Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 13 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 11.04.2025 r., godz. 9:53 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 61.898 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 7 (631) Z DNIA 01.04.2025
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 23 (527) z dnia 01.12.2020

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 23 (527) z dnia 01.12.2020

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA

I.

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2020 r.

1.

Termin sporządzenia sprawozdania i harmonogram prac bilansowych UWAGA! Zmiana terminów

Jednostki zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych według zasad określonych ustawą o rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe wymagane art. 45 tej ustawy składające się z bilansu, rachunku (...)
str. 4
2.

Charakterystyka prac składających się na zamknięcie ksiąg UWAGA! Zmiana terminów

Obowiązkiem jednostki jest przedstawić w rocznym sprawozdaniu finansowym obraz sytuacji finansowej i majątkowej oraz wynik finansowy w sposób rzetelny i jasny (por. art. 4 ust. (...)
str. 5
3.

Zdarzenia ujawnione po dacie sporządzenia sprawozdania finansowego

Jeśli po dniu bilansowym i po sporządzeniu przez jednostkę rocznego sprawozdania finansowego zostaną ujawnione informacje o zdarzeniach, które spowodują konieczność wprowadzenia zmian we wstępnie zamkniętych (...)
str. 7
4.

Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych UWAGA! Zmiana terminów

Stosownie do art. 12 ust. 4 ustawy o rachunkowości ostateczne zamknięcie i otwarcie ksiąg rachunkowych jednostki kontynuującej działalność powinno nastąpić najpóźniej w ciągu 15 dni (...)
str. 7
5.

Postać i forma rocznego sprawozdania finansowego

Roczne sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej (czyli w formie pliku, który można zapisać i odczytać przy użyciu programu komputerowego, np. w postaci pliku (...)
str. 8
II.

Moment ujęcia w kosztach wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenia

Zleceniobiorca ma w umowie zlecenia zapis, że wynagrodzenie płatne jest na ostatni dzień każdego miesiąca. Czasem się jednak zdarza, że dwa razy w ciągu miesiąca (...)
str. 9
1.

Memoriałowe rozliczenie wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenia dla celów bilansowych

Wynagrodzenia wypłacane na podstawie umowy zlecenia zalicza się w ciężar kosztów miesiąca, którego dotyczą. Tak samo ujmuje się składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez zleceniobiorcę. (...)
str. 9
2.

Zaliczenie wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenia do kosztów podatkowych z chwilą ich wypłaty

Dla celów podatkowych wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia stanowią dla jednostki, która je wypłaca koszty podatkowe z chwilą ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji zleceniobiorcy. (...)
str. 10
3.

Dostosowanie ewidencji księgowej dla potrzeb ustalenia kosztów podatkowych

Jeśli moment zaliczenia wypłacanych wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenia i składek ZUS od tych wynagrodzeń do kosztów bilansowych i podatkowych jest różny, zasadne jest wyodrębnienie (...)
str. 11
B.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

III.

Reklamacje towarów w księgach rachunkowych nabywcy

Prowadzimy działalność handlową. Zdarza się, że reklamujemy nabywane przez nas towary. Jak powinniśmy rozliczać reklamacje uznane przez sprzedawcę, w sytuacji gdy obniżył on cenę reklamowanego (...)
str. 13
1.

Przyczyny reklamacji towarów między podmiotami gospodarczymi

Wadliwość rzeczy Odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego z tytułu sprzedaży reguluje art. 556-576 Kodeksu cywilnego (K.c.). Z przepisów tych wynika, że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, (...)
str. 13
2.

Dokumentowanie i ewidencja operacji gospodarczych związanych z reklamacją towarów

Operacje gospodarcze związane z reklamacją towarów u nabywcy mogą być dokumentowane zależnie od sposobu załatwienia tej reklamacji przez sprzedawcę. Reklamacja może zostać bowiem uznana przez (...)
str. 14
3.

