Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 1 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 r., godz. 14:43 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.682 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 20 (620) z dnia 20.10.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Ulga na zakup kas rejestrujących utraconych wskutek powodzi

W Dzienniku Ustaw z dnia 4 października 2024 r., pod poz. 1473, opublikowano ustawę z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych (...)
str. 4
2.

Przedłużenie obowiązkowych terminów - nowelizacja rozporządzeń w sprawie kas

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 września 2024 r., pod poz. 1434, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 5
II.

Od 1 października 2024 r. zdalne załatwianie spraw przy wykorzystaniu infolinii KAS

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.gov.pl zamieszczono komunikat dotyczący ogólnokrajowej infolinii KAS. Jak wynika z treści komunikatu: "(...) 1 października 2024 r. startuje scentralizowana infolinia (...)
str. 7
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Limity uprawniające do uzyskania statusu małego podatnika

W myśl art. 2 pkt 25 ustawy o VAT status małego podatnika przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w (...)
str. 8
2.

Sposoby rozliczania podatku VAT przez małych podatników

Podmioty posiadające status małego podatnika - w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT - korzystają z możliwości szczególnego rodzaju rozliczania tego podatku. Mogą one - (...)
str. 8
3.

Kasowa metoda rozliczania VAT

Rozliczanie podatku VAT metodą kasową jest możliwe po uprzednim zawiadomieniu na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego (...)
str. 9
3.1.
Rozliczanie VAT należnego
Obowiązek podatkowy, w myśl art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, u małych podatników stosujących metodę kasową powstaje: 1) z dniem otrzymania całości lub części (...)
str. 9
3.2.
Odliczanie podatku naliczonego przy metodzie kasowej
Zasady odliczania VAT przez małych podatników stosujących kasową metodę rozliczania tego podatku reguluje art. 86 ust. 10e ustawy o VAT. Wynika z niego, iż ww. (...)
str. 10
4.

JPK_V7K - deklaracja podatkowa składana przez małych podatników

Mali podatnicy stosujący kasową metodę rozliczania VAT, zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, składają deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do (...)
str. 11
5.

Utrata/rezygnacja z prawa do stosowania kasowej metody rozliczeń

Mały podatnik - stosownie do art. 21 ust. 4 ustawy o VAT - traci prawo do rozliczania podatku metodą kasową, począwszy od rozliczenia za miesiąc (...)
str. 12
1.

Podstawa opodatkowania - uregulowania ustawowe

Podstawą opodatkowania - zgodnie z art. 29a ustawy o VAT - jest generalnie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub (...)
str. 13
2.

Wartość udziałów/akcji przyjmowana przy ustalaniu podstawy opodatkowania

2.1. Podstawa ustalana w oparciu o wartość emisyjną akcji - wyrok TSUE ` Na temat wyroku pisaliśmy w "Poradniku VAT" nr 11 z 2024 r. (...)
str. 13
2.1.
Podstawa ustalana w oparciu o wartość emisyjną akcji - wyrok TSUE
` Na temat wyroku pisaliśmy w "Poradniku VAT" nr 11 z 2024 r. Określenie podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu do spółki było przedmiotem rozstrzygnięcia (...)
str. 13
2.2.
Określona w umowie wartość nominalna udziałów jako podstawa opodatkowania - stanowisko organu podatkowego
Z kolei Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 13 września 2024 r., nr 0114-KDIP4-1.4012.308.2024.1.DP uznał, że: "(...) Skoro w umowie aportu ustalą Państwo z (...)
str. 14
1.

Usługi prywatnego nauczania - określenie stawki VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, (...)
str. 16
2.

Stosowanie zwolnienia z VAT a wykształcenie kierunkowe w danej dziedzinie

» Stanowisko organów podatkowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20 grudnia 2022 r., nr 0112-KDIL1-1.4012.535.2022.2.WK, odniósł się do sprawy podatniczki (która (...)
str. 17
3.

Możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na wartość sprzedaży

Zwolnienie z podatku VAT przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, tj. podatnikom, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty określonej w (...)
str. 19
4.

Dokumentowanie czynności zwolnionych z VAT

Na mocy art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest zobowiązany do wystawiania faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie (...)
str. 20
VI.

Prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na potrzeby działań związanych z CSR

W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorcy (czynni podatnicy VAT) angażują się również w programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. W związku z realizacją tych działań dokonują (...)
str. 21
1.

Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu

Pojęcie społecznej odpowiedzialności biznesu funkcjonuje (jest realizowane) w działalności biznesowej (oraz na poziomie publicznym), jednakże w ustawie o VAT nie znajdujemy takiej definicji. Najpowszechniejsza definicja (...)
str. 21
2.

