Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 1 lipca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 27.06.2025 r., godz. 13:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 39.003 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 12 (636) z dnia 20.06.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Projekt rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl opublikowano projekt z dnia 2 czerwca 2025 r. rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku (...)
str. 4
II.

Złożenie zawiadomienia o stosowaniu kasowej metody rozliczania VAT po terminie - skutki w VAT

Podmiot uznany za małego podatnika w świetle art. 2 pkt 25 ustawy o VAT ma prawo korzystać z tzw. metody kasowej rozliczania VAT. Jest ona (...)
str. 6
III.

Nowa Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług

Ustalenie i stosowanie właściwej stawki VAT stanowi obowiązek podatnika dokonującego sprzedaży towaru lub usługi. Co do zasady, podatnik VAT klasyfikuje wykonywane czynności na podstawie: unijnej (...)
str. 7
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Prawo do wystawiania faktur zbiorczych na rzecz jednego nabywcy

Zgodnie z ogólną zasadą wystawiania faktur podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi na rzecz innego podatnika, jest zobowiązany do wystawienia faktury z tego tytułu. (...)
str. 8
2.

Kiedy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą?

Podatnicy mogą również wystawiać zbiorcze faktury korygujące. Na podstawie art. 106j ust. 3 ustawy o VAT w przypadku, gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny, (...)
str. 9
3.

Obowiązkowa zapłata należności w MPP za fakturę zbiorczą

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT na fakturze objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności podatnik zobowiązany jest umieścić specjalną adnotację (...)
str. 10
V.

Refakturowanie opłat za wywóz śmieci przy wynajmie nieruchomości

W dalszym ciągu wątpliwości podatników budzi kwestia refakturowania opłat za wywóz nieczystości stałych (wywóz śmieci) przy wynajmie danej nieruchomości. Czy opłata taka powinna być traktowana (...)
str. 11
1.

Na czym polega refakturowanie usług?

W myśl art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, jeżeli podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, (...)
str. 11
2.

Opłata za wywóz nieczystości jako jedna usługa ze świadczeniem głównym

Dla celów VAT każde świadczenie powinno być zasadniczo uznawane za odrębne i niezależne. Jednakże w pewnych okolicznościach odrębne świadczenia można uznać za jednolitą czynność. Warto (...)
str. 11
3.

Usługa wywozu odpadów rozliczana jako świadczenie niezależne od usługi najmu

Z kolei w WIS z dnia 14 marca 2025 r., nr 0112-KDSL2-2.440.27.2025.3.IH Dyrektor KIS uznał, że: Refakturowanie usługi wywozu od najemcy lokalu użytkowego odpadów komunalnych (...)
str. 13
1.

Prawo do odliczenia VAT na podstawie otrzymanych faktur

Zasadą jest, że czynni podatnicy VAT mają prawo do odliczania podatku naliczonego od dokonanych zakupów towarów i usług, które związane są z wykonywanymi przez nich (...)
str. 14
2.

Brak NIP nabywcy na fakturze a prawo do odliczenia VAT naliczonego - stanowisko organu podatkowego

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych konsekwentnie wskazują, że prawo do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest od spełnienia warunków wynikających z przepisu art. 86 ust. (...)
str. 14
VII.

Ulga na złe długi po przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

W latach 2020-2023 prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą i byłem czynnym podatnikiem VAT. W lipcu 2023 r. wystawiłem fakturę za usługę budowlaną. Z uwagi na to, (...)
str. 16
1.

Przekształcenie indywidualnego przedsiębiorcy w spółkę z o.o. - sukcesja podatkowa

W ustawie o VAT nie przewidziano szczególnych regulacji, które określałyby zasady rozliczania ulgi na złe długi w przypadku przekształcenia prowadzonej przez osobę fizyczną jednoosobowej działalności (...)
str. 16
2.

Prawo wierzyciela do zastosowania ulgi na złe długi

Na podstawie art. 89a ustawy o VAT podatnik ma prawo skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium (...)
str. 18
3.

