Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
NUMER BIEŻĄCY 6 (600) Z DNIA 10.03.2024
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 23 (521) z dnia 01.12.2020
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 23 (521) z dnia 01.12.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Zaostrzenie sankcji za "ukrywanie" dłużnika alimentacyjnego oraz jego zarobków
W dniu 1 grudnia 2020 r., na mocy art. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności (...)
str. 4
2.
Wpływ podwyższenia od 1 stycznia 2021 r. minimalnej płacy na niektóre parametry z zakresu prawa pracy
Od 1 stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2.800 zł ( § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika, który w danym miesiącu przepracował tylko jeden dzień
Pracownik jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości (4.200 zł). W październiku 2020 r. przepracował tylko pierwszy dzień, a od następnego dnia do końca tego miesiąca (...)
str. 9
2.
Limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe zatrudnionego u dwóch pracodawców
Nasz pracownik jest zatrudniony również w innym podmiocie na podstawie umowy o pracę. Ponieważ otrzymuje on wysokie wynagrodzenie, poinformował pracodawców, że w grudniu br. jego (...)
str. 11
3.
Składka zdrowotna z działalności w razie pobierania zasiłku macierzyńskiego
Pracownica od 2 listopada 2020 r. do 13 czerwca 2021 r. korzysta z urlopu rodzicielskiego udzielonego jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Z tego tytułu pobiera (...)
str. 12
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Adres zamieszkania w zgłoszeniu do ubezpieczeń pracowników - obcokrajowców
Zatrudniamy pracowników będących obywatelami Ukrainy na stanowisku kierowców w transporcie międzynarodowym. Czy w zgłoszeniu do ubezpieczeń (ZUS ZUA) tych pracowników pracodawca powinien wskazywać polski adres (...)
str. 14
2.
Zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń w ZUS po rezygnacji z korzystania ulgi na start
Przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą i obecnie korzysta z ulgi na start. Od grudnia br. zamierza zrezygnować z tego uprawnienia i zgłosić się też do ubezpieczeń (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.1.
Zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po obniżeniu etatu
Przepisy specustawy w art. 15g, 15qb, 15zf, 15zzzzzo ust. 2 umożliwiają pracodawcy spełniającemu warunki w nich wskazane m.in. obniżenie pracownikom wymiaru czasu pracy. Okoliczność ta, (...)
str. 17
1.2.
Przeliczenie podstawy wymiaru wcześniej wypłaconych świadczeń chorobowych
Konsekwencją wprowadzenia art. 31zy 13 specustawy jest przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących osobom spełniającym warunki w nim wskazane, którym ustalono wysokość świadczenia z uwzględnieniem (...)
str. 18
2.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków po zmianie zasad zmniejszania premii uznaniowej
1) W regulaminie wynagradzania zmieniliśmy zapis dotyczący wypłaty miesięcznej premii uznaniowej. Do końca czerwca 2020 r. była ona zmniejszana proporcjonalnie do dni absencji chorobowych, natomiast (...)
str. 21
3.
Wliczanie dodatku za brak absencji do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz dodatek za brak absencji. Za w pełni przepracowany miesiąc wynosi on 160 zł, natomiast jeden dzień nieobecności (...)
str. 23
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Świadczenia chorobowe za czas odbywania kwarantanny i izolacji w warunkach domowych
Zgodnie z § 3a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem (...)
str. 24
2.
Zasiłek opiekuńczy za okres kwarantanny lub izolacji dziecka
1) Dziecko pracownicy (w wieku 7 lat) 20 października 2020 r. zostało przez sanepid skierowane do odbycia obowiązkowej kwarantanny z powodu kontaktu z nauczycielką, u (...)
str. 26
3.
Wznowienie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem placówek oświatowych
1) Od 9 listopada 2020 r. dziecko pracownicy (w wieku 7 lat) odbywa naukę zdalną i z tego powodu była ona nieobecna w pracy. Czy (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
V.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Dzień wolny za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypadający w sobotę
W zakładzie pracy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy, a dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są soboty. W bieżącym roku drugi dzień (...)
str. 31
2.
