Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 5 października 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.10.2024 r., godz. 13:26 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.455 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Poradnik VAT
nr 18 (618) z dnia 20.09.2024

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Zapowiedź zmian w ustawie o VAT oraz w ustawie o podatku akcyzowym

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl opublikowano projekt z dnia 10 września 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy (...)
str. 4
II.

Projekt rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku VAT siłom zbrojnym

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług siłom zbrojnym, wielonarodowym kwaterom (...)
str. 6
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Obligatoryjne e-fakturowanie od 2026 r.

W świetle obowiązujących przepisów oprócz występujących w obrocie gospodarczym faktur papierowych i elektronicznych podatnicy VAT mają możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. (...)
str. 7
2.

Wybrane pytania i odpowiedzi MF dotyczące KSeF

` Szerzej na temat konsultacji w sprawie KSeF pisaliśmy w "Poradniku VAT" nr 7 i 15 z 2024 r. W wyniku przeprowadzonych konsultacji w zakresie (...)
str. 7
IV.

Zasady korygowania podatku należnego

Jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia fakturę korygującą. W (...)
str. 11
1.

Termin rozliczenia faktur korygujących in minus

Jeżeli zawyżono stawkę VAT na sprzedaż towaru/usługi w związku z udzieleniem rabatu, obniżek cen, zwrotem towaru, zwrotem zaliczki, czy stwierdzeniem, że w fakturze pierwotnej wykazano (...)
str. 11
2.

Obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania - ustalenie momentu dokonania korekty

W przypadku, gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania (zgodnie (...)
str. 13
1.

Zawarcie umowy w sprawie grupowego ubezpieczenia na życie pracowników

W praktyce wielokrotnie przedsiębiorcy (czynni podatnicy VAT) decydują się na zawarcie z podmiotem trzecim (firmą ubezpieczeniową) umowy na grupowe ubezpieczenie na życie i zdrowie swoich (...)
str. 14
2.

Prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wynajem lokali mieszkalnych

Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do (...)
str. 16
1.

Klasyfikacja usług związanych z wyżywieniem

Na podstawie art. 41 ust. 12f ustawy o VAT, stawkę VAT w wysokości 8% stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług klasyfikowanych według Polskiej (...)
str. 17
2.

Podmioty obowiązane do pobrania opłaty za opakowania

Zgodnie z art. 3b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o (...)
str. 19
3.

Stawka VAT na opakowania

Na stronie internetowej https://www.gov.pl/ zamieszczono odpowiedzi na pytania w zakresie opłat za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zdaniem MF na wysokość stawki VAT ma (...)
str. 20
1.

Stosowanie zwolnienia z VAT przy usługach medycznych

Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane (...)
str. 21
2.

Świadczenie usług stomatologicznych - wstawianie implantów

Jesteśmy podmiotem leczniczym świadczącym usługi medyczne w ramach kontraktów z NFZ. Oprócz tego świadczymy usługi komercyjne (bez skierowań z NFZ) polegające na wstawianiu implantów zębów (...)
str. 22
VIII.

Sprzedaż towarów w procedurze VAT marża

Czy sprzedaż towarów używanych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych firmy, zakupionych uprzednio na umowę kupna-sprzedaży od osoby fizycznej może być opodatkowana w procedurze VAT marża?
str. 24
1.

Towary używane

Szczegółowe zasady opodatkowania systemem marży w zakresie dostawy towarów używanych, w tym dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków zawiera art. 120 ustawy o VAT. W (...)
str. 24
2.

Sprzedaż środków trwałych

Z literalnego brzmienia art. 120 ust. 4 ustawy o VAT regulującego sposób ustalenia podstawy opodatkowania od marży wynika, że opodatkowanie na zasadzie marży ma zastosowanie (...)
str. 26
C.

KASY REJESTRUJĄCE

IX.

Kasa fiskalna przy świadczeniu usług - pytania i odpowiedzi

Ogólną zasadą wynikającą z przepisów ustawy o VAT jest to, że podatnicy, którzy dokonują sprzedaży m.in. na rzecz osób prywatnych, sprzedaż tę muszą ewidencjonować w (...)
str. 27
X.

Czytelnicy pytają

1.

Sprzedaż towaru z prywatnego majątku a kasa fiskalna

Prowadzę działalność gospodarczą w zakres usług fotograficznych na rzecz firm (korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT). Na potrzeby świadczenia tych usług kupuję aparaty fotograficzne (stanowią (...)
str. 32
2.

Skutki błędnego zaprogramowania kasy fiskalnej

Świadczę usługi fryzjerskie i ze względu na niewielką sprzedaż korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonuję w kasie fiskalnej. W (...)
str. 33
3.

