Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 25 maja 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2025 r., godz. 11:10 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 42.767 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 15 (1238) z dnia 20.05.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Zbliża się termin odprowadzenia I raty odpisu na ZFŚS

Tworzenie ZFŚS Pracodawca spoza sfery budżetowej, który na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, zasadniczo jest (...)
str. 4
2.

Przekazanie informacji do KRUS o przychodzie z działalności - do 2 czerwca 2025 r.

Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z (...)
str. 6
3.1.

Zmiana załącznika po sporządzeniu pierwszej wersji sprawozdania finansowego

Czego dotyczył problem? W wyniku nowelizacji ustawy o rachunkowości z dnia 6 grudnia 2024 r. podwyższono m.in. progi decydujące o posiadaniu statusu jednostki małej czy (...)
str. 7
3.2.

Zmiana stanowiska MF dotycząca rocznych sprawozdań finansowych po sporządzeniu sprawozdań śródrocznych

Czego dotyczył problem? W pkt 5.1 i pkt 5.2 projektu stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości odniesiono się do sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień inny niż dzień (...)
str. 8
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Prezydent zawetował ustawę wprowadzającą zmiany w składce zdrowotnej

O planowanych zmianach w zakresie ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej, jakie miały być wprowadzone od 2026 r., pisaliśmy m.in. w Biuletynie Informacyjnym nr 14 z (...)
str. 10
2.

Deregulacja przepisów podatkowych

Rozpoczęto proces deregulacji szeregu przepisów. Chodzi m.in. o zmiany w VAT, PIT/CIT, czy Ordynacji podatkowej. W niniejszym artykule omawiamy wybrane zmiany dotyczące podatników. Nadmieniamy, że (...)
str. 10
3.

Projekt ustawy zmieniającej ustawę systemową w zakresie ubezpieczeń i składek ZUS dla marynarzy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tak (...)
str. 12
4.

Elektroniczne wnioski WIA i WIT - nowe i zmodyfikowane

W dniu 29 kwietnia 2025 r. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła na portalu PUESC nowe i zmodyfikowane formularze dotyczące wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wiążących informacji (...)
str. 13
5.

Aktualizacja struktur logicznych (schem) sprawozdań finansowych za lata rozpoczynające się od 1 stycznia 2025 r.

W dniu 5 maja 2025 r., na stronie internetowej www.gov.pl Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienie, w którym poinformowano, że trwają prace nad aktualizacją struktur logicznych (schem) (...)
str. 14
6.

Opublikowano stanowisko w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych w postaci podatków obrotowych

W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 7 maja 2025 r., pod poz. 46, opublikowano komunikat Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2025 r. w sprawie (...)
str. 15
7.

Projekt ustawy odraczającej obowiązki sprawozdawcze ESG o dwa lata

W dniu 5 maja 2025 r. na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.gov.pl) zamieszczono informację o projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o (...)
str. 15
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego - podatki i ewidencja księgowa

Podmioty gospodarcze, które w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują samochody osobowe na podstawie umowy leasingu, podejmują niekiedy decyzję o sprzedaży tych samochodów od razu po wykupie (...)
str. 16
1.1.

Rozliczenie sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu - dla celów VAT

Wykup samochodu z leasingu W pierwszej kolejności należy wskazać, że dla celów VAT umowa leasingu operacyjnego jest uznawana za świadczenie usługi na rzecz leasingobiorcy przez (...)
str. 16
1.2.

Wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego w celu sprzedaży a CIT/PIT

Wydatki na wykup samochodu osobowego z leasingu a koszty podatkowe Wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego rozlicza się dla celów CIT/PIT podobnie, jak zwykły zakup. (...)
str. 19
1.3.

Ewidencja wykupu samochodu osobowego z leasingu operacyjnego i jego sprzedaży

W sytuacji gdy dla celów bilansowych samochód osobowy był użytkowany na podstawie umowy leasingu kwalifikowanej jako leasing operacyjny oraz został wykupiony z leasingu w celu (...)
str. 21
2.

Zakup towaru przez internet - podatki i ewidencja księgowa

W praktyce podmioty nabywają towary przez internet, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W tym artykule przedstawiamy, jak taki zakup rozliczyć dla celów VAT i podatku (...)
str. 22
2.1.

Odliczanie VAT od zakupu towarów przez internet

Zakup towarów przez internet należy rozliczać dla celów VAT tak samo, jak w przypadku zakupu w punkcie "stacjonarnym". Prawo do odliczenia VAT Zgodnie z zasadą (...)
str. 22
2.2.

Ujęcie w kosztach podatkowych wydatków na zakup towarów przez internet

Prawo do ujęcia wydatków w kosztach podatkowych Podatnik, który kupuje towary (materiały itd.) przez internet, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatki na ich zakup (...)
str. 23
2.3.

Ujęcie w księgach rachunkowych zakupu towarów przez internet

Jednostki, które nabywają towary przez internet, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, zakup ten ujmują w księgach rachunkowych na podobnych zasadach, jak w przypadku zakupów "stacjonarnych". (...)
str. 25
IV.

