Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 27 lipca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 r., godz. 14:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 43.495 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU
Poradnik VAT
nr 14 (614) z dnia 20.07.2024
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie JPK_VAT z deklaracją odroczone
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją dokonana rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych (...)
str. 4
II.
Prowadzenie działalności nierejestrowej w II półroczu 2024 r. - nowy limit przychodu
Możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowej reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236). W myśl przepisów (...)
str. 5
III.
Od 1 lipca 2024 r. wyższe sankcje karne skarbowe
Wysokość grzywien grożących za przestępstwa skarbowe oraz wykroczenia skarbowe jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w czasie ich popełnienia. Przypomnijmy, iż od 1 (...)
str. 6
1.
Nieskładanie w terminie ewidencji/deklaracji w formie JPK_VAT
Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 (...)
str. 6
2.
Wymiar grzywny za wykroczenia i przestępstwa skarbowe
Grzywnę za wykroczenie skarbowe wymierza sąd w postępowaniu sądowym lub uprawniony funkcjonariusz skarbowy w trybie mandatowym. Sąd może orzec grzywnę w granicach od 1/10 do (...)
str. 8
IV.
Interpretacja ogólna MF w sprawie opodatkowania akcyzą glikolu i gliceryny wykorzystywanych w papierosach elektronicznych
W dniu 21 czerwca 2024 r. Minister Finansów wydał ogólną interpretację nr DAG1.8101.1.2024 w sprawie prawidłowego kwalifikowania dla celów podatku akcyzowego glikolu propylenowego i gliceryny. (...)
str. 8
B.
OBRÓT KRAJOWY
V.
Opodatkowanie usług organizacji kolonii/półkolonii/obozów
W okresie letnim czynni podatnicy VAT organizują dla dzieci lub młodzieży różnego rodzaju kolonie/półkolonie/obozy. W poniższym artykule wyjaśniamy czy tego rodzaju usługi są zwolnione z (...)
str. 10
1.
Wypoczynek dla dzieci i młodzieży w formie kolonii/półkolonii
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Ustawodawca przewidział jednak stawki obniżone oraz zwolnienia z VAT. Zwolnione z VAT są m.in.: usługi w zakresie opieki nad dziećmi (...)
str. 10
2.
Organizacja obozów przez kluby sportowe
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT zwolnione od podatku są również usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone (...)
str. 12
VI.
Odliczanie VAT z faktury za powypadkową naprawę pojazdu w ramach ubezpieczenia OC/AC
Samochód wykorzystywany w prowadzonej działalności uległ uszkodzeniu w wyniku kolizji. Za naprawę pojazdu otrzymaliśmy fakturę, za którą zgodnie z umową ubezpieczenia ubezpieczyciel zapłaci kwotę odszkodowania (...)
str. 14
1.
Odliczanie VAT z faktur za naprawę pojazdów
Przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnych zasad odliczania VAT z faktur dokumentujących naprawę samochodów, gdy te naprawy finansowane są przez firmy ubezpieczeniowe. Fakt sfinansowania (...)
str. 14
2.
Dokumentowanie usługi naprawy pojazdu
Zasadniczo dokumentem uprawniającym podatników do odliczania VAT są faktury dokumentujące zakup towarów lub usług. W myśl art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT (...)
str. 14
3.
Wskazanie nabywcy usługi w świetle wyjaśnienia MF
Na temat możliwości wystawienia faktury na ubezpieczyciela jako płatnika odszkodowania wypłacanego w ramach ubezpieczenia OC/AC za naprawę pojazdu powypadkowego wypowiedział się Minister Finansów w piśmie (...)
str. 15
1.
Zasady wystawiania faktur przed dostawą towarów i ich korekta
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT dopuszczalne jest wystawianie faktur na rzecz innego podatnika podatku przed dostawą towarów/świadczeniem usług. Faktury mogą być wystawiane maksymalnie (...)
str. 16
2.
Brak obowiązku korygowania "do zera" faktur wystawianych przedwcześnie - wyrok WSA
` Na ten temat pisaliśmy w "Poradniku VAT" nr 7 z 2024 r. Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 grudnia 2023 (...)
str. 17
1.
Czy wycofanie nieruchomości (środka trwałego) ze spółki stanowi czynność opodatkowaną VAT?
Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do (...)
str. 19
2.
Sposób ustalenia podstawy opodatkowania
W przypadku nieodpłatnej dostawy towarów podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w (...)
str. 20
3.
Kiedy występuje konieczność korekty odliczonego VAT?
Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do ich dokonania zostały określone w art. 91 ustawy o VAT. Zatem w (...)
str. 21
IX.
Obrót krajowy na forum
1.
