Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 20 maja 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 20.05.2025 r., godz. 8:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 40.771 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 20 maja 2025 r. część przedsiębiorców rozlicza składkę zdrowotną za 2024 r.

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 10 (634) z dnia 20.05.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Do 31 maja 2025 r. należy wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

Obowiązek, terminy i zasady tworzenia ZFŚS reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2024 r. poz. (...)
str. 4
2.

Opublikowano dyrektywę odraczającą terminy raportowania ESG, stanowiącą część pakietu "Omnibus I"

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 16 kwietnia 2025 r. nr L 2025/794 opublikowano Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/794 z dnia 14 kwietnia (...)
str. 5
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa

1.

Zmiana stanowiska w kwestii rocznego sprawozdania sporządzanego po szczególnym dniu bilansowym

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów https://www.gov.pl/web/finanse w zakładce O ministerstwie/Rady, komisje, komitety, zespoły/Komitet Standardów Rachunkowości/Konsultacje opublikowano projekt stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie sprawozdania finansowego (...)
str. 6
2.

Przekazanie do KAS wraz ze sprawozdaniem finansowym podatnika PIT pisemnej odmowy jego podpisania

Zgodnie z art. 45 ust. 5 updof, podatnicy PIT prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej (...)
str. 8
3.

Wątpliwości związane z ustaleniem statusu jednostki małej

Ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (...)
str. 9
II.

Rozliczenie wyniku z lat ubiegłych, powstałego na skutek korekty błędu istotnego

Spółka z o.o. dokonała w księgach 2024 r. korekt istotnych błędów z lat ubiegłych, które zaksięgowano na koncie "Rozliczenie wyniku finansowego". Jak można rozliczyć te (...)
str. 11
1.

Korekta błędu istotnego odniesiona na rozliczenie wyniku finansowego

Jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego nie (...)
str. 11
2.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego i podjęcie uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty

Przypominamy, że jednostka może rozliczyć swój wynik finansowy dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Według art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe podlega (...)
str. 13
3.

Księgowe rozliczenie straty oraz zysku z lat ubiegłych

Co do zasady, zapisy dotyczące zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz podjętej uchwały o podziale wyniku finansowego ujmuje się w księgach rachunkowych następnego roku obrotowego. Jeśli spółka (...)
str. 14
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

III.

Podatek należny od dochodu z przekształcenia w księgach rachunkowych

Z dniem 1 sierpnia 2023 r przekształciliśmy spółkę cywilną w spółkę z o.o. z jednoczesnym przejściem na estoński CIT. W październiku 2023 r. do urzędu (...)
str. 17
1.

Podstawa prawna przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową

W kwestii przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. mają zastosowanie przepisy Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.). Spółka cywilna (spółka przekształcana) może zostać przekształcona w każdą (...)
str. 17
2.

Informacja sporządzana w związku z wyborem estońskiego CIT

Zasadą ogólną jest, że spółka, która powstała z przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną może, od razu po jego dokonaniu, korzystać z opodatkowania ryczałtem od dochodów (...)
str. 17
3.

Ustalenie dochodu z przekształcenia i podatku należnego

Spółka z o.o. utworzona w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną, która w pierwszym roku podatkowym będzie stosowała estoński CIT, zobowiązana jest (obok innych ustawowych (...)
str. 18
4.

Księgowe ujęcie podatku od dochodu z przekształcenia

Podatek należny od dochodu z przekształcenia stanowi zobowiązanie publicznoprawne, więc wskazane jest ująć go w księgach rachunkowych spółki z o.o., zapisem po stronie Ma konta (...)
str. 19
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Refakturowanie mediów związanych z usługą najmu

Refakturowanie mediów, takich jak np. energia elektryczna, cieplna, woda, ścieki, gaz, stanowi powszechną praktykę w przypadku świadczenia usług najmu nieruchomości w ramach działalności gospodarczej. Refakturowanie (...)
str. 20
1.

Media związane z usługą najmu świadczoną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz (...)
str. 21
2.

Refakturowanie mediów w świetle przepisów ustawy o VAT

Z ustawy o VAT nie wynika wprost, jakie są zasady postępowania w przypadku refakturowania mediów. Na mocy jednak art. 8 ust. 2a tej ustawy, w (...)
str. 21
3.

Skutki refakturowania mediów w podatku dochodowym

Przepisy ustaw o podatku dochodowym również nie posługują się pojęciem "refakturowanie". Mają więc tutaj zastosowanie ogólne przepisy dotyczące momentu powstania przychodu oraz kwalifikowania danego wydatku (...)
str. 23
4.

Bilansowe ujęcie kosztów zużycia mediów i przychodów z tytułu ich refakturowania

Ustawa o rachunkowości także nie odnosi się bezpośrednio do rozliczania operacji związanych z refakturowaniem kosztów. Jednak ze względu na to, że refakturowane koszty i przychody (...)
str. 23
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Możliwość przeznaczenia kapitału zapasowego na zakup środka trwałego

Spółka jawna posiada utworzony z zysku kapitał zapasowy. Czy możemy kapitał ten przeznaczyć na zakup środka trwałego? Jeśli tak, to jakich zapisów należy dokonać w (...)
str. 27
2.