Przegląd techniczny kasy przy zawieszeniu działalności

Jestem czynnym podatnikiem VAT i sprzedaż ewidencjonuję w kasie rejestrującej. Zamierzam zawiesić działalność gospodarczą na 10 miesięcy. Termin obowiązkowego przeglądu kasy przypada w okresie, gdy (...)
str. 35
4.

Możliwość rezygnacji z kasy stosowanej dobrowolnie

W prowadzonej działalności gospodarczej dokonuję sprzedaży towarów na rzecz firm oraz osób prywatnych. W 2021 r. dobrowolnie zakupiłam kasę rejestrującą i sprzedaż na rzecz osób (...)
str. 36
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

1.

Potwierdzenie wywozu eksportowanych towarów

W eksporcie towarów generalnie stosuje się stawkę 0%, pod warunkiem jednak, że podatnik posiada przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, (...)
str. 38
2.

Stanowisko organów podatkowych dotyczące alternatywnych dowodów na wywóz towarów

Dotychczas organy podatkowe wyrażały korzystne dla podatników poglądy dotyczące alternatywnych dowodów potwierdzających wywóz towarów poza granice UE. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 6 października (...)
str. 39
3.

Urzędowy charakter dokumentów potwierdzających eksport towarów

Analizując jednak najnowsze interpretacje podatkowe, można zauważyć, że organy podatkowe nieco zaostrzyły to liberalne podejście do dokumentowania eksportu towarów. Przykładowo Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej (...)
str. 40
X.

Czytelnicy pytają

1.

Stawka VAT na refakturze za mycie pojazdów poza granicami kraju

Otrzymaliśmy fakturę za mycie pojazdów od unijnego przedsiębiorcy. Chcielibyśmy refakturować te usługi na naszych kontrahentów, którzy wynajmują od nas te samochody. Jaką stawkę VAT przy (...)
str. 41
2.

Dostawa towarów przetwarzanych przed ich wysyłką

Jesteśmy producentem tkanin, które nabywa m.in. nasz niemiecki kontrahent. Przed ich wywozem z kraju, tkanina jest przerabiana przez inną polską firmę, która wykonuje z niej (...)
str. 43
3.

Usługi przechowywania towarów należących do zagranicznych firm

Planujemy przyjąć do depozytu towary zagranicznych spółek powiązanych z naszą firmą kapitałowo. Towary zostaną przywiezione do Polski i złożone w naszym magazynie. Umowa dotyczy wyłącznie (...)
str. 44
E.

PORADY I KOMENTARZE

XIII.

Wykaz podatników VAT - elektroniczna baza podatników VAT

Wykaz podatników VAT to elektroniczna i bezpłatna baza podatników VAT prowadzona przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zawiera ona dane o podatnikach, którzy zostali zarejestrowani jako (...)
str. 46
1.

Jakie dane szczegółowe można sprawdzić w wykazie podatników VAT?

Zgodnie z art. 96b ust. 3 ustawy o VAT wykaz podatników VAT zawiera następujące dane: firmę (nazwę) lub imię i nazwisko; numer, za pomocą którego (...)
str. 46
1.1.
Sprawdzenie statusu podmiotu
Zgodnie z art. 96b ust. 2 ustawy o VAT dane o statusie podmiotu są prezentowane w wykazie podatników VAT według stanu na dzień sprawdzenia. MF (...)
str. 47
1.2.
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT a sprawdzanie rachunków bankowych
W przypadku podmiotów, w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT - na podstawie art. (...)
str. 47
2.

Wprowadzanie do wykazu podatników VAT nowych informacji - propozycje podatników i stanowisko MF

W praktyce przedsiębiorcy wnioskują o poprawienie funkcjonalności wykazu podatników VAT i wprowadzanie do niego nowych informacji. Przykładowo: informacji o korzystaniu przez podatnika z metody kasowej (...)
str. 47
2.1.
Informacja o korzystaniu przez podatnika z metody kasowej
W powyższym zakresie MF wyjaśniło, że: "(...) Wprowadzenie do wykazu dodatkowej informacji o korzystaniu przez podatnika z metody kasowej byłoby daną nadmiarową, która wykracza poza (...)
str. 47
2.2.
Rejestr rachunków wirtualnych
Odnośnie zgłoszenia w zakresie rejestru rachunków wirtualnych w odpowiedzi MF podkreśliło, że: "(...) rachunek wirtualny stosowany jest w celu zautomatyzowania rozliczeń. Użycie takiego rachunku powoduje, (...)
str. 48
2.3.
Informacja o złożeniu przez podatnika zwolnionego z VAT zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R
Zdaniem MF propozycja jest niezasadna, gdyż nowa funkcjonalność w wykazie podatników VAT w postaci informacji, że podatnik VAT zwolniony złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i oczekuje (...)
str. 48
3.

