Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 3 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 2.12.2024 r., godz. 13:46 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.895 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 18 (618) z dnia 20.09.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Aktualizacja Krajowego Standardu Rachunkowości nr 2 "Podatek dochodowy" - przegląd najważniejszych zmian

ZMIANA KRAJOWEGO STANDARDU RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 23 sierpnia 2024 r. pod poz. 81 opublikowano uchwałę nr 9/2024 Komitetu Standardów Rachunkowości z (...)
str. 4
2.

Publikacja rozporządzenia dotyczącego dodatkowych danych przekazywanych w ramach JPK_KR przez podatników CIT

NOWE ROZPORZĄDZENIE W Dzienniku Ustaw z 29 sierpnia 2024 r. pod poz. 1314 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie (...)
str. 12
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Wybór firmy audytorskiej i rozpoczęcie inwentaryzacji za 2024 r.

Jednostki, których roczne sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, powinny dokonać wyboru firmy audytorskiej oraz podpisać umowę o badanie w terminie umożliwiającym udział (...)
str. 15
1.

Jednostki zobowiązane do badania sprawozdania finansowego za 2024 r.

Obowiązek badania sprawozdań finansowych określony został w rozdziale 7 ustawy o rachunkowości, zatytułowanym "Badanie, składanie do właściwego rejestru sądowego, udostępnianie i ogłaszanie sprawozdań finansowych". W (...)
str. 15
2.

Zasady wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego

Jeżeli w danej jednostce badanie rocznego sprawozdania finansowego za 2024 r. jest obowiązkowe, a kierownik jednostki w poprzednim roku (latach) nie podpisał umowy o badanie, (...)
str. 17
3.

Okres, na jaki należy zawrzeć umowę o badanie sprawozdania finansowego

Z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości wynika, że w przypadku badania ustawowego w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o biegłych rewidentach, pierwsza (...)
str. 18
4.

Możliwość rozpoczęcia inwentaryzacji składników majątku w październiku 2024 r.

Co do zasady termin rocznej inwentaryzacji, w myśl art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości, przypada na ostatni dzień każdego roku obrotowego. W jednostkach, w (...)
str. 19
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

II.

Wypłaty z tytułu udziału w zyskach spółki jawnej w księgach rachunkowych spółki z o.o.

Spółka z o.o. jest wspólnikiem spółki jawnej. Jak w księgach rachunkowych spółki z o.o. ująć otrzymanie zaliczki od spółki jawnej na poczet przyszłego zysku, przeznaczenie (...)
str. 20
1.

Podatkowy status spółki jawnej

Spółka jawna mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne (zarówno krajowe, jak i zagraniczne) posiada status podmiotu podatkowo transparentnego. (...)
str. 20
2.

Ujęcie przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki jawnej pod datą podjęcia uchwały wspólników

Jeśli po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego spółki jawnej za dany rok obrotowy spółce z o.o. - jako wspólnikowi - zostanie wypłacony zysk (zgodnie z uchwałą o (...)
str. 21
3.

Otrzymane zaliczki na poczet przyszłego zysku spółki jawnej

` Na temat ewidencji otrzymanych zaliczek na poczet zysku w ZMR nr 24 z 2023 r., str. 4 Przepisy Kodeksu spółek handlowych w przypadku spółek (...)
str. 22
III.

Przeliczanie waluty obcej przy imporcie towarów dla celów bilansowych i podatkowych

Nasza spółka z o.o. zakupiła towary z USA na zasadach EXW i otrzymała fakturę wystawioną 12 lipca 2024 r. Odprawa została dokonana 19 lipca 2024 (...)
str. 23
1.

Przeliczanie kosztów poniesionych w walucie obcej dla potrzeb podatku dochodowego

Dla celów podatkowych koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski (NBP) z ostatniego dnia roboczego (...)
str. 23
2.