Faktura za naprawę dachu uszkodzonego wskutek ulewy w budynku stanowiącym środek trwały

Jesteśmy firmą handlową. Dach budynku stanowiącego nasz środek trwały został uszkodzony podczas ulewy. Zleciliśmy firmie zewnętrznej naprawę tego dachu. Jak powinniśmy ująć w księgach rachunkowych (...)
str. 29
3.

Wydatki na naprawę środka trwałego po przyjęciu go do używania

Nasza spółka w marcu 2025 r. zakupiła i przyjęła do używania samochód ciężarowy, wprowadzając go do ewidencji księgowej środków trwałych. W kwietniu 2025 r. zleciliśmy (...)
str. 30
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

V.

Tworzenie i rozwiązywanie odpisów aktualizujących wartość należności

Tworzone w księgach rachunkowych odpisy aktualizujące wartość należności mają charakter tymczasowy. Pozostają w księgach do momentu, gdy należność zostanie uregulowana przez kontrahenta, umorzona przez wierzyciela, (...)
str. 31
1.

Bilansowe zasady tworzenia odpisów aktualizujących wartość należności

W myśl art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości, nie rzadziej niż na dzień bilansowy należności wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty, z (...)
str. 32
2.

Prezentacja odpisu aktualizującego w sprawozdaniu finansowym

W bilansie odpisy aktualizujące wartość należności (salda Ma konta 28) korygują kwoty wykazanych w aktywach należności od kontrahentów (por. art. 46 ust. 2 pkt 3 (...)
str. 33
3.

Rozwiązanie odpisu aktualizującego z powodu ustania przyczyny, dla której został utworzony

Odpis aktualizujący ma charakter przejściowy, bowiem figuruje w księgach rachunkowych do czasu ustania przyczyny, dla której został utworzony. Jeśli powód utworzenia odpisu aktualizującego wygaśnie oraz (...)
str. 35
4.

Skutki uznania za nieściągalną należności objętej odpisem aktualizującym

Jeśli okaże się, że należność objęta odpisem aktualizującym utraciła trwale swoją wartość, to nie później niż na dzień bilansowy podlega wyksięgowaniu z ksiąg rachunkowych. Odpisaniu (...)
str. 36
5.

Wyksięgowanie odpisu aktualizującego w związku ze spłatą należności przed zatwierdzeniem sprawozdania

Jeśli utworzenie odpisu aktualizującego nastąpiło na koniec roku obrotowego np. w grudniu 2024 r., a spłatę tej należności jednostka otrzymała w kolejnym roku obrotowym, jeszcze (...)
str. 36
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Ujęcie w księgach rachunkowych stypendiów sportowych wypłacanych przez urząd miasta

Urząd miasta wypłaca stypendia sportowe. Na jakim koncie kosztów w ramach zespołu 4 ujmować takie stypendia? Przepisy art. 31 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 (...)
str. 39
2.

Odszkodowanie wypłacone z tytułu błędu medycznego w ujęciu podatkowym i bilansowym

Czy wypłacone pacjentom szpitala odszkodowania, które są następnie zwracane przez ubezpieczyciela, powinny być ujęte w księgach SP ZOZ w pozostałych kosztach operacyjnych, kosztach finansowych i (...)
str. 40
3.

Zakup testów na obecność wirusów dla mieszkańców domu pomocy społecznej

Dom pomocy społecznej zakupił testy COMBO dla mieszkańców domu. Czy zakup takich testów zaklasyfikować w paragrafie 428, czy 421? Testy COMBO to wyroby medyczne umożliwiające (...)
str. 41
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VI.

Ujęcie i wycena zobowiązań finansowych według MSR - część VII - wycena zobowiązań w zamortyzowanym koszcie

W artykule opublikowanym w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr 1 z 1 stycznia 2025 r. omówiliśmy podstawowy parametr stosowany do wyceny na dzień bilansowy zobowiązań finansowych (...)
str. 42
1.

Zmiany referencyjnych stóp procentowych

W Polsce, jak i na świecie, wiele zobowiązań finansowych oprocentowanych jest według zmiennych stóp procentowych. Często stopa procentowa określona jako zmienna ustalana jest poprzez powiększenie (...)
str. 42
2.

Moment dokonania przeliczenia efektywnej stopy procentowej

Kwestią problematyczną w kontekście przeliczania efektywnej stopy procentowej może być moment, kiedy dokonywać takich przeliczeń. W przypadku kredytów i pożyczek, dla których stopa referencyjna aktualizowana (...)
str. 45
3.

Instrumenty pochodne zabezpieczające zmienne płatności odsetkowe

Wiele instytucji finansowych udostępnia jednostkom gospodarczym finansowanie oprocentowane stopami zmiennymi (np. bazującymi na WIBOR lub EURIBOR), jednocześnie oferując instrumenty pochodne, które "zamieniają" oprocentowanie zmienne na (...)
str. 47
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Czy można zmienić sposób ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej w trakcie roku?

