Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 14 stycznia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 r., godz. 11:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 46.478 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 7 (505) z dnia 01.04.2020

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!

1.

Praca w okresie zagrożenia koronawirusem (COVID-19)

Od prawie miesiąca przedsiębiorcy funkcjonują w innych realiach. W związku z zagrożeniem koronawirusem bądź chorobą nim wywołaną (COVID-19) osoby chore albo osoby podejrzane o zachorowanie (...)
str. 4
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek

1.1.
Podstawa prawna
Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na rok składkowy, który obejmuje okres od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. Czynności (...)
str. 5
1.2.
Liczba osób ubezpieczonych
Sposób ustalania stopy procentowej składki wypadkowej zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Oblicza się ją jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w (...)
str. 5
1.3.
Wysokość stopy procentowej składki wypadkowej
Znając liczbę ubezpieczonych, płatnik składek w zależności od jej wielkości ustala stopę procentową składki wypadkowej w wysokości: 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok (...)
str. 7
2.

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej przedsiębiorcy lub osoby współpracującej z ustalonym prawem do emerytury albo renty

1) Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ponieważ jest emerytem, czy przepisy przewidują zwolnienie go z opłacania (...)
str. 9
3.

Składki na FP, FS i FGŚP pracownika będącego jednocześnie członkiem rady nadzorczej

Pracownik jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej. Funkcję tę pełni na podstawie powołania i z tego tytułu otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie. Zgłosiliśmy go do ubezpieczeń społecznych i (...)
str. 11
II.

Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń

1.

Ubezpieczenia w ZUS zleceniobiorcy będącego również pracownikiem korzystającym z urlopu rodzicielskiego

Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która w innej firmie jest pracownikiem zatrudnionym na część etatu za wynagrodzeniem niższym niż minimalne, z tym że obecnie korzysta (...)
str. 13
2.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Prowadzę działalność gospodarczą i dotychczas z tego tytułu podlegałem obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od 1 kwietnia br. chciałbym przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. (...)
str. 14
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

III.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Wynagrodzenie za nadgodziny w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego

Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem w stałej miesięcznej wysokości 4.200 zł. W niektórych miesiącach pracuje także w godzinach nadliczbowych. Przez (...)
str. 17
2.

Wpływ zmiany regulaminu wynagradzania na podstawę wymiaru świadczeń chorobowych

1) W wyniku zmiany regulaminu wynagradzania od 1 stycznia 2020 r. została zlikwidowana premia regulaminowa wliczana dotychczas do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, natomiast wynagrodzenie roczne, (...)
str. 19
3.

Obliczanie wysokości świadczeń z ubezpieczeń społecznych dla zleceniobiorcy

Zleceniobiorca wykonuje umowę od 1 stycznia 2020 r., z tym że do ubezpieczenia chorobowego przystąpił od 10 marca 2020 r. W umowie zlecenia ma określone (...)
str. 21
4.

Kiedy należy ustalić nową podstawę wymiaru świadczenia chorobowego?

Pracownik po powrocie z długotrwałego zwolnienia lekarskiego (150 dni) i przepracowaniu trzech miesięcy ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Obliczając wysokość wynagrodzenia (...)
str. 23
IV.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Dowody do wypłaty zasiłku przez ZUS po otrzymaniu przez pracownika kolejnego e-zwolnienia

Po wypłacie pracownikowi wynagrodzenia za 33 dni choroby przekazaliśmy wypłatę zasiłku chorobowego do ZUS. W tym celu wypełniliśmy zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3. Pracownik (...)
str. 24
2.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego po przerwie w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego

Pracownica po urlopie macierzyńskim korzystała z urlopu rodzicielskiego przez 16 tygodni i wróciła do pracy (wniosek o udzielenie części urlopu rodzicielskiego złożyła w ciągu 21 (...)
str. 25
3.

Świadczenie rehabilitacyjne w razie choroby spowodowanej wypadkiem w drodze z domu do pracy

Pracownik uległ wypadkowi w drodze z domu do pracy. Po wykorzystaniu z tego tytułu pełnego okresu zasiłkowego, za który wypłacaliśmy świadczenia chorobowe w wysokości 100% (...)
str. 26
V.