Konieczność ustalenia związku z czynnościami opodatkowanymi VAT

W ustawie o VAT brak jest regulacji, które w sposób szczegółowy odnosiłyby się do odliczania VAT od wydatków związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Zatem należy (...)
str. 22
3.

Jakie stanowisko prezentują sądy administracyjne?

Dla Prenumeratorów GOFIN S Baza orzeczeń wydawanych m.in. przez sądy administracyjne dostępna w serwisie www.orzecznictwo.gofin.pl » Kwestia prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z (...)
str. 23
VII.

Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)

1.

Dokonanie zapłaty na podstawie faktury pro forma

Wystawiliśmy kontrahentowi fakturę pro formę w sierpniu 2024 r., na podstawie której również w tym miesiącu otrzymaliśmy zapłatę. Dostawa towaru jak i wystawienie faktury miała (...)
str. 26
2.

Sprzedaż samochodu po upływie okresu korekty

Posiadam samochód osobowy. Przy jego zakupie we wrześniu 2019 r. odliczyłam 50% podatku naliczonego. Czy sprzedając ten samochód we wrześniu 2024 r. muszę dokonać korekty (...)
str. 27
3.

MPP przy zakupie samochodu

Zakupiłem samochód ciężarowy. Czy zapłaty za niego muszę dokonać w mechanizmie podzielonej płatności? [pytanie nr 1501823] Komentarz 1 Nie podlega pod MPP. Komentarz redakcji W (...)
str. 28
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VIII.

Ewidencjonowanie sprzedaży przez pośrednika

Sprzedaż towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, generalnie powinna być ewidencjonowana w kasie rejestrującej. Zasadniczo w kasie (...)
str. 29
IX.

Czytelnicy pytają

1.

Świadczenie usług prawniczych/doradczych a kasa fiskalna

W prowadzonej działalności gospodarczej świadczę usługi prawnicze oraz doradztwa podatkowego na rzecz przedsiębiorców. Obecnie swoje usługi zamierzam w niewielkim zakresie świadczyć na rzecz osób prywatnych. (...)
str. 32
2.

Zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży w kasie - jak wyliczyć limit?

Pod koniec ubiegłego roku rozpocząłem stacjonarną sprzedaż drobnego sprzętu AGD i korzystam ze zwolnienia z ewidencjonowania ze względu na wartość sprzedaży. Obecnie artykuły te sprzedaję (...)
str. 35
3.

Sprzedaż z kilku kas w JPK_VAT z deklaracją

W prowadzonej działalności do ewidencjonowania sprzedaży stosuję siedem kas fiskalnych. Czy w części ewidencyjnej JPK_VAT raporty fiskalne z tych kas mogę zsumować i wykazać w (...)
str. 36
4.

Przegląd techniczny kasy on-line po terminie

Jakie sankcje grożą mi za nieterminowe dokonanie przeglądu technicznego kasy on-line? W myśl art. 111 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT, podatnik jest zobowiązany (...)
str. 37
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

1.

Definicja SOTI

Sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI) to dostawa towarów, które są wysyłane lub transportowane przez dostawcę lub na jego rzecz, w tym wtedy gdy dostawca (...)
str. 38
2.

Miejsce opodatkowania towarów importowanych

Zgodnie z ogólną zasadą, miejscem opodatkowania dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę, nabywcę bądź osobę trzecią, jest miejsce, w którym towary znajdują się w (...)
str. 38
3.

Procedura importu - IOSS

IOSS to procedura szczególna, która pozwala na rozliczenie VAT należnego z tytułu SOTI, państwu członkowskiemu konsumpcji, za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji. Stosując IOSS, dostawca sprzedający (...)
str. 39
4.

Obowiązki formalne związane z rozliczaniem podatku VAT w IOSS

Podatnik, który dokonuje SOTI, chcąc rozliczać VAT w procedurze importu powinien w państwie członkowskim identyfikacji dokonać zgłoszenia informującego o zamiarze skorzystania z tej procedury. Organem (...)
str. 40
XI.

Miejsce świadczenia usług wykonywanych na rzecz podmiotów nieposiadających numeru VAT UE

Jak opodatkować usługi ubezpieczeniowe, które świadczymy na rzecz osoby prawnej ze Szwajcarii, która nie posiada numeru VAT UE? Wyjaśnijmy na wstępie, że w myśl art. (...)
str. 42
XII.

Potwierdzenie wywozu towarów własnym środkiem transportu nabywcy

Dokonaliśmy WDT na rzecz niemieckiej firmy. Na dowód dokonania sprzedaży wystawiliśmy fakturę, specyfikację poszczególnych sztuk ładunku oraz dokument, z którego wynika zobowiązanie do wywozu towarów (...)
str. 44
E.

