Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 8 lutego 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 7.02.2025 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 69.604 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 2 (626) z dnia 20.01.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Kursy walut obcych stosowane do wyceny bilansowej

W jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych, dokonywanej na dzień bilansowy, (...)
str. 4
2.

Podmioty zobowiązane do badania sprawozdania finansowego za 2025 r.

Badaniu za 2025 r. - w świetle art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości - podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania (...)
str. 5
3.

Ubezpieczenie OC biur rachunkowych w 2025 r.

Dla przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych minimalna suma gwarancyjna obowiązkowego ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki objęte są (...)
str. 6
4.

Podpisywanie sprawozdania finansowego w spółce z o.o. spółce komandytowej - odpowiedź Min. Fin na pytanie naszego Wydawnictwa

Zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe podpisują - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i (...)
str. 6
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2024 r.

1.

Zdarzenia wpływające na stan zobowiązań z tytułu dostaw i usług

Przez zobowiązania rozumie się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki. Zobowiązania (...)
str. 8
1.1.
Zasady wyceny oraz prezentacji w sprawozdaniu finansowym zobowiązań z tytułu dostaw i usług
Stan zobowiązań z tytułu dostaw i usług na dzień bilansowy wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty. Tak wynika z art. 28 ust. 1 pkt 8 (...)
str. 8
1.2.
Otrzymany przez nabywcę rabat potransakcyjny
Przepisy ustawy o rachunkowości nie określają zasad rozliczania otrzymanych (jak i udzielonych) rabatów. Należy zatem stosować zasady ogólne, w tym m.in. zasadę memoriału, zgodnie z (...)
str. 9
1.3.
Kara umowna naliczona przez nabywcę
Zagadnienie kar umownych zostało szczegółowo omówione w pkt 6.4 stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami. Wynika z niego, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa wykonania umowy (...)
str. 12
1.4.
Odsetki za opóźnienie w zapłacie za nabyte towary
Temat odsetek został szczegółowo omówiony w pkt 6.3 stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami. Wynika z niego, że na dzień wyceny zobowiązania w kwocie wymagającej (...)
str. 13
1.

Termin zastosowania znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości

Ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (...)
str. 15
2.

Nowa koncepcja pojęcia jednostki mikro i jednostki małej

Ustawą nowelizującą z 6 grudnia 2024 r. wprowadzono do słowniczka pojęć określonego w art. 3 ust. 1 ustawy o rachunkowości definicję jednostki mikro oraz jednostki (...)
str. 16
3.

Regulacje szczególne dotyczące uproszczeń dla niektórych jednostek

Uproszczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań finansowych dotyczą przede wszystkim jednostek mikro i małych. Przy czym ustawodawca w art. 3 ust. 1 pkt (...)
str. 17
4.

Uproszczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych

Co do zasady uproszczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych ze względu na kategorie jednostek, które mogą je stosować, można podzielić na trzy grupy: 1) uproszczenia dla (...)
str. 18
5.

Uproszczenia w sprawozdawczości finansowej

Uproszczone sprawozdanie finansowe według załącznika nr 4 Załącznik nr 4 do ustawy o rachunkowości określa zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym, o którym mowa w (...)
str. 20
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

III.

Dofinansowanie do wstępnej opłaty leasingowej samochodu o napędzie elektrycznym

Jesteśmy spółką z o.o. Mamy podpisanych kilka umów leasingu na samochody elektryczne. Podatkowo są to leasingi operacyjne, a bilansowo są to leasingi finansowe. Na pokrycie (...)
str. 24
1.

Ustalenie wartości początkowej oraz okresu amortyzacji przedmiotu leasingu

Według art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, jednostka wykorzystująca w swojej działalności obce środki trwałe na podstawie umowy, zgodnie z którą jedna ze stron (...)
str. 24
2.