Złożenie aktualizacji formularza VAT-26
W jaki sposób należy wypełnić formularz VAT-26 przy sprzedaży samochodu, aby było wiadomo, że nie będzie on już użytkowany w działalności gospodarczej? [pytanie nr 1496172] (...)
str. 22
2.
Dostawa towarów używanych na zasadzie marży w JPK_VAT z deklaracją
Jak wykazać w JPK_VAT z deklaracją sprzedaż używanego towaru na fakturę VAT marża (kwota sprzedaży towaru 3.000 zł, cena zakupu 2.774 zł)? [pytanie nr 1495533] (...)
str. 23
3.
Odliczenie VAT z tytułu wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu
W prowadzonej działalności gospodarczej użytkuję motocykl. Czy z tytułu zakupu podnośnika motocyklowego mogę odliczyć 50% VAT? [pytanie nr 1496397] Komentarz 1 Moim zdaniem tak, jest (...)
str. 25
C.
KASY REJESTRUJĄCE
X.
Kasa rejestrująca w działalności lombardowej
W myśl art. 4 ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej (Dz. U. poz. 1285 ze zm.) przez działalność lombardową należy (...)
str. 26
1.
Obowiązek ewidencjonowania w kasie fiskalnej usług udzielania pożyczek osobom prywatnym
W przypadku usług lombardu obowiązuje ogólna zasada określona w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą ewidencjonowaniu podlega sprzedaż na rzecz osób (...)
str. 27
2.
Sprzedaż zastawionych rzeczy a możliwość korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania
W przypadku sprzedaży zastawionych rzeczy, podatnik może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących ze względu na wartość sprzedaży, jak i ze względu na (...)
str. 27
2.1.
Zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na wartość sprzedaży
W myśl § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później niż do końca grudnia (...)
str. 28
2.2.
Zwolnienie ze względu na strukturę sprzedaży
W myśl § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień, do końca grudnia 2024 r. zwalnia się podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług (...)
str. 29
3.
Ewidencjonowanie sprzedaży towarów przewłaszczonych przez lombard
Sprzedaż zastawionych przedmiotów w świetle przepisów ustawy o VAT może być opodatkowana zarówno na zasadach ogólnych, jak również przy zachowaniu określonych warunków w systemie VAT (...)
str. 30
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Definicja wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej
Transakcje łańcuchowe to dość powszechna forma relacji biznesowych. W odróżnieniu od klasycznej dostawy towarów, która odbywa się pomiędzy dwoma podatnikami, tj. sprzedawcą i nabywcą, transakcje (...)
str. 32
2.
Uproszczenie rozliczeń dla dostaw w łańcuchu
Procedura uproszona została wprowadzona w celu odciążenia drugiego uczestnika w łańcuchu z szeregu obowiązków o charakterze formalnym na terytorium państwa, w którym zakończona byłaby transakcja (...)
str. 32
3.
Warunki zastosowania uproszczenia dotyczące uczestników transakcji
Zasada stosowania uproszczonej procedury, wymaga aby wszyscy trzej uczestnicy obrotu byli zarejestrowanymi podatnikami VAT, zidentyfikowanymi dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych krajach Unii. Procedurę (...)
str. 34
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Przekazanie prezentów zagranicznemu kontrahentowi
Pracownicy naszej spółki odbywali podróż zagraniczną samolotem. Na lotnisku dokonali zakupu prezentów dla kontrahenta w wysokości 500 zł w sklepie wolnocłowym. Na fakturze wykazano podatek (...)
str. 36
2.
Usługa udzielenia licencji zagranicznemu nabywcy przez podatnika zwolnionego z VAT
Spółka prowadzi działalność gospodarczą jako podatnik zwolniony z opodatkowania z uwagi na niewielkie obroty. Planowane jest zawarcie umowy z hiszpańską spółką zarejestrowaną jako podatnik VAT (...)
str. 38
3.
Nabycie usługi ubezpieczeniowej od unijnej spółki z oddziałem w Polsce
Spółka wykupiła ubezpieczenie należności, dokonując wszelkich formalności w polskim oddziale hiszpańskiej spółki będącej ubezpieczycielem. Treść faktury wskazuje, że wystawcą faktury jest polski oddział, a świadczącym (...)
str. 40
4.
Wynajem obiektu sportowego na rzecz zagranicznego kontrahenta
Jesteśmy spółką komunalną (miejski ośrodek sportu i rekreacji), który po raz pierwszy podpisał umowę ze stowarzyszeniem z Ukrainy na wynajem stadionu piłkarskiego. Uzgodniliśmy z kontrahentem, (...)
str. 41
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
WDT i WNT realizowane w ramach umowy komisowej
W art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ustawodawca zamieścił definicję dostawy towarów, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W (...)
str. 45
1.
WNT od zagranicznego komisanta
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT WNT to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane (...)
str. 45
2.
