Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI NUMERU 23 (479) z dnia 10.12.2018
Poradnik VAT
nr 23 (479) z dnia 10.12.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
W 2019 r. nie będzie obniżenia stawek VAT
W dniu 22 listopada 2018 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje wprowadzenie zmian mających na celu (...)
str. 4
II.
Brak czynności opodatkowanych a zwrot na rachunek VAT - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa
Od 1 lipca 2018 r. na mocy znowelizowanego art. 87 ust. 6a ustawy o VAT, podatnik korzystający z mechanizmu podzielonej płatności może uzyskać zwrot nadwyżki (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Nowa matryca stawek - projekt zmian do ustawy o VAT
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ( https://legislacja.rcl.gov.pl) Minister Finansów przedstawił projekt z dnia 8 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów (...)
str. 6
1.
Zmiana sposobu identyfikowania towarów i usług
Towary i usługi będące przedmiotem czynności opodatkowanych podatkiem VAT są obecnie identyfikowane za pomocą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - PKWiU 2008 (którą należy stosować (...)
str. 6
2.
Wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT
W związku z powyższym zakłada się wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT, która według założeń ma uprościć system stawek VAT. W tym zakresie zaproponowano: objęcie jedną (...)
str. 6
3.
Zmiany dotyczące sprzedaży dokonywanej przez rolników ryczałtowych
Rolnik, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze, może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 (...)
str. 8
4.
Wiążąca informacja stawkowa (WIS)
Aby zapewnić podatnikom ochronę i umożliwić prawidłowe przyporządkowanie stawki podatku do towaru lub usługi w ustawie o VAT zaproponowano dodanie w dziale VIII rozdziału 1a (...)
str. 8
1.
Regulacje dotyczące prowadzenia działalności nierejestrowanej
Na mocy art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646 ze zm.) osoba fizyczna może (...)
str. 9
2.
Kiedy działalność nierejestrowana podlega opodatkowaniu VAT?
Podatnikami podatku VAT, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie (...)
str. 9
3.
Obowiązki w zakresie VAT
Osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną, u której sprzedaż jest zwolniona z VAT ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży za każdy dzień, nie później jednak niż przed (...)
str. 11
1.
Prawa i obowiązki podatnika VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
W niektórych przypadkach podatnicy VAT decydują się na czasowe zawieszenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. (...)
str. 11
2.
Odliczanie VAT od zakupów dokonanych w trakcie zawieszenia działalności
Pomimo, że za okres zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie trzeba składać deklaracji podatkowych za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy (zgodnie z art. 99 ust. (...)
str. 12
1.
Przekazanie prezentu kontrahentowi
Czy jest możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu alkoholu przeznaczonego na prezent świąteczny dla naszych kontrahentów? Alkohol stanowi podziękowanie za dotychczasową współpracę i zachętę do (...)
str. 14
2.
Nabycie odzieży na potrzeby prowadzonej działalności
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - kancelarię prawną i jestem czynnym podatnikiem VAT. Zakupiłem garnitury, które są mi niezbędne w pracy. Czy mogę odliczyć VAT z (...)
str. 14
3.
Zakup wieńców okolicznościowych
Prowadzimy opodatkowaną działalność gospodarczą i jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Czy możemy odliczyć VAT z faktur dokumentujących zakup wiązanki pogrzebowej oraz nekrologu związanych ze śmiercią naszego (...)
str. 16
1.
Transakcja zamiany nieruchomości w świetle ustawy o VAT
W wyniku zamiany nieruchomości następuje przeniesienie prawa do rozporządzania zamienianymi nieruchomościami jak właściciel. Przez umowę zamiany bowiem każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą (...)
str. 17
2.
Wyrok NSA w sprawie rozliczenia zamiany publicznych nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 września 2018 r., sygn. akt I FSK 1094/15 stwierdził, iż: Zamiana nieruchomościami polegająca na przeniesieniu ich odpowiednio (...)
str. 17
VIII.
Świadczenie usług medycznych a podatek VAT - orzecznictwo NSA
Generalnie świadczenie usług medycznych korzysta ze zwolnienia z VAT. Należy podkreślić, iż prawo do zwolnienia uzależnione jest od spełnienia kryteriów podmiotowo-przedmiotowych, które dotyczą zarówno podmiotu (...)
str. 19
1.
Czy badania psychologiczne kierowców są zwolnione z VAT?
Badania psychologiczne operatorów ciężkiego sprzętu budowlanego, kierowców pojazdów uprzywilejowanych, instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów nauki jazdy oraz pracowników ochrony, które zostały przeprowadzone w ramach badań wstępnych, (...)
str. 19
2.