Obowiązek zwrotu ulgi na złe długi

Ustawodawca przewidział także sytuację, w której następuje obowiązek zwrotu ulgi na złe długi. Zgodnie bowiem z art. 89a ust. 4 ustawy o VAT w sytuacji (...)
str. 19
VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Zmiana nabywcy towarów wskutek anulowania zamówienia

Klient zamówił towar, więc wystawiliśmy fakturę ze stawką VAT w wysokości 23%. Teraz kontrahent chce zrezygnować z zamówienia, a towar sprzedamy innej firmie. Czy powinniśmy (...)
str. 21
2.

Sprzedaż pojazdu w okresie korekty

Podatnik nabył samochód osobowy w maju 2024 r. i w związku z tym, że samochód wykorzystywał zarówno do celów firmowych, jak i prywatnie, z faktury (...)
str. 21
3.

Odliczenie podatku VAT z faktury z zawyżoną stawką VAT

Otrzymaliśmy fakturę zakupu ze stawką VAT 23%. Czy możemy odliczyć VAT naliczony z tej faktury, jeśli sprzedawca wpisał błędną kwotę podatku VAT, zawyżając jego wysokość? (...)
str. 22
4.

Obowiązek dokonania rejestracji przez podatnika zwolnionego z VAT

Czy podatnik, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT musi się zarejestrować jako podatnik zwolniony? Zwolnienie podmiotowe z VAT w przypadku podmiotów rozpoczynających prowadzenie działalności (...)
str. 23
C.

KASY REJESTRUJĄCE

1.

Moment rejestracji zaliczki w kasie fiskalnej

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży (...)
str. 24
2.

Zaliczka udokumentowana paragonem i fakturą - prawidłowe rozliczenie VAT

Prowadzimy salon samochodowy. Posiadamy kasę fiskalną. Klienci (osoby prywatne) na poczet przyszłej sprzedaży samochodu wpłacają zaliczki na rachunek firmowy, które dodatkowo dokumentujemy fakturami zaliczkowymi. W (...)
str. 25
X.

Czytelnicy pytają

1.

Forma zapłaty bez znaczenia przy określeniu limitu uprawniającego do zwolnienia z kasy

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie m.in. świadczenia usług księgowych, pisaniu wniosków o dofinansowanie (nie jestem prawnikiem ani nie świadczę usług doradztwa podatkowego). Zapłatę otrzymuję gotówką (...)
str. 27
2.

Świadczenie usług w zakresie udzielania korepetycji

Udzielam korepetycji z fizyki i matematyki (stacjonarnie w domu oraz on-line). Czy usługi te korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w kasie bez względu na (...)
str. 29
3.

Sprzedaż produktów rolnych przez rolnika ryczałtowego

Jestem rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia z VAT. Czy dokonując sprzedaży produktów rolnych, tj. miodu, pyłku pszczelego oraz miodu z dodatkami owoców pochodzących z mojej (...)
str. 30
4.

Usługi masażu świadczone przez osobę niewidomą

Prowadzę gabinet masażu. Świadczone usługi na rzecz osób prywatnych wykonuję osobiście, jestem osobą niewidomą i posiadam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Czy w takiej sytuacji (...)
str. 31
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

XI.

Usługi budowlane świadczone poza terytorium Polski przez podatnika zwolnionego z VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą wykonując usługi budowlane i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT, ale jestem podatnikiem VAT UE. Otrzymałem od innej polskiej firmy (...)
str. 32
1.

Miejsce opodatkowania usług budowlanych

Usługi budowlane zaliczane do usług związanych z nieruchomościami, w myśl art. 28e ustawy o VAT opodatkowane są w miejscu położenia nieruchomości, przy czym regulacje te (...)
str. 32
2.

Podmiot odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT

Państwa członkowskie mogą postanowić, że osobą zobowiązaną do zapłaty VAT jest podatnik - odbiorca m.in. dostawy prac budowlanych, w tym prac obejmujących naprawę, porządkowanie, konserwację, (...)
str. 32
3.

