Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 21 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 r., godz. 9:52 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.112 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 11 (587) z dnia 10.06.2023

Poradnik VAT
nr 11 (587) z dnia 10.06.2023

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Zmiany w VAT od 1 lipca 2023 r. - pakiet SLIM VAT 3

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2023 r. (z pewnymi wyjątkami) mają (...)
str. 4
II.

Zmiana ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

W Dzienniku Ustaw z dnia 19 maja 2023 r. pod poz. 965, ogłoszono ustawę z dnia 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o zwrocie (...)
str. 6
III.

Publikacja ustawy zapobiegającej oszustwom w obszarze e-commerce

W dniu 24 maja 2023 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 996, opublikowano ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku (...)
str. 7
IV.

KSeF - robocza wersja struktury logicznej FA(2) - komunikat MF

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów ( www.gov.pl ) zamieszczono komunikat z dnia 23 maja 2023 r., w którym poinformowano, że od 1 września 2023 r. (...)
str. 8
V.

Projekt ustawy w sprawie KSeF przyjęty przez rząd

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 3242), który ma na celu wprowadzenie obligatoryjnego fakturowania za (...)
str. 8
VI.

Opodatkowanie usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji artystycznej - odpowiedź na interpelację poselską

Jak wynika z przepisów ustawy o VAT zwolnieniu od podatku podlegają m.in.: usługi świadczone przez: a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z (...)
str. 9
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Ograniczenia w odliczaniu VAT przy czynnościach nieopodatkowanych

W określonych sytuacjach przy odliczaniu VAT podatnik zobowiązany jest stosować tzw. prewspółczynnik. Stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT poprzez tzw. prewspółczynnik, dotyczy podmiotów, które: dokonują zakupu (...)
str. 11
2.

W jaki sposób określany jest prewspółczynnik?

Sposób określenia prewspółczynnika powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć. Jak wynika z art. 86 ust. 2b ustawy o (...)
str. 12
3.

Ustalanie prewspółczynnika w jednostkach samorządu terytorialnego

Szczegółowe regulacje prawne dotyczące określenia prewspółczynnika w jednostkach samorządu terytorialnego zostały określone w ww. rozporządzeniu w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług (...)
str. 13
VIII.

Zaliczka na poczet przyszłej dostawy samochodu a prawo do odliczenia VAT

W kwietniu 2023 r. wpłaciłem zaliczkę na samochód, którego konstrukcja wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W tym też miesiącu otrzymałem fakturę (...)
str. 15
1.

Odliczanie VAT od nabycia samochodów

Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia (...)
str. 15
2.

Brak badania technicznego i wpisu w dowodzie rejestracyjnym a wysokość odliczenia VAT

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych konsekwentnie stwierdzają, że spełnienie wymagań określonych w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 w związku z art. (...)
str. 16
IX.

Umorzenie należności a rozliczenie podatku VAT przez usługodawcę

Pracownik wynajmował od spółki lokal użytkowy w celu prowadzenia swojej indywidualnej działalności gospodarczej. W kwietniu 2023 r. pracownik poinformował nas, że zawiesił on działalność gospodarczą (...)
str. 18
1.

Możliwość umorzenia należności

Na podstawie art. 508 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.) zobowiązanie wygasa, gdy (...)
str. 18
2.

Dokumentowanie rzeczywistego zdarzenia gospodarczego a korekta faktur

W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, (...)
str. 19
3.

Prawo do dokonania korekty VAT przez wierzyciela - skorzystanie z ulgi na złe długi

Zgodnie z art. 89a ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz VAT należny z tytułu dostawy towarów/świadczenia usług na terytorium kraju - w (...)
str. 21
1.

Incydentalna pożyczka w świetle ustawy o VAT

Wątpliwości czynnych podatników VAT może wzbudzać opodatkowanie transakcji udzielenia przez nich pożyczki, zwłaszcza kiedy dokonują takich czynności nieregularnie lub incydentalnie. Przypomnijmy, iż usługa podlega opodatkowaniu (...)
str. 22
2.

Brak opodatkowania usług wyżywienia nauczycieli i pracowników szkół publicznych

Gminy na gruncie ustawy o VAT występować mogą w charakterze: 1) podmiotów niebędących podatnikami - gdy realizują zadania nałożone na nich odrębnymi przepisami prawa, oraz (...)
str. 24
XI.

Odsprzedaż mediów na rzecz najemców hal magazynowych

Zdarza się, że podmioty gospodarcze (czynni podatnicy VAT) wynajmują hale magazynowe i jednocześnie ponoszą wydatki na media (np. energię elektryczną, cieplną, wodę, itd.) związane z (...)
str. 26
1.