PODATEK VAT

1.

Zawyżona stawka VAT w przypadku sprzedaży paragonowej - wyrok NSA

Organ podatkowy nie może odmawiać zwrotu nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku w przypadku zastosowania zawyżonej stawki VAT przy sprzedaży paragonowej, jeżeli nie wykaże, że po (...)
str. 26
2.

Wykreślanie podatników z rejestru VAT - wyrok TSUE

Organ podatkowy nie może wykreślić podatnika z rejestru VAT, jeżeli nie zbada charakteru popełnionych naruszeń i zachowania danego podatnika. (wyrok TSUE z 3 kwietnia 2025 (...)
str. 28
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Usługi opodatkowane poza Polską - deklarowanie w JPK_VAT

Spółka z o.o. wykonuje usługi budowlane. Czy usługi te, świadczone na nieruchomości położonej na terenie innego kraju unijnego na rzecz podatników i osób prywatnych, należy (...)
str. 30
3.2.

Wywóz towarów do magazynu położonego w innym kraju UE i dalsza ich sprzedaż - rozliczenie VAT

Sprzedajemy towary podatnikom i konsumentom z Niemiec. Towary wysyłamy z Polski do magazynu w Niemczech należącego do firmy świadczącej usługi fulfillmentu, a następnie towar jest (...)
str. 32
3.3.

Usługi kosmetyczne - stawka VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę salon kosmetyczny. Zamierzam rozszerzyć działalność o wykonywanie makijażu permanentnego. Jaką stawkę VAT powinnam stosować dla tych usług? Usługi polegające na (...)
str. 34
3.4.

Zakup dostępu do szkolenia on-line a VAT

Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT kupił przez internet program szkoleniowy (tj. 4-miesięczny dostęp do nagranych na stronie internetowej filmów szkoleniowych). Sprzedawca (firma spoza UE) podała (...)
str. 34
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Dywidenda wypłacona fundacji rodzinnej a obowiązki płatnika - interpretacja KIS

Spółka z o.o., wypłacająca dywidendę fundacji rodzinnej, nie jest zobowiązana (jako płatnik) do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z dywidend. Fundacja rodzinna w zakresie (...)
str. 36
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Stopa referencyjna na potrzeby ujmowania w kosztach podatkowych hipotetycznych odsetek od "starszego" zysku

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) wypracowała w 2023 r. zysk, który w 2024 r. przekazała na podwyższenie kapitału zapasowego, na podstawie stosownej uchwały. (...)
str. 38
2.2.

Możliwość ujęcia w kosztach podatkowych premii dla prezesa wypłaconej z zysku netto za poprzedni rok

Spółka z o.o. wypłaci prezesowi (niebędącemu pracownikiem, pełniącemu swoją funkcję na podstawie powołania) premię z zysku netto uzyskanego za poprzedni rok. Czy wartość tej premii (...)
str. 40
3.

Relacja z dyżuru telefonicznego

3.1.

Kolejna zapłata na rachunek spoza białej listy a złożenie zawiadomienia o tej zapłacie dla celów CIT

Spółka z o.o. kupiła towar od kontrahenta krajowego (czynnego podatnika VAT), przy czym zapłaty za fakturę dokonała na rachunek bankowy kontrahenta nieznajdujący się na białej (...)
str. 41
3.2.

Artykuły spożywcze dla pracowników a koszty podatkowe

Spółka z o.o. zapewnia swoim pracownikom artykuły spożywcze; artykuły te są udostępniane wszystkim pracownikom, w miejscach ogólnie dostępnych (tj. w firmowych pomieszczeniach socjalnych). Czy wydatki (...)
str. 43
3.3.

Wybór estońskiego CIT w przypadku spółki z o.o. będącej wspólnikiem spółki komandytowej

Spółka z o.o. (której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne) jest wspólnikiem (komplementariuszem) spółki komandytowej. Czy w tej sytuacji spółka z o.o. może wybrać estoński CIT? (...)
str. 44
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Wartość samochodu osobowego w przypadku cesji umowy leasingu - interpretacja KIS

W przypadku cesji umowy leasingu operacyjnego wartość samochodu osobowego na potrzeby zaliczania opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów powinna być ustalona na podstawie wartości ww. (...)
str. 45
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Czy od wypłaconego zleceniobiorcy zasiłku chorobowego należy pobrać zaliczkę na podatek?

Osoba zatrudniona na umowę zlecenia dostarczyła zleceniodawcy zwolnienie lekarskie na okres miesiąca. Zleceniodawca jest uprawniony do wypłaty zasiłków. Czy od kwoty wypłacanego zleceniobiorcy zasiłku chorobowego (...)
str. 47
2.2.

Stosowanie ulgi na powrót przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą

Podatnik (obywatel Polski) w 2025 r. powrócił z zagranicy do kraju i rozpoczął w Polsce prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (wpis do CEIDG, skala podatkowa). W (...)
str. 47
2.3.

