Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 30 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 r., godz. 14:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 43.346 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Procedury szczególne w podatku VAT
Dodatek nr 13
do Poradnika VAT nr 18
z dnia 20.09.2018

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

SZCZEGÓLNE PROCEDURY PRZEWIDZIANE DLA DROBNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

1.

Status drobnego przedsiębiorcy

Zwolnienie z podatku VAT przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, tj. podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Stanowi (...)
str. 3
2.

Rejestracja podatnika zwolnionego z opodatkowania

Podmioty zwolnione z VAT ze względu na osiągane obroty (nieprzekraczające limitu określonego w art. 113 ust. 1, wynoszącego 200.000 zł), z pewnymi wyłączeniami wynikającymi z (...)
str. 4
3.

Wyłączenia z możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego

Mimo tego, iż podatnik, który rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku, będzie mieścił się w określonym ustawowo limicie wartości sprzedaży, w niektórych przypadkach rodzaj (...)
str. 5
4.

Powrót do zwolnienia z VAT

W praktyce podatnicy, którzy utracili prawo do zwolnienia z VAT lub z niego dobrowolnie zrezygnowali, mają możliwość ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego. Zgodnie z art. (...)
str. 5
5.

Prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży

Podatnik, u którego sprzedaż jest zwolniona z VAT ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży za każdy dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu (...)
str. 6
6.

Podmioty rozpoczynające wykonywanie czynności zwolnionych przedmiotowo z VAT

W niektórych przypadkach podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą nie mają obowiązku wyliczania limitu wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z VAT, ponieważ korzystają ze zwolnienia o charakterze (...)
str. 8
II.

ROLNICY RYCZAŁTOWI

1.

Sposób opodatkowania działalności rolniczej

Opodatkowanie działalności rolniczej na zasadach ogólnych mogłoby oznaczać zbyt duże obciążenie rolników obowiązkami o charakterze formalnym, natomiast zwolnienie rolników z opodatkowania powodowałoby brak możliwości odliczania (...)
str. 8
2.

Rolnik jako czynny lub zwolniony podatnik VAT

Podmiot, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 (...)
str. 9
3.

Dokumentowanie zakupu od rolnika ryczałtowego

W przypadku, gdy nabywcą jest czynny podatnik VAT, a sprzedawcą rolnik ryczałtowy (rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi (...)
str. 10
4.

Faktura VAT RR a wpłata na fundusz promocji

Zasady funkcjonowania funduszy promocji produktów rolno-spożywczych reguluje ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2017 r. poz. (...)
str. 11
5.

Kiedy możliwy jest powrót czynnego podatnika VAT do statusu rolnika ryczałtowego?

Co do zasady, każdy czynny podatnik VAT ma prawo do rezygnacji z opodatkowania i skorzystania ze zwolnienia z VAT - w terminie i na zasadach (...)
str. 13
6.

Weryfikacja statusu rolnika ryczałtowego

Jednym z narzędzi służących weryfikacji statusu kontrahenta jest wyszukiwarka "Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT" udostępniona na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów ( https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/ ). Po wpisaniu (...)
str. 13
III.

USŁUGI TURYSTYCZNE

1.

Podstawa opodatkowania usług turystyki

Przepis art. 119 ustawy o VAT wprowadza szczególny sposób opodatkowania usług turystycznych, którego istotą jest opodatkowanie marży stanowiącej wynagrodzenie podatników świadczących usługi turystyki. Przez marżę (...)
str. 14
2.

Problemy z ustaleniem obowiązku podatkowego

W przepisach dotyczących VAT nie zawarto szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług turystyki. Oznacza to konieczność stosowania w tym zakresie ogólnych zasad (...)
str. 15
3.

Określenie stawki VAT na usługi turystyki

Co do zasady stawką właściwą dla świadczenia usług turystycznych jest stawka podstawowa - 23%. Natomiast w przypadku, gdy podatnik część świadczeń w ramach usługi turystyki (...)
str. 16
4.

Zasady odliczania podatku naliczonego

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)
str. 17
5.

Dokumentowanie usług turystycznych

Podatnik świadczący usługi turystyczne zobowiązany jest wystawić fakturę na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz (...)
str. 17
6.

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny a procedura VAT marża

Zasady funkcjonowania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG) określa obecnie ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. poz. (...)
str. 18
IV.

DOSTAWA TOWARÓW UŻYWANYCH, DZIEŁ SZTUKI, PRZEDMIOTÓW KOLEKCJONERSKICH I ANTYKÓW

W art. 120 ustawy o VAT określone zostały zasady szczególnej procedury w zakresie opodatkowania dostawy towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich, dzieł sztuki i antyków. Istotą tej (...)
str. 19
1.

