Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 23 stycznia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 r., godz. 13:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.278 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »

Poradnik VAT
nr 2 (626) z dnia 20.01.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Rozliczanie gazu i energii elektrycznej na podstawie odwrotnego obciążenia

Szczegółowe regulacje w zakresie stosowania odwrotnego obciążenia przy nabywaniu gazu i energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym zawierają przepisy art. 145e-145k ustawy o VAT.
str. 4
1.

Przedłużenie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT w okresie od dnia 1 kwietnia 2023 r. do dnia 28 lutego 2025 r. w przypadku: dostawy gazu (...)
str. 4
2.

Warunki stosowania odwrotnego obciążenia i konieczność złożenia zawiadomienia

Rozliczenie gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na zasadzie odwrotnego obciążenia (...)
str. 5
3.

Właściwe dokumentowanie transakcji

W przypadku spełnienia wszystkich warunków wymienionych powyżej przy tego rodzaju czynnościach dostawca lub usługodawca nie rozlicza podatku VAT należnego. Odwrotne obciążenie polega bowiem na przerzuceniu (...)
str. 7
II.

Stosowanie procedury SME - odpowiedzi na pytania

Na stronie internetowej MF www.podatki.gov.pl opublikowano odpowiedzi na pytania dotyczące stosowania szczególnej procedury zwolnienia podmiotowego dla małych przedsiębiorstw - procedury SME, która funkcjonuje od 1 (...)
str. 8
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Obligatoryjne e-fakturowanie od 2026 r.

W świetle obowiązujących przepisów oprócz występujących w obrocie gospodarczym faktur papierowych i elektronicznych podatnicy VAT mają możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. (...)
str. 10
2.

KSeF - wybrane pytania i odpowiedzi MF

Na stronie internetowej www.podatki.gov.pl/ksef w sekcji pytań i odpowiedzi dostępna jest zakładka, w której można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące możliwych zmian w (...)
str. 11
IV.

Sprzedaż nieruchomości a korekta odliczonego VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W 2003 r. kupiłem hotel wraz z gruntem (bez VAT). W marcu 2024 r. została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży (w formie (...)
str. 14
1.

Dostawa nieruchomości po dwóch latach od pierwszego zasiedlenia

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: a) (...)
str. 14
2.

Korekta VAT odliczonego od wydatków na ulepszenie nieruchomości

Generalnie, jeżeli sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z VAT, to może wystąpić konieczność skorygowania VAT odliczonego od jej zakupu lub od wydatków na ulepszenie danej nieruchomości. (...)
str. 15
V.

Obrót krajowy na forum

1.

Dodatkowa działalność gospodarcza rolnika ryczałtowego<

Rolnik prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą. Z tytułu działalności zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czy dalej może być jednocześnie rolnikiem ryczałtowym? [pytanie nr 1511801] Komentarz (...)
str. 19
2.

Określenie limitu wartości sprzedaży dla spółki cywilnej

Czy w przypadku spółki cywilnej limit liczony do zwolnienia podmiotowego z VAT jest liczony dla całej spółki, czy dla każdego wspólnika oddzielnie? [pytanie nr 1511778] (...)
str. 20
VI.

Najem nieruchomości i usługi zakwaterowania - jak ustalić stawkę VAT?

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy świadczą usługi najmu nieruchomości lub usługi zakwaterowania. Z kolei opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. (...)
str. 20
1.

Konieczność prawidłowej kwalifikacji czynności

W ustawie o VAT nie zdefiniowano pojęcia "wynajem" ani pojęcia "zakwaterowanie". Jak wynika z internetowego Słownika języka polskiego PWN ( www.sjp.pwn.pl ): "wynajem" to oddanie (...)
str. 21
2.

W jakich okolicznościach podatnikowi przysługuje zwolnienie przedmiotowe z VAT?

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym (...)
str. 22
3.

Usługi związane z zakwaterowaniem opodatkowane 8% stawką VAT

W załączniku nr 3 do ustawy o VAT, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, w poz. 47 wskazano PKWiU 55 (...)
str. 23
4.

Usługa najmu nieruchomości opodatkowana stawką podstawową

Przypomnijmy, iż w dniu 8 października 2021 r. została wydana interpretacja ogólna Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej nr PT1.8101.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. poz. (...)
str. 24
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VII.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących w 2025 r.

W dniu 1 stycznia 2025 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Określone w tym (...)
str. 25
1.