Bilansowe rozliczenie dofinansowania do leasingu otrzymanego w ramach programu "Mój elektryk"

Program "Mój elektryk" realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW). Celem programu jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na (...)
str. 26
3.

Ewidencja leasingu dofinansowanego z programu "Mój elektryk" na przykładzie liczbowym

W księgach rachunkowych leasing finansowy dla celów bilansowych, a operacyjny dla celów podatkowych, może być przez korzystającego rozliczany na koncie rozrachunkowym wydzielonym w ramach konta (...)
str. 26
4.

Ujęcie podatkowe rat leasingu pokrytych dofinansowaniem

Według art. 17 ust. 1 pkt 60 updop, wolne od podatku dochodowego są świadczenia, w szczególności dotacje oraz kwoty umorzonych pożyczek, otrzymane ze środków Narodowego (...)
str. 29
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Przykłady zdarzeń wpływających na powstanie różnic przejściowych w podatku dochodowym

Stosowanie przez jednostki nadrzędnych zasad rachunkowości, takich jak zasada memoriału, współmierności oraz ostrożności, często powoduje, że wartość bilansowa składników aktywów i pasywów różni się od (...)
str. 30
1.

Otrzymanie w drodze darowizny środka trwałego podlegającego amortyzacji

Spółka z o.o. otrzymała w drodze darowizny środek trwały podlegający amortyzacji i w związku z tym dokonała rozliczeń międzyokresowych przychodów. Czy przy ustalaniu odroczonego podatku (...)
str. 30
2.

Wycena bilansowa nieruchomości inwestycyjnej w cenie rynkowej

W 2024 r. spółka z o.o. zakupiła nieruchomość, którą wynajmuje. Nie jest to nieruchomość mieszkalna. Najem traktowany jest jak dodatkowe źródło dochodu. W księgach rachunkowych (...)
str. 33
3.

Ulga na złe długi oraz jej wpływ na odroczony podatek dochodowy

Nasza spółka z o.o. jest zobowiązana do tworzenia aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. W listopadzie 2024 r. w odniesieniu do przeterminowanej należności (...)
str. 35
3.1.
Ulga na złe długi dla celów CIT i VAT oraz jej ujęcie księgach rachunkowych
Zagadnienie związane ze stosowaniem dla celów CIT przepisów o złych długach, zwanych w praktyce ulgą na złe długi, reguluje art. 18f i art. 25 ust. (...)
str. 35
3.2.
Wycena należności na dzień bilansowy i ustalenie odroczonego podatku dochodowego
W świetle przepisów o rachunkowości, a dokładnie art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości należności wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy (...)
str. 36
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Sprzedaż firmowego samochodu zakwalifikowanego do środków trwałych

W ewidencji środków trwałych spółki jawnej figurował od stycznia 2022 r. samochód ciężarowy niecałkowicie umorzony. W grudniu 2024 r. samochód został sprzedany. Jak wyksięgować ten (...)
str. 38
2.

Koszty testowania różnych wersji maszyn przed zakupem środka trwałego

Spółka zamierza kupić maszynę produkcyjną. Obecnie jest na etapie testowania różnych wersji maszyn. Czy koszty testowania maszyn należy zaliczyć w koszty inwestycji, które później powiększą (...)
str. 40
3.

Przekwalifikowanie środka trwałego objętego urzędową aktualizacją do nieruchomości inwestycyjnej

Spółka z o.o. jest właścicielem nieruchomości zaliczonej do środków trwałych, objętej w 1995 r. przeszacowaniem skutkującym powstaniem kapitału z aktualizacji wyceny. W 2024 r. spółka (...)
str. 41
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

V.

Ewidencja pozostałych rozrachunków z pracownikami na wybranych przykładach

Do bieżącej ewidencji rozrachunków z pracownikami z tytułów innych niż wynagrodzenia służy konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami". Konto to może wykazywać równocześnie dwa salda (...)
str. 43
1.