Opodatkowanie outsorcingu medycznego
Minister Finansów wydał w dniu 29 grudnia 2017 r. interpretację ogólną, nr PT1.8101.5.2017.PSG.622 dotyczącą zwolnienia z VAT czynności wykonywanych w związku ze świadczoną przez podmioty (...)
str. 20
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Korekta sprzedaży udokumentowanej paragonem i fakturą
Na życzenie pacjentów sporządzamy ksero dokumentacji medycznej, którą wysyłamy za pobraniem. Sprzedaż taką ewidencjonujemy w kasie fiskalnej dodatkowo dokumentując ją fakturami. Kopie faktur (z załączonymi (...)
str. 23
1.1.
Jak skorygować sprzedaż zaewidencjonowaną w kasie fiskalnej?
Z przepisu § 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas wynika, iż zwroty towarów i uznane reklamacje towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub (...)
str. 24
1.2.
Możliwość anulowania faktury
W przypadku gdy nabywca będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej zażąda wystawienia faktury, należy ją sporządzić. W takiej sytuacji - stosownie do art. 106h ust. (...)
str. 24
2.
Błędnie zaprogramowana stawka VAT w kasie rejestrującej
Sprzedajemy towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. (...)
str. 26
3.
Sprzedaż kart podarunkowych a kasa fiskalna
Pośredniczymy w sprzedaży bonów podarunkowych upoważniających ich nabywców do skorzystania ze świadczonych przez podatnika określonych usług. Czy sprzedaż takich bonów osobom fizycznym i przyjęcie za (...)
str. 28
4.
Kasa online w gastronomii
Dokonuję sprzedaży posiłków (zapiekanek, hamburgerów, itp.) w przyczepie gastronomicznej. Sprzedaż tę ewidencjonuję w kasie fiskalnej z elektronicznym zapisem kopii. Czy będę musiała wymienić użytkowaną kasę (...)
str. 29
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Zasady rozliczania VAT od WNT
Podatnicy VAT dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów często mają wątpliwości czy przysługuje im prawo do odliczenia podatku VAT w rozliczeniu za miesiąc, w którym rozpoznano obowiązek (...)
str. 30
2.
Termin odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT
Regulacje dotyczące zasad odliczania VAT podatku naliczonego z tytułu WNT zostały określone w art. 86 ustawy o VAT. Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy (...)
str. 30
3.
Sprzeczność przepisów krajowych z unijnymi regulacjami
Warto zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 63 dyrektywy w sprawie VAT zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w (...)
str. 31
XI.
Wydanie towarów spedytorowi równoznaczne z przerwaniem łańcucha dostaw - wyrok NSA
Zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, transakcja łańcuchowa występuje wówczas, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że (...)
str. 34
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Skutki zarejestrowania samochodu zakupionego w ramach WNT
Zajmuję się handlem samochodami. W maju br. kupiłem w ramach WNT samochód osobowy z przeznaczeniem na sprzedaż. Nie złożyłem w związku z tym informacji VAT-23 (...)
str. 37
2.
Usługi transportowe ujmowane w informacji podsumowującej
Czy świadczenie przez polskiego przewoźnika usług transportu towarów na trasie Niemcy-Rosja, na zlecenie niemieckiego podatnika, które nie podlega opodatkowaniu w Polsce, należy ujmować w informacji (...)
str. 39
3.
Rozliczenie kosztów przewozu importowanych towarów
W wartości celnej importowanych towarów zostały ujęte koszty ich transportu do granicy UE. Natomiast koszty transportu od granicy z UE do pierwszego miejsca przeznaczenia na (...)
str. 40
4.
Wywóz towarów niebędących własnością podatnika poza terytorium UE
Norweska firma przysłała nam towary do atestacji w Polsce. Po wstępnych badaniach i dokonanych przez nas przeróbkach, przekazaliśmy je producentowi z Norwegii do fabrycznej modyfikacji. (...)
str. 43
5.
Faktura od unijnej firmy za materiały zabezpieczające transport towarów
Świadczymy usługi transportowe m.in. na rzecz zagranicznych firm. Bardzo często z załadunkiem towarów w Niemczech, dostajemy materiały typu: maty antypoślizgowe, narożniki czy podkłady, zabezpieczające ich (...)
str. 44
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Opinia organów podatkowych dotycząca ciągłości transportu
Zgodnie z art. 13 ustawy o VAT, przez opodatkowaną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju, w wykonaniu czynności określonych w (...)
str. 47
2.
