Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
NUMER BIEŻĄCY 6 (606) Z DNIA 20.03.2024
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 5 (509) z dnia 01.03.2020
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 5 (509) z dnia 01.03.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Harmonogram prac bilansowych dotyczących 2019 r., które należy zakończyć w marcu 2020 r. UWAGA! Zmiana terminów
Do tego dnia należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych 2019 r. ujawnione różnice inwentaryzacyjne UWAGA! Zmiana terminów ( czytaj więcej ) Jednostki, których rok (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2019 r.
1.
Ustalenie wartości nieruchomości inwestycyjnych na potrzeby prezentacji w bilansie
Sposób prezentacji nieruchomości inwestycyjnych w bilansie Przez inwestycje ustawa o rachunkowości rozumie aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z (...)
str. 6
2.
Weryfikacja rozliczeń międzyokresowych przychodów na dzień bilansowy i ich prezentacja w sprawozdaniu
Zdarzenia gospodarcze zaliczane do rozliczeń międzyokresowych przychodów Do rozliczeń międzyokresowych przychodów zalicza się wartość aktywów już otrzymanych, które dopiero w przyszłych okresach sprawozdawczych staną się (...)
str. 11
3.
Wycena akcji na dzień bilansowy w jednostce niestosującej rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych
Jednostka posiada akcje spółek notowanych na giełdzie. Kurs giełdowy jest niższy od ceny nabycia. Spółka nie stosuje rozporządzenia o instrumentach finansowych. Czy na dzień bilansowy (...)
str. 16
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Unormowania prawne dotyczące podatku od nieruchomości
Podatek od nieruchomości oraz obowiązki z nim związane uregulowane są w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. (...)
str. 18
2.
Rozwiązania ewidencyjne dotyczące podatku od nieruchomości możliwe do zastosowania w praktyce
Przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych obowiązuje zasada memoriału, zdefiniowana w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zasada ta wymaga ujęcia w księgach rachunkowych jednostki wszystkich (...)
str. 19
1.
Zasady emisji, zbywania, nabywania i wykupu obligacji
Zasady emisji, zmiany warunków emisji, zbywania, nabywania i wykupu obligacji reguluje ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (Dz. U. z 2018 r. (...)
str. 23
2.
Wycena i ewidencja obligacji własnych w zależności od ceny ich emisji
Emitowane obligacje podlegają ewidencji na kontach rozrachunkowych zespołu 2. Może to być np. konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z tytułu emisji obligacji). Wyemitowane (...)
str. 23
1.
Opłata wstępna ponoszona przez franczyzobiorcę
W styczniu 2020 r. zawarliśmy z przedsiębiorstwem z branży meblarskiej i dekoracji wnętrz umowę franczyzy na 5 lat. Jak ująć w księgach rachunkowych jednorazową opłatę (...)
str. 26
2.
Opłaty cykliczne ponoszone w związku z zawartą umową franczyzy
Prowadzimy salon bielizny w oparciu o umowę franczyzy. Co miesiąc ponosimy opłatę franczyzową w wysokości 4% obrotu. Jak zaksięgować taką opłatę? W sytuacji gdy jednostka (...)
str. 28
3.
Kara umowna za zerwanie umowy franczyzy
Nasza jednostka zerwała umowę franczyzy, którą podpisała z firmą sprzedającą produkty ubezpieczeniowe dla osób fizycznych i przedsiębiorstw. Jednostka otrzymała od franczyzodawcy notę obciążeniową tytułem kary (...)
str. 29
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Uwzględnienie w wartości początkowej środka trwałego narzutu kosztów pośrednich wydziału pomocniczego
Firma produkcyjna posiada dodatkowo własny wydział narzędziowni, na którym produkuje się narzędzia specjalne (formy wtryskowe do wtryskarek) na własne potrzeby, które kwalifikuje się do środków (...)
str. 30
2.
Inwentaryzacja środków trwałych przeprowadzona na inny dzień niż dzień bilansowy
Spis z natury środków trwałych przeprowadziliśmy na 24 listopada 2019 r. W grudniu 2019 r. sprzedaliśmy jeden ze środków trwałych, zatem stan księgowy według wartości (...)
str. 31
3.
