Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 10 (466) z dnia 20.05.2018
Poradnik VAT
nr 10 (466) z dnia 20.05.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Obowiązek przekazywania struktur JPK na żądanie organu podatkowego
Z broszur informacyjnych dotyczących struktur JPK (tj. podatkowej księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR) oraz ewidencji przychodów (JPK_EWP) zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów ( www.finanse.mf.gov.pl (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Jak dochować należytej staranności w kontaktach z kontrahentami?
W związku z nasilającym się zjawiskiem wykorzystywania mechanizmów konstrukcji podatku VAT do uzyskiwania korzyści niezgodnych z prawem, przede wszystkim polegającym na wyłudzaniu nienależnego zwrotu VAT (...)
str. 5
1.
Rozpoczęcie współpracy z kontrahentem
Ministerstwo Finansów podkreśliło, iż w przypadku gdy podatnik nie zachowa ostrożności przy zawieraniu transakcji, i zignoruje okoliczności mogące świadczyć o tym, że transakcja ma na (...)
str. 5
2.
Podzielona płatność - łagodne zasady oceny zachowania należytej staranności
W zakresie dochowania należytej staranności w najkorzystniejszym położeniu znajdują się podatnicy, którzy zamierzają od lipca 2018 r. stosować mechanizm podzielonej płatności podatku VAT. W odniesieniu (...)
str. 7
1.
Rachunek firmowy podatnika a mechanizm podzielonej płatności
Prowadzę jednoosobowo niewielką działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby rozliczeń z kontrahentami używam swojego osobistego oszczędnościowego rachunku w banku, nie posiadam zatem (...)
str. 7
2.
Jak zaokrąglić skonto w przypadku wcześniejszej zapłaty zobowiązania?
W związku z tym, że zamierzam dokonywać płatności w systemie split payment, chciałbym na kilkanaście dni przed terminem ustawowym regulować zobowiązanie w podatku VAT i (...)
str. 9
3.
Zastosowanie podzielonej płatności w stosunku do faktury otrzymanej w czerwcu 2018 r.
Czy przepisy dotyczące podzielonej płatności dotyczą faktur otrzymanych od 1 lipca 2018 r. czy też będę mógł zastosować mechanizm podzielonej płatności przy płatnościach dokonywanych w (...)
str. 10
1.
Skutki nieterminowego udokumentowania transakcji
Niewłaściwie określony przez podatnika moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w wielu przypadkach jest skutkiem niezachowania przez podatnika ustawowego terminu wystawienia faktury potwierdzającej dostawę towaru (...)
str. 10
2.
Moment powstania obowiązku podatkowego - właściwe zadeklarowanie podatku należnego
Ustawodawca pozwala podatnikom - jak wskazano wyżej - na udokumentowanie transakcji jeszcze przed jej dokonaniem. Należy mieć jednak na względzie to, że każda faktura powinna (...)
str. 12
1.
Podstawa opodatkowania towarów sprzedawanych z zastosowaniem cen promocyjnych
Cywilnoprawna zasada swobody umów pozwala podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą na dowolne kształtowanie stosunków gospodarczych, jednak z zachowaniem obowiązujących przepisów. W przepisach ustawy o VAT w (...)
str. 13
2.
Sprzedaż samochodów po zaniżonej cenie - odpowiedź na zapytanie poselskie
Kwestię sprzedaży towarów (samochodów) po cenie niższej od ceny ich nabycia, poruszono w zapytaniu poselskim nr 6676 skierowanym w dniu 1 lutego 2018 r. do (...)
str. 14
VI.
Ustalanie podstawy opodatkowania towarów sprzedawanych w zestawach
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dążą do optymalizacji rozliczeń podatkowych. Aby korzystniej sprzedać towary zdarza się, że oferują kontrahentom ich sprzedaż w formie zestawów. Problem pojawia (...)
str. 15
VII.