Orzecznictwo sądów w zakresie magazynowania wywożonych towarów
Powyższe stanowisko Dyrektora IS podtrzymał WSA w Poznaniu, w wyroku z 19 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Po 1900/15 , uznając, że wywóz towarów (...)
str. 48
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Zasady stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia
Generalnie podatek VAT od dostawy towaru czy wykonanej usługi rozlicza sprzedawca. Wystawia on na rzecz nabywcy będącego przedsiębiorcą fakturę z wykazaną stawką oraz kwotą podatku (...)
str. 50
2.
Korekta błędnych rozliczeń transakcji objętych odwrotnym obciążeniem
W praktyce zdarzają się sytuacje, w których sprzedawca z różnych przyczyn opodatkuje transakcję według zasad ogólnych (tj. wystawi fakturę z VAT), podczas gdy powinien zastosować (...)
str. 51
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Informacja o powołaniu zarządu sukcesyjnego - odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszego wydawnictwa
Od 25 listopada 2018 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o VAT, m.in. w zakresie obowiązków informacyjnych dotyczących powołania zarządcy sukcesyjnego oraz obowiązków likwidacyjnych, a także (...)
str. 54
1.
Obowiązki informacyjne związane z zarządem sukcesyjnym
Ustawodawca wprowadził obowiązki informacyjne związane z powołaniem zarządcy sukcesyjnego oraz okolicznościami istotnymi dla wykreślenia z rejestru podatnika VAT. Szerzej na ten temat pisaliśmy w "Poradniku (...)
str. 54
2.
Spis z natury po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego
W ustawie o VAT zmieniony został art. 14 dotyczący opodatkowania podatkiem VAT towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Obowiązkami (...)
str. 57
3.
Zasady zwrotu różnicy podatku
Zmiany w art. 14 ustawy o VAT obejmują również określenie zasad zwrotu różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej na rzecz osób będących właścicielami przedsiębiorstwa w (...)
str. 57
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Obowiązki przedsiębiorców zużywających w działalności gospodarczej wyroby akcyzowe
Spółka kupuje od polskiej firmy handlującej wyrobami akcyzowymi surowiec, który został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym zużywając go do produkcji (...)
str. 58
1.
Zmiany dotyczące rejestracji podmiotów wykonujących czynności opodatkowane akcyzą
W obowiązującym do 19 września 2018 r. stanie prawnym, obowiązek rejestracji wynikający z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w zakresie wyrobów akcyzowych (...)
str. 58
2.
Obowiązki akcyzowe zużywających podmiotów gospodarczych od 1 stycznia 2019 r.
Od 1 stycznia 2019 r. przemieszczanie wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie będzie (...)
str. 59
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Skrócona nazwa firmy na fakturze a prawo do odliczenia podatku naliczonego
Prowadzimy firmę pod nazwą: ALFA Sp. z o.o. sp. komandytowa i otrzymujemy od kontrahentów faktury z nazwą skróconą firmy (np. ALFA Sp. z o.o. sp. (...)
str. 61
2.
Refakturowanie mediów na wykonawcę robót budowlanych
Podmiot A (inwestor) zlecił podmiotowi B (wykonawcy) budowę hali produkcyjnej. Koszty mediów, tj. opłat za prąd i wodę podczas budowy ponosi podmiot B. Faktury za (...)
str. 62
3.
Termin powrotu do zwolnienia z VAT w przypadku złożenia aktualizacji VAT-R po terminie
Od kilku lat jestem czynnym podatnikiem VAT. Ze względu na niskie obroty chciałem powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT od 1 października 2018 r. Czy (...)
str. 64
4.
Towary ujęte w spisie z natury
Z końcem grudnia br. zamierzam zlikwidować indywidualnie prowadzoną działalność gospodarczą. Jakie towary i w jakiej wartości należy wykazać w sporządzonym spisie z natury? Likwidacja działalności (...)
str. 65
5.
Określenie momentu otrzymania faktury elektronicznej
Sprzedawca wysłał do nas fakturę elektroniczną w dniu 29 października 2018 r. i tego samego dnia wpłynęła ona na nasz serwer. Do skrzynki odbiorczej zalogowaliśmy (...)
str. 66
6.
Montaż i uruchomienie instalacji przez podwykonawcę
Firma zajmuje się montażem różnego rodzaju rozdzielnic. Rozdzielnice są prefabrykowane i składane przez podwykonawców a następnie są one sprzedawane odbiorcom ostatecznym wraz z usługą montażu (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.