Kwalifikacja nabytego prawa użytkowania wieczystego gruntu do odpowiedniej grupy aktywów trwałych
Jednostka nabyła grunt, który jest w użytkowaniu wieczystym. Czy prawo użytkowania wieczystego gruntu zaliczyć do środków trwałych, czy do wartości niematerialnych i prawnych? Czy prawo (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Forma przedstawienia w informacji dodatkowej danych o pracach rozwojowych i wartości firmy
Jednostki sporządzające informację dodatkową według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości są zobowiązane przedstawić w ustępie 1 pkt 3 dodatkowych informacji i objaśnień kwotę (...)
str. 34
2.
Ewidencja zakończonych sukcesem prac rozwojowych oraz ich prezentacja w informacji dodatkowej
Ustawa o rachunkowości nie precyzuje pojęcia prac rozwojowych. Definicję taką można znaleźć w MSR 38 "Wartości niematerialne". Według tego standardu prace rozwojowe są praktycznym zastosowaniem (...)
str. 34
3.
Powstanie dodatniej wartości firmy oraz jej ujawnienie w informacji dodatkowej
Zasady rozliczania i odpisywania wartości firmy lub ujemnej wartości firmy określa art. 44b ust. 10-12 ustawy o rachunkowości. Z art. 33 ust. 4 ww. ustawy (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Roczne sprawozdanie finansowe samorządowej instytucji kultury
Czy samorządowa instytucja kultury spełniająca przesłanki do zakwalifikowania jako jednostka mikro sporządza roczne sprawozdanie finansowe według załącznika nr 4, czy nr 1 do ustawy o (...)
str. 40
2.
Forma przekazania sprawozdania finansowego SP ZOZ radzie społecznej oraz organowi tworzącemu
Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej ma sporządzić sprawozdanie finansowe za 2019 r. w formie elektronicznej w postaci ustrukturyzowanej. Kierownik zakładu przedkłada roczne sprawozdanie finansowe radzie (...)
str. 40
3.
Podlegające zwrotowi środki dotacji przedmiotowej w księgach i sprawozdaniu Rb-30S
Samorządowy zakład budżetowy otrzymał z budżetu gminy dotację przedmiotową. Do końca roku otrzymana dotacja nie została w pełni wykorzystana, co skutkowało obowiązkiem jej zwrotu do (...)
str. 42
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Danina solidarnościowa wspólników opłacona z konta prowadzonego na potrzeby spółki
Spółka cywilna prowadzi księgi rachunkowe. Dochód każdego wspólnika za 2019 r. przekroczył 1 mln zł, zatem każdy z nich zobowiązany jest do zapłaty daniny solidarnościowej. (...)
str. 44
1.
Osoby zobowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej i podstawa jej obliczenia
Danina solidarnościowa to podatek uregulowany w art. 30h updof. Obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i podlegają jej dochody uzyskane od tego dnia. Obowiązek zapłaty (...)
str. 44
2.
Sposób ujęcia daniny solidarnościowej w księgach rachunkowych spółki
Podatnikami daniny solidarnościowej są osoby fizyczne. U osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w spółkach cywilnych czy spółkach osobowych (z wyjątkiem komandytowo-akcyjnych), w których podatnikami podatku (...)
str. 45
H.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Definicja i składniki kosztu wytworzenia produktów
W świetle art. 28 ust. 11 ustawy o rachunkowości produkty na dzień ich powstania ujmuje się w księgach rachunkowych według kosztu wytworzenia. W przypadku długotrwałego (...)
str. 47
2.
Przypisywanie kosztów pośrednich produkcji niezależnie od stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych
Jak wynika z art. 28 ust. 4a ustawy o rachunkowości jednostki, z wyjątkiem jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 1e pkt 1-6 tej (...)
str. 48
3.
Stosowanie stałych cen ewidencyjnych z uwzględnieniem różnic pomiędzy tymi cenami a kosztami wytworzenia
Kolejnym uproszczeniem możliwym do zastosowania jest wycena produktów według stałych cen ewidencyjnych, z uwzględnieniem różnic pomiędzy tymi cenami a kosztami wytworzenia. Możliwość taką dopuszcza art. (...)
str. 49
4.
Wycena produktów, gdy nie jest możliwe ustalenie kosztu wytworzenia produktu
Jak wynika z treści punktu 11.7 KSR nr 13, jeżeli nie jest możliwe lub opłacalne ustalenie kosztu wytworzenia produktu, jego wyceny dokonuje się według cen (...)
str. 49
5.