Rozliczanie pracy podczas dyżuru domowego
1) Pracodawca sektora usług finansowych zamierza zlecić pracownikowi dyżur domowy "pod telefonem". Ewentualna praca będzie polegała na udzielaniu telefonicznej pomocy klientowi, co jak wynika z (...)
str. 32
3.
Termin rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych
Pracownik jest objęty dwumiesięcznym okresem rozliczeniowym i pracuje w systemie podstawowym z sobotami wolnymi od pracy. W pierwszym miesiącu tego okresu przepracował kilka nadgodzin dobowych (...)
str. 34
VI.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Potrącenie na poczet należności niealimentacyjnej z wynagrodzenia chorobowego pracownika będącego uczestnikiem PPK
Wynagrodzenie pracownicy jest zajęte na poczet należności niealimentacyjnych. Jak ustalić kwotę potrącenia z wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej na okres (...)
str. 36
2.
Wpływ urlopów szkoleniowych i zwolnień od pracy na prawo do trzynastki
1) Czy okres przepracowany, od którego zależy prawo do trzynastki pracownika sfery budżetowej, należy pomniejszyć o urlopy okolicznościowe i szkoleniowe, delegacje, a także zwolnienia od (...)
str. 38
3.
Zasady przyznawania odprawy ekonomicznej przez "małego" pracodawcę
Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników wręczył dziewięciu z nich wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowisk. Czy może wypłacić im odprawy z tego (...)
str. 42
VII.
Dokumentacja kadrowa
1.
Miejsce i okres archiwizacji dokumentacji pracowniczej po likwidacji lub sprzedaży spółki handlowej
1) Spółka handlowa planuje zakończyć działalność firmy poprzez jej sprzedaż w całości lub w przypadku braku nabywcy - likwidację i wyprzedaż majątku. Jakie dokumenty dotyczące (...)
str. 44
2.
Postępowanie pracodawcy w razie wysłania świadectwa pracy na nieaktualny adres pracownika
Zwolnionemu pracownikowi pocztą wysłaliśmy świadectwo pracy na adres zamieszkania, który znajdował się w aktach pracowniczych. Po pewnym czasie otrzymaliśmy tę przesyłkę z adnotacją "adresat nieznany". (...)
str. 47
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wpływ na wymiar urlopu kilkakrotnej zmiany etatu w ciągu roku kalendarzowego
Od 1 stycznia 2020 r. zatrudniamy pracownika legitymującego się 8-letnim stażem urlopowym. Jak należy ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego tego pracownika za bieżący rok, jeżeli w (...)
str. 48
2.
Urlop wypoczynkowy po przywróceniu pracownika do pracy
Sąd pracy przywrócił zwolnionego pracownika do pracy, uznając że wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione. Pracownik stawił się do pracy. Czy za czas (...)
str. 49
3.
Udzielenie urlopu okolicznościowego po kilku miesiącach od dnia narodzin dziecka
Nauczycielowi szkoły samorządowej pod koniec sierpnia br. (w czasie ferii letnich), urodziło się dziecko. Czy może on dopiero teraz zawnioskować o urlop okolicznościowy? Ustawa z (...)
str. 50
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Korekta odpisów na ZFŚS po przejściu pracownika na emeryturę
Pracownik jednostki sektora finansów publicznych 28 maja 2020 r. przeszedł na emeryturę i od tego dnia korzysta z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jako emeryt - (...)
str. 51
2.
Ustalanie kolejnego roku nauki zawodu pracownika młodocianego
Od połowy września 2019 r. zatrudniamy pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Kiedy rozpoczął się dla niego drugi roku nauki? O rozpoczęciu kolejnego roku nauki (...)
str. 52
3.
Upływ terminu przedawnienia roszczenia
W prawie pracy mowa jest o 3-letnim okresie przedawnienia roszczeń. W jaki sposób obliczyć kiedy pracownik nie będzie mógł żądać ich zaspokojenia? Fakt zaistnienia przedawnienia (...)
str. 54
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
1.