Podmioty korzystające ze zwolnienia z ewidencjonowania

1.1. Zwolnienie ze względu na wartość sprzedaży W 2025 r. limit wartości sprzedaży dla podatników kontynuujących działalność z tytułu dokonywanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych (...)
str. 25
1.1.
Zwolnienie ze względu na wartość sprzedaży
W 2025 r. limit wartości sprzedaży dla podatników kontynuujących działalność z tytułu dokonywanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych uprawniający (...)
str. 25
1.2.
Zwolnienie ze względu na strukturę sprzedaży
» Podatnicy kontynuujący w 2025 r. sprzedaż na rzecz osób prywatnych lub rolników ryczałtowych W myśl § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie (...)
str. 27
2.

Czynności przedmiotowo zwolnione z obowiązku ewidencjonowania

W myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia, w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r. bez względu na wysokość (...)
str. 29
3.

Wyłączenia z możliwości korzystania ze zwolnienia z kasy

W § 4 rozporządzenia (analogicznie jak było do końca 2024 r.) zawarto katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia określone w § 2 i (...)
str. 30
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

1.

Dokumenty niezbędne do zastosowania obniżonej stawki VAT

Warunki umożliwiające zastosowanie 0% stawki VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, wymienione są w art. 42 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy, (...)
str. 32
2.

Instytucja wzruszalnego domniemania - dokumenty wymienione w rozporządzeniu

Unijne rozporządzenie wykonawcze Rady UE nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od (...)
str. 33
1.

Deklaracje składane w procedurze unijnej i nieunijnej

W ramach punktu kompleksowej obsługi OSS (One Stop Shop) podatnicy mają możliwość deklarowania i zapłaty VAT należnego w państwach członkowskich, w których podatnicy ci (zasadniczo) (...)
str. 35
2.

Formularz VII-DO przeznaczony do rozliczania VAT w szczególnej procedurze importu

IOSS to procedura szczególna, która pozwala na rozliczenie VAT należnego z tytułu SOTI, państwu członkowskiemu konsumpcji, za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji. Stosując IOSS, dostawca sprzedający (...)
str. 37
E.

PORADY I KOMENTARZE

X.

Opodatkowanie dostawy i montażu markiz/pergoli przeciwsłonecznych

Przez dłuższy czas trwał spór z organami podatkowymi w sprawie opodatkowania dostawy i montażu markiz/pergoli w budynkach mieszkalnych. Do niedawna organy podatkowe wskazywały na konieczność (...)
str. 39
1.

Czynności opodatkowane 8% stawką VAT - zmiana stanowiska Dyrektora KIS

Do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych, dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stosuje się (...)
str. 39
2.

Skutki braku możliwości dokładnej weryfikacji czynności przez organ podatkowy

Warto mieć jednak na uwadze, że jeżeli organ podatkowy nie będzie miał możliwości weryfikacji czy opisane wyżej świadczenie kompleksowe (dostawa i montaż markizy/pergoli) jest wykonywane (...)
str. 43
F.

VAT OD PODSTAW

XI.

Zasady stosowania prewspółczynnika przy odliczaniu VAT

W artykule wyjaśniamy zasady proporcjonalnego odliczania VAT przez podatników dokonujących zakupu towarów/usług wykorzystywanych do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność (...)
str. 44
1.

Kiedy przy odliczaniu VAT podatnik ma obowiązek stosowania prewspółczynnika?

W celu odliczenia podatku VAT obowiązkiem czynnego podatnika VAT jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju działalności, z którym wydatki te są związane. Zatem stosowanie (...)
str. 44
2.

W jaki sposób podatnik odlicza VAT z wykorzystaniem prewspółczynnika?

» Zasady ogólne ustalania prewspółczynnika Prewspółczynnik na bieżący rok, co do zasady, należy ustalić w oparciu o dane z roku poprzedniego. Przy ustalaniu prewspółczynnika należy (...)
str. 45
3.

Czy po zakończeniu roku podatnik ma obowiązek dokonania korekty rocznej?

Podatnicy, którzy w 2024 r. odliczali VAT proporcjonalnie na podstawie art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, po zakończeniu roku podatkowego zobowiązani są do dokonania (...)
str. 47
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Okoliczności wystawienia faktury dokumentującej otrzymaną zaliczkę

Otrzymanie przez podatnika zaliczki na poczet nabycia towaru lub usługi rodzi obowiązek podatkowy w VAT. Obowiązek opodatkowania zaliczek wynika wprost z art. 19a ust. 8 (...)
str. 48
2.