Brak dostawcy w wykazie a prawo nabywcy do odliczenia VAT - stanowisko Dyrektora KIS

Przy odliczaniu podatku VAT istotnym jest sprawdzanie kontrahentów (dostawców/usługodawców) w ww. elektronicznym wykazie podatników VAT. Korzystanie z tego wykazu w celu sprawdzenia kontrahenta nie jest (...)
str. 49
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Podatnik zobowiązany do wystawiania faktur

W świetle obowiązujących przepisów w zakresie VAT faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji sprzedaży towarów i usług. W oparciu o ten dokument następuje właściwe (...)
str. 51
2.

Terminy wystawiania faktur - ogólne zasady

Zgodnie z generalną zasadą fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Przy (...)
str. 52
3.

Konieczność uwzględniania szczególnych terminów wystawiania faktur

W odniesieniu do niektórych czynności terminy wystawiania faktur zostały uregulowane w sposób szczególny. Na podstawie bowiem art. 106i ust. 3-5 fakturę wystawia się nie później (...)
str. 53
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XV.

Obowiązek złożenia formularza VAT-Z przy likwidacji działalności gospodarczej

Podjęcie przez czynnego podatnika VAT decyzji o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych wymaga spełnienia obowiązków zarówno typowo podatkowych, jak i tych o charakterze formalnym.
str. 54
1.

Sporządzenie spisu z natury

W przypadku m.in. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, opodatkowaniu podatkiem VAT (...)
str. 54
2.

Wykazanie towarów ujętych w spisie z natury w JPK_VAT z deklaracją

Dokonując rozliczenia podatku VAT za ostatni okres rozliczeniowy podatnik musi uwzględnić zarówno kwoty podatku należnego i naliczonego związane ze sprzedażą i zakupami dokonanymi w ostatnim (...)
str. 55
3.

VAT-Z przy likwidacji działalności - wzór dokumentu

» Sposób wypełnienia zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu W myśl art. 96 ust. 6 ustawy o VAT podatnik, który zaprzestał wykonywania czynności podlegających (...)
str. 56
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVI.

Dokumentowanie sprzedaży wyrobów węglowych uprawniającej do zwolnienia od akcyzy

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku akcyzowym wyroby węglowe są to wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 (...)
str. 58
1.

Sprzedaż wyrobów węglowych opodatkowana akcyzą

Zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy, w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy (...)
str. 59
2.

Warunki zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych

Na podstawie art. 31a ust. 1 ustawy, zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych: 1) w (...)
str. 60
3.

Faktura podstawą do zastosowania zwolnienia

Zgodnie z art. 31a ust. 3i ustawy, odbiór przez finalnego nabywcę węglowego faktury dokumentującej sprzedaż, będącej podstawą do sporządzenia projektu e-DD, w przypadku, gdy sprzedaż (...)
str. 61
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Zwolnienie podmiotowe z VAT przy sprzedaży środka trwałego

Podatnik korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT. Czy do limitu 200.000 zł powinien wliczać wartość sprzedaży środka trwałego (pojazdu samochodowego)? Zwolnienie z VAT na mocy (...)
str. 62
2.

Aktualizacja formularza VAT-R

Rozpocząłem działalności gospodarczą i złożyłem VAT-R. Przez nieuwagę zaznaczyłem w części C.1 kwadrat 33 - podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 (...)
str. 63
3.

Obowiązki przy rozpoczęciu działalności gospodarczej

W październiku 2024 r. planuję rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie wykonywania robót budowlanych. Czy będę musiał zarejestrować się jako podatnik VAT? Czy będę zobowiązany złożyć (...)
str. 64
4.

Brak zapłaty a prawo do odliczenia VAT

W dniu 5 sierpnia 2024 r. na potrzeby prowadzonej działalności kupiłem towary od firmy, jednak nie zapłaciłem należności w określonym na fakturze terminie płatności (termin (...)
str. 66
5.

Termin odliczenia VAT z faktury VAT RR

W sierpniu 2024 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem towar od rolnika ryczałtowego. Należność wynikającą z faktury VAT RR wystawionej w sierpniu uregulowałem na (...)
str. 67
6.

Prezenty o małej wartości

Podczas spotkań biznesowych naszym klientom lub potencjalnym kontrahentom wydajemy długopisy, kubki z logo firmy i inne tego typu upominki. Czy taka czynność podlega opodatkowaniu VAT? (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.