Dokumentowanie i deklarowanie usług świadczonych w innym państwie

Przechodząc do kwestii dokumentowania usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce, należy wskazać, że zgodnie z art. 106a pkt 2 ustawy o VAT, przepisy dotyczące wystawiania faktur (...)
str. 33
4.

Czynności niepodlegające opodatkowaniu w Polsce a limit zwolnienia z VAT

Ostatnim zagadnieniem, które wzbudziło wątpliwości Czytelnika jest wpływ usług wykonywanych poza granicami kraju na wielkość obrotów warunkujących prawo do zwolnienia z opodatkowania VAT. Trzeba podkreślić, (...)
str. 34
XII.

Kilka numerów VAT UE uczestnika transakcji trójstronnej - skutki w VAT

Z transakcją trójstronną mamy więc do czynienia wtedy, gdy sprzedaż towaru odbywa się pomiędzy trzema podmiotami zidentyfikowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w różnych państwach UE, (...)
str. 35
XIII.

Dostawa towarów do państw wyłączonych z terytorium UE

Czy dostawa nowych środków transportu na Wyspy Kanaryjskie stanowi WDT czy eksport towarów? Czy możliwe jest opodatkowanie takiej dostawy 0% stawką VAT? W myśl art. (...)
str. 37
1.

Terytorium UE - definicja

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 3 lit. b) ustawy, przez terytorium Unii Europejskiej rozumie się terytoria państw członkowskich Unii Europejskiej, z tym (...)
str. 38
2.

Formalności związane z wywozem towarów na Wyspy Kanaryjskie

O tym, że wymiana handlowa z Wyspami Kanaryjskimi traktowana jest odpowiednio jako eksport lub import, może również świadczyć zamieszczona na stronie www.puesc.gov.pl "Instrukcja wypełniania zgłoszeń (...)
str. 39
3.

Zastosowanie obniżonej stawki VAT

W eksporcie towarów generalnie stosuje się 0% stawkę VAT, pod warunkiem jednak, że podatnik posiada przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres (...)
str. 40
E.

PORADY I KOMENTARZE

1.

Termin na złożenie JPK_VAT z deklaracją

Każdy czynny podatnik VAT (niekorzystający ze zwolnienia z VAT), niezależnie od tego czy w danym okresie rozliczeniowym wykonał jakąkolwiek czynność podlegającą opodatkowaniu, czy też nie, (...)
str. 41
2.

Możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej - złożenie czynnego żalu

Konsekwencją niedotrzymania terminu na złożenie JPK_VAT z deklaracją może być odpowiedzialność karna skarbowa. Niezłożenie bowiem deklaracji w terminie mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania stanowi (...)
str. 42
3.

Obowiązek uregulowania zaległości podatkowej wraz z odsetkami

Nieterminowe wykonanie zobowiązania podatkowego skutkuje powstaniem zaległości podatkowej. Stan ten powstaje z mocy samego prawa następnego dnia po dniu, w którym upłynął termin płatności, i (...)
str. 43
4.

Prawo do otrzymania bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Pomimo, że podatnik złoży JPK_VAT z deklaracją po upływie ustawowego terminu i wykaże w części deklaracyjnej kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na (...)
str. 45
5.

Dodatkowe zobowiązanie podatkowe

Podatnik, który nie wywiązuje się z obowiązku przesyłania w ustawowym terminie pliku JPK_VAT z deklaracją narażony jest również na dodatkowe zobowiązanie w VAT. Jak wynika (...)
str. 46
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej - regulacje prawne

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236 ze zm.) (...)
str. 47
2.

Działalność nierejestrowa w świetle ustawy o VAT

Podatnikami podatku VAT, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie (...)
str. 48
3.