Faktura końcowa potwierdzająca dokonanie dostawy towarów

W przypadku gdy faktura zaliczkowa (bądź kilka faktur zaliczkowych) nie obejmuje całej należności, jaka ma zostać zapłacona przez nabywcę, to sprzedawca po wydaniu towaru (lub (...)
str. 50
H.

PODATEK AKCYZOWY

XIII.

Zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego

Warunkiem uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego jest złożenie zabezpieczenia akcyzowego. W art. 64 ustawy o podatku akcyzowym została przewidziana możliwość zwolnienia podmiotu prowadzącego skład (...)
str. 52
1.

Warunki uzyskania zwolnienia

Właściwy naczelnik urzędu skarbowego zwalnia podmiot prowadzący skład podatkowy z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli podmiot ten spełnia następujące warunki: 1) ma swoją siedzibę lub (...)
str. 52
2.

Czynności wyłączone ze zastosowania zwolnienia

Zgodnie z art. 64 ust. 6 ustawy, zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie można stosować w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru (...)
str. 53
3.

Tryb wydawania decyzji

Wniosek o wydanie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego należy złożyć do właściwego dla prowadzącego skład podatkowy naczelnika urzędu skarbowego. W przypadku gdy prowadzący skład (...)
str. 54
4.

Inne podmioty uprawnione do uzyskania zwolnienia

Ustawa o podatku akcyzowym poza podmiotem prowadzącym skład podatkowy przewiduje również możliwość uzyskania zwolnienia ze złożenia zabezpieczenia dodatkowo przez dwie kategorie podmiotów. Pierwsza z nich (...)
str. 55
5.

Wniosek o przedłużenie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia

Zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego jest udzielane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 2 lata. Na podstawie art. 64 ust. 3 ustawy na pisemny (...)
str. 55
6.

Skutki cofnięcia zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego lub utraty jego ważności

Naczelnik urzędu skarbowego zobowiązany jest do cofnięcia z urzędu zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, w przypadku, gdy stwierdzi brak spełnienia podstawowych warunków, o których (...)
str. 56
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Sposób korygowania błędnej daty sprzedaży na fakturze

Otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę, w której jako datę sprzedaży i wystawienia wpisał grudzień 2024 r. Faktyczne wykonanie usługi nastąpiło w styczniu 2025 r. Czy w (...)
str. 57
2.

Problemy spółdzielni mieszkaniowej przy zastosowaniu zwolnienia przedmiotowego z VAT

Czy spółdzielnia mieszkaniowa (czynny podatnik VAT) może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT przy pobieranych (...)
str. 58
3.

Odliczenie podatku VAT z faktury wystawionej przez komornika

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W drodze licytacji komorniczej zakupiłem nieruchomość. Komornik wystawił fakturę ze stawką 23% VAT. Jednakże właściciel nieruchomości (dłużnik) nie jest czynnym podatnikiem (...)
str. 60
4.

Stosowanie kodu GTU_07

Jesteśmy zakładem zagospodarowania odpadów. Sprzedaliśmy śmieciarkę marki Skania oraz samochód Volkswagen Transporter (środki trwałe). Czy sprzedaż takich pojazdów należy w JPK_V7M oznaczyć kodem GTU_07? Elementy (...)
str. 61
5.

Usługi wynajmu samochodu a zwolnienie podmiotowe z VAT

Prowadzę działalność gospodarczą i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W styczniu 2025 r. rozszerzyłem ją o świadczenie usług wynajmu samochodu (który wprowadziłem do środków (...)
str. 63
6.

Sprzedaż krwi do badań naukowych

Stacja krwiodawstwa jest czynnym podatnikiem VAT. Jaką stawkę VAT powinna zastosować przy sprzedaży uczelniom niepełnowartościowej krwi ludzkiej (tzw. "niedobierki") do badań naukowych? Czy może zastosować (...)
str. 63
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XIV.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiany w ustawie o VAT

» W Dzienniku Ustaw z dnia 23 grudnia 2024 r., pod poz. 1911, opublikowano ustawę z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 65
2.

Zmiany w rozporządzeniach wykonawczych

» W Dzienniku Ustaw z dnia 20 grudnia 2024 r., pod poz. 1898, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 65
3.

Zmiana ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej

» W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 26 listopada 2024 r., pod poz. 53, zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 (...)
str. 67
4.

Zmiany w podatku akcyzowym

» W Dzienniku Ustaw z dnia 19 grudnia 2024 r., pod poz. 1879, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2024 r. w sprawie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.