Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 29 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 r., godz. 13:25 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 47.445 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 4 (580) z dnia 20.02.2023

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r. - komunikat MF

Ministerstwo Finansów w dniu 2 lutego 2023 r. na stronie internetowej www.gov.pl opublikowało komunikat, z którego wynika, że po przeprowadzonych konsultacjach publicznych projektu ustawy wprowadzającej (...)
str. 4
II.

Zwrot akcyzy od zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej w 2023 r.

Na mocy art. 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. (...)
str. 5
1.

Wyliczenie kwoty zwrotu akcyzy

Zwrot podatku przysługuje producentowi rolnemu i ustalany jest jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT i stawki zwrotu podatku (...)
str. 6
2.

Wniosek o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego

Podstawą zwrotu podatku akcyzowego jest wniosek, którego wzór określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie wzoru wniosku (...)
str. 7
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Dłużnik wykreślony z rejestru VAT a prawo wierzyciela do korzystania z ulgi na złe długi

Kwestię tzw. ulgi na złe długi u wierzyciela reguluje art. 89a ustawy o VAT. Z brzmienia tego przepisu wynika, że podatnik może skorygować podstawę opodatkowania (...)
str. 8
2.

Ograniczenia czasowe korzystania z ulgi na złe długi

Wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi, jeżeli od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym (...)
str. 10
3.

Możliwość zastosowania ulgi na złe długi w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów

W przypadku dostawy towaru lub świadczenia usług dokonanych na rzecz podmiotu innego niż podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny (tj. na rzecz osób fizycznych będących (...)
str. 11
1.

Usługi najmu a zwolnienie z VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym (...)
str. 12
2.

Najem jako świadczenie kompleksowe

Podatnik wynajmuje firmie lokal mieszkalny na cele mieszkaniowe. Zgodnie z interpretacją ogólną nr PT1.8101.1.2021, podatnik wystawia fakturę ze stawką VAT 23%. Podatnik otrzymuje, od wspólnoty (...)
str. 14
3.

Wynajem mieszkania a korzystanie z usług firmy zarządzającej

Spółka jawna, gdzie wspólnikami są dwie osoby fizyczne, posiada kilka budynków, w których znajdują się mieszkania na wynajem. Spółka zawiera umowy najmu długoterminowego z osobami (...)
str. 15
V.

Stawka VAT na usługi zakwaterowania i gastronomiczne - odpowiedź na interpelację poselską

Zgodnie z art. 41 ust. 12f ustawy o VAT 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług klasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów (...)
str. 16
VI.

Kiedy dotacja podlega opodatkowaniu VAT - wyrok sądu administracyjnego

Podstawą opodatkowania - zgodnie z art. 29a ustawy o VAT - jest generalnie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub (...)
str. 18
VII.

Przedsiębiorstwo w spadku a nabycie składników majątkowych spadkodawcy w drodze postępowania spadkowego

Po śmierci podatnika został ustanowiony zarządca sukcesyjny (jedna z córek podatnika). Firma działa jako przedsiębiorstwo w spadku. Sprawa spadkowa jest w toku. Córka będąca zarządcą (...)
str. 20
1.

Zarząd sukcesyjny w świetle przepisów ustawy o VAT

Kwestię przedsiębiorstwa w spadku reguluje ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (...)
str. 20
2.

Prawa i obowiązki przedsiębiorstwa w spadku

Zgodnie z art. 7a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) prawa (...)
str. 21
C.

KASY REJESTRUJĄCE

1.

Opodatkowanie sprzedaży towarów w procedurze marży

Na mocy art. 120 ust. 4 ustawy o VAT podatnik dokonujący dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio w ramach prowadzonej (...)
str. 24
2.

VAT marża przy dostawie przedmiotów kolekcjonerskich

W myśl art. 120 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się: a) znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego (...)
str. 25
3.

Ewidencja w kasie sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich

Co do zasady, sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej. Przy czym rozpoczynając dostawę towarów (...)
str. 27
IX.

Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)

1.

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym

Zamierzam założyć działalność gospodarczą - warsztat samochodowy. Czy muszę posiadać kasę fiskalną od początku jej prowadzenia? [pytanie nr 1425712] Komentarz 1 Tak. Komentarz redakcji W (...)
str. 28
2.

