Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 4 (460) z dnia 20.02.2018
Poradnik VAT
nr 4 (460) z dnia 20.02.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Zostało kilka dni na roczną korektę VAT naliczonego
W dniu 26 lutego 2018 r. minie termin dokonania rocznej korekty podatku naliczonego przez podatników, którzy w ubiegłym roku podatkowym odliczali VAT proporcjonalnie (od zakupów (...)
str. 4
II.
Ułatwienia w wysyłce JPK_VAT
Informacje o prowadzonej ewidencji VAT przekazywane co miesiąc w formie JPK bez wezwania organu podatkowego składają obecnie wszyscy czynni podatnicy VAT. Ewidencję zakupu i sprzedaży (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Procedura VAT marża w elektronice tylko przy dostawie używanego sprzętu
W przypadku elektroniki procedura VAT marża może dotyczyć wyłącznie artykułów używanych i to pod warunkiem, że zostały zakupione od: osób innych niż podatnicy podatku VAT; (...)
str. 6
2.
Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązek przesyłania JPK_VAT
Zawieszenie działalności gospodarczej następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2168 (...)
str. 7
1.
Na czym polega weryfikacja zasadności zwrotu?
W przypadku gdy podatnik w złożonej deklaracji wykaże nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i zdecyduje o tym, że nadwyżka ta ma zostać zwrócona na jego (...)
str. 7
2.
Postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu
Z reguły sprawdzanie zasadności zwrotu odbywa się w trybie czynności sprawdzających. W praktyce weryfikacja polega na analizie dostarczonych przez podatnika dokumentów dotyczących transakcji ujętych w (...)
str. 8
3.
Wydłużony czas weryfikacji zwrotu nie zawsze oznacza przewlekłość postępowania - wyrok NSA
Podatnicy oczekujący na zwrot podatku VAT, wobec których organ podatkowy przedłużył termin zwrotu ze względu na konieczność jego weryfikacji, często podnoszą, iż organy te zbyt (...)
str. 9
V.
Sankcje w VAT - pytania i odpowiedzi
W dniu 2 lutego 2018 r. spółka złożyła deklarację VAT-7 za styczeń 2018 r., w której wykazała zobowiązanie podatkowe w wysokości 850 zł i kwotę (...)
str. 10
VI.
Najem nieruchomości w świetle ustawy o VAT
Zgodnie z treścią art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.) (...)
str. 12
1.
Obowiązek podatkowy i dokumentowanie najmu nieruchomości
Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT, obowiązek podatkowy od usług najmu powstaje co do zasady z chwilą wystawienia (...)
str. 13
2.
Jaką stawką VAT opodatkować najem nieruchomości?
Usługa najmu nieruchomości, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej 23%, z zastrzeżeniem dwóch wyjątków. Pierwszy z nich został przewidziany w art. (...)
str. 14
VII.
Odliczenie VAT od nabycia pojazdu a nieterminowe złożenie VAT-26
Dokonaliśmy w dniu 13 lutego 2017 r. zakupu samochodu osobowego z Niemiec w ramach WNT. Formularz VAT-26 złożyliśmy w dniu rejestracji auta, czyli 15 marca (...)
str. 15
VIII.
Dostawa materiału budowlanego wraz z usługą budowlaną jako jedno świadczenie złożone
Sposób rozliczania VAT w przypadku świadczeń kompleksowych jest od lat przedmiotem wątpliwości podatników, a co za tym idzie również sporów interpretacyjnych z organami podatkowymi. Świadczy (...)
str. 17
IX.
Wniesienie gruntu aportem do spółki przez małżonków
Małżonkowie - będący obecnie we wspólności majątkowej małżeńskiej i prowadzący odrębne działalności gospodarcze (każdy z nich jest podatnikiem VAT czynnym) - zamierzają przekazać posiadane przez (...)
str. 20
1.
Aport jako czynność podlegająca VAT
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium (...)
str. 20
2.
Sprzedaż w ramach działalności gospodarczej czy rozporządzanie majątkiem prywatnym?
Działalność gospodarcza na gruncie ustawy o VAT jest rozumiana jako wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a (...)
str. 21
X.
Ustalenie prewspółczynnika przy inwestycji przekazanej zakładowi budżetowemu
W związku z centralizacją rozliczeń w podatku VAT, podatnikiem VAT jest gmina, a nie jej jednostki i zakłady budżetowe. Natomiast obrót między gminnymi jednostkami organizacyjnymi (...)
str. 22
XI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Wystawianie faktur po centralizacji rozliczeń jednostek samorządu terytorialnego (JST)
Świadczę usługi budowlane. Wykonałem remont budynku szkoły. Czy na fakturze dokumentującej tę sprzedaż oprócz danych gminy mogę dodatkowo wpisać dane szkoły? Dane, jakie powinna zawierać (...)
str. 25
2.