PORADY I KOMENTARZE

XIII.

Jak odzyskać podatek VAT nie wykonując czynności opodatkowanych w Polsce?

Czynny podatnik VAT, który dokonuje zakupu towarów i usług na potrzeby działalności opodatkowanej podatkiem VAT, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od tego zakupu. Aby (...)
str. 45
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Jak zdefiniować oszustwo podatkowe?

Na wstępie wyjaśnijmy, że oszustwo podatkowe to uniknięcie opodatkowania lub zmniejszenie jego wysokości. To działanie umyślne a nie nieumyślny błąd, który może się zdarzyć każdej (...)
str. 48
2.

Skutki uczestnictwa w oszustwie karuzelowym

Organy podatkowe przyjmują, że jeśli łańcuch dostaw, w skład którego wchodzą dokonane przez dany podmiot transakcje nabycia lub sprzedaży, stanowią część oszustwa będącego "karuzelą podatkową", (...)
str. 48
3.

Zapobieganie udziałowi w karuzeli podatkowej

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (obecnie TSUE) w wyroku wydanym w dniu 12 stycznia 2006 r. w połączonych sprawach: C-354/03, C-355/03 i C-484/03 zdefiniował "oszustwo podatkowe" uniemożliwiające (...)
str. 49
4.

Rola organów podatkowych w badaniu należytej staranności podatnika

Nie można jednak wymagać od podatników, że będą oni w stanie przeanalizować wszystkie okoliczności i wszystkich uczestników występujących w łańcuchu dostaw. Trudno zgodzić się z (...)
str. 50
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XV.

Korygowanie transakcji sprzedaży na rzecz Jednostek Samorządu Terytorialnego - wzór faktury

] Wzory faktur dostępne w dziale Podatek VAT w programie DRUKI Gofin Prawidłowe dokumentowanie transakcji należy do podstawowych obowiązków podatników VAT. Istotne jest także, aby (...)
str. 51
H.

PODATEK AKCYZOWY

1.

Podmioty obowiązane do prowadzenia ewidencji

Zgodnie z definicją podmiotu pośredniczącego, zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku akcyzowym, podmiot pośredniczący to podmiot mający siedzibę lub miejsce (...)
str. 54
2.

Sposób prowadzenia ewidencji

Dla Prenumeratorów GOFIN G Nomenklatura scalona CN dostępna w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl » Ewidencja, o której mowa w art. 138f ust. 1 ustawy, powinna umożliwiać w (...)
str. 55
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Zwrot w terminie 180 dni przy prowadzeniu działalności mieszanej

W pliku JPK_V7M za sierpień 2024 r. wykazałem podatek naliczony od zakupu towarów, które będą wykorzystane do czynności mieszanych (opodatkowanych i zwolnionych od podatku), czyli (...)
str. 57
2.

Przekroczenie wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z VAT a korekta faktur

Podatnik świadczy usługi leśne korzystając ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Okazało się jednak, że we wrześniu 2023 r. przekroczył limit 200.000 zł (art. 113 ust. (...)
str. 58
3.

Termin odliczenia VAT przez najemcę

We wrześniu 2024 r. otrzymałem fakturę za usługę najmu świadczoną w tym miesiącu. Faktura została wystawiona w dniu 16 września 2024 r., a termin jej (...)
str. 60
4.

Prawo do odliczenia VAT z nieprawidłowo wystawionej faktury korygującej

Kontrahent spółki wystawił fakturę za usługę z błędną kwotą - niższą niż wskazana w umowie. Spółka nie odliczyła VAT z nieprawidłowo wystawionej faktury. Po wskazaniu (...)
str. 61
5.

Zakup lokalu użytkowego przez oboje małżonków

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Wraz z małżonkiem (nieprowadzącym działalności gospodarczej) zakupiłam lokal użytkowy z przeznaczeniem na potrzeby mojej firmy (nie mamy rozdzielności majątkowej). Faktura została (...)
str. 64
6.

Możliwość zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku wykazanego na fakturze VAT RR

We wrześniu 2024 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem towar od rolnika ryczałtowego. Należność wynikającą z faktury VAT RR wystawionej we wrześniu uregulowałem na (...)
str. 65
7.

Jaka stawka VAT przy świadczeniu usług solarium?

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Od października 2024 r. zamierzam w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczyć również usługi solarium. Usługi te polegać będą na odpłatnym udostępnianiu (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XVII.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiana rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących

» W Dzienniku Ustaw z dnia 27 września 2024 r., pod poz. 1434, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.