Wystawianie duplikatów faktur w pytaniach Czytelników
» Okoliczności wystawienia duplikatu faktury Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Kontrahent zwrócił się do mnie z prośbą o wystawienie duplikatu faktury sprzedaży. (...)
str. 17
VIII.
Podatek VAT w wyjaśnieniach organu podatkowego
1.
Wynajem obiektu sportowego
W załączniku nr 3 do ustawy o VAT zawarto wykaz towarów i usług opodatkowanych 8% stawką VAT. Pod poz. 179 jako korzystające z preferencyjnej stawki (...)
str. 19
2.
Adres firmowy na fakturze
Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub (...)
str. 20
3.
Wystawienie faktury dla podmiotu niebędącego faktycznym usługobiorcą
Podatnik nie ma możliwości wystawienia faktury na rzecz podmiotu gospodarczego, niewidniejącego na zleceniu wykonania usługi oraz niebędącego faktycznym nabywcą usługi. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Sukcesja podatkowa w przypadku przekształceń podmiotów
Problem sukcesji podatkowej, w przypadku przekształceń podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, nie został uregulowany w ustawie o VAT, w związku z czym wszelkie zasady związane z (...)
str. 22
2.
Warunki skorzystania z ulgi na zakup kasy rejestrującej
Rozpoczynając ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, podatnicy mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych (...)
str. 23
3.
Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego
W przypadku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującego we własnym imieniu działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową, spółka przekształcona ma prawo do skorzystania z ulgi (...)
str. 24
X.
Czytelnicy pytają
1.
Wystawienie jednej faktury sprzedaży do kilku paragonów fiskalnych
W prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Na życzenie tych osób wystawiamy również faktury. Zdarza się, (...)
str. 25
2.
Świadczenie usług w zakresie pielęgnacji kosmetycznej zwierząt
Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług pielęgnacji, przycinania sierści psom i kotom. Czy uzyskiwane obroty z tytułu sprzedaży tych usług będę musiała bezwzględnie (...)
str. 26
3.
Limit obrotów przy zawieszeniu działalności
Od 2017 r. prowadzę działalność gospodarczą i dokonuję sprzedaży na rzecz osób prywatnych. Ze względu na niskie obroty korzystam ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży przy (...)
str. 27
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Wyrok TSUE w sprawie opodatkowania transakcji trójstronnych
Transakcje trójstronne są szczególnym przypadkiem dostaw łańcuchowych. W praktyce, z transakcją trójstronną mamy do czynienia wtedy, gdy sprzedaż towaru odbywa się pomiędzy trzema różnymi podmiotami, (...)
str. 29
XII.
Czy podmiotom zagranicznym przysługuje prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT?
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z art. 15 tej ustawy, obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R ciąży na (...)
str. 31
XIII.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.
Usługi poligraficzne wykonane na zlecenie unijnego kontrahenta
Jesteśmy drukarnią, która na zlecenie duńskiej firmy wykonała druk książeczek z papieru dostarczonego przez zamawiającego. Klient odebrał książeczki i wywiózł je do Szwecji. Nie mamy (...)
str. 34
2.
Zakup transportu morskiego poza terytorium UE
Zleciliśmy transport promowy towarów na terytorium Rosji. Czy zakup tych usług oznacza, że nasza firma powinna rozliczyć import usług? Miejsce świadczenia usług transportowych określane jest (...)
str. 36
3.
Świadczenie usług pośrednictwa w zatrudnianiu pracowników
Świadczymy usługi pośrednictwa w zatrudnieniu pracowników poza granicami kraju. Naszym zleceniodawcą jest włoska firma, od której otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne. W jaki sposób opodatkować tę usługę? (...)
str. 37
4.
Opodatkowanie dostawy z montażem w innym państwie na zlecenie polskiej firmy
Dokonujemy dostawy elementów linii produkcyjnej wraz montażem na terytorium Niemiec. Zlecenie otrzymaliśmy od polskiej firmy, która nie jest zarejestrowana dla potrzeb VAT w Niemczech. Gdzie (...)
str. 38
XIV.
