Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 15 (471) z dnia 10.08.2018
Poradnik VAT
nr 15 (471) z dnia 10.08.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Zasady wypełniania JPK_VAT - komunikat MF
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowany został komunikat z dnia 18 lipca 2018 r., dotyczący zasad ujmowania w JPK_VAT transakcji objętych procedurą "odwrotnego obciążenia", w (...)
str. 4
II.
Podzielona płatność w walucie obcej
Od 1 lipca 2018 r. obowiązują przepisy regulujące mechanizm podzielonej płatności polegający na rozdzieleniu płatności za nabyte towary i usługi. Zapłata całości lub części kwoty (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Blokada rachunku VAT i inne planowane zmiany dotyczące podatników VAT
W dniu 5 lipca 2018 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Ustawą tą rozszerzono m.in. definicję rachunku (...)
str. 6
1.
Wybór płatności w systemie split payment a blokada rachunku VAT
Ustawą o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw rozszerzono definicję rachunku podmiotu kwalifikowanego. Będzie nim również m.in. rachunek VAT w rozumieniu ustawy (...)
str. 6
2.
Zmiany w wykazie podmiotów wykreślonych z rejestru podatników VAT oraz przywróconych jako podatnicy VAT
Ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. wprowadzono istotne zmiany dotyczące umieszczania danych w elektronicznym wykazie podmiotów prowadzonym przez szefa KAS. Aktualnie nie wszystkie podmioty, (...)
str. 7
IV.
Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności - objaśnienia podatkowe MF
Przepisy regulujące funkcjonowanie systemu podzielonej płatności określone są w art. 108a-108d ustawy o VAT. Istotą tej metody jest rozdzielenie płatności za nabyte towary (usługi) w (...)
str. 9
1.
Ogólne zasady stosowania split payment
Ministerstwo Finansów przypomniało, iż mechanizm podzielonej płatności może być stosowany wyłącznie przy płatnościach bezgotówkowych realizowanych za pośrednictwem polecenia przelewu lub polecenia zapłaty. Nie ma więc (...)
str. 9
2.
Dokonywanie zapłaty przy użyciu komunikatu przelewu
W komunikacie przelewu, jaki wypełniany jest przez podatnika, który zamierza uregulować należność przy zastosowaniu mechanizmu split payment, podatnik musi wskazać: 1) kwotę odpowiadającą całości albo (...)
str. 10
3.
Uwolnienie środków z rachunku VAT
W sytuacji gdy dojdzie do gromadzenia środków finansowych na rachunku VAT, podatnik ma prawo do wnioskowania o dokonanie przelewu środków zgromadzonych na rachunku VAT, na (...)
str. 12
V.
Skonto w przypadku wcześniejszej zapłaty zobowiązania w VAT
Z przepisów ustawy o VAT wynika, że w przypadku wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku należnego nad naliczonym, kwota tej nadwyżki stanowi zobowiązanie podatkowe, (...)
str. 13
1.
Ograniczone prawo do odliczenia VAT od samochodów
Co do zasady podatnicy mają obecnie prawo do odliczania jedynie 50% podatku VAT od wydatków związanych z samochodami, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. (...)
str. 15
2.
Dostęp do samochodu poza godzinami pracy - wyrok NSA
W początkowym okresie obowiązywania przepisów dotyczących ograniczonego prawa do odliczania VAT od wydatków dotyczących używanych w działalności gospodarczej samochodów, organy podatkowe podkreślały, że w przypadku (...)
str. 15
1.
Stawka VAT dla usług najmu nieruchomości
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Najem stanowi usługę, co do zasady, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Usługa wynajmu (...)
str. 17
2.
Wykorzystywanie wynajmowanego lokalu na potrzeby mieszkaniowe pracowników
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych stwierdzają, że zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT podlega świadczona na (...)
str. 18
VIII.
Przekazanie akcjonariuszowi przez spółkę akcyjną nieruchomości w zamian za umorzenie jego akcji - wyrok TSUE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 13 czerwca 2018 r. w sprawie C-421/17 Szef Krajowej Administracji Skarbowej przeciwko Polfarmex Spółka Akcyjna w Kutnie orzekł (...)
str. 20
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Korygowanie JPK_VAT z uwagi na błąd w nazwie nabywcy
Dostawca wystawił fakturę z błędną nazwą odbiorcy. Czy powinien wykazać taką fakturę w JPK_VAT? Czy w przypadku wystawienia faktury korygującej tę pomyłkę, należy skorygować JPK_VAT? (...)
str. 22
2.