Rozliczenie importu towarów w księgach rachunkowych

W świetle art. 28 ust. 11 ustawy o rachunkowości, towary na dzień ich nabycia ujmuje się w księgach rachunkowych według cen nabycia. Cena nabycia importowanych (...)
str. 25
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Proces przetwarzania towarów w ewidencji księgowej

Spółka kupuje piasek i kruszywo jako towar. Część służy do dalszej odsprzedaży, natomiast resztę towaru miesza obca firma, tworząc warstwę mrozoodporną pod budowę dróg. Za (...)
str. 27
1.

Przerób handlowy towarów zlecony firmie zewnętrznej

Definicja towarów zawarta w art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości stanowi, iż towary to rzeczowe aktywa obrotowe nabyte w celu odprzedaży w (...)
str. 27
2.

Zlecenie firmie zewnętrznej produkcji wyrobów gotowych z powierzonych materiałów

W sytuacji gdy prace związane z przerobem obcym towarów powodują ich przekształcenie poprzez zmianę właściwości użytkowych, np. zmianę cech takich jak kształt, wygląd czy przeznaczenie/funkcja, (...)
str. 30
V.

Prowizja pobrana za udzielenie gwarancji BGK w celu zabezpieczenia spłaty kredytu

Spółka z o.o. 20 czerwca 2024 r. oddała do używania budynek, na który wcześniej zaciągnęła kredyt. W lutym 2024 r. została pobrana prowizja z tytułu (...)
str. 32
1.

Wydatki zaliczane do kosztów finansowania zewnętrznego

Generalnie prowizje i odsetki od kredytu zalicza się do kosztów finansowych, co wynika z treści art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Jednak prowizje i (...)
str. 32
2.

Alternatywne rozwiązania ewidencyjne dotyczące ujęcia prowizji za udzieloną gwarancję bankową

W zakresie zaliczania prowizji do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środka trwałego wskazać należy, że sposób jej ujmowania może być różny w zależności od tego, (...)
str. 33
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Stosowanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych środków trwałych w spółce będącej na estońskim CIT

Spółka z o.o. jest opodatkowana estońskim CIT. Czy taka spółka może stosować amortyzację jednorazową środków trwałych do limitu 100.000 zł? Spółka w czasie opodatkowania ryczałtem (...)
str. 35
2.

Koszt przyłącza energetycznego, zwiększający wartość początkową budynku

Wykonaliśmy instalację elektryczną (podziemny kabel), która łączy szafę energetyczną zakładu energetycznego z transformatorem znajdującym się w budynku naszej spółki. Jesteśmy właścicielem przyłącza i ponieśliśmy wszystkie (...)
str. 37
3.

Koszty notarialne dotyczące umowy z bankiem o kredyt inwestycyjny

Zaciągnęliśmy kredyt inwestycyjny na budowę hali produkcyjno-magazynowej i zakup nowych środków trwałych do tej hali. W związku z umową kredytu, ponieśliśmy koszty oświadczenia złożonego w (...)
str. 38
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VI.

Korekta VAT w ramach ulgi na złe długi

Podatnicy VAT dokonujący dostawy towarów i usług, w sytuacji gdy ich kontrahent nie ureguluje należności, mogą skorzystać z prawa do korekty VAT należnego w ramach (...)
str. 39
1.

Ulga na złe długi w świetle przepisów ustawy o VAT

Zasady korekty VAT należnego po stronie wierzyciela Zagadnienie ulgi na złe długi u wierzyciela reguluje art. 89a ustawy o VAT. Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania (...)
str. 39
2.

Korekta VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi w księgach rachunkowych wierzyciela

Skutki przeprowadzonej korekty VAT należnego w ramach ulgi na złe długi przewidzianej w ustawie o VAT należy ująć w księgach rachunkowych. Ustawa o rachunkowości nie (...)
str. 41
3.

Korekta VAT naliczonego w związku z ulgą na złe długi w księgach rachunkowych dłużnika

Dłużnik, który nie ureguluje należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu (...)
str. 43
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz organizacji rolniczych

Od 2024 r. niektórzy podatnicy podatku rolnego są uprawnieni do przekazywania kwoty w wysokości 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranej przez nich organizacji rolniczej. (...)
str. 45
2.