Możliwość składania kwartalnych rozliczeń VAT
Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Czy mogę wybrać metodę kasową i kwartalne rozliczanie VAT? Co do zasady, prawo do składania kwartalnych deklaracji VAT mają mali podatnicy. (...)
str. 26
3.
Zakup towaru na zasadzie odwrotnego obciążenia w ewidencji VAT
Nabyłam towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Sprzedawca wystawił fakturę z adnotacją "odwrotne obciążenie". W jaki sposób transakcję tę powinnam wykazać (...)
str. 26
C.
KASY REJESTRUJĄCE
XII.
Projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych kas rejestrujących
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ( http://legislacja.rcl.gov.pl ) zamieszczono projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów (...)
str. 28
1.
Zmiana przeznaczenia kasy fiskalnej
Prowadzę dwa punkty sprzedaży. Obrót ewidencjonuję przy zastosowaniu 2 kas rejestrujących. Kasy zostały zakupione 2 lata temu i odliczyłam ulgę na ich zakup. Ze względów (...)
str. 29
2.
Wykazanie zwrotu odliczonej ulgi w deklaracji VAT
W styczniu 2018 r. zlikwidowaliśmy działalność gospodarczą. Likwidacja nastąpiła przed upływem 3 lat od dnia jej rozpoczęcia w związku z czym jesteśmy zobowiązani do zwrotu (...)
str. 30
3.
Zaprzestanie użytkowania kasy fiskalnej
W styczniu 2015 r. rozpocząłem ewidencjonowanie obrotu przy pomocy kasy rejestrującej. Przy jej zakupie skorzystałem z przysługującej mi ulgi. W 2015 r., przez 4 miesiące (...)
str. 31
4.
Zmiana formy prawnej działalności gospodarczej
Spółka cywilna prowadząca działalność gospodarczą dokonała przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (NIP nie uległ zmianie). Spółka cywilna sprzedaż ewidencjonowała w kasie fiskalnej. Czy w (...)
str. 32
5.
Rozliczenie ulgi przy nadwyżce podatku należnego nad naliczonym
Rozpocząłem ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy rejestrującej od 1 stycznia 2018 r. Koszt zakupionej kasy wyniósł 1.600 zł netto. W deklaracji VAT-7 za styczeń wykażę (...)
str. 33
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XIV.
Czytelnicy pytają
1.
Usługi serwisowe urządzeń budowlanych świadczone przez zagraniczną firmę
Otrzymaliśmy zlecenie na serwis dźwigu budowlanego znajdującego się w Niemczech. Wykonanie tej usługi powierzyliśmy niemieckiej firmie, która obciążyła nas fakturą wraz z niemieckim podatkiem VAT. (...)
str. 34
2.
Kurs walut do przeliczania faktur importowych
W lipcu 2017 r. zaimportowaliśmy towary z USA do Polski. Faktura została wystawiona z datą 10 lipca 2017 r., a odprawa celna i potwierdzenie dokumentu (...)
str. 35
3.
Ewidencjonowanie i deklarowanie podatku naliczonego od importu towarów
Jak prawidłowo rozliczyć import towarów w ewidencji i deklaracji podatkowej, jeśli zakup i wystawienie faktury miały miejsce w maju 2017 r. a odprawa celna w (...)
str. 38
4.
Import usług licencyjnych rozliczanych miesięcznie
Nasz teatr jest czynnym podatnikiem VAT i w ramach prowadzonej działalności zawarł z zagranicznym kontrahentem umowę na wykorzystanie praw autorskich. Udzielone licencje rozliczane są z (...)
str. 39
5.
Sprzedaż aplikacji mobilnej za pośrednictwem zagranicznej firmy
Jesteśmy twórcą aplikacji mobilnej - gry, na telefony komórkowe. Sama aplikacja jest darmowa, ale kolejne poziomy gry wymagają zakupienia odpowiednich pakietów. Nawiązaliśmy współpracę z irlandzką (...)
str. 42
6.
Wywóz towarów wyłączony z WDT
Jesteśmy producentem urządzeń gastronomicznych. W ramach akcji promującej nasze produkty poza granicami kraju, zamierzamy wywieźć do Włoch kilka urządzeń do naszego biura przedstawicielskiego, gdzie będą (...)
str. 43
7.
Miejsce opodatkowania wynajmu powierzchni wystawienniczej poza granicami kraju
Nasza firma dokonała zakupu usług wynajmu powierzchni wystawienniczej na targach w Moskwie od firmy rosyjskiej. Obecnie jednak, ze względu na to, że nie odpowiada nam (...)
str. 44
8.