Wysłuchanie poszkodowanego w wypadku przy pracy
W zakładzie pracy doszło do wypadku. Ma on powołany stały zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi pracownik służby bhp oraz społeczny inspektor pracy. W chwili (...)
str. 55
D.
ROZLICZENIA Z PFRON
1.
Przedawnienie roszczeń z tytułu dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
PFRON w trakcie kontroli stwierdził nieprawidłowości w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy pracodawca może odmówić podpisania protokołu kontroli? Za jaki okres PFRON może (...)
str. 57
E.
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
1.
Zaliczenie wpłaty do PPK finansowanej przez zleceniodawcę do kosztów podatkowych
W spółce z o.o. pracę na podstawie kontraktu menedżerskiego wykonuje osoba w wieku 42 lat. Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (także zdrowotnemu) jako (...)
str. 59
2.
Obowiązki informacyjne podmiotu zatrudniającego względem osób zatrudnionych i uczestników PPK
Pracodawca, wypełniając obowiązek informacyjny, o którym mowa w art. 15 ust. 2 i art. 27 ust. 4 ustawy o PPK, przekazał wszystkim pracownikom druk "Informacja (...)
str. 60
F.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Charakterystyka szkolenia wstępnego
Szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dzieli się na wstępne i okresowe. Te pierwsze, powinno odbyć się w chwili zatrudnienia pracownika, zanim przystąpi on (...)
str. 62
2.
Pracownicy podlegający obowiązkowi odbycia szkolenia stanowiskowego
Pracodawca ma obowiązek zapewnić instruktaż stanowiskowy pracownikom wymienionym w § 11 ust. 1-3 rozporządzenia, tj. zatrudnionym na stanowiskach: robotniczych, innych niż robotnicze, na których występuje (...)
str. 62
3.
Forma i czas trwania instruktażu stanowiskowego
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się na stanowisku pracy (§ 8 pkt 2 rozporządzenia), przy bezpośrednim udziale szkolonego oraz szkolącego. Ustawodawca nie dopuścił możliwości rezygnacji z tej (...)
str. 63
4.
Obligatoryjne elementy programu szkolenia
Program szkolenia musi zostać tak opracowany, aby przeprowadzone zgodnie z nim szkolenie zapewniło pracownikowi, który styka się z nowymi warunkami pracy, zdobycie o nim pełnej (...)
str. 63
5.
Dostosowanie czasu szkolenia do warunków pracy oraz cech osobistych pracownika
Ramowy (przykładowy) program instruktażu stanowiskowego został załączony do rozporządzenia. Z jego założeń wynika, iż czas szkolenia wynosi minimum 8 godzin, przy czym jego organizator ma (...)
str. 63
6.
Osoby uprawnione do przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego
Instruktaż stanowiskowy powinna przeprowadzić osoba posiadająca zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia (§ 5 pkt 3 rozporządzenia). Przepis § (...)
str. 65
7.
Sprawdzian wiedzy oraz potwierdzenie odbycia instruktażu stanowiskowego
Zgodnie z treścią § 11 ust. 6 rozporządzenia, instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami (...)
str. 65
8.
Dokumentowanie oceny ryzyka zawodowego, z którą pracownika zapoznano podczas szkolenia wstępnego
Zasadniczo zapoznanie pracownika z oceną ryzyka zawodowego jest ukierunkowane na przedstawienie występujących w zakładzie pracy zagrożeń oraz wskazanie sposobów uniknięcia negatywnych skutków ich działania. Ten (...)
str. 66
G.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 grudnia 2020 r. wyższa kwota ograniczenia podstawy wymiaru zasiłków wypłacanych po ustaniu tytułu ubezpieczenia
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwota (...)
str. 67
2.
Ile wyniesie w 2021 r. współczynnik do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy?
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop oblicza się przy użyciu współczynnika, który jest wartością stałą dla danego roku kalendarzowego i wyraża przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.