Charakterystyka konta 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami"

Jakie operacje gospodarcze księguje się na koncie 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami"? Konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" służy do ewidencji należności, roszczeń i zobowiązań (...)
str. 43
2.

Wypłata i rozliczenie zaliczki na wydatki służbowe

Wypłaciliśmy pracownikowi gotówką zaliczkę na bieżące wydatki służbowe. Pracownik przedstawił faktury dokumentujące poniesione wydatki. Jak ująć w księgach rachunkowych rozliczenie takiej zaliczki? Czy faktury powinniśmy (...)
str. 44
3.

Dofinansowanie pobytu dziecka pracownika na zimowisku

W ramach ZFŚS zamierzamy dofinansować wyjazdy dzieci naszych pracowników na zimowiska. Jak ująć w księgach takiego rodzaju dofinansowania? Dofinansowanie ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (...)
str. 46
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Ewidencja otrzymanych przez jst w grudniu dochodów z tytułu udziału w PIT - wyjaśnienie Min. Fin.

` WYJAŚNIENIA RESORTOWE dostępne w serwisie www.sgk.gofin.pl » Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse w zakładce Co robimy/Rachunkowość/Pytania i odpowiedzi/Rachunkowość budżetowa zamieściło odpowiedź na pytanie (...)
str. 48
2.

Klasyfikacja budżetowa wypłacanego funkcjonariuszom Straży Granicznej świadczenia motywacyjnego

W jednostce Straży Granicznej niektórym funkcjonariuszom wypłacane jest świadczenie motywacyjne. W jakim paragrafie należy ujmować takie wydatki? Przepisy art. 117d ust. 1 ustawy z dnia (...)
str. 50
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VI.

Wartość firmy w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym - część III

Wartość firmy, niezależnie od tego, czy ujmowana jest w rozliczeniu nabycia innej jednostki (w rozumieniu przedmiotowym) lub zorganizowanej jej części według zasad określonych w art. (...)
str. 50
1.

Kluczowe zasady ustalania ceny nabycia lub przejęcia

Cenę nabycia dla wyliczenia wartości początkowej nabytej wartości firmy jednostki lub zorganizowanej jej części ustala się tak samo. Co więcej cenę nabycia (o której mowa (...)
str. 51
2.

Zamiana udziałów łączących się jednostek

W razie wymiany udziałów (art. 44b ust. 5 pkt 1 ustawy o rachunkowości) wartość godziwą wydawanych udziałów ustala się dla celów połączenia przed dniem połączenia. (...)
str. 52
3.

Dopłaty do ceny przejęcia lub inne jej korekty

W przedstawionym przykładzie świadomie przyjęto wystąpienie znaczącej różnicy między stabilną ceną akcji spółki DE sprzed procesu połączenia ze spółką ZET (50 zł/szt.) z dużo wyższymi (...)
str. 53
4.

Płatności w formie nabycia własnych udziałów

Niekiedy zdarza się, że połączenie wymaga nabycia własnych udziałów (akcji). Wynika to stąd, że do podjęcia skutecznych uchwał o połączeniu z inną jednostką co do (...)
str. 54
5.

Płatności w formie nabycia udziałów spółki przejmowanej

Do przejęcia innej jednostki dochodzi często w konsekwencji wcześniejszych powiązań kapitałowych między nimi. Chodzi np. o sytuację, w której spółka przejmująca (jednostka dominująca) łączy się (...)
str. 55
6.

Inne formy zapłaty za przyjęcie jednostki lub zorganizowanej jej części

Formą zapłaty za przejęcie innej jednostki lub jej składową mogą być inne aktywa jednostki lub zasoby. Przykładowo właściciel spółki przejmowanej uzgodnił ze spółką przejmującą, że (...)
str. 56
7.

Przykład ustalenia ceny przejęcia w przypadku dokonania zapłaty w różnych formach

Jeśli w celu połączenia spółka dokonuje zapłaty w różnych formach, to za cenę przejęcia przyjmuje się sumę wszystkich form płatności. Tak wynika z treści art. (...)
str. 56
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Czy do kosztów finansowych zalicza się odsetki uwzględniane w koszcie wytworzenia produktu?