Zapłata przelewem a konieczność instalowania kasy

Od 2021 r. świadczę usługi remontowe, zarówno dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i dla firm. Limit do kasy fiskalnej przekroczyłem we wrześniu 2021 (...)
str. 29
3.

Paragon i faktura dla osoby prywatnej

Spółka wykonała usługę budowlaną dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która żąda wystawienia faktury. Spółka posiada kasę on-line. Czy w takiej sytuacji powinniśmy wystawić paragon (...)
str. 30
4.

Świadczenie usług psychologicznych

Czy świadcząc prywatne usługi w zakresie konsultacji psychologicznych dla osób prywatnych muszę posiadać kasę? [pytanie nr1430264] Komentarz 1 Psycholog to nie lekarz, nie musi. Tylko (...)
str. 31
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

1.

Dokumenty wymienione w ustawie o VAT

Warunki umożliwiające zastosowanie 0% stawki VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, wymienione są w art. 42 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy, (...)
str. 32
2.

Dowody ustanawiające wzruszalne domniemanie

Unijne rozporządzenie wykonawcze Rady UE nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od (...)
str. 33
XI.

Obrót pocztowy w eksporcie

Wysyłając towar za pośrednictwem poczty formalności związane z procedurą wywozu wyglądają nieco inaczej niż w tradycyjnym eksporcie. Przesyłki pocztowe, których wartość nie przekracza 1.000 EUR, (...)
str. 35
XII.

Rozliczenie WNT poprzez korektę deklaracji

Otrzymałam towar od kontrahenta unijnego w lipcu 2022 r. Fakturę dostałam w listopadzie 2022 r. z lipcową datą wystawienia. Transakcji nie wykazałam w JPK w (...)
str. 38
E.

PORADY I KOMENTARZE

XIII.

Problemy z opodatkowaniem dostawy i montażu markiz

Od dłuższego czasu trwa spór z organami podatkowymi w sprawie opodatkowania dostawy i montażu markiz w budynkach mieszkalnych. Pojawiły się bowiem wątpliwości, czy tego rodzaju (...)
str. 41
1.

Kiedy stosujemy obniżoną stawkę VAT - uregulowania ustawowe

Na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT obniżoną do 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót (...)
str. 41
2.

Czynność kwalifikowana jako modernizacja budynku opodatkowana 8% stawką VAT - orzeczenia sądowe

Zdaniem niektórych podatników powyższa czynność (dostawa i montaż markiz jako świadczenie kompleksowe) w określonych sytuacjach wpisuje się w pojęcie modernizacji, o której mowa w art. (...)
str. 42
3.

Usługa kompleksowa opodatkowana stawką 23% - stanowisko organów podatkowych

Najnowsze stanowisko organów podatkowych pomimo pojawiających się wyroków sądowych nie uległo zmianie. Przykładowo Dyrektor KIS w wiążącej informacji stawkowej z dnia 6 grudnia 2022 r., (...)
str. 43
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Podmioty zobowiązane do składania formularza VAT UE

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy, podmiotem zobowiązanym do złożenia informacji podsumowującej jest podatnik, który dokona: wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz podatników podatku od (...)
str. 45
2.

Sposób wypełniania informacji podsumowującej

Informacja podsumowująca powinna zawierać w szczególności następujące dane: 1) nazwę lub imię i nazwisko podmiotu składającego informację podsumowującą, numer identyfikacji podatkowej podany w potwierdzeniu (VAT-5UE) (...)
str. 46
3.

Sankcje za niezłożenie informacji VAT-UE

Niezłożenie informacji podsumowującej VAT-UE w ustawowym terminie stanowi wykroczenie skarbowe zgodnie z ustawą z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z (...)
str. 47
4.

Korygowanie informacji za pomocą formularza VAT-UEK

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonej informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE, należy niezwłocznie złożyć korektę błędnej informacji podsumowującej za pomocą środków komunikacji (...)
str. 48
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Podmioty uprawnione do złożenia wniosku

Na podstawie art. 62e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 2324 ze zm.) przed zamknięciem (...)
str. 49
2.