Świadczenia przedemerytalne

1.

Skutki podjęcia pracy przez osobę pobierającą świadczenie przedemerytalne

Pobieram świadczenie przedemerytalne. Ostatnio otrzymałam propozycję podjęcia pracy. Ile mogę zarobić miesięcznie i czy muszę o tym powiadamiać ZUS? Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne (dalej świadczeniobiorca) (...)
str. 27
C.

PRAWO PRACY

VI.

Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy

1.

Polecenie wykonania pracy w oddziale znajdującym się poza siedzibą pracodawcy

W umowie ze względu na specyfikę pracy wpisaliśmy pracownikowi jako miejsce jej wykonywania "siedziba pracodawcy i oddziały". Na tej podstawie sporadycznie wysyłamy go do naszych (...)
str. 29
2.

Warunki wprowadzania telepracy na wniosek pracownika

1) Czy warunki telepracy mogą zostać określone w porozumieniu pomiędzy poszczególnymi pracownikami i pracodawcą? Jeśli tak, czy można ustalić z pracownikami różne warunki telepracy? Nadmieniamy, (...)
str. 30
3.

Zmiana stanowiska pracy pracownika placówki oświatowej w okresie ochrony przedemerytalnej

1) Pracownica w wieku przedemerytalnym (59 lat) jest zatrudniona w publicznym zespole przedszkolno-szkolnym. Najpierw wykonywała pracę w przedszkolu na stanowisku woźnej (od 7 30 do (...)
str. 31
VII.

Rozliczanie czasu pracy

1.

Rozliczanie pracy ponadwymiarowej pracownika zatrudnionego na część etatu

Zgodnie z postanowieniem umowy o pracę, pracownikowi zatrudnionemu na 3/4 etatu za przekroczenie przeciętnie 39 godzin na tydzień przysługują dodatki do wynagrodzenia jak za godziny (...)
str. 34
2.

Wyznaczanie dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy

1) W zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałem, a dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy jest sobota. Czy (...)
str. 36
3.

Stosowanie 6-dniowego tygodnia pracy wobec pracownika niepełnosprawnego

Zatrudniamy pracownika z niepełnosprawnością ruchową, który pracuje sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty), a odbiera dni wolne pod koniec okresu rozliczeniowego. Czy jest (...)
str. 38
VIII.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Dodatek wyrównawczy w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

Pracownica ZOZ po urlopach macierzyńskim i rodzicielskim wystąpiła o urlop wypoczynkowy. Czy w podstawie wynagrodzenia za ten urlop należy uwzględnić dodatek wyrównawczy, który otrzymywała w (...)
str. 39
2.

Wliczanie premii do podstawy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i odprawy rentowej

Rozwiązujemy umowę o pracę z pracownikiem niezdolnym do pracy, któremu ZUS przyznał prawo do renty. Jak należy obliczyć odprawę rentową oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop (...)
str. 40
3.

Potrącenia alimentacyjne z kilku wypłat dokonanych w różnych terminach

Wynagrodzenie pracownika pełnoetatowego jest zajęte przez komornika na należności alimentacyjne. Oprócz wynagrodzenia za pracę za ubiegły miesiąc, wypłaconego 27 marca 2020 r., otrzymał on również (...)
str. 42
IX.

Dokumentacja kadrowa

1.

Przechowywanie wniosków urlopowych w postaci papierowej albo elektronicznej

1) W firmie prowadzona jest dokumentacja pracownicza w postaci papierowej. Jednocześnie stosujemy system e-pracownik, do którego pracownicy wprowadzają wnioski o urlop, zatwierdzane przez ich przełożonych. (...)
str. 44
X.

Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień

1.

Grupowe ubezpieczenie pracowników w świetle ochrony danych osobowych (RODO)

1) Spółka jawna zawarła umowę grupowego ubezpieczenia, do którego dobrowolnie mogą przystępować pracownicy oraz ich współmałżonkowie (partnerzy), biorąc na siebie finansowanie w całości składki ubezpieczeniowej. (...)
str. 46
2.