Przykłady rozliczania reklamacji towarów

Przykład Obniżenie ceny towaru w wyniku uznanej reklamacji I. Założenia: Spółka z o.o. prowadząca działalność handlową zakupiła od swojego stałego dostawcy celem dalszej odsprzedaży 100 (...)
str. 16
1.

Możliwość przeniesienia aktywów między kategoriami

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz. U. (...)
str. 19
2.

Retrospektywna poprawa błędu w związku z niewłaściwą klasyfikacją

Jeżeli jednostka niepoprawnie zaliczyła jakieś aktywa finansowe do określonych grup, to przenosząc je do poprawnych nie przeprowadza "przekwalifikowania", lecz poprawia błąd, który powstał przy początkowym (...)
str. 20
3.

Zakaz przenoszenia pozycji do przeznaczonych do obrotu

Przeniesienie pozycji między kategoriami nie jest możliwe we wszystkich sytuacjach. Przykładowo z możliwości przekwalifikowania wyłączony został przypadek przeniesienie składnika aktywów do kategorii aktywa finansowe przeznaczone (...)
str. 21
4.

Obligatoryjne przekwalifikowanie aktywów finansowych

Obligatoryjne przekwalifikowanie aktywów finansowych wiąże się przede wszystkim z jednym przypadkiem - złamaniem warunków kwalifikacji pozycji do kategorii "aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności". Sytuacja (...)
str. 22
5.

Dobrowolne przeniesienie aktywów finansowych między kategoriami

Przeniesienie pozycji z aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu do innej kategorii w wyniku nieprzewidywalnego zdarzenia Jednostka może przenieść po początkowym ujęciu składnik aktywów (inny niż (...)
str. 23
C.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Przekazanie materiałów odpisanych w koszty bezpośrednio po zakupie na budowę środka trwałego

Wartość materiałów odpisujemy bezpośrednio w koszty zaraz po zakupie. Na koniec miesiąca przeprowadzamy spis z natury i wartość materiałów niezużytych ujmujemy na koncie 31-1 "Materiały" (...)
str. 26
2.

Moment przyjęcia do używania środka trwałego budowanego etapami

Nasze przedsiębiorstwo prowadzi inwestycję podzieloną na trzy etapy. Jednym z etapów jest budowa sieci wodno-kanalizacyjnej, która już się zakończyła. Posiadamy protokoły odbioru końcowego oraz zaświadczenie (...)
str. 27
3.

Produkty gotowe wytworzone i sprzedane przed przyjęciem środka trwałego do używania

Firma przed oddaniem maszyny do użytkowania, w ramach rozruchu technologicznego, wyprodukowała kilka partii wyrobów gotowych i przyjęła je do magazynu. Jak ująć w księgach rachunkowych (...)
str. 29
4.

Dofinansowanie otrzymane z PFRON do kosztów zakupu środka transportu dla pracowników niepełnosprawnych

Nasza spółka z o.o. będąca ZPChr otrzymała z PFRON zwrot kosztów transportowych związanych z zakupem pojazdu przeznaczonego i wykorzystywanego do przewozu pracowników niepełnosprawnych. Dofinansowanie obejmuje (...)
str. 31
D.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

1.

Opłaty poniesione przed przyjęciem samochodu do używania, zwiększające cenę nabycia

Środki trwałe ujmuje się w księgach rachunkowych w ich wartości początkowej. Wartością początkową, w przypadku zakupu samochodu jest jego cena nabycia zdefiniowana w art. 28 (...)
str. 34
2.

Wydatki nieuwzględniane w wartości początkowej samochodu osobowego

Z treści art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości wynika, że cena nabycia środka trwałego obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę do dnia przyjęcia go (...)
str. 36
E.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA

1.

Prezentacja w bilansie środków pieniężnych podopiecznych, przechowywanych na rachunku bankowym DPS

Dom pomocy społecznej przechowuje na swoim rachunku bankowym środki pieniężne podopiecznych. W której pozycji bilansu wykazać takie środki? Czy drugostronnie środki te stanowić będą zobowiązanie? (...)
str. 38
2.