Media związane z usługą najmu hal magazynowych jako odrębne świadczenia

Zgodnie z utrwalonym już stanowiskiem organów podatkowych, media związane z usługą najmu nieruchomości (np. energia elektryczna, woda) uważane są za odrębne świadczenia, jeżeli najemca ma (...)
str. 26
2.

W jaki sposób należy opodatkować odsprzedaż mediów zużytych w częściach wspólnych nieruchomości?

Należy zwrócić uwagę, że organ podatkowy w powołanej wyżej interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2023 r. stwierdził, że inna sytuacja ma miejsce przy obciążaniu (...)
str. 27
C.

KASY REJESTRUJĄCE

XII.

Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej

W sytuacji, gdy sprzedawca zobowiązany jest do ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokumentem potwierdzającym fakt jej dokonania na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (...)
str. 28
1.

Protokół przyjęcia zwrotu towaru/reklamacji towaru (usługi)

Protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru (usługi) został przez ustawodawcę wymieniony jako jeden z dokumentów, który należy dołączyć do prowadzonej przez podatnika ewidencji korekt. (...)
str. 29
2.

Notatka służbowa lub protokół z nabycia sprawdzającego

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie kas rozszerzyła katalog przypadków, które wymagają ujęcia w odrębnej ewidencji zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług o notatkę służbową (...)
str. 30
XIII.

Usługi psychologiczne a możliwość zwolnienia z ewidencjowania w kasie

Rozpoczęłam świadczenie usług psychologicznych dla osób prywatnych, jak i dla firm. Zapłata za wykonane usługi na rzecz osób prywatnych będzie dokonywana bezgotówkowo w formie szybkiego (...)
str. 32
XIV.

Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)

1.

Kasa fiskalna przy wynajmie nieruchomości

Zamierzam wynająć lokal mieszkalny osobie prywatnej. Czy taka sprzedaż podlega ewidencjonowaniu w kasie? [pytanie nr 1448873] Komentarz 1 Jeśli wpłaty są na konto, to korzystasz (...)
str. 34
2.

Świadczenie usług edukacyjnych

Czy nadal obowiązuje zwolnienie z kasy fiskalnej przy usługach edukacyjnych? [pytanie nr 1442359] Komentarz 1 Tak. Komentarz redakcji Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia (...)
str. 35
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

XV.

Czytelnicy pytają

1.

Miejsce opodatkowania usług montażu maszyn poza granicami kraju

Wykonuję usługi montażu maszyn na zlecenie polskiej firmy. Montaż wykonywany jest w państwach unijnych i poza terytorium UE. W jaki sposób określić miejsce opodatkowania tych (...)
str. 36
2.

Zakup usługi noclegowej na terytorium kraju od zagranicznego podatnika

Dokonaliśmy zakupu usługi noclegowej na terytorium Polski od firmy z siedzibą we Francji. Na fakturze nasz kontrahent umieścił polski numer VAT UE i naliczył podatek (...)
str. 37
3.

Dokumentowanie zaliczki i rozliczenia końcowego w walucie obcej

Nasz polski kontrahent dokonał w dniu 5 września 2022 r. wpłaty zaliczki w wysokości 10.000 euro (w tym VAT) na poczet dostawy towarów. Przeliczenia kwot (...)
str. 39
4.

Usługa dla podatnika spoza UE posługującego się europejskim NIP-em

Przedsiębiorca podmiotowo zwolniony z VAT, ale zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych wykonał usługę dla firmy z siedzibą w Australii. Zagraniczny usługobiorca podał polskiemu usługodawcy numer (...)
str. 42
E.

PORADY I KOMENTARZE

XVI.

Rozliczenie utylizacji/sprzedaży odpadów - wyrok TSUE

W wyniku procesu produkcyjnego wyrobu gotowego mogą powstać produkty uboczne (odpady użytkowe). Wartość użytkowa tych odpadów jest niekiedy na tyle istotna, że nadają się one (...)
str. 44
1.

Przekazanie towarów do zniszczenia wyłączone z opodatkowania VAT

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ponadto na (...)
str. 44
2.

Korekta VAT odliczonego przy zakupie towarów przekazanych do utylizacji

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czynnemu podatnikowi VAT (...)
str. 45
3.

Sprzedaż odpadów a utrzymanie prawa do odliczenia podatku naliczonego

W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. (...)
str. 46
4.