Obowiązek podatkowy przy refakturowaniu usług transportowych
Dokonujemy refakturowania usług transportowych. Jaką datę należy przyjąć za moment wykonania usługi - dzień faktycznego wykonania usługi transportowej czy datę jej refakturowania? W ustawie o (...)
str. 22
3.
Stawka VAT na usługi budowlane wykonywane w pomieszczeniu gospodarczym
Wykonujemy usługi budowlane w budynku mieszkalnym oraz w pomieszczeniu gospodarczym, które znajduje się obok. Czy mamy prawo do zastosowania obniżonej stawki VAT w wysokości 8% (...)
str. 23
4.
Zwrot ulgi na złe długi a obowiązek złożenia zawiadomienia VAT-ZD
W styczniu 2018 r. skorygowałam w deklaracji VAT-7 sprzedaż w ramach ulgi na złe długi i złożyłam zawiadomienie VAT-ZD. W czerwcu 2018 r. otrzymałam częściową (...)
str. 24
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży na rzecz osób prywatnych
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas (...)
str. 25
2.
Problemy z dokonaniem korekty sprzedaży paragonowej
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych uznają, że w przypadku zaewidencjonowania w kasie fiskalnej sprzedaży towaru z zawyżoną stawką VAT, która jest udokumentowana paragonem, korekta (...)
str. 26
XI.
Wystawianie faktur do paragonów zawierających NIP - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Na łamach naszego czasopisma informowaliśmy już, iż projekt ustawy z dnia 13 lutego 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz (...)
str. 28
XII.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Odliczenie ulgi na zakup kasy
W związku z przekroczeniem limitu uprawniającego do zwolnienia z ewidencjonowania obrotu za pomocą kas kupiłam kasę fiskalną i spełniłam wszystkie warunki umożliwiające skorzystanie z przysługującej (...)
str. 29
2.
Wysyłkowa sprzedaż towarów
Prowadzę działalność gospodarczą, w której stosuję kasę fiskalną. Czy muszę w niej ewidencjonować dostawę w systemie wysyłkowym czy też mogę skorzystać ze zwolnienia na podstawie (...)
str. 30
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XIII.
Terminy i warunki odliczenia podatku VAT w WNT
Podatnik wykazuje podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji VAT, równocześnie zyskując prawo do odliczenia tego podatku jako podatku naliczonego (art. 86 ust. (...)
str. 31
1.
Miejsce opodatkowania
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, miejscem świadczenia (opodatkowania) w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem (...)
str. 34
2.
Nabycie towaru z montażem spoza terytorium UE
Otrzymaliśmy fakturę dokumentującą import towarów wraz z montażem od szwajcarskiego dostawcy z datą 20 czerwca 2018 r. Towar odprawiliśmy i uregulowaliśmy VAT z tytułu importu (...)
str. 35
3.
Rozliczenie zaliczek uiszczanych na poczet instalowanych towarów
W rozliczeniu za jaki miesiąc i w których pozycjach deklaracji VAT-7 należy zadeklarować wpłatę zaliczek na poczet nabycia instalowanych w Polsce towarów, jeśli unijny dostawca (...)
str. 37
1.
Dokumenty poświadczające wywóz i dostarczenie towarów do nabywcy
W przypadku WDT, aby daną dostawę opodatkować według stawki 0%, dostawca - polski podatnik VAT - przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany (...)
str. 38
2.
Brak listu przewozowego a stawka 0% w WDT
Czy można zastosować stawkę 0% do WDT, która została potwierdzona fakturą, specyfikacją ładunku oraz dokumentem podpisanym przez nabywcę, w którym poświadcza, że towar wymieniony na (...)
str. 39
3.
Identyfikacja ładunku w specyfikacji i CMR
Podatnik dla zastosowania stawki VAT 0% do WDT powinien posiadać specyfikację poszczególnych sztuk ładunku i list przewozowy. Przy czym dokumenty te muszą łącznie potwierdzać, że (...)
str. 40
XVI.
Czytelnicy pytają
1.
Przeprawa promowa jako import usług
Spółka wysłała pracownika w podróż służbową samochodem firmowym do Norwegii. Rozliczając wyjazd służbowy pracownik przedstawił fakturę za przeprawę promem ze Świnoujścia do portu w Szwecji (...)
str. 41
2.
Właściwy kurs waluty przy nabyciu usług transportowych z UE
Otrzymaliśmy fakturę za transport z Unii Europejskiej, która obejmuje kilka usług wykonanych w różnych dniach. Fakturę wystawiono w czerwcu 2018 r., a usługi zostały wykonane (...)
str. 43
E.
PORADY I KOMENTARZE
XVII.