Obrót z zagranicą na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Kurs walut do przeliczenia WDT
Dokonałem sprzedaży towaru do państwa unijnego. Wystawiłem fakturę pro forma po kursie z dnia poprzedzającego jej wystawienie. Kontrahent na tej podstawie wpłacił zaliczkę. Teraz wystawiam (...)
str. 40
2.
Stawka VAT na usługę świadczoną dla unijnego podatnika zarejestrowanego w Polsce
Osoba fizyczna z Polski wyjechała do Niemiec i obecnie nie ma już polskiego dowodu. Legitymuje się już tylko niemieckimi dokumentami. Na terytorium naszego kraju wynajęła (...)
str. 41
3.
Otrzymanie faktury dokumentującej WNT z opóźnieniem
Czy WNT trzeba zawsze ujmować w miesiącu, w którym wystawiono fakturę? Jeśli dostawca wystawił 26 lutego br. fakturę, która wpłynęła do mnie po 26 marca (...)
str. 42
E.
PORADY I KOMENTARZE
XV.
Zmiana przeznaczenia towarów w okresie korekty
Do zmiany przeznaczenia w rozumieniu art. 91 ust. 7 ustawy o VAT dochodzi, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę (...)
str. 43
1.
Korekta podatku naliczonego w związku ze zmianą statusu podatnika
Zgodnie z art. 91 ust. 7a ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika (...)
str. 43
2.
Sprzedaż towaru lub wykazanie go w spisie z natury
Przepisy dotyczące korekty stosuje się również, gdy towary zostaną sprzedane lub opodatkowane na podstawie art. 14 ustawy o VAT (w związku z likwidacją działalności gospodarczej). (...)
str. 45
F.
VAT OD PODSTAW
XVI.
Spółka cywilna jako czynny podatnik VAT
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie (...)
str. 46
1.
Deklaracje VAT składane przez spółkę cywilną
Każdy czynny (niekorzystający ze zwolnienia) podatnik VAT, niezależnie od tego czy w danym okresie rozliczeniowym wykonał jakąkolwiek czynność podlegającą opodatkowaniu, czy też nie, ma obowiązek (...)
str. 46
2.
Zwrot VAT przysługujący spółce zaliczany na poczet zobowiązań jej wspólników
Wykazana w deklaracji VAT kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, czy też kwota podatku naliczonego (przy braku czynności opodatkowanych w danym okresie rozliczeniowym) może być (...)
str. 47
3.
Prawa i obowiązki wspólników likwidowanej spółki cywilnej
Podatnicy VAT działający w formie spółki osobowej, w przypadku jej likwidacji muszą przede wszystkim pamiętać o obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów, które po nabyciu (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Procedura VAT marża w świetle ustawy o VAT
W art. 120 ustawy o VAT określone zostały zasady szczególnej procedury w zakresie opodatkowania m.in. dostawy towarów używanych, przez które należy rozumieć ruchome dobra materialne (...)
str. 49
2.
Faktura dokumentująca sprzedaż towarów używanych w systemie VAT marża
Z art. 106e ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż faktura VAT marża jest dokumentem zawierającym szczególne - w porównaniu do zwykłych faktur - elementy. (...)
str. 49
3.
Wykazanie marży w deklaracji VAT
Obowiązujące wzory deklaracji dotyczące rozliczania podatku VAT nie zawierają odrębnych rubryk dla deklarowania sprzedaży w systemie marży. Należy zatem wpisywać stosowne dane w rubrykach dotyczących (...)
str. 51
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów energetycznych przez zarejestrowanego odbiorcę
Nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego, w świetle art. 8 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym stanowi (...)
str. 52
1.
Wyroby energetyczne z zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie
Zgodnie z art. 89 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, stawka akcyzy na wyroby energetyczne wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone (...)
str. 52
2.