Przekształcenie miejskiego ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych

Miejski ośrodek pomocy społecznej z dniem 1 lipca 2021 r. zostanie przekształcony w centrum usług społecznych (nastąpi zmiana nazwy, NIP i REGON). Czy z dniem (...)
str. 39
3.

Wpłacone przez najemców lokali kaucje a sprawozdanie Rb-Z samorządowej instytucji kultury

Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Wynajmujemy wolne pomieszczenia (lokale użytkowe) firmom zewnętrznym. Warunkiem wynajęcia lokalu jest wpłacenie przez najemcę kaucji na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń. Czy wpłacone (...)
str. 40
4.

Zasądzony od pacjenta zwrot wypłaconego odszkodowania w księgach rachunkowych SP ZOZ

Nasz szpital w 2018 r. wypłacił pacjentowi odszkodowanie. Po prawie dwóch latach wygraliśmy jednak sprawę w sądzie. Od pacjenta zasądzono na rzecz szpitala zwrot wypłaconego (...)
str. 41
F.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

VI.

Aport do spółki osobowej w ujęciu bilansowym i podatkowym

Spółka komandytowa wniosła wkład niepieniężny (aport) do innej spółki komandytowej (nowo założonej). Obie spółki prowadzą działalność deweloperską. Aportem wniesiono grunt budowlany oraz nakłady poniesione na (...)
str. 42
1.

VAT należny z tytułu wniesienia aportu

Generalnie opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Za dostawę towarów uważa się zasadniczo przeniesienie prawa do rozporządzania (...)
str. 42
2.

Skutki wniesienia aportu na gruncie podatku dochodowego

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami tego podatku są poszczególni wspólnicy tej spółki. W zależności od tego, czy (...)
str. 42
3.

Objęcie udziału w kapitale spółki osobowej w ewidencji księgowej

Według art. 35 ust. 1 ustawy o rachunkowości, nabyte lub powstałe aktywa finansowe oraz inne inwestycje ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich nabycia (...)
str. 43
G.

KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI

VII.

Odpisy aktualizujące według MSSF - zapasy

Bieżąca sytuacja ekonomiczna (pandemia i powiązane z nią przewidywane spowolnienie gospodarcze) powodują konieczność weryfikacji wartości majątku przedsiębiorstwa w celu właściwego odzwierciedlenia jego sytuacji finansowej. W (...)
str. 45
1.

Aktywa kwalifikowane do zapasów w rozumieniu MSR 2

Zapasy w rozumieniu paragrafu 6 Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 2 "Zapasy" (MSR 2) to aktywa: a) przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej; b) będące (...)
str. 45
2.

Bilansowa wycena zapasów i zasady tworzenia odpisów aktualizujących

Podstawową zasadą wyceny przewidzianą dla zapasów jest ich wycena na dzień sprawozdawczy w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia (ang. cost ), jednak nie wyższym niż (...)
str. 46
H.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Czy można zrezygnować z amortyzacji bilansowej prawa użytkowania wieczystego gruntu?

Jednostka nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu. Z uwagi na fakt, iż dla celów podatkowych prawo użytkowania wieczystego nie podlega amortyzacji kierownik jednostki podjął decyzję o (...)
str. 49
2.

Po jakim kursie wycenić figurujące w księgach na dzień bilansowy zobowiązania wyrażone w walucie obcej?

W tym roku obrotowym rozpoczęliśmy współpracę z zagranicznym kontrahentem. Faktury za zakup towarów od tego kontrahenta wystawiane są w walucie obcej. Po jakim kursie należy (...)
str. 49
3.

Jakie środki wykazać w rachunku przepływów pieniężnych w pozycji "o ograniczonej możliwości dysponowania"?