Zakup towarów przywożonych spoza UE od unijnego dostawcy
Kupiliśmy od firmy francuskiej towary, które zostaną przywiezione do Polski z USA. Ich odprawy dokonamy na terytorium kraju. Czy transakcja ta stanowi dla nas WNT (...)
str. 45
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Obowiązki rejestracyjne podatników VAT
Rejestracja na potrzeby VAT należy do podstawowych obowiązków czynnych podatników VAT. Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z art. 15 (...)
str. 46
2.
Termin realizacji prawa do odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją
Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, podatnicy mają prawo odliczyć VAT naliczony od dokonanych zakupów towarów i usług (...)
str. 47
3.
Podmiot ponoszący wydatki a korzystanie z prawa do odliczenia - wyrok NSA
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją, w zasadzie obecnie nie jest już kwestionowane przez organy podatkowe. O ile odliczenie to nastąpi (...)
str. 48
F.
VAT OD PODSTAW
XVI.
Warunki zastosowania ulgi na złe długi
Podatnik, który dokonał sprzedaży towaru czy usługi musi rozliczyć VAT należny z tego tytułu w terminie, w jakim w odniesieniu do danej transakcji powstał - (...)
str. 50
1.
Korekta podstawy opodatkowania i VAT należnego
W ramach ulgi na złe długi dokonuje się korekty zarówno podstawy opodatkowania, jak i podatku należnego. W myśl art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, (...)
str. 50
2.
Obowiązkowa ponowna korekta VAT
W sytuacji gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której wierzyciel skorygował podatek należny i podstawę opodatkowania, należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel (...)
str. 51
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVII.
Dokument potwierdzający wywóz towarów do nabywcy własnym środkiem transportu
Warunki umożliwiające zastosowanie stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, wymienione są w art. 42 ustawy o VAT. Pierwszy z warunków dotyczy właściwej identyfikacji podatkowej nabywcy (...)
str. 52
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Warunki zwolnienia z podatku akcyzowego paliwa żeglugowego
Na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, zwolnieniu z akcyzy podlegają wyroby energetyczne używane do celów żeglugi, włączając rejsy rybackie, (...)
str. 55
1.
Barwienie i znakowanie paliwa żeglugowego
W myśl § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie warunków stosowania niektórych zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. poz. (...)
str. 56
2.
Zwolnienie dla paliwa żeglugowego dostarczanego do zbiorników innych niż na stałe zamocowane w jednostce pływającej
W myśl § 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie warunków stosowania niektórych zwolnień od podatku akcyzowego, w przypadku dostarczania paliwa żeglugowego ze składu podatkowego na (...)
str. 57
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Dane na fakturze zaliczkowej
Otrzymaliśmy od dostawcy fakturę pro forma w związku z koniecznością zapłaty zaliczki na poczet przyszłej dostawy towaru. Po jej uiszczeniu otrzymaliśmy fakturę zaliczkową z wykazaną (...)
str. 58
2.
Data sprzedaży wykazana w JPK_VAT
W dniu 26 stycznia 2018 r. otrzymałam fakturę z tytułu zakupu energii elektrycznej z datą wystawienia 23 stycznia br. Na fakturze tej nie ma daty (...)
str. 59
3.
Usługi świadczone na rzecz placówki medycznej
Jesteśmy placówką świadczącą usługi medyczne w ramach podstawowej specjalistycznej opieki medycznej oraz szpitala jednodniowego. Czy zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów z dnia 29 grudnia (...)
str. 60
4.
Rozliczenie faktury korygującej zmieniającej stawkę z 23% na "odwrotne obciążenie"
W sierpniu 2017 r. nabyliśmy sprzęt komputerowy i otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę na kwotę 27.000 zł brutto, ze stawką 23%. W tym samym miesiącu odliczyliśmy (...)
str. 61
5.
Przekazanie bonów towarowych za wynagrodzeniem
Prowadzimy sprzedaż opodatkowaną produktów spożywczych w sieci swoich sklepów. Na podstawie umowy zawartej z ośrodkiem pomocy społecznej odpłatnie wystawiamy i przekazujemy temu kontrahentowi bony towarowe, (...)
str. 62
6.
Opodatkowanie sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne
Czynny podatnik wykupił samochód osobowy z leasingu operacyjnego. Nie dokonał odliczenia VAT z tytułu wykupu, ponieważ zakładał, że samochód ten nie będzie używany w działalności (...)
str. 64
7.
Dokumentowanie sprzedaży na rzecz rady rodziców
Jesteśmy czynnym podatkiem VAT prowadzącym detaliczną sprzedaż towarów. Zdarza się, że nabywcami naszych towarów są rady rodziców, działające przy szkołach, które żądają wystawienia faktur. Czy (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XIX.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana rozporządzenia w sprawie przesyłania ksiąg podatkowych
W Dzienniku Ustaw z dnia 2 lutego 2018 r., pod poz. 304, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 66
2.
Zmiana rozporządzeń dotyczących podatku akcyzowego
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 stycznia 2018 r., pod poz. 267, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie wzorów (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.