Kiedy zarejestrowany odbiorca jest uprawniony do zastosowania zerowej stawki?
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 13 ustawy zarejestrowanym odbiorcą jest podmiot, któremu wydano zezwolenie na nabywanie wewnątrzwspólnotowe albo na jednorazowe nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów (...)
str. 53
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Korekta VAT od zakupu środków trwałych o wartości początkowej powyżej 15.000 zł 
Jesteśmy podatnikiem VAT czynnym, który w ramach swojej działalności wykonuje również czynności zwolnione przedmiotowo. Zakupiliśmy środek trwały o wartości początkowej powyżej 15.000 zł, służący wyłącznie (...)
str. 55
2.
Odliczenie VAT od zakupów sfinansowanych częściowo dotacją
Firma będąca czynnym podatnikiem VAT planuje rozpocząć inwestycję, która w części będzie finansowana dotacją z publicznych środków. Czy od zakupów sfinansowanych częściowo dotacją możemy w (...)
str. 56
3.
Korekta JPK_VAT
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynny podatnikiem VAT. Od początku 2018 r. składam informacje o prowadzonej ewidencji w formie JPK_VAT. Przez nieuwagę w wystawionej fakturze (...)
str. 57
4.
Obowiązek korekty podatku naliczonego, gdy różnica między proporcją wstępną a rzeczywistą wynosi 1%
W 2017 r. odliczaliśmy podatek VAT z faktur zakupowych związanych ze sprzedażą mieszaną wg struktury 15%. Po zakończeniu roku okazało się, że rzeczywisty udział sprzedaży (...)
str. 58
5.
Umowa ubezpieczenia grupowego na gruncie ustawy o VAT
Przedsiębiorca w imieniu pracowników zawarł z jednym z towarzystw ubezpieczeniowych umowę grupowego ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym. Przekazuje wpłacone przez pracowników składki na konto (...)
str. 59
6.
Prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją kampanii informacyjno-edukacyjnej
Gmina ubiega się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na organizację kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej gospodarki odpadami komunalnymi na jej terenie . W związku z realizacją (...)
str. 60
7.
Stawka VAT na remont przedszkola
Wykonujemy remont w budynku przedszkolnym. Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować w tym przypadku? Preferencyjną 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji (...)
str. 62
8.
Limit sprzedaży uprawniający do zwolnienia z VAT u podatnika rozpoczynającego działalność w trakcie roku
Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą od 11 czerwca 2018 r. Chciałbym korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czy muszę prowadzić ewidencję sprzedaży? Jak wyliczyć kwotę, po (...)
str. 62
9.
Zwrot VAT w przypadku nieterminowego złożenia deklaracji
Spełniam warunki otrzymania zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w terminie 25 dni. Czy w sytuacji gdy złożyłem deklarację VAT-7 po upływie ustawowego terminu, mam (...)
str. 64
10.
Obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych
Wykazałam błędnie obowiązek podatkowy od usługi budowlanej. Zapłatę za usługę wykonaną na rzecz podatnika VAT otrzymałam w kwietniu i w deklaracji VAT za kwiecień rozliczyłam (...)
str. 64
11.
Zakup roweru do prowadzonej działalności gospodarczej a VAT
Świadczę usługi kurierskie. Na potrzeby działalności gospodarczej kupiłem rower. Czy z otrzymanej faktury dokumentującej ten zakup mogę odliczyć VAT w pełnej wysokości? Z przepisów ustawy (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XIX.
Kronika legislacyjna
1.
Nowy wzór deklaracji VAT-12
W Dzienniku Ustaw z dnia 7 maja 2018 r., pod poz. 837, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie wzoru (...)
str. 66
2.
Zmiana rozporządzeń akcyzowych
W Dzienniku Ustaw z dnia 26 kwietnia 2018 r., pod poz. 783, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.