Sprzedaż gruntu, który został zabudowany przez dzierżawcę
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2018 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.93.2018.1.AKR rozstrzygnął problem dotyczący opodatkowania VAT transakcji sprzedaży gruntu, na którym (...)
str. 45
1.
Dostawa nieruchomości na rzecz dzierżawcy
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Sprzedaż w rozumieniu tego przepisu ma (...)
str. 45
2.
Sprzedaż działki osobom trzecim
Gmina rozpatrywała również możliwość sprzedaży działki zabudowanej pawilonem handlowym osobom trzecim. W takim przypadku gmina dokona zwrotu wartości nakładów na rzecz dzierżawcy w kwocie stanowiącej (...)
str. 46
F.
VAT OD PODSTAW
XVIII.
Nadwyżka VAT naliczonego nad należnym w nowej deklaracji VAT-7
Podatnicy VAT rozliczając podatek VAT od wykonanych w danym okresie rozliczeniowym czynności, mają jednocześnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od dokonanych (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIX.
Wzór wniosku o zwrot akcyzy od zakupu paliwa rolniczego
Zgodnie z ustawą z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z (...)
str. 51
1.
Wyliczenie kwoty zwrotu akcyzy
Zwrot podatku przysługuje producentowi rolnemu i ustalany jest on jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT i stawki zwrotu (...)
str. 52
2.
Jak wypełnić wniosek o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego?
Podstawą zwrotu podatku akcyzowego jest wniosek, którego wzór określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzoru wniosku (...)
str. 52
H.
PODATEK AKCYZOWY
XX.
Zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego przeznaczonego do produkcji preparatów biobójczych
Do alkoholu etylowego w rozumieniu art. 93 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, zalicza się: 1) wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% (...)
str. 56
1.
Warunki skorzystania ze zwolnienia od akcyzy
W myśl art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie alkohol etylowy skażony środkami skażającymi, określonymi przez ministra (...)
str. 56
2.
Zastosowanie właściwych środków skażających
Środki skażające, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy, zawarte w produktach biobójczych, ich ilość i warunki stosowania zostały określone w (...)
str. 57
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Przekazanie klientom drukowanych materiałów reklamowych
W czasie targów przekazywaliśmy swoim potencjalnym klientom materiały reklamowe w postaci ulotek, banerów, naklejek. Czy nieodpłatne przekazanie tych produktów podlega opodatkowaniu VAT? W myśl art. (...)
str. 58
2.
Usługa montażu bram garażowych przez podwykonawcę
Prowadzimy sprzedaż stali i świadczymy usługi montażu bram garażowych, które kupujemy od producentów. Na zlecenie generalnego wykonawcy - jako podwykonawca mamy wykonać usługę montażu bramy (...)
str. 59
3.
Dokumentowanie usług świadczonych na rzecz własnej firmy
Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów oraz usług budowlanych. Zamierzamy samodzielnie przeprowadzić remont pomieszczeń biurowych, które wykorzystujemy na potrzeby prowadzonej działalności. Nie będziemy korzystać (...)
str. 60
4.
Anulowanie faktury a korekta JPK_VAT
W dniu 15 lipca 2018 r. wystawiłam fakturę dokumentującą sprzedaż towaru dla kontrahenta. Faktury tej nie zdążyłam przesłać na adres nabywcy ponieważ klient poinformował mnie, (...)
str. 61
5.
Nabycie usługi dostępu do informacji w serwisie internetowym
Jak należy wykazać i rozliczyć w ewidencji VAT oraz JPK_VAT fakturę od podatnika krajowego za 2-letni dostęp do informacji w serwisie internetowym? Faktura ta została (...)
str. 62
6.
Błędna kwota zaliczki a korekta podatku należnego
W dniu 30 marca 2018 r. została wystawiona faktura zaliczkowa w związku z otrzymaną zaliczką. W dniu 27 kwietnia 2018 r. towar został odebrany i (...)
str. 63
7.
Stawka VAT na sprzedaż programu komputerowego
Spółka zajmuje się sprzedażą programów komputerowych. Niektóre programy w postaci kodu programistycznego opracowywane są przez osoby fizyczne w oparciu o umowę o dzieło. Osoby te (...)
str. 65
8.
Odwrotne obciążenie przy udziale inwestora w wykonaniu usługi
Nasza firma jest czynnym podatnikiem VAT. Czy jako inwestor, wykonując na zlecenie generalnego wykonawcy (czynnego podatnika VAT) roboty budowlane wymienione w załączniku nr 14 do (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XXI.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ustawy o podatku akcyzowym
W Dzienniku Ustaw z dnia 13 lipca 2018 r., pod poz. 1356, opublikowano ustawę z dnia 6 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o biokomponentach (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.