Stosowanie kasy rejestrującej

Obowiązki w zakresie prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej zostały uregulowane w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem do prowadzenia (...)
str. 50
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Wykreślenie z rejestru podatników VAT przy zawieszeniu działalności

Ustawodawca w art. 96 ust. 9 i 9a ustawy o VAT określił katalog przesłanek powodujących wykreślenie podmiotu z rejestru podatników VAT. Z art. 96 ust. (...)
str. 52
2.

Okres zawieszenia działalności a dokonywanie sprzedaży opodatkowanej VAT

Kwestia obowiązków podatnika, który w okresie zawieszenia działalności gospodarczej będzie wykonywał czynności opodatkowane podatkiem VAT została uregulowana w art. 96 ust. 9b ustawy o VAT. (...)
str. 53
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVII.

Nakładanie znaków akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych

W świetle art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym, płyn do papierosów elektronicznych to roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno (...)
str. 55
1.

Obowiązek oznaczenia legalizacyjnymi znakami akcyzy

W myśl art. 116 ust. 3 ustawy, obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych legalizacyjnymi znakami akcyzy powstaje w przypadku wystąpienia poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych (...)
str. 55
2.

Czynności związane z oznaczaniem płynu do papierosów

W świetle art. 120 ust. 2 ustawy, znak akcyzy jest nanoszony na opakowanie jednostkowe wyrobu akcyzowego lub bezpośrednio na wyrób akcyzowy w taki sposób, aby (...)
str. 57
3.

Terminy związane z obowiązkiem nakładania znaków akcyzy

W myśl art. 136 ust. 4 ustawy, podmiot obowiązany do oznaczania znakami akcyzy wyrobów nowatorskich, płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów tytoniowych, z wyłączeniem cygar (...)
str. 58
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Usługi naprawy pojazdów z wykorzystaniem nabywanych części samochodowych a podmiotowe zwolnienie z VAT

Rozpocząłem działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług naprawy samochodów (prowadzę warsztat samochodowy). Czy mogę korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT, jeżeli dokonuję naprawy pojazdów samochodowych (...)
str. 60
2.

Dokumentowanie opłaty za wydawanie duplikatów legitymacji szkolnych przez placówki oświatowe

Czy pobraną opłatę (przez jednostkę oświaty) za wystawienie duplikatu legitymacji szkolnej należy udokumentować fakturą, jeśli nie podlega ona opodatkowaniu VAT? Generalnie opodatkowaniu podatkiem VAT podlega (...)
str. 61
3.

Nabycie posiłków dla pracowników

Spółka dobrowolnie finansuje posiłki dla pracowników i udostępnia je (nieodpłatnie) w przystosowanym do tego pomieszczeniu (stołówce). Nie są to posiłki profilaktyczne w rozumieniu Kodeksu pracy (...)
str. 62
4.

Zawiadomienie urzędu skarbowego o szacunkowej proporcji sprzedaży w celu odliczenia VAT

Od lipca 2025 r. prowadzę działalność mieszaną (opodatkowaną i zwolnioną z VAT). W celu odliczenia podatku VAT od dokonanych zakupów muszę zastosować "wstępny" wskaźnik proporcji (...)
str. 63
5.

Wynajem miejsc parkingowych a prawo do odliczenia VAT

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT spółka wynajmuje lokale biurowe i magazyny oraz miejsca parkingowe (które są zlokalizowane w pobliżu wynajmowanej nieruchomości). W działalności (...)
str. 64
6.

Termin wystawienia faktury korygującej

Spółka wystawia faktury korygujące z różnych powodów: reklamacje, zwroty, rabaty. Jeden z kontrahentów zażądał, aby faktura była wystawiona w dniu rozpatrzenia reklamacji. Czy możliwy jest (...)
str. 65
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XVIII.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiany w podatku akcyzowym

W Dzienniku Ustaw z dnia 30 maja 2025 r., pod poz. 698, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 maja 2025 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 67
2.

Zmiana ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej

W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 26 maja 2025 r., pod poz. 22, zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 26 maja (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.