Sprzedaż komisowa jako WDT
Polscy podatnicy mogą nie tylko kupować towary w ramach umowy komisu ale również sprzedawać towary zawierając umowę komisu. Taka komisowa sprzedaż może być realizowana jako (...)
str. 47
3.
Obowiązek podatkowy przy transakcjach komisowych
Kwestia właściwego zaklasyfikowania czynności komisowej realizowanej między podatnikami z różnych krajów UE jest kluczowa, ponieważ wpływa na moment powstania obowiązku podatkowego i sposób rozliczenia transakcji. (...)
str. 47
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Prawidłowe fakturowanie kosztów transportu przy dostawie towarów
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży artykułów elektronicznych. Jako dostawca jestem zobowiązany dostarczyć towar w określone miejsce. Transport sprzedawanych towarów stanowi integralną część dostawy towarów. (...)
str. 49
2.
Korekta faktury z błędnymi danymi nabywcy
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu towarów (PKD 49.41 - Transport drogowy towarów). W lipcu 2024 r. po wystawieniu faktury przez mojego pracownika (...)
str. 50
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Zasady ogólne stosowania prewspółczynnika
W prowadzonej działalności gospodarczej niektórzy podatnicy odliczają podatek VAT przy zastosowaniu tzw. prewspółczynnika. Dotyczy to podmiotów, które: dokonują zakupu towarów i usług wykorzystywanych do celów (...)
str. 52
2.
Metody określenia proporcji
Obowiązkiem podatnika, w sytuacji gdy wykonuje on oprócz działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT również działalność pozostającą poza zakresem tego podatku, jest ustalenie na podstawie danych (...)
str. 52
3.
Szacunkowe ustalanie prewspółczynnika
W niektórych przypadkach podatnik może mieć problem z ustaleniem proporcji, według której odliczać będzie podatek VAT w danym roku. W przypadku podatnika rozpoczynającego w danym (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Utylizacja napojów alkoholowych przez podmiot zużywający
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym wyrobami akcyzowymi są m.in. napoje alkoholowe określone w załączniku nr 1 do ustawy. (...)
str. 55
1.
Napoje alkoholowe używane do badań i procesów produkcyjnych
Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (...)
str. 56
2.
Zwolnienie ubytków wyrobów akcyzowych wskutek zdarzeń losowych
W przypadku gdy powstaną ubytki lub nastąpi całkowite zniszczenie wyrobów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy, podlegają one opodatkowaniu akcyzą (...)
str. 58
3.
Zwrot napojów alkoholowych do składu podatkowego
Istnieje możliwość uniknięcia opodatkowania niezużytych na cele zwolnione od akcyzy napojów alkoholowych poprzez dokonanie ich zwrotu do składu podatkowego. Zwrot niewykorzystanych wyrobów akcyzowych do składu (...)
str. 58
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Odliczanie VAT z faktur dokumentujących nabycie alkoholu na spotkania biznesowe z kontrahentami
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zakupiłem alkohol przeznaczony jako poczęstunek dla kontrahentów podczas spotkań biznesowych. Spotkania będą odbywać się poza godzinami i miejscem pracy. Czy z (...)
str. 59
2.
Zakup samochodu przy świadczeniu usług najmu nieruchomości
Świadczę usługi najmu lokali mieszkalnych/użytkowych dla firm i z tego tytułu wystawiam faktury z naliczonym 23% podatkiem VAT (jestem podatnikiem VAT czynnym). Planuję zakup, ewentualnie (...)
str. 61
3.
Prawo do złożenia korekty JPK_V7M w trakcie czynności sprawdzających
Urząd skarbowy prowadzi czynności sprawdzające w zakresie zasadności zwrotu podatku VAT wykazanego przez moją firmę w rozliczeniu JPK_V7M za maj 2024 r. Czy w czasie (...)
str. 62
4.
Wartość spisu z natury w JPK_VAT z deklaracją
Z dniem 30 czerwca 2024 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą. Czy komputer ujęty w spisie z natury wykazuję w wartości rynkowej? W jakim polu pliku JPK_VAT (...)
str. 63
5.
Dokumentowanie darowizny towaru
Czynny podatnik w formie darowizny przekazał synowi samochód osobowy, który wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej. Z tytułu nabycia tego samochodu nie odliczył podatku VAT bowiem (...)
str. 64
6.
Sprzedaż nieruchomości - ustalenie właściwej stawki VAT
W 2022 r. spółka z o.o. zakupiła nieruchomość, na którą składają się dwie działki: działka rolna i działka rolna zabudowana budynkiem produkcyjnym, usługowym i gospodarczym (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
» Zmiana rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją ` Na ten temat piszemy w niniejszym numerze "Poradnika VAT" w dziale "Koniecznie przeczytaj". W Dzienniku Ustaw (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.