Zgoda na uwolnienie środków z rachunku technicznego w formie postanowienia

We wniosku o wydanie zgody na wypłatę środków, podatnik wskazuje numer rachunku VAT , z którego nastąpiło przekazanie środków na rachunek techniczny oraz wysokość środków, (...)
str. 49
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVI.

Obowiązek zapłaty akcyzy przez finalnego nabywcę gazowego

Jesteśmy gminną spółką która w tym roku zakończyła modernizację oczyszczalni ścieków, w wyniku której uzyskujemy biogaz wykorzystywany w pierwszej kolejności do ogrzewania osadu w komorze (...)
str. 52
1.

Zwolnienia dla wyrobów gazowych

W art. 31b ust. 1-4 ustawy, zostały wymienione czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia w podatku akcyzowym. Wskazany w art. 31b ustawy wykaz zwolnień od (...)
str. 53
2.

Obowiązek dokonania rejestracji i składania deklaracji podatkowych

W związku z tym, że czynności związane z produkcją i zużyciem wyrobu gazowego na cele grzewcze, podlegają opodatkowaniu, a przedsiębiorca nie ma uprawnienia do korzystania (...)
str. 53
3.

Podmioty zobowiązane do prowadzenia ewidencji wyrobów gazowych

Zgodnie z art. 138j ustawy, ewidencję wyrobów gazowych zobowiązani są prowadzić: pośredniczący podmiot gazowy dokonujący sprzedaży wyrobów gazowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy gazowemu; pośredniczący (...)
str. 54
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Jak zaokrąglamy wskaźnik prewspółczynnika?

W 2022 r. podatnik stosował prewspółczynnik (18%), według którego odliczał VAT naliczony. Po zakończeniu 2022 r. firma wyliczyła na podstawie danych za cały 2022 r. (...)
str. 55
2.

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

W czerwcu 2021 r. utraciłem prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT, w związku z tym zarejestrowałem się jako czynny podatnik VAT. Z kolei w 2022 (...)
str. 55
3.

Właściwa stawka VAT dla tortów sprzedawanych na wynos

Rozpocząłem działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu kawiarni i jestem czynnym podatnikiem VAT. Produkuję i sprzedaję m.in. torty na wynos dla klientów detalicznych. Jaką stawkę VAT (...)
str. 56
4.

Pierwsze zasiedlenie a opodatkowanie sprzedaży budynku z lokalami posiadającymi odrębne księgi wieczyste

Jako czynny podatnik VAT zamierzam w 2023 r. sprzedać cały budynek z jedenastoma lokalami użytkowymi. W stosunku do całego budynku doszło już do pierwszego zasiedlenia, (...)
str. 58
5.

Obowiązki podatnika VAT przy zawieszeniu działalności mieszanej

W ramach działalności gospodarczej czynny podatnik VAT wykonywał czynności mieszane, tj. opodatkowane i zwolnione z VAT. Po zakończeniu roku składał roczne korekty podatku VAT naliczonego. (...)
str. 61
6.

Raty leasingowe opłacane w trakcie zawieszenia działalności

Na potrzeby prowadzonej działalności zawarłem umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, który jest wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych. Z faktur dokumentujących raty leasingowe czy za paliwo (...)
str. 63
7.

Termin rozliczenia faktury korygującej in minus za energię elektryczną/cieplną

Firma (czynny podatnik VAT) w stosunku do odsprzedaży mediów (energii elektrycznej i cieplnej) za okres luty - grudzień 2022 r. na rzecz najemców lokali użytkowych (...)
str. 64
8.

Brak otrzymania akceptacji noty korygującej a prawo do odliczenia VAT

Jako czynny podatnik VAT otrzymałem od sprzedawcy fakturę, w której wskazano błędny NIP mojej firmy. Wystawiłem notę korygującą, poprawiając zaistniały błąd, i wysłałem ją pocztą (...)
str. 66
9.

Korekta w oparciu o rzeczywisty prewspółczynnik

Ustalając tzw. wstępny prewspółczynnik na 2022 r. podatnik skorzystał z uprawnienia wynikającego z art. 90 ust. 10 ustawy o VAT i przyjął, że dla 2022 (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.