Limit przychodów z najmu prywatnego u małżonków, u których została ustanowiona rozdzielność majątkowa

Małżonkowie, pomiędzy którymi panuje rozdzielność majątkowa, chcą wynająć nieruchomość, której są współwłaścicielami. Czy przychody z najmu tej nieruchomości może rozliczać tylko jeden z małżonków (po (...)
str. 49
2.4.

Brak informacji PIT-11 od zleceniodawcy a obowiązek złożenia rocznego PIT

W kwietniu 2024 r. zawarłam umowę zlecenia ze spółdzielnią socjalną w ramach resortowego programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami dla (...)
str. 50
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych a wartość początkowa inwestycji - interpretacja KIS

Zrealizowane ujemne różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, powstałe w związku ze spłatą zobowiązań dotyczących prowadzonej inwestycji, powinny zwiększyć wartość początkową tej inwestycji. Rozliczenie tych (...)
str. 52
2.

Wiata drewniana z ciennikiem - kwalifikacja do środków trwałych

Prowadzimy działalność w zakresie handlu drzewami owocowymi. Na potrzeby tej działalności została postawiona wiata konstrukcji drewnianej o wartości przekraczającej 10.000 zł, przymocowana do podłoża betonowego (...)
str. 54
VIII.

PORADY DLA FIRM

1.

Wycofanie składnika majątku ze spółki osobowej do majątku jej wspólników a PCC - interpretacja KIS

Wycofanie ze spółki jawnej nieruchomości i przekazanie jej do majątków wspólników - proporcjonalnie do udziału każdego wspólnika w zysku spółki - nie powoduje obowiązku zapłaty (...)
str. 56
2.

Działalność nierejestrowa - wybrane zagadnienia

Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 5 Prawa przedsiębiorców, działalność nieewidencjonowana (nierejestrowana, nierejestrowa) może być prowadzona przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności (...)
str. 57
2.1.

Świadczenie usług księgowych a działalność nierejestrowa

Czy w ramach działalności nieewidencjonowanej mogę świadczyć usługi księgowe, m.in. prowadzić księgi podatkowe czy ewidencję VAT? Nadmieniam, że na początku nie będę miała wielu klientów, (...)
str. 58
2.2.

Czy wirtualna asystentka może prowadzić działalność nierejestrową?

Zamierzam świadczyć usługi wirtualnej asystentki. Czy usługi te mogę rozliczać w ramach działalności nierejestrowej? Żadne przepisy nie wykluczają usług wirtualnej asystentki z możliwości ich świadczenia (...)
str. 59
IX.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej

Syn pracownika (pełnoletni) zdający egzamin maturalny zakończył naukę w liceum w piątek 25 kwietnia 2025 r. Od października 2025 r. zamierza kontynuować naukę na studiach. (...)
str. 60
2.

Spis z natury w trakcie roku a składka zdrowotna

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (PKPiR) sporządził dobrowolnie spis z natury na dzień 31 marca 2025 r. Dochód dla celów PIT za marzec 2025 r. (...)
str. 61
X.

PRAWO PRACY

1.

Przeprowadzanie szkoleń bhp i uchylenie obowiązku ich odbycia

1) Zamierzamy zatrudnić pracownika na stanowisku administracyjnym, na którym nie występują warunki szkodliwe. Pracując w poprzedniej firmie osoba ta również wykonywała prace administracyjne. Czy w (...)
str. 62
2.

Odprawa z tytułu zwolnień grupowych po zmianie etatu i wynagrodzenia, przy akordzie i stawce godzinowej

Na koniec marca 2025 r. w związku ze zwolnieniami grupowymi uległy rozwiązaniu umowy o pracę dwóch pracowników, którym w styczniu br. zmniejszono obowiązujący ich wymiar (...)
str. 64
XI.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Ewidencja księgowa odpisu na ZFŚS

Zasady tworzenia i gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. (...)
str. 66
2.

Wykrycie błędu w sposobie prezentacji w zatwierdzonym i złożonym do KRS sprawozdaniu finansowym

W zatwierdzonym i złożonym do KRS sprawozdaniu finansowym stwierdzono popełnienie błędu polegającego na nieprawidłowej prezentacji elementu kapitału własnego (kapitał rezerwowy wykazano jako kapitał zapasowy). W (...)
str. 69
3.

Podatkowe zasady rozliczania umów leasingu a przyjęcie statusu jednostki małej

Spółka z o.o. spełnia ustawowe warunki do uznania jej za jednostkę małą. Jednak organ zatwierdzający jednostki nie podjął decyzji w zakresie uproszczeń sprawozdawczych, w związku (...)
str. 70
4.

Rachunkowość wspólnot mieszkaniowych

Zgodnie z ustawą o rachunkowości wspólnota nie musi prowadzić pełnej księgowości. W związku z tym, jakie księgowania powinny być dokonywane, aby ewidencja była czytelna, transparentna (...)
str. 72
5.

Przekazanie przez dewelopera infrastruktury drogowej a koszty bilansowe

Deweloper realizuje przedsięwzięcie deweloperskie (zgodnie z KSR nr 8) - inwestycję mieszkaniową. W ramach tej inwestycji, na mocy decyzji administracyjnej, deweloper musi przebudować pas drogi (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.