Nasza spółka ewidencjonuje koszty działalności operacyjnej na kontach zespołu 4. Czy możemy w trakcie 2025 r. rozpocząć rozliczanie tych kosztów na kontach zespołu 4 i (...)
str. 48
2.

Jak ująć w księgach i bilansie depozyt gwarancyjny, dotyczący leasingu?

Zawarliśmy umowę leasingu, z której wynika, że oprócz miesięcznej raty leasingowej zobowiązani jesteśmy do wpłaty (comiesięcznie) poza fakturą - depozytu gwarancyjnego. Na jakim koncie księgowym (...)
str. 48
3.

Czy mała spółka z o.o., sporządzająca uproszczone sprawozdanie finansowe, wypełnia notę podatkową?

Jesteśmy spółką z o.o. opodatkowaną klasycznym CIT. Dla celów bilansowych stosujemy uproszczenia dla jednostek małych i sporządzamy sprawozdanie finansowe według załącznika nr 5 do ustawy (...)
str. 49
VIII.

Z listów Czytelników

1.

Data sprawozdania finansowego przy sporządzaniu kolejnej jego wersji w związku z korektą bilansu

Sprawozdanie finansowe za 2024 r. naszej jednostki zostało sporządzone i podpisane 31 marca 2025 r. Obecnie okazało się, że musimy wykazać inaczej dwie kwoty w (...)
str. 50
2.

Właściwy organ, do którego stowarzyszenie powinno przekazać swoje roczne sprawozdanie finansowe

Nasze stowarzyszenie będzie po raz pierwszy przesyłać swoje roczne sprawozdanie finansowe za 2024 r. Do jakiego organu powinniśmy wysyłać to sprawozdanie? Czy przekazać je tylko (...)
str. 51
3.

Obowiązek prowadzenia kont ksiąg pomocniczych dla rozrachunków z pracownikami z tytułu wynagrodzeń

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, konta pomocnicze prowadzi się m.in. dla rozrachunków z pracownikami. Czy zatem należy utworzyć konta (...)
str. 53
4.

Rozliczenie nadwyżki materiałów, ujawnionej w wyniku inwentaryzacji, w zależności od przyczyn jej powstania

W naszej spółce w toku przeprowadzonej inwentaryzacji ujawniona została nadwyżka materiałów. Nadwyżka części z nich wynika z niedokładności urządzeń pomiarowych, mieszczącej się w granicach tolerancji. (...)
str. 54
5.

Klasyfikacja rzeczowych aktywów obrotowych do towarów lub materiałów po nowelizacji ustawy o rachunkowości

Jesteśmy biurem rachunkowym. W związku ze zmianą art. 42 ust. 2 ustawy o rachunkowości, mamy wątpliwość, co do klasyfikacji zakupów w obsługiwanych przez nas spółkach (...)
str. 55
6.

Wydatki poniesione na wykonanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy

W naszej jednostce przeprowadzone były badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy. Na jakie konto zaksięgować wydatek za wykonane badania i pomiary (...)
str. 57
7.

Zawieszenie działalności w trakcie roku obrotowego a obowiązek przekazania sprawozdania do KRS

Nasza spółka z o.o., działająca w branży transportowej, planuje od maja 2025 r. zawiesić działalność gospodarczą. Czy jest możliwe zawieszenie działalności w tym terminie, jeśli (...)
str. 57
8.

Udokumentowanie przejazdów służbowych pracowników korzystających z aplikacji mobilnej do przewozów osobowych

Pracownicy naszej spółki często podróżują służbowo, korzystając z aplikacji mobilnej do przewozów osobowych. Mamy wiele takich sytuacji, gdzie pracownik nie przedłożył żadnego dokumentu potwierdzającego przejazd. (...)
str. 60
9.

Przekazanie w darowiźnie wyposażenia o niskiej wartości, odniesionego w momencie zakupu bezpośrednio w koszty

Nasza spółka przekazała fundacji w darowiźnie wyposażenie, które ze względu na niską cenę jednostkową odniesiono w dacie przyjęcia do używania (tj. w styczniu 2025 r.) (...)
str. 62
10.

Produkcja roślinna przeznaczona na potrzeby własne jednostki, rozliczana wyłącznie na kontach zespołu 4

Dom pomocy społecznej (jednostka niepubliczna) pozyskuje własne produkty rolne z upraw, które przeznacza na żywienie przebywających w nim mieszkańców. Przychody z tych upraw są wyceniane (...)
str. 64
11.

Zakup odznak dla członków zarządu i ich ujęcie w księgach stowarzyszenia

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym działalność gospodarczą. Majątek stowarzyszenia składa się z darowizn, składek oraz dochodów z działalności. Zakupiliśmy złote odznaki dla członków zarządu naszego stowarzyszenia. Według (...)
str. 65

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.