Dokumenty potwierdzające staż pracy wykonywanej za granicą

Zatrudniliśmy pracownika, który wcześniej wykonywał pracę w innych państwach członkowskich UE. Nie ma on dokumentu, który odpowiadałby polskiemu świadectwu pracy. Jakie dokumenty mogą potwierdzać jego (...)
str. 48
XI.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

1.

Obowiązek zapewnienia okularów pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnym przez połowę wymiaru czasu pracy

1) Zatrudniamy pracowników przy monitorach ekranowych. Jakie muszą być spełnione warunki, żeby pracownik mógł żądać od pracodawcy zwrotu kosztów za zakup okularów? Czy w przypadku (...)
str. 49
D.

ROZLICZENIA Z PFRON

1.

Wliczenie do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych pracownika z ustalonym prawem do renty

1) Od 1 marca 2018 r. zatrudniamy pracownika, któremu ZUS od 26 lutego 2020 r. ustalił po raz pierwszy rentę z tytułu całkowitej niezdolności do (...)
str. 52
E.

PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

1.

Termin dokonania wpłat do PPK na rachunek instytucji finansowej

Od 1 stycznia 2020 r. pracodawca stosuje ustawę o PPK. Umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych zamierza podpisać 11 maja (...)
str. 53
F.

VADEMECUM KADROWCA

1.

Informacje jakich pracodawca może żądać od pracownika

1) Czy pracodawca może zapytać pracownika, gdzie spędza dni wolne od pracy? Co do zasady informacja o tym, jak pracownik spędza czas wolny jest daną (...)
str. 57
2.

Zachowanie środków ostrożności w zakładzie pracy

1) Pracodawca powziął wiadomość, że pracownik wrócił z urlopu, spędzonego za granicą w kraju, w którym potwierdzono obecność koronawirusa. Powrót nastąpił 13 marca 2020 r., (...)
str. 59
3.

Polecenie pracownikowi pracy zdalnej

1) Pracodawca zastanawia się nad powierzeniem kilku zatrudnionym pracy zdalnej. Czy wymaga to jakiegoś szczególnego uzasadnienia? Nie, ustawa o szczególnych rozwiązaniach tego nie wymaga. W (...)
str. 61
4.

Badania profilaktyczne i szkolenia pracowników w dobie zagrożenia koronawirusem

1) Czy wobec trudności z przeprowadzaniem profilaktycznych badań okresowych możemy dopuścić pracownika do pracy pomimo upływu okresu ważności poprzednich badań? Główny Inspektor Pracy (GIP) na (...)
str. 63
5.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem

Czy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko w związku z ochroną przed zakażeniem koronawirusem, pracownik może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy? (...)
str. 65
6.

Świadczenia chorobowe w związku z zagrożeniem COVID-19

1) Jakie świadczenia chorobowe przysługują pracownikowi w związku z objęciem go kwarantanną, izolacją bądź hospitalizacją? Zgodnie z przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i (...)
str. 67
7.

Ulgi w opłacaniu składek ZUS dla przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej z powodu koronawirusa

ZUS na stronie internetowej www.zus.pl poinformował (17 marca 2020 r.), że przedsiębiorcy, którzy z powodu epidemii koronawirusa mają problemy, aby zapłacić bieżące składki lub należności, (...)
str. 69
G.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Świadczenie rehabilitacyjne przyznane w II kwartale 2020 r. podlega waloryzacji

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2020 r. wynosi 107,4%. Tak wynika z obwieszczenia Prezesa ZUS z (...)
str. 70
2.

Przekazywanie do ZUS składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej

W Dzienniku Ustaw z dnia 2 marca 2020 r. pod poz. 336 opublikowano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lutego 2020 r. w sprawie (...)
str. 70
3.

W kwietniu br. - wypłata dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 lutego 2020 r. pod poz. 321 opublikowano ustawę z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.