Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 9 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 9.12.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.031 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 17 (617) z dnia 10.09.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Zwolnienia z kas rejestrujących w 2025 r. - projekt rozporządzenia

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić (...)
str. 4
II.

Przekazanie Sądowi UE kompetencji do orzekania w trybie prejudycjalnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu obejmuje dwa organy sądowe: Trybunał Sprawiedliwości i Sąd (utworzony w 1988 r.). Sprawy zawisłe przed Sądem są (...)
str. 5
B.

OBRÓT KRAJOWY

III.

Jak prawidłowo wystawiać i rozliczać duplikaty faktur?

Dla Prenumeratorów GOFIN f Ujednolicone przepisy prawne dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl » W praktyce zdarza się, że dochodzi do zaginięcia lub zniszczenia faktury. Wówczas - (...)
str. 7
1.

Tryb postępowania przy zaginięciu lub zniszczeniu faktur

Duplikat faktury wystawiany jest wówczas, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Zgodnie bowiem z art. 106l ustawy o VAT w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu (...)
str. 7
2.

Odliczenie VAT na podstawie duplikatu faktury

Dokumentem, na podstawie którego można zrealizować prawo do odliczenia podatku VAT, jest zasadniczo faktura. Z kolei zasady i terminy odliczenia podatku naliczonego zostały sformułowane w (...)
str. 8
IV.

Stawki VAT w pytaniach Czytelników

1.

Świadczenie usług rolniczych

Jestem rolnikiem zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. W prowadzonej działalności świadczę m.in. usługi rolnicze kombajnem w zakresie przygotowania pól do upraw, siewu itp. Jaką stawką (...)
str. 9
2.

Dostawa sprzętu komputerowego

Prowadzimy sklep ze sprzętem komputerowym. Czy przy sprzedaży urządzenia wielofunkcyjnego (z funkcją drukarki, skanera, kopiarki i faxu) dla palcówki oświatowej (szkoły podstawowej) możemy zastosować stawkę (...)
str. 10
3.

Właściwa stawka VAT na usługi szkoleniowe

Spółka świadczy usługi kształcenia (przekwalifikowania) zawodowego pracowników kontrahenta. Szkolenie to w 80% zostało sfinansowane ze środków publicznych. Czy usługa ta może korzystać ze zwolnienia z (...)
str. 11
4.

Stawka VAT na remont budynku zbiorowego zamieszkania

Jesteśmy firmą budowlaną. Obecnie wykonujemy usługę polegającą na termomodernizacji budynku internatu. Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować do tych robót? Preferencyjną 8% stawkę podatku VAT stosuje (...)
str. 12
V.

Kody GTU i zasadność ich stosowania

Szczegółowy zakres danych zawartych w JPK_VAT oraz sposób jego wypełniania wskazano w rozporządzeniu w sprawie JPK_VAT z deklaracją. Jednym z obowiązków związanych z wypełnianiem JPK_VAT (...)
str. 13
1.

Odpłatne udostępnienie powierzchni ściany budynku pod tablicę reklamową

Spółdzielnia mieszkaniowa odpłatnie udostępnia powierzchnię ściany budynku pod tablicę reklamową. Czy w pliku JPK_V7M faktura za taką usługę powinna być oznaczona kodem GTU_12 jako świadczenie (...)
str. 13
2.

Sprzedaż leków przeciwbólowych

Jestem czynnym podatnikiem VAT i sprzedaję na terytorium kraju m.in. leki przeciwbólowe. Czy w JPK_VAT muszę stosować oznaczenie GTU_09? Kod GTU_09 należy stosować w przypadku (...)
str. 15
3.

Uwzględnianie kodów GTU na fakturach

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W praktyce dokonuję sprzedaży towarów/usług, które podlegają obowiązkowemu oznaczeniu w JPK_VAT z deklaracją. Czy na wystawianych fakturach (poza KSeF) mogę umieszczać (...)
str. 16
VI.

Dokumentowanie transakcji dokonywanych przez podatników zwolnionych z VAT

Podatnik prowadzi działalność w zakresie konsultacji psychologicznych oraz psychoterapii korzystając ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Dodatkowo udostępnia odpłatnie gabinet korzystając ze zwolnienia dla drobnych przedsiębiorców. (...)
str. 17
1.

Zasady korzystania z ulgi na złe długi - regulacje ustawowe

Przepisy ustawy o VAT umożliwiają podatnikom, którzy mają trudności z uzyskaniem od kontrahenta zapłaty za towar czy usługę "odzyskanie" kwoty zapłaconego podatku od danej czynności. (...)
str. 20
2.

Korekta podatku w związku z zapłatą należności przez dłużnika

Ustawodawca w stosunku do wierzyciela, jak i do dłużnika, uregulował zasady dokonywania korekty podatku w sytuacji, gdy po zastosowaniu ulgi na złe długi należność zostanie (...)
str. 21
3.

Zawieszenie działalności przez dłużnika - czy wierzyciel może skorygować VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Kontrahent (nabywca) będący również czynnym podatnikiem VAT nie uregulował należności z tytułu sprzedaży na jego rzecz towarów. (...)
str. 21
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VIII.