Uproszczona kalkulacja kosztu wytworzenia produktu na przykładzie liczbowym
Uwaga: Przykład opracowano na podstawie przykładu nr 5 do pkt 11.3 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 13 "Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów". Przykład I. Założenia: (...)
str. 50
I.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Według jakiej wartości przyjąć na stan środków trwałych nieruchomość przekwalifikowaną z inwestycji?
Jednostka wyceniła inwestycję w nieruchomość (grunt) według wartości godziwej - ceny rynkowej. Inwestycja ta będzie przekwalifikowana do środków trwałych. W jakiej wartości wprowadzić nieruchomość do (...)
str. 52
2.
Jak zaksięgować licencję na aktualizację programów komputerowych wykupioną na dwanaście miesięcy?
Jednostka co roku kupuje licencje na aktualizacje posiadanych programów komputerowych, na okres 12 miesięcy. Czy wydatki na zakup takich licencji można odnieść bezpośrednio w koszty (...)
str. 53
3.
Czy dopłaty do cen towarów zalicza się do przychodów podstawowej działalności operacyjnej?
Jesteśmy jednostką handlową. Otrzymujemy dopłaty do cen sprzedawanych towarów. Jak powinniśmy rozliczać te dopłaty w księgach rachunkowych? Otrzymane dopłaty do cen sprzedawanych towarów mają bezpośredni (...)
str. 54
IX.
Z listów Czytelników
1.
Rozliczenie nadpłaty składek ZUS na koncie płatnika, powstałej w latach ubiegłych
Otrzymaliśmy informację z ZUS, że mamy nadpłatę składek na koncie płatnika w ZUS i możemy ją potrącić z kolejnych wpłat lub wnioskować o zwrot środków. (...)
str. 55
2.
Prowadzenie ewidencji rozrachunków poza księgą główną w innym systemie, niż moduł finansowo-księgowy
W jednostce mamy bardzo dużo należności i istnieje możliwość ich rozliczania w systemie sprzedaży, na zasadzie importu do tego systemu operacji wprost z systemu bankowego. (...)
str. 56
3.
Rozliczenie magazynu materiałów w firmie produkcyjnej
Jesteśmy producentem mebli. Materiały na magazyn przyjmujemy w cenach nabycia. Po inwentaryzacji okazało się, iż na koncie 31 "Materiały" nadal figurują różnice w stosunku do (...)
str. 57
4.
Sprawozdanie finansowe stowarzyszenia za lata ubiegłe, przekazane organom skarbowym w 2020 r.
Jesteśmy stowarzyszeniem niewpisanym do rejestru przedsiębiorców. Sprawozdanie finansowe za 2018 r. sporządziliśmy w formie elektronicznej nieustrukturyzowanej 30 marca 2019 r. W tym samym dniu zostało (...)
str. 58
5.
Przychody i koszty związane z prowadzeniem spraw spółki komandytowej
Jesteśmy spółką komandytową i mamy udziały w innej spółce komandytowej (jako komandytariusz). Na podstawie umowy będziemy odpłatnie prowadzić sprawy tej spółki i co miesiąc wystawiać (...)
str. 60
6.
Darowizna pieniężna przekazana przez fundację na cele społecznie użyteczne
Nasza fundacja przekazała środki pieniężne w formie darowizny na cele społecznie użyteczne dla domu dziecka, tj. na naprawę huśtawek. Środki pochodziły z wpłat darczyńców konkretnie (...)
str. 61
7.
Zasady wyceny przychodów i rozchodów materiałów otrzymanych nieodpłatnie
Otrzymaliśmy nieodpłatnie materiały, które wykorzystaliśmy do produkcji naszych wyrobów. Jak wycenić te materiały? Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa ich przyjęcia oraz zużycia do produkcji? Otrzymany (...)
str. 62
8.
Wykup sprzętu z lombardu i obciążenie pracownika karą pieniężną za oddanie tego sprzętu w zastaw
Pracownik zastawił w lombardzie sprzęt służbowy na kwotę 2.000 zł. Został za ten czyn obciążony przez spółkę, jako pracodawcę, karą umowną na tę kwotę. Spółka (...)
str. 64
9.
Sprzedaż prasy w ramach umowy kolportażu - zapisy w księgach kolportera
Jednostka sprzedaje prasę w ramach umowy kolportażu. Na jakim koncie księgować wydawnictwa przyjęte do sprzedaży i ich ewentualne zwroty do dostawcy prasy? Jak księgować sprzedaż (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.