Utylizacja odpadów bez konieczności korygowania odliczonego podatku VAT - wyrok TSUE

W wyroku z dnia 4 maja 2023 r. w sprawie C-127/22 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że opodatkowana sprzedaż towarów jako odpadów nie stanowi zerwania (...)
str. 46
F.

VAT OD PODSTAW

XVII.

Nieprawidłowości w VAT stwierdzone w trakcie kontroli podatkowej

Urząd skarbowy wszczął w spółce z o.o. kontrolę podatkową w zakresie zasadności zwrotu VAT wykazanego w JPK_VAT z deklaracją za marzec 2023 r. Spółka nie (...)
str. 49
1.

Kontrola podatkowa w zakresie zasadności zwrotu VAT

» Zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia kontroli podatkowej Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy kontrolowany w danym okresie wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa (...)
str. 49
2.

Skorygowanie nieprawidłowości stwierdzonych w trakcie kontroli podatkowej

Czynni podatnicy VAT rozliczający VAT miesięcznie zobowiązani są przekazywać do urzędu skarbowego plik JPK_V7M, który obejmuje część ewidencyjną i deklaracyjną. Natomiast czynni podatnicy VAT rozliczający (...)
str. 50
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XVIII.

Prezenty o małej wartości - wzór ewidencji osób obdarowanych

Generalną zasadą jest, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Ponadto ustawodawca określił przypadki, w których pomimo, że towary są przekazywane nieodpłatnie, to (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

XIX.

Zwolnienie od podatku akcyzowego dla małych producentów piwa

Zgodnie z art. 92 ustawy o podatku akcyzowym do napojów alkoholowych zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie. Jak stanowi art. (...)
str. 54
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Zwolnienie podmiotowe z VAT przy świadczeniu usług transportowych

W dniu 10 maja 2023 r. rozpocząłem indywidualną działalność gospodarczą w zakresie drogowego transportu towarów na terytorium kraju. Pierwsza sprzedaż miała miejsce w dniu 15 (...)
str. 57
2.

Możliwość zastosowania zwolnienia przy dostawie nieruchomości

Na potrzeby prowadzonej działalności opodatkowanej podatkiem VAT w 2019 r. kupiłem lokal mieszkalny od osoby prywatnej, w związku z czym nie odliczyłem VAT. W trakcie (...)
str. 58
3.

Wykazanie korekty faktury w JPK_VAT z deklaracją

Otrzymujemy faktury korygujące niezwiązane z kwotą sprzedaży i podatkiem VAT. Zmiana dotyczy wyłącznie treści faktury pierwotnej. Czy w takim przypadku należy dokonać korekty JPK_V7M, czy (...)
str. 58
4.

Opłata rezerwacyjna a podatek VAT

Prowadzimy działalność deweloperską w zakresie budowy i sprzedaży mieszkań oraz lokali użytkowych. Sprzedaż lokali mieszkalnych poprzedzona jest zawarciem umowy rezerwacyjnej, na podstawie której nabywcy wpłacają (...)
str. 60
5.

Faktura bez NIP nabywcy a prawo do odliczenia VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Kupiłem samochód osobowy, który będę użytkował do celów mieszanych. Otrzymałem od kontrahenta fakturę, na której nie umieszczono mojego NIP. Czy z (...)
str. 61
6.

Brak prawa do odliczenia VAT od zakupu prezentów z okazji Dnia Dziecka

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zakupiłem prezenty z okazji Dnia Dziecka, w celu ich nieodpłatnego przekazania dzieciom pracowników. Czy mam prawo do odliczenia VAT z faktur (...)
str. 62
7.

Brak określonego terminu płatności a ulga na złe długi

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w ramach której sprzedaję meble. W dniu 5 lutego 2023 r wystawiłem fakturę na wartość netto: 5.000 zł, podatek VAT: 1.150 (...)
str. 64
8.

Stawka VAT na usługę przewozu zwłok

Prowadzę działalność w zakresie usług pogrzebowych. Na zlecenie prokuratury będę zobowiązany przewieźć zwłoki z miejsca wypadku do prosektorium (bez organizacji uroczystości pogrzebowej). Jaką stawką VAT (...)
str. 65
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XX.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiany w ustawie o VAT

W Dzienniku Ustaw z dnia 24 maja 2023 r., pod poz. 996, opublikowano ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku (...)
str. 66
2.

Nowelizacja ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego

W Dzienniku Ustaw z dnia 19 maja 2023 r., pod poz. 965, opublikowano ustawę z dnia 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o zwrocie (...)
str. 67
3.

Nowy wzór VAT-14

W Dzienniku Ustaw z dnia 25 maja 2023 r., pod poz. 1009, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.