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych

Obecnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 24 listopada 2023 r. określa zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących tylko do 31 grudnia 2024 r. Na (...)
str. 22
1.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas

W porównaniu do obecnie obowiązującego rozporządzenia, projekt nie przewiduje zmian w zakresie zwolnienia podmiotowego . Proponuje się utrzymanie na dotychczasowym poziomie kryterium wartości sprzedaży, tj. (...)
str. 23
2.

Czynności wyłączone ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania

W § 4 projektowanego rozporządzenia wskazano katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia określone w § 2 i § 3 rozporządzenia. Z uzasadnienia do (...)
str. 24
3.

Utrata prawa do zwolnienia i regulacje przejściowe

W § 5 omawianego projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień zawarto uregulowania określające moment utraty prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Generalnie utrzymano zasadę, że utrata (...)
str. 25
IX.

Kasy rejestrujące na forum

1.

Rezygnacja ze stosowania kasy fiskalnej przy wysyłkowej sprzedaży towarów

Zajmuję się sprzedażą odzieży używanej przez internet. Do końca 2023 r. dokonywałam również sprzedaży tej odzieży w sklepie stacjonarnym i stosowałam kasę fiskalną. Czy obecnie (...)
str. 26
2.

Sprzedaż towarów na rzecz osoby prowadzącej działalność nierejestrową

Czy sprzedaż samochodu (towaru handlowego) osobie prowadzącej działalność nierejestrową, która została udokumentowana fakturą (na potrzeby rejestracji tego samochodu w urzędzie komunikacji) podlega również rejestracji w (...)
str. 28
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

X.

Propozycje zmian w zakresie miejsca świadczenia usług i opodatkowania marży

Ministerstwo Finansów opracowało projekt zmian do ustawy o VAT z dnia 24 czerwca 2024 r., który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl (numer (...)
str. 29
XI.

Metoda obliczenia podatku VAT przy zmianie rodzaju transakcji

Francuski kontrahent zamówił u nas towary, które wysłaliśmy do niego wraz z fakturą obejmującą kwotę należności z zastosowaniem 0% stawki VAT. Okazało się jednak, że (...)
str. 31
XII.

Rozliczanie transakcji trójstronnych z zastosowaniem procedury uproszczonej

Transakcja trójstronna to specyficzny przypadek transakcji łańcuchowej, czyli takiej w której bierze udział kilka podmiotów. Z transakcją trójstronną mamy więc do czynienia wtedy, gdy sprzedaż (...)
str. 33
1.

Uproszczona procedura rozliczania transakcji trójstronnych

Uproszczona procedura w wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych polega na przejęciu obowiązków podatkowych z podmiotu B (środkowego ogniwa obrotu) przez ostatniego uczestnika - załóżmy, że będzie nim (...)
str. 34
2.

Przykłady rozliczania transakcji w procedurze uproszczonej

Przedstawmy teraz po kolei sposób dokumentowani, ewidencjonowania i deklarowania transakcji trójstronnej z zastosowaniem procedury uproszczonej z punktu widzenia polskiego uczestnika takiego łańcucha dostaw, który będzie (...)
str. 34
XIII.

Obrót z zagranicą na forum

1.

Usługa budowlana świadczona przez podwykonawcę

Wykonałem usługę malowania (budowlaną) na nieruchomości w Niemczech dla polskiego kontrahenta. Obaj jesteśmy czynnymi podatnikami VAT i zgłoszeni jesteśmy do VAT UE. Usługa ma charakter (...)
str. 36
2.

Sprzedaż samochodu na rzecz nabywcy spoza UE

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT i sprzedaliśmy samochód ciężarowy dla obywatela Kirgistanu nieprowadzącego działalności gospodarczej. W jaki sposób rozliczyć taką sprzedaż? Jaką stawkę VAT zastosować? Czy (...)
str. 38
3.

Wpływ braku numeru VAT UE nabywcy na opodatkowanie WDT

Nasz pracownik wystawił fakturę dla kontrahenta z Holandii ze stawką VAT 0% ale okazuje się, że na fakturze wskazał błędny NIP kontrahenta. Nie posiadamy prawidłowego (...)
str. 39
E.

PORADY I KOMENTARZE

XIV.

Rozliczanie w ramach net-billingu nadwyżki energii wytworzonej z paneli fotowoltaicznych

W celu ograniczenia kosztów zużycia energii elektrycznej niektóre podmioty gospodarcze zdecydowały się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Wytwarzając na własne potrzeby energię elektryczną z odnawialnych źródeł (...)
str. 40
1.

Wprowadzanie energii elektrycznej do sieci energetycznej jako czynność opodatkowana

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przypomnijmy, (...)
str. 40
2.

Podstawa opodatkowania a depozyt prosumencki

Jak stanowi art. 4b ust. 1 ww. ustawy o odnawialnych źródłach energii w przypadku gdy prosument energii odnawialnej lub prosument zbiorowy energii odnawialnej wytworzył energię (...)
str. 41
3.

Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego?

W przypadku dostaw energii elektrycznej na rzecz innego podatnika podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, natomiast faktura powinna być wystawiona najpóźniej z (...)
str. 43
F.

VAT OD PODSTAW

XV.

Jak bezpiecznie kupić towar na współwłasność - pytania i odpowiedzi

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Mamy wówczas do czynienia ze współwłasnością, o której mowa w art. 195 ustawy z dnia 23 (...)
str. 45
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Status małego podatnika w świetle ustawy o VAT

Na podstawie art. 2 pkt 25 ustawy o VAT status małego podatnika przysługuje podmiotom: u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w (...)
str. 48
2.

Rozliczanie VAT przez małych podatników przy zastosowaniu metody kasowej

» Moment powstania obowiązku podatkowego Podmiot uznany za małego podatnika w świetle ww. art. 2 pkt 25 ustawy o VAT ma prawo korzystać z tzw. (...)
str. 49
3.

Prawidłowe dokumentowanie transakcji przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasową - wzór faktury

Faktura wystawiana przez małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową - oprócz wszystkich elementów, wymaganych przy "zwykłych" fakturach - powinna zawierać dodatkowo wyrazy "metoda kasowa" (art. (...)
str. 50
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVII.

Zabezpieczenie ryczałtowe uproszczoną formą zabezpieczenia akcyzowego

Instytucja ryczałtowego zabezpieczenia jest specyficzną formą zabezpieczenia akcyzowego, która została wprowadzona w ustawie o podatku akcyzowym w celu zmniejszenia obciążeń związanych z wysokością składanego zabezpieczenia (...)
str. 52
1.

Wniosek o ustalenie zabezpieczenia ryczałtowego

Jak wynika z art. 65 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, na wniosek podmiotu określonego w art. 65 ust. 1 ustawy, który spełnia warunki określone (...)
str. 52
2.

Ustalenie wysokości zabezpieczenia ryczałtowego

Jak stanowi art. 65 ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym, właściwy naczelnik urzędu skarbowego co najmniej raz w roku ustala ponownie wysokość zabezpieczenia ryczałtowego, w (...)
str. 53
3.

Odnotowanie objęcia wyrobów akcyzowych zabezpieczeniem

Stosownie do § 11 ust. 2 rozporządzenia, odnotowanie obciążenia zabezpieczenia generalnego lub odnotowanie objęcia wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem wyrobów określonych w załączniku nr 2 do (...)
str. 54
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Rozliczanie mediów po powrocie do zwolnienia z VAT

Do 30 czerwca 2024 r. byliśmy czynnym podatnikiem VAT. Do tego czasu właścicielom lokali użytkowych (firmom) wystawialiśmy faktury zaliczkowe na poczet zużycia mediów. Aktualnie nie (...)
str. 55
2.

Niewłaściwe opodatkowanie dostawy działki niezabudowanej - korekta podatku należnego

W lutym 2024 r. czynny podatnik VAT sprzedał firmie "Alfa" działkę (niezabudowaną) stosując stawkę VAT 23%. Sprzedaż tę wykazał w pliku JPK_V7M za luty 2024 (...)
str. 57
3.

Możliwość wystawiania faktur zbiorczych

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Czy mogę wystawić na rzecz mojego kontrahenta fakturę zbiorczą z tytułu sprzedaży towarów dokonanych w tym samym miesiącu z jedną datą (...)
str. 58
4.

Sposób prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT

Posiadam samochody osobowe, które wykorzystuję wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej. W celu odliczania całego podatku VAT od ponoszonych wydatków na ich użytkowanie złożyłem informację (...)
str. 60
5.

Czy sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa powoduje obowiązek wystawienia faktury?

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W październiku 2024 r. planuję sprzedaż zorganizowanej części prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa. Czy ww. transakcję będę musiał udokumentować fakturą? Przepisów ustawy (...)
str. 61
6.

Uregulowanie należności za usługi budowlane nie zawsze w MPP

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby firmy zakupiłem usługę budowlaną z załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Z tego tytułu otrzymałem fakturę z oznaczeniem (...)
str. 63
7.

Złożenie VAT-R przy rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego

Jestem rolnikiem ryczałtowym. Dodatkowo, jako czynny podatnik VAT prowadzę opodatkowaną działalność gospodarczą. Chciałbym zrezygnować ze statusu rolnika ryczałtowego i z tytułu działalności rolniczej być również (...)
str. 64
8.

Odliczenie VAT naliczonego przed wykonaniem usługi

Spółka zamówiła prezentację na łamach albumu książkowego. Termin jego wydania przypada w trzecim kwartale 2024 r. W sierpniu otrzymaliśmy fakturę za rezerwację powierzchni w albumie (...)
str. 65
9.

Konsultacje trychologiczne

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjersko-kosmetycznych. W ramach tej działalności przeprowadzam konsultacje trychologiczne. Polegają one na przeprowadzeniu wywiadu z klientem i obejmują dokładną analizę (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.