Pozycja "Środki pieniężne na koniec okresu" w rachunku przepływów pieniężnych ma dodatkowy wiersz "o ograniczonej możliwości dysponowania". Jakie środki pieniężne wykazuje się w tej pozycji? (...)
str. 50
4.

Czy jest możliwe sporządzenie sprawozdania w walucie obcej?

Udziałowcami naszej spółki są obcokrajowcy. Księgi rachunkowe prowadzimy zgodnie z ustawą o rachunkowości. Czy na podstawie decyzji organu zatwierdzającego naszej spółki możemy sporządzić sprawozdanie finansowe (...)
str. 51
IX.

Z listów Czytelników

1.

Zwrot dofinansowania z FGŚP do wynagrodzeń pracowników objętych obniżonym wymiarem czasu pracy

W bieżącym roku otrzymałem dofinansowanie z FGŚP do wynagrodzeń pracowników w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy. Po dokonaniu końcowego rozliczenia zwrócono część niewykorzystanych środków. (...)
str. 52
2.

Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia należności objętej odpisem aktualizującym

Otrzymaliśmy od ubezpieczyciela odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia należności, która objęta była odpisem aktualizującym. Jak powinniśmy ująć w księgach rachunkowych takie odszkodowanie? Otrzymane od firmy ubezpieczeniowej (...)
str. 54
3.

Spis z natury wyrobów gotowych w jednostce posiadającej dwa magazyny

Posiadamy dwa magazyny wyrobów gotowych. Czy można przyjąć rozwiązanie polegające na tym, że w jednym magazynie inwentaryzacja roczna przeprowadzana będzie co roku, pomiędzy 1 października (...)
str. 56
4.

Rozliczenie zakupu telefonu na potrzeby firmy, w przypadku gdy termin płatności rozłożono na raty

Zakupiliśmy telefon na potrzeby prowadzonej działalności. Termin płatności na fakturze został rozłożony na raty. Czy możemy całą wartość netto z tej faktury zaksięgować w koszty (...)
str. 56
5.

Korekta kosztu sprzedanych towarów w związku z ich zwrotem przez nabywcę

Jesteśmy jednostką handlową i sporządzamy rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym, według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Czy będziemy musieli zmniejszyć koszt (...)
str. 58
6.

Termin rozpoczęcia inwentaryzacji należności drogą potwierdzenia salda

Zgodnie z ustawą o rachunkowości inwentaryzację należności drogą potwierdzenia sald można rozpocząć na dowolny dzień w okresie 3 miesięcy przed końcem roku obrotowego. W naszej (...)
str. 59
7.

Odzyskanie należności odpisanej uprzednio jako nieściągalna

Kilka lat temu skierowaliśmy do sądu sprawę dotyczącą nieuregulowanej należności przez dłużnika. Na tę należność utworzyliśmy odpis aktualizujący. W toku postępowania egzekucyjnego okazało się, że (...)
str. 60
8.

Wpływ na rachunek bankowy środków pieniężnych z tytułu dopłat bezpośrednich

Jesteśmy instytutem badawczym. Nasza działalność ukierunkowana jest na problemy rozwoju zrównoważonego produkcji rolniczej i kształtowania środowiska rolniczego oraz wspieranie decyzji władz administracyjnych i samorządowych. Wystąpiliśmy (...)
str. 61
9.

Koszty przygotowania nowej produkcji, której uruchomienie przesunięto w związku z pandemią

Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność handlową. Na zamówienie klienta z branży lotniczej planowaliśmy w tym roku uruchomić działalność produkcyjną, polegającą na obróbce komponentów metalowych. (...)
str. 63
10.

Ustalenie średniorocznego zatrudnienia dla potrzeb sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Nasza spółka jest jednostką dominującą i prowadzi działalność jako agencja pracy tymczasowej. Zatrudniamy pracowników stałych w administracji, zarządzie oraz w dziale informatycznym. Ponadto zatrudniamy pracowników (...)
str. 65

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.