Zasady opodatkowania sprzedaży towarów używanych

Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w (...)
str. 19
2.

Dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki

Zgodnie z art. 120 ust. 1 ustawy o VAT: 1) przez dzieła sztuki rozumie się: a) obrazy, kolaże i podobne płyty dekoracyjne, rysunki i pastele, (...)
str. 20
3.

Opodatkowanie marży przy sprzedaży wcześniej zaimportowanych towarów używanych

Dostawa towarów używanych rozliczana jest w systemie marży, jeśli towary te w momencie nabycia nie podlegały opodatkowaniu VAT lub też korzystały z opodatkowania marży. Opodatkowanie (...)
str. 22
4.

Jakie dane powinna zawierać faktura wystawiona w procedurze marży?

Jak wynika z art. 106e ust. 3 ustawy o VAT, faktura wystawiana w systemie VAT marża jest dokumentem zawierającym specyficzne - w porównaniu do zwykłych (...)
str. 24
V.

SPECJALNE ZASADY OPODATKOWANIA USŁUG ELEKTRONICZNYCH, NADAWCZYCH I TELEKOMUNIKACYJNYCH

Mały punkt kompleksowej obsługi umożliwia podatnikom świadczącym usługi elektroniczne, nadawcze i telekomunikacyjne, na rzecz osób niebędących podatnikami w państwach członkowskich, w których nie mają siedziby (...)
str. 26
1.

Podmioty uprawnione do rozliczania VAT w systemie MOSS

W procedurze MOSS są dostępne dwie procedury: unijna i nieunijna. W procedurze unijnej podatnik może się zarejestrować, aby korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi, jeżeli (...)
str. 26
2.

Informacje dotyczące rejestracji

Wszyscy podatnicy, którzy zdecydują się korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi, są obowiązani do dokonania rejestracji w państwie członkowskim identyfikacji. Państwo członkowskie identyfikacji oznacza państwo (...)
str. 28
3.

Kilka miejsc stałego prowadzenia działalności gospodarczej

W przypadku gdy podatnicy stosują procedurę unijną i posiadają jakiekolwiek stałe miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza państwem członkowskim identyfikacji, powinni o tym poinformować podczas rejestracji (...)
str. 28
4.

Zapłata podatku rozliczanego w systemie MOSS

Rozliczanie VAT w systemie MOSS jest kwartalne, a deklaracje należy składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po każdym (...)
str. 29
5.

Wykluczenie i wyrejestrowanie z procedury

Podatnik może zostać wyrejestrowany z procedury dobrowolnie lub wykluczony przez państwo członkowskie identyfikacji. Aby wyrejestrować się z procedury, podatnik jest zobowiązany do poinformowania państwa członkowskiego (...)
str. 29
6.

Zmiany w dyrektywie w sprawie VAT

W wyniku przeprowadzonej kontroli sprawności regulacyjnej sytemu MOSS, Komisja Europejska uznała, że należy usunąć istniejące bariery w transgranicznym handlu elektronicznym, które wynikają m.in. z uciążliwych (...)
str. 30
7.

Modyfikacja rozporządzenia wykonawczego

Rozporządzeniem wykonawczym Rady (UE) 2017/2459 z dnia 5 grudnia 2017 r. (Dz. Urz. UE L nr 348/32) dokonano również pewnej modyfikacji rozporządzenia wykonawczego (UE) nr (...)
str. 31
VI.

SYSTEM ZWROTU PODATKU VAT PODRÓŻNYM

1.

Warunki zastosowania procedury zwrotu VAT podróżnym

Prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju przysługuje osobom fizycznym niemającym stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, zwanymi dalej (...)
str. 32
2.

Podmioty dokonujące zwrotu podatku

Zgodnie z art. 127 ustawy, zwrot podatku zapłaconego przez podróżnego przy nabyciu towarów na terytorium Polski dokonywany jest przez sprzedawcę towaru, lub przez podmiot, którego (...)
str. 33
3.

Formalności niezbędne przy ubieganiu się o zwrot podatku VAT

Przede wszystkim należy podkreślić, że zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Unii Europejskiej nie później niż w ostatnim dniu (...)
str. 34
4.

Jaką stawką opodatkowana jest dostawa towarów na rzecz podróżnych?

Jak wynika z art. 129 ustawy o VAT, dostawa towarów podróżnym spoza UE z zastosowaniem procedury zwrotu podatku, opodatkowana jest stawką podatku 0%. Co jednak (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.