Wydatki na wykonanie instalacji gazowej w budynku mieszkalno-usługowym

Jesteśmy zakładem gospodarki mieszkaniowej (samorządowym zakładem budżetowym). Przeprowadziliśmy prace dotyczące wykonania instalacji gazowej w budynku mieszkalno-usługowym. Koszty dotyczące lokali mieszkalnych wynoszą 24.752 zł, natomiast lokalu (...)
str. 47
3.

Przychody samorządowego zakładu budżetowego z tytułu opłaty pobieranej za zgubienie opaski basenowej

Ośrodek sportu i rekreacji (samorządowy zakład budżetowy) prowadzi pływalnię. Z regulaminu pływalni wynika, że za zgubienie opaski basenowej (zbliżeniowej) pobierana jest opłata. Na jakim koncie (...)
str. 48
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VII.

Ujęcie i wycena zobowiązań finansowych według MSR - część V - wycena początkowa

Wycena początkowa zobowiązań finansowych (wycena na dzień początkowego ujęcia) w dużym stopniu jest uzależniona od ich klasyfikacji do odpowiednich kategorii. Do podstawowych kategorii należą zobowiązania (...)
str. 49
1.

Zobowiązania finansowe zaklasyfikowane jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy

1.1. Kategorie zobowiązań wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują przede wszystkim zobowiązania finansowe przeznaczone (...)
str. 49
1.1.
Kategorie zobowiązań wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują przede wszystkim zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu, np. instrumenty pochodne o charakterystykach zobowiązań finansowych, a (...)
str. 49
1.2.
Cena transakcyjna jako odzwierciedlenie wartości godziwej
W kontekście wyceny początkowej zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy ustalenie wartości godziwej podlega analogicznym regułom, jak w przypadku pozycji zaliczonych do (...)
str. 50
1.3.
Wartość godziwa inna niż cena transakcyjna
W kontekście analizy różnych zobowiązań finansowych mogą wystąpić sytuacje, gdy wartość godziwa różni się od ceny transakcyjnej. Przykład 4 Spółka "Alfa" 8 sierpnia 2024 r. (...)
str. 50
1.4.
Wpływ sposobu ustalenia wartości godziwej na ujęcie jednodniowych zysków (strat)
Analogicznie jak to już poruszono przy zobowiązaniach finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie, wpływ na ujęcie jednodniowych zysków/strat ma sposób ustalenia wartości godziwej. Jeżeli jednostka oszacowała (...)
str. 51
VIII.

Wątpliwości dotyczące przekwalifikowania umów leasingu w związku z utratą prawa do uproszczeń

Do 2022 r. mogliśmy korzystać z uproszczeń dotyczących kwalifikowania umów leasingu, bowiem nie przekraczaliśmy dwóch z trzech warunków określonych w ustawie o rachunkowości. W 2022 (...)
str. 52
1.

Zasady kwalifikacji umów leasingu i dopuszczalne uproszczenia

Umowę leasingu kwalifikuje się do umów leasingu finansowego, jeśli spełnia ona przynajmniej jeden z siedmiu warunków wskazanych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. (...)
str. 52
2.

Skutki utraty prawa do uproszczeń w zakresie kwalifikacji umów leasingu

W powołanym w pytaniu pkt 4.1. Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 "Leasing najem i dzierżawa" wskazano, iż kwalifikacji umowy jako leasing, najem lub dzierżawa dokonuje (...)
str. 53
3.

Kontynuacja praw nabytych w odniesieniu do umów już zawartych

Komitet Standardów Rachunkowości przewidział trudności jakie mogą się wiązać z przekwalifikowaniem umów leasingu i zezwolił w tym przypadku na kontynuację praw nabytych, dopuszczając możliwość stosowania (...)
str. 54
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

IX.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Czy w trakcie roku można zmienić zapis w polityce rachunkowości?

Zamierzamy dokonać zmiany zasad (polityki) rachunkowości, polegającej na zmianie metody wyceny towarów z ceny zakupu na cenę nabycia. Czy możemy dokonać takiej zmiany w ciągu (...)
str. 54
2.

Czy należy zatwierdzać sprawozdanie z działalności zarządu?

Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. za 2023 r. niestety nie zostało zatwierdzone w terminie. Do KRS wysłaliśmy w lipcu 2024 r. niezatwierdzone sprawozdanie finansowe. Czy (...)
str. 55
3.

Jak ująć w księgach przekazanie środków pieniężnych pomiędzy własnymi rachunkami bankowymi?

Nasza jednostka przekazuje często środki pieniężne pomiędzy swoimi rachunkami bankowymi. Czy takie operacje należy księgować za pośrednictwem konta "Środki pieniężne w drodze"? W księgach rachunkowych (...)
str. 56
X.

Z listów Czytelników

1.

Wydatki poniesione na usługę związaną z przygotowaniem wniosku o uzyskanie środków unijnych

Spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta fakturę za usługę dotyczącą przygotowania i złożenia wniosku o dofinansowanie budowy środka trwałego. Czy koszty te można zaliczyć do (...)
str. 56
2.

Rozliczenie kosztów windykacji należności w księgach wierzyciela

Nasza spółka podpisała z firmą windykacyjną umowę dotyczącą egzekwowania przeterminowanych należności. W sierpniu 2024 r. jedna z należności została odzyskana. Firma windykacyjna wystawiła nam fakturę (...)
str. 58
3.

Nieodpłatne przekazanie klientom próbek wyrobów gotowych przed dokonaniem sprzedaży

Jesteśmy producentem dzianin materacowych. Wyroby gotowe ujmujemy w księgach rachunkowych w stałych cenach ewidencyjnych. Niektórzy klienci, zanim zamówią produkt, najpierw zamawiają jego próbki, które wysyłamy (...)
str. 60
4.

Zakończenie przedsięwzięcia deweloperskiego i podział kosztów rodzajowych dla różnych rodzajów działalności

Prowadzę działalność handlową i od niedawna działalność deweloperską. Czy w związku z zakończeniem budowy budynku przeznaczonego na sprzedaż należy przeksięgować koszty wytworzenia przedsięwzięcia deweloperskiego na (...)
str. 61
5.

Elementy sprawozdania finansowego stowarzyszenia, podlegającego badaniu przez biegłego rewidenta

Jesteśmy stowarzyszeniem, które ma status organizacji pożytku publicznego. Nie prowadzimy działalności gospodarczej. W 2023 r. nie spełniliśmy progów liczbowych określonych w ustawie o rachunkowości zobowiązujących (...)
str. 63
6.

Świadczenia przyznawane pracownikom z ZFŚS w formie doładowania karty przedpłaconej

W naszej jednostce ze środków ZFŚS udzielamy pracownikom wsparcia finansowego w postaci świadczeń pieniężnych lub rzeczowych. Aby ułatwić korzystanie z przyznanego świadczenia, wydajemy osobom uprawnionym (...)
str. 64
7.

Zmiana sposobu wykorzystywania samochodu osobowego i korekta VAT naliczonego

Spółka posiada samochód osobowy będący jej środkiem trwałym. Dotychczas samochód wykorzystywany był do celów mieszanych. W związku z tym, spółka odliczyła od nabycia tego samochodu (...)
str. 66
8.

Prezentacja przychodów i kosztów wynikających z obrotu częściami zamiennymi

Świadczymy usługi serwisowe sprzętu RTV i AGD w domach klientów. Zawarliśmy umowę z firmą "Y" na świadczenie takich usług, na mocy której zobowiązani jesteśmy używać (...)
str. 67
9.

Koszty pośrednie przy prowadzeniu jednocześnie działalności budowlanej i deweloperskiej

Jesteśmy firmą budowlaną (termomodernizacja, wznoszenie obiektów budowlanych). W prowadzonej przez nas działalności generowane są koszty pośrednie realizowanych budów, które na koniec miesiąca kluczem podziałowym przenoszone (...)
str. 68
10.

Odpisywanie materiałów i towarów w koszty na dzień zakupu w firmie prowadzącej różnorodną działalność

Od 2007 r. prowadzimy firmę rodzinną (piekarnię, restaurację i sklepy). Zarządzeniem wewnętrznym w zakładowym planie kont określiliśmy, że będziemy zaliczać do kosztów działalności wartość materiałów (...)
str. 69

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.