Nasza spółka uwzględniła w koszcie wytworzenia produktów naliczone odsetki od pożyczek zaciągniętych u wspólników spółki w celu finansowania zapasów produktów. Czy w związku z zapłatą (...)
str. 58
2.

W jaki sposób ewidencjonować należności dochodzone na drodze sądowej?

Klient naszej firmy zalega nam z płatnościami z tytułu dostawy towarów. Sprawę skierowaliśmy na drogę postępowania sądowego. Jak ująć w księgach operacje gospodarcze związane z (...)
str. 59
3.

Czy na dzień bilansowy należy naliczyć odsetki od lokaty, która zostanie zrealizowana w roku następnym?

Jesteśmy jednostką prowadzącą pełną księgowość. Założyliśmy w połowie grudnia 2024 r. trzymiesięczną lokatę. Odsetki od lokaty zostaną nam wypłacone w przypadku niezerwania lokaty. Czy w (...)
str. 59
VIII.

Z listów Czytelników

1.

Udokumentowanie wydania towaru z magazynu w jednostce prowadzącej ewidencję ilościowo-wartościową

Prowadzimy ewidencję magazynową towarów ilościowo-wartościową. Rozchód towarów z magazynu następuje w rzeczywistych cenach zakupu. Fakturę sprzedaży wystawiamy w momencie wydania towaru z magazynu, a odbiorca (...)
str. 60
2.

Prezentacja w bilansie krótkoterminowych czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów

Nasza spółka w listopadzie 2024 r. opłaciła polisę ubezpieczenia hali magazynowej na okres od listopada 2024 r. do listopada 2025 r. Zgodnie z polityką rachunkowości, (...)
str. 61
3.

Ujęcie odsetek od kredytu, którego spłata nastąpi w kolejnym roku w księgach i sprawozdaniu finansowym

Spółka posiada kredyt na bieżącą działalność. Zgodnie z umową kredytową, odsetki za grudzień 2024 r. zostaną zapłacone w styczniu 2025 r. Czy odsetki należy zaksięgować (...)
str. 63
4.

Koszty ogłoszeń prasowych związane z poszukiwaniem pracowników

W grudniu ponieśliśmy wydatki na ogłoszenia prasowe w związku z poszukiwaniem nowych pracowników. Prowadzimy ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5. Na jakie konta (...)
str. 64
5.

Odpady powstające w wyniku procesu produkcyjnego i sprzedawane jako złom

Produkujemy wyroby metalowe. W wyniku procesu produkcyjnego powstają produkty uboczne (złom), które sprzedajemy. Jak ująć w księgach wartość powstałego złomu? Koszty podstawowej działalności rozliczamy na (...)
str. 65
6.

Ewidencja opłaty za nadanie kodu LEI i opłaty GLEIF w zależności od obszaru działalności z jakim się wiążą

Czy roczną opłatę za nadanie kodu LEI i opłatę GLEIF należy zaksięgować na kontach kosztów rodzajowych jako usługi obce lub podatki i opłaty? Czy jako (...)
str. 66
7.

Wynik finansowy z działalności społecznej agencji najmu i jego rozliczenie w roku następnym

Nasza spółka z o.o. w ramach swojej działalności prowadzi społeczną agencję najmu (SAN). W zespołach kont 1, 2, 3, 4, 5, 7 i 8 wyodrębniamy (...)
str. 67
8.

Voucher otrzymany jako odszkodowanie w ramach ugody z kontrahentem, uprawniający do zapłaty za towary

W ramach ugody otrzymaliśmy nieodpłatnie jako jednorazowe odszkodowanie voucher o wartości netto: 10.000 zł, który uprawnia do zapłaty za nabywane towary. Wystawca vouchera rozlicza jego (...)
str. 69

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.