji, książki przyjęto do magazynu. Koszty wyrobu księgowane są w chwili wydania (nieodpłatne przekazanie lub sprzedaż) (...)
str. 57
5.

Możliwość sporządzania sprawozdania finansowego dla jednostek mikro w kolejnych latach

Spółka z o.o. w 2021 r. była jednostką mikro. W 2022 r. przekroczyła limit zarówno dla jednostek mikro, jak i jednostek małych. Sporządziła jednak sprawozdanie (...)
str. 59
6.

Towary handlowe przekazane na ekspozycję i ich późniejsza sprzedaż

Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się sprzedażą mebli. Towary te ujmujemy na koncie 33 "Towary". W związku z przekazaniem w listopadzie 2023 r. części mebli (...)
str. 60
7.

Koszty odnowienia podpisów elektronicznych dla osób uprawnionych do podpisywania dokumentów

Nasza spółka w czerwcu 2024 r. zakupiła odnowienie podpisów elektronicznych dla osób uprawnionych do podpisywania dokumentów. Jak ująć w księgach koszt dotyczący takiego zakupu? Ewidencję (...)
str. 61
8.

Zwrot przez pracownika środków, które otrzymał na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Spółka sfinansowała pracownikowi studia podyplomowe oraz zrekompensowała mu wszystkie wydatki związane z dokształcaniem. Zgodnie z zawartą umową, pracownik zobowiązał się, że będzie pracował w spółce (...)
str. 63
9.

Podatkowa grupa kapitałowa a jednostkowe i skonsolidowane sprawozdania finansowe

Spółka z o.o. "A" posiada 100% udziałów w dwóch spółkach z o.o. ("B" i "C") oraz 100% udziałów w spółce niemieckiej (GmbH). Spółki "A", "B" (...)
str. 64
10.

Wyksięgowanie nierozliczonych kosztów przedłużonej gwarancji w przypadku szkody całkowitej sprzętu

W 2022 r. zakupiliśmy sprzęt z przedłużoną gwarancją, obejmującą okres od sierpnia 2023 r. do lipca 2027 r. Składkę ubezpieczeniową zaksięgowaliśmy na koncie 64-